Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzień bezpiecznego Internetu 2013 Prawa i obowiązki w sieci !!! - apel Edyta Trocha.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzień bezpiecznego Internetu 2013 Prawa i obowiązki w sieci !!! - apel Edyta Trocha."— Zapis prezentacji:

1 Dzień bezpiecznego Internetu 2013 Prawa i obowiązki w sieci !!! - apel Edyta Trocha

2 2

3 Jeden dzień – 5 luty 2013 Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. DBI 2013 zostało objęte honorowym patronatem przez Krystynę Szumilas, Minister Edukacji Narodowej. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

4 Internet w dzisiejszych czasach zastępuje nam wszystko np. telefon, telewizję, sklepy, gazety a nawet pracę. Wiele osób nie potrafi się bez niego obejść. Dla większości jest on symbolem rozrywki w którą „wsiąkają’’ na parę godzin, a są to najczęściej młodzież i dzieci. A, czy oni wiedzą kto przegląda to co oni robią lub z kim rozmawiają na czacie? Na początek…

5 Internet zmienia obecny świat i ludzi. Stwarza nam możliwości stałego i szybkiego dostępu do różnorodnych informacji. Staje się przyszłością, w której każdy z nas będzie musiał wziąć udział. Nie da się ukryć, że stał się on niezbędnym narzędziem w procesie edukacji. Jego zaletą jest możliwość korzystania w dowolnych porach oraz zawiera szeroki asortyment narzędzi pomocnych do nauki, komunikacji, rozrywki itp.

6 Czy bezpieczeństwo w sieci w ogóle istnieje? Z naszej perspektywy tak, ale czy mamy rację ? Udostępniając, wyrażając swoje zdanie, uważamy, że prezentujemy to tylko swoim znajomym. Często niestety jest tak, że nie. A, dlaczego? Bo, tak naprawdę Internet nie zna granic. Na, każdym kroku czai się jakieś niebezpieczeństwo.

7 Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu jeśli pamiętamy o kilku podstawowych zasadach!!!

8 Kilka zasad, jak czuć się bezpiecznym w korzystaniu z Internetu:

9 Zasada 1 Nie udostępniaj swoich danych! Nie wiadomo, jak inne osoby mogą to wykorzystać przeciwko Tobie. Swoje dane osobowe powinieneś szczególnie mocno chronić.

10 Zasada 2 Nie ufaj innym! Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że po drugiej stronie jest pedofil, złodziej lub haker.

11 Zasada 3 Nie wierz we wszystko, co jest w sieci! W sieci są różne strony udające normalne serwisy, które chcą tylko wyłudzić Twój adres e-mail i zapełnić twoją skrzynkę odbiorczą tonami spamu.

12 Zasada 4 Nie umawiaj się z nieznajomymi poznanymi przez Internet! Jest to bowiem ogromne niebezpieczeństwo. Różni psychopaci tylko na to czekają.

13 Nie odpowiadaj na zaczepki! Jeżeli ktoś wysyła Ci obraźliwe e-maile, nie odpowiadaj. Nadawca tylko na to czeka. Jeśli jednak bardzo Cię to niepokoi, powiadom policję. Zasada 5

14 Nie podawaj innym hasła! Osoba znająca Twoje hasło może bowiem wysyłać obraźliwe wiadomości do Twoich znajomych, podając się za Ciebie. Zasada 6

15 Nie używaj web-kamery,gdy rozmawiasz z obcym! Jeżeli jednak już się na to zdecydujesz,to tylko wtedy, gdy druga osoba także udostępni połączenie wideo. Zasada 7

16 Zabezpiecz swój komputer! Ważne jest, byś nie gromadził wirusów np. ściągając czy otwierając różne pliki. Dlatego tak istotne jest, by mieć program antywirusowy czy antyspamowy. Zasada 8

17 Inne zagrożenia w sieci Internet:

18 Aukcje Aukcje Serwisy aukcyjne dbają o to, aby kupowanie i sprzedawanie było proste i szybkie. Niestety wraz ze wzrostem zainteresowania handlem internetowym, pojawili się także oszuści, którzy za pośrednictwem sieci szukają swoich ofiar.

19 Crimeware to ogólna nazwa dla wszelkiego rodzaju złośliwych programów, które mają na celu wykradanie poufnych danych lub pieniędzy.

20 Czaty Wchodząc na przeróżne strony na, których obecny jest czat często w nim uczestniczymy poruszając jakąś dyskusję. Nie używajmy wulgaryzmów, nie przedstawiajmy się z nazwiska, nie podawajmy adresu, nr telefonu. Kiedy osoba, która również uczestniczyła w tym czacie będzie Cię chciała poznać bliżej. Odmów. Przecież nie wiesz kto jest po drugiej stronie!

21 Blogi W ostatnich czasach bardzo popularne stały się blogi, jako zaprezentowanie siebie, swoich pasji, hobby. Uważajmy, aby ktoś masowo nie zaczął kopiować naszych zdjęć, wpisów dla własnej prezentacji. To ważne! Przecież zakładając bloga stajemy się osobą jeszcze bardziej publiczną.

22 Groźby i nękanie Groźby i nękanie Coraz więcej osób, zwłaszcza dzieci, pada ofiarą nękania, zastraszania i gróźb w Internecie i za pośrednictwem telefonów komórkowych. W literaturze fachowej zjawisko to nazwano cyberprzemocą.

23 Temat bardzo wrażliwy. Takie rzeczy się zdarzają, a dzieje się to najczęściej z powodu agresji słownej. Coraz więcej osób jest prześladowanych. Pomyślmy co by było, gdybyśmy to my się znaleźli w jego sytuacji. Pohamujmy się, przecież to nie ma sensu z naszej strony, a ta osoba niestety może zakończyć życie właśnie przez nas. Za takie wykroczenie grozi kara ograniczenia wolności lub pieniężna. Samobójstwa w Internecie.

24 Zalecenia : Należy używać najnowszej wersji przeglądarki internetowej oraz zainstalować wszystkie dostępne poprawki zabezpieczeń. Należy sprawdzić, jakie zabezpieczenia są oferowane przez sieć operatora Internetu. Należy zainstalować zapory i oprogramowanie wykrywające włamania oraz zabezpieczające przed szkodliwym oprogramowaniem i programami szpiegującymi. Programy te powinny być zawsze uruchomione i regularnie aktualizowane.

25 Co wolno, a czego nie wolno nam robić w Internecie ? W Internecie wolno : - szukać przydatnych do szkoły informacji, - korzystać z różnego rodzaju pomocy naukowych, - w wolnych chwilach korzystać z darmowych gier komputerowych, - poznawać nowych ludzi poprzez portale społecznościowe, - pozyskiwać informacje o czym tylko chcemy, np. o pracy, - dodawać zdjęcia na portalach społecznościowych.

26 W Internecie nie wolno : - przeklinać, - wchodzić na niedozwolone strony, - kopiować "na żywca" czyjąś pracę, - łamać prawo autorskie - spamować - obrażać kogoś, - umawiać się z obcymi 26

27 Macie prawo zamieszczać, publikować swoje dzieła, ale to waszym obowiązkiem jest ochronić je przed kopiowaniem, przecież każdy może je skopiować i przypisać sobie. To się nazywa hackerstwo. Określone są za to kary.

28 rezygnacja z dawnych zainteresowań na rzecz Internetu Problemy z koncentracją gorsze wyniki w nauce rezygnacja z dawnych zainteresowań na rzecz Internetu Problemy z koncentracją gorsze wyniki w nauce Skutki nadmiernego korzystania z Internetu ZANIEDBYWANIE OBOWIĄZKÓW SENNOSĆ POGORSZENIE RELACJI ZE ZNAJOMYMI

29

30 Strony - www.saferinternet.org - www.przedszkolaki.sieciaki.pl - www.dyzurnet.pl - www.helpline.org.pl - www.sieciaki.pl - www.saferinternet.pl - www.dzieckowsieci.pl - www.dbi.pl

31 Jak korzystać z Internetu i telefonu, żeby nie krzywdzić innych? traktować innych z szacunkiem (nie wyzywać, nie obrażać, nie straszyć itp.), nie zamieszczać w Internecie materiałów (filmów, zdjęć, tekstów), które mogą kogoś skrzywdzić, zawsze pytać o zgodę, jeżeli chcemy komuś zrobić zdjęcie lub nakręcić film z jego udziałem, nie rozsyłać za pomocą telefonu komórkowego zdjęć, filmów oraz tekstów, które mogą komuś sprawić przykrość.

32 Co robić, będąc świadkiem cyberprzemocy? nie przesyłać dalej krzywdzących materiałów, które otrzymujemy w sieci, zawsze pomagać kolegom i koleżankom, którzy padli ofiarą cyberprzemocy, informować o krzywdzie kolegi lub koleżanki kogoś dorosłego – nauczyciela, pedagoga szkolnego, rodziców, polecić ofierze cyberprzemocy kontakt z Helpline.org.pl lub skontaktować się z Helpline osobiście.

33 Co robić będąc ofiarą cyberprzemocy? nie odpowiadać na zaczepki w sieci, domagać się skasowania filmów i zdjęć nagranych wbrew naszej woli, natychmiast szukać pomocy u kogoś dorosłego – nauczyciela, pedagoga szkolnego, rodziców, zachowywać dowody cyberprzemocy, interweniować u dostawców usług internetowych, szukać pomocy w Helpline.org.pl.

34 Podsumowanie. W sieci nigdy nie jesteśmy bezpieczni! Chrońmy swą prywatność i pozostańmy anonimowi pod każdym względem. Wszystko jest dla ludzi, ale KORZYSTAJ Z UMIAREM! BĄDŹ BEZPIECZNY!

35 Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, który pokazuje, jaką krzywdę można wyrządzić innej osobie korzystając z telefonu i sieci.

36 Żródła: Prezentacje uczniów z klasy IIIc, Ib, IIb Stop cyberprzemocy –scenariusz zajęć dla uczniów szkół gimnazjalnych www.dbi.pl www.saferinternet.pl www.dzieckowsieci.fdn.pl

37 Dziękuję za uwagę. Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Dzień bezpiecznego Internetu 2013 Prawa i obowiązki w sieci !!! - apel Edyta Trocha."

Podobne prezentacje


Reklamy Google