Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Koran-święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm. 632) przez.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Koran-święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm. 632) przez."— Zapis prezentacji:

1

2  Koran-święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm. 632) przez Archanioła Dżibrila (identyfikowanego w islamie z biblijnym archaniołem Gabrielem). Słowo „Koran” pochodzi od arabskiego słowa al- kur’ān, które oznacza „recytację”, ponieważ pierwotnie Koran przekazywano ustnie. Według islamu i samego Koranu jego twórcą jest Allah.

3  Pierwsze karty Koranu, z ozdobnymi ornamentami. Pismo, naturalne, arabskie. W tym języku powstał i w tym języku jest uważany za święty.

4  Pismo arabskie, w jakim napisano Koran, zapisuje się od prawej do lewej strony. Całość odprawia się i czyta także „odwrotnie” w stosunku do alfabetu łacińskiego i pokrewnych.

5  Koran nie jest zwykłą książką do czytania ; jest to raczej tekst liturgiczny, przeznaczony do recytacji będącej modlitwą W islamie rozwinęła się tradycja śpiewnej recytacji oraz uczenia się całości na pamięć. Osoby znające Koran na pamięć zasługują na szacunek- otrzymują specjalny tytuł „hafiz”. W języku arabskim oznacza: „strzegący, zachowujący” i jest też jednym z imion Allaha.

6  Koran zawiera 114 rozdziałów zwanych surami, dzielą się one na wersety- ajaty ; ułożone są od najdłuższej do najkrótszej; jedynie pierwsza sura „Al- Fatiha” czyli „ otwierająca” jest krótka, sury nie są ułożone chronologicznie. Podział Koranu

7  Koran miał być objawiony Mahometowi w latach 610- 632, spisany został w całości już po śmierci proroka. Czas powstania

8  Koran jest wynikiem objawień, jakich miał doznawać Mahomet za pośrednictwem anioła Dżibrila (Gabriela) od ok. 610r. Koran zawiera prawdy wiary, ale też przepisy obowiązujące muzułmanów, wskazania moralne, opowieści o prorokach; zarówno kwestie dogmatyczne, jak i społeczno-polityczne, prawne a nawet higieniczne i dotyczące savoir vivre czyli dobrych manier. Zawartość Koranu

9  Koran nakazuje bardzo mocno szacunek dla rodziców i opiekę nad nimi w starości, opiekę nad sierotami, pomoc ubogim i potrzebującym, chorym i tym, których spotkało jakieś nieszczęście. „ Jeśli przybędzie do ciebie nieznajomy i poprosi, byś go przyjął pod swój dach, ugość go, a znajdziesz łaskę u Allaha.” Nauki Koranu godne pochwały

10  WYKONAŁY:  Kamila Palonek  Magda Goczał DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt " Koran-święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm. 632) przez."

Podobne prezentacje


Reklamy Google