Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzaje pomocy w hospicjum. lek. Izabela Bętkowska mgr Elżbieta Wesołek, psycholog.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzaje pomocy w hospicjum. lek. Izabela Bętkowska mgr Elżbieta Wesołek, psycholog."— Zapis prezentacji:

1 Rodzaje pomocy w hospicjum. lek. Izabela Bętkowska mgr Elżbieta Wesołek, psycholog

2 Medycyna paliatywna Gałąź medycyny zajmująca się leczeniem chorych z aktywną, szybko postępującą, prowadzącą do śmierci chorobą Gałąź medycyny zajmująca się leczeniem chorych z aktywną, szybko postępującą, prowadzącą do śmierci chorobą Forma leczenia nastawiona na łagodzenie dolegliwości i uzyskanie możliwie jak najlepszego komfortu mimo choroby Forma leczenia nastawiona na łagodzenie dolegliwości i uzyskanie możliwie jak najlepszego komfortu mimo choroby Jest to opieka zespołowa – tzn. prowadzona przez współpracujący z chorym i opiekującymi się nim bliskimi zespół: pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów, psychologów, pracowników socjalnych, wolontariuszy i innych osób Jest to opieka zespołowa – tzn. prowadzona przez współpracujący z chorym i opiekującymi się nim bliskimi zespół: pielęgniarek, lekarzy, rehabilitantów, psychologów, pracowników socjalnych, wolontariuszy i innych osób

3 Po pomoc dla nieuleczalnie chorej osoby powinniśmy się zgłaszać do ośrodków opieki paliatywnej: 1. Zespoły domowej opieki paliatywnej (hospicjum domowe)- chory przebywa w domu, mając kontakt z zespołem 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę 2. Oddziały dzienne –chory przyjeżdża na zajęcia na kilka godzin 3. Poradnie medycyny paliatywnej – gdzie chory może uzyskać poradę, konsultację 4. Oddziały całodobowe (w hospicjum, w szpitalu)

4 HOSPICJUM - ŻYCIE Nie zapominajmy o tym że my też umrzemy, że umieranie wpisane jest w życie. Nasi podopieczni nas tylko wyprzedzają.

5 Kogo obejmuje opieką hospicjum: Cierpiący na choroby nowotworowe - przy wyczerpanych możliwościach całkowitego wyleczenia choroby Cierpiący na choroby nowotworowe - przy wyczerpanych możliwościach całkowitego wyleczenia choroby Chorzy umierający z powodu przewlekłej niewydolności (serca, płuc, nerek, wątroby, miażdżycy) Chorzy umierający z powodu przewlekłej niewydolności (serca, płuc, nerek, wątroby, miażdżycy) Osoby umierające w związku z postępującą niesprawnością (po udarze mózgu, z otępienie, choroby niszczące układ nerwowy, starczy wiek) Osoby umierające w związku z postępującą niesprawnością (po udarze mózgu, z otępienie, choroby niszczące układ nerwowy, starczy wiek)

6 Cele opieki hospicyjnej Poprawa jakości życia chorych poprzez łagodzenie cierpienia fizycznego, psychicznego, duchowego i społecznego Poprawa jakości życia chorych poprzez łagodzenie cierpienia fizycznego, psychicznego, duchowego i społecznego Aktywizacja do możliwie pełnego życia, pomimo postępu choroby Aktywizacja do możliwie pełnego życia, pomimo postępu choroby Uczynienie godnym ostatniego okresu życia Uczynienie godnym ostatniego okresu życia Dlatego u chorych w opiece paliatywnej nie stosuje się takich zabiegów, które są bardzo uciążliwe i mogłyby wydłużyć proces umierania. Ponadto: Wspomaganie rodziny i przyjaciół w ich wysiłku towarzyszenia tym, którzy zbliżają się do kresu życia Wspomaganie rodziny i przyjaciół w ich wysiłku towarzyszenia tym, którzy zbliżają się do kresu życia Pomoc bliskim w przeżyciu okresu żałoby Pomoc bliskim w przeżyciu okresu żałoby

7 duchowość osobowość spotkanie radość CZAS JEST DAREM nadzieja zaufanie

8 Towarzyszenie umierającym oraz ich bliskim Empatia Empatia Edukacja rodziny w zakresie opieki Edukacja rodziny w zakresie opieki Wyjaśnianie objawów Wyjaśnianie objawów Przygotowanie leków doraźnych, wypożyczenie i zakupienie potrzebnego sprzętu medycznego Przygotowanie leków doraźnych, wypożyczenie i zakupienie potrzebnego sprzętu medycznego Przygotowywanie chorego i rodziny na moment odejścia Przygotowywanie chorego i rodziny na moment odejścia Świadomość własnych przeżyć Świadomość własnych przeżyć Panowanie nad trudnymi sytuacjami Panowanie nad trudnymi sytuacjami Pomoc w uporaniu się z silnymi emocjami i przeżyciami Pomoc w uporaniu się z silnymi emocjami i przeżyciami Opieka nad przeżywającymi żałobę Opieka nad przeżywającymi żałobę

9 W bólu? Mimo ogromnego rozwoju medycyny wielu ludzi wciąż uważa, że śmierć musi łączyć się z bólem i cierpieniem. Mimo ogromnego rozwoju medycyny wielu ludzi wciąż uważa, że śmierć musi łączyć się z bólem i cierpieniem. jednak jednak Obecnie dysponujemy wieloma środkami leczniczymi, pozwalającymi opanować dokuczliwe objawy chorób Obecnie dysponujemy wieloma środkami leczniczymi, pozwalającymi opanować dokuczliwe objawy chorób

10 Potrafimy skutecznie uśmierzać cierpienie - koniecznie w razie potrzeby szukajmy profesjonalnej opieki paliatywnej „Przy pewnej umierającej chorej czuwały opiekujące się nią dwie kobiety. Pacjentka krzyczała z bólu, a one - zamiast zadbać o podanie jej leków przeciwbólowych powtarzały jej tylko, aby się modliła „Przy pewnej umierającej chorej czuwały opiekujące się nią dwie kobiety. Pacjentka krzyczała z bólu, a one - zamiast zadbać o podanie jej leków przeciwbólowych powtarzały jej tylko, aby się modliła Chora nie miała nawet siły się modlić. Wymagała w tym czasie pilnego profesjonalnego leczenia przeciwbólowego, co pozwoliłoby jej również duchowo pożegnać się ze światem. Kobiety te po prostu nie wiedziały, że mogą pomóc jej jeszcze w inny sposób. NIKT NIE ZGŁOSIŁ CHOREJ DO HOSPICJUM Chora nie miała nawet siły się modlić. Wymagała w tym czasie pilnego profesjonalnego leczenia przeciwbólowego, co pozwoliłoby jej również duchowo pożegnać się ze światem. Kobiety te po prostu nie wiedziały, że mogą pomóc jej jeszcze w inny sposób. NIKT NIE ZGŁOSIŁ CHOREJ DO HOSPICJUM Ta historia jest przykładem tego, jak mocno tkwi w nas przekonanie, że „to musi boleć". Ta historia jest przykładem tego, jak mocno tkwi w nas przekonanie, że „to musi boleć". NIE WIESZ CO ZROBIĆ – SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ! NIE WIESZ CO ZROBIĆ – SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ!

11 Zasady medycyny paliatywnej oraz niezbędne umiejętności pracujących w hospicjum Ograniczenie uciążliwych procedur diagnostycznych do niezbędnego minimum Ograniczenie uciążliwych procedur diagnostycznych do niezbędnego minimum Umiejętne komunikowanie się Umiejętne komunikowanie się Podejmowanie trudnych decyzji wspólnie Podejmowanie trudnych decyzji wspólnie z chorym (świadoma zgoda) z chorym (świadoma zgoda) Leczenie objawowe, psychosocjalna opieka nad pacjentem i jego rodziną Leczenie objawowe, psychosocjalna opieka nad pacjentem i jego rodziną

12 Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat poruszanych wyżej treści – można kontaktować się z autorami w Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie Zamieszczone zdjęcia pochodzą ze strony internetowej www.freedigitalphotos.net

13 Hospicjum w Szczecinku W tym roku rozpocznie się budowa stacjonarnego hospicjum w Szczecinku. Jak każda inwestycja wymagać będzie dużych nakładów pracy oraz środków finansowych. Najbardziej jednak potrzebować będzie ludzi. Szczególnie teraz w fazie hospicjum domowego. Na Was właśnie liczymy!!!

14 Wolontariat Pola Nadziei - ogólnopolska kampania, której celem jest uwrażliwienie na problemy osób chorych i cierpiących, promowanie idei hospicyjnej w społeczności lokalnej oraz pozyskiwanie środków finansowych na działalność hospicyjną. Działalność hospicyjna wymaga stałego dopływu środków finansowych. Koszty opieki nad osobami chorymi, wymagającymi opieki pielęgniarskiej, zakupy specyficznych leków przeciwbólowych oraz zużycia znacznej ilości środków higieny i czystości są bardzo wysokie.

15 Wolontariat Niejednokrotnie zdarza się, że rodziny chorych na tego rodzaju opiekę nie stać. Ponadto w trudnej sytuacji psychicznej znajdują się członkowie rodziny chorego, dlatego też obok działań metodycznych i pielęgnacyjnych należy prowadzić działalność edukacyjną rodzin osób terminalnie chorych. Ciągłość i skuteczność tych działań zależy od wielkości pozyskiwanych na ten cel środków oraz od zaangażowania coraz większej liczby wolontariuszy.

16 Wolontariat Integralnym elementem ruchu hospicyjnego są wolontariusze. Integralnym elementem ruchu hospicyjnego są wolontariusze. Pragniemy pozyskać do współpracy dwie kategorie wolontariuszy. Pragniemy pozyskać do współpracy dwie kategorie wolontariuszy. Pierwsza to osoby, których zadaniem będzie pomoc w realizacji Projektu „Pola Nadziei” tj. dystrybuowanie plakatów, ulotek, folderów promujących akcję, kwestowanie środków finansowych na budowę lokalnego hospicjum. Pierwsza to osoby, których zadaniem będzie pomoc w realizacji Projektu „Pola Nadziei” tj. dystrybuowanie plakatów, ulotek, folderów promujących akcję, kwestowanie środków finansowych na budowę lokalnego hospicjum.

17 Wolontariat Druga kategoria wolontariuszy to ludzie, którzy gotowi są wspierać i towarzyszyć osobom terminalnie chorym. Będą oni osobami pierwszego kontaktu, komunikującymi się bezpośrednio z osobami cierpiącymi i ich rodzinami. Druga kategoria wolontariuszy to ludzie, którzy gotowi są wspierać i towarzyszyć osobom terminalnie chorym. Będą oni osobami pierwszego kontaktu, komunikującymi się bezpośrednio z osobami cierpiącymi i ich rodzinami. Wolontariuszami mogą być zarówno uczniowie jak i osoby dorosłe. Wszystkich chętnych, gotowych do pomocy bardzo serdecznie zapraszamy. Wolontariuszami mogą być zarówno uczniowie jak i osoby dorosłe. Wszystkich chętnych, gotowych do pomocy bardzo serdecznie zapraszamy.

18 www.hospicjumszczecinek.com.pl

19 WOLONTARIAT W HOSPICJUM · Masz trochę wolnego czasu i chcesz go podarować innym? ·Czujesz potrzebę niesienia pomocy ludziom ciężko chorym? ·Chcesz więcej dowiedzieć się o sobie, rozwinąć swoje umiejętności bycia z drugim człowiekiem? ·Chcesz zdobyć certyfikat wolontariusza i podstawy wiedzy paliatywno – hospicyjnej? ·Pragniesz pomagać w organizowaniu działań i akcji charytatywnych? ·Chcesz realizować swoje pomysły i poszerzać swoje możliwości?

20 Wolontariat w hospicjum Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, chociaż na jedno pytanie, już teraz wstąp do grona ludzi lubiących pomagać! Skontaktuj się z Panią Agnieszką Osowską pod nr telefonu 94 37 280 10; od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 14:00 Jeżeli chcesz zostać wolontariuszem możesz również wypełnić Formularz Wolontariusza i przesłać go na nasz e-mail. Na pewno się z Tobą skontaktujemy. Czekamy właśnie na Ciebie!


Pobierz ppt "Rodzaje pomocy w hospicjum. lek. Izabela Bętkowska mgr Elżbieta Wesołek, psycholog."

Podobne prezentacje


Reklamy Google