Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rejon nr 86 Opiekun: Mgr Justyna Ilona Wioletta Joanna Mateusz Tomasz Mateusz Obszar: Granica północna: wzdłuż szlaku kolejowego od skrzyżowania ul.Pukowca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rejon nr 86 Opiekun: Mgr Justyna Ilona Wioletta Joanna Mateusz Tomasz Mateusz Obszar: Granica północna: wzdłuż szlaku kolejowego od skrzyżowania ul.Pukowca."— Zapis prezentacji:

1 Rejon nr 86 Opiekun: Mgr Justyna Ilona Wioletta Joanna Mateusz Tomasz Mateusz Obszar: Granica północna: wzdłuż szlaku kolejowego od skrzyżowania ul.Pukowca z ul Kolońską do wiaduktu kolejowego przy złączeniu torowisk na wysokości nastawni (wraz z infrastrukturą kolejową)‏ Granica wschodnia: wzdłuż szlaku kolejowego przy złączeniu torowisk na wysokości nastawni do wiaduktu na wysokości ul. Kochłowickiej Granica południowa: od wioduktu nad szlakiem kolejowym na ul Kochłowickiej, wzdłuż ul. Kochłowickiej do wysokości skrzyżowania z ul. Witosa Granica zachodnia: od nasypu kolejowego przy skrzyżowaniu ul. Pukowca z ul. Kolońską wzdłuż ul. Kolońskiej do wiaduktu kolejowego KP Maczki Bór, następnie ul. Osowskiego do skrzyżowania z ul. Witosa oraz ul.Witosa do ul.Kochłowickiej

2

3 Zagrożenie – Ogromne zarośla pokrywające tereny przy chodniku.

4 Brak barierek oddzielających drogę od chodnika. Brak barierek oddzielających pasy ruchu.

5 Zniszczony chodnik przy ul. Pukowca i Żeliwnej.

6 Brak profesjonalnego zabezpieczenia studzienki kanalizacyjnej przy ul. Żeliwnej naprzeciw stacji kontroli pojazdów.

7 Brak zabezpieczenia komory regulacyjnej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej zakładu nr 6 w Katowicach.

8 Słabo zabezpieczone tereny garaży przy ul.Żeliwnej.

9 Składowisko śmieci za garażami.

10 Niewielkie i niskie ogrodzenie ogródków działkowych „Jedność”.

11 Głęboki rów przy ulicy Żeliwnej – brak ogrodzenia.

12 Zdewastowany płot odgradzający ogródki „Jednośc” od ul. Żeliwnej.

13 Wąski chodnik po stronie jednej stronie ulicy,który jest zajmowany przez krzaki.

14 Brak oświetlenia pod przejściem podziemnym ul.Kochłowicka.

15 Zaniedbany teren między autostradą a ogródkami.

16 Zniszczone mienie miasta - graffiti.

17 Ścieżka wzdłuż zjazdu z autostrady – sama w sobie stwarza zagrożenie.

18 Za ścianami dźwiękoszczelnymi wzdłuż autostrady znajdują się chaszcze, a wśród nich pozostałości po budynku i gruz.

19 Rysunek na ścianie dźwiękoszczelnej.

20 Nie wywożone od dawna śmieci z kontenera przy ul.Kolońskiej (nieznana zawartość kontenera).

21 Dewastacja garaży przy ul. Kolońskiej.

22 Wulgarne napisy na ogrodzeniu ogródków.

23 Stare, zniszczone i zardzewiałe filary fundamentalne mostu przy ul. Kolońskiej.

24 Pokrywa studzienki jest stałym obiektem kradzieży.

25 Zagrożenia 1.Możliwość wciągnięcia w krzaki w celu rabunkowym. 2.Zagrożenie życia poprzez wypadek samochodowy. 3.Zagrożenia dla zdrowia poprzez upadek. 4.Zagrożenie dla życia poprzez istniejące ryzyko wejścia do studzienki kanalizacyjnej. 5.Możliwość stania się ofiarą napaści. 6.Mozliwość utraty zdrowia poprzez kontakt z urządzeniami o wysokim napięciu. 7.Możliwość kradzieży samochodu. 8.Zagrożenia dla środowiska,tym samym dla organizmów ludzkich. 9.Ryzyko kradzieży z ogródków „Jedność” prywatnych właścicieli. 10.Ryzyko dla zdrowia poprzez upadek, do nieoznaczonego rowu. 11.Możliwośc kradzieży z ogródków „Jedność”. 12.Ryzyko wypadku (potrącenie przez samochód).

26 Cd… 13.Możliwość napaści bądź rabunku. 14.Ryzyko potrącenia przez samochód. 15.Zagrożenie estetyczne. 16.Rozpraszanie kierowców podczas jazdy samochodem. 17.Zagrozenie życia (potrącenie przez samochód). 18.Mozliwość napadu, kradzieży oraz gwałtu. 19.Powiekszanie lęku starszych osób przed młodzieżą. 20.Niewiadoma zawartość kontenera powoduje strach u mieszkańców. 21.Motywowanie młodzieży do rysowania kolejnych rysunków na budynkach. 22.Lęk właścicieli ogródków. 23.Niestabilna konstrukcja mostu prowadzi do zawalenia, stwarzając tym samym zagrożenie dla życia ludzi. 24.Zagrożenie środowiska, oraz życia ludzkiego.

27 Powiedzieli że… Pan Grzegorz - 57 lat. „ Mogę tu tylko poskarżyć sie na oświetlenie, które powinno być racjonalniej rozmieszczone. Wiadomo, teren garaży jest odwiedzany w różnych godzinach: rano, popołudniu, wieczorem - ludzie często są wściekli, że nie mogą się dostać do kłódki, ponieważ nic nie widać... Jeżeli chodzi o kradzieże, to jeszcze tu nie miały takowe żadnego miejsca. teren jest dostępny tylko dla posiadaczy garażów” Mężczyzna,emeryt. „Tak, zdarzają sie kradzieże i oczywiście nikt się tym nie zajmuje... Mi akurat zostały skradzione części do samochodu i narzędzia, i to nie raz. Zazwyczaj po nocach krąży tu młodzież, i wydaje mi się, że to głownie oni są do tego zdolni, do takich czynów" Pani Władysława - 58 lat. „ Na tym osiedlu wiele się dzieje. Między innymi- włamania do sklepów, tłuczenie szyb w kioskach - często się to słyszy. Oczywiście to sprawka nieletnich. Bo zazwyczaj chcą zaimponować innym, popisują się, nie myśląc. Nie ukrywam że się boję.."

28 Cd… Posiadaczka ogródka działkowego Jedność”: „ Drogie Panie, nie chcę tu na nikogo żle mówić. Ja tu nie mieszkam, ale posiadam ogódek, tu na "Jedności", Mam go już od 20 lat i powiem szczerze, że kiedyś nie bałam sie zostawić go otwartego. A teraz ? Tak to się wszystko zmieniło, ludzie boją się włamania które - nie ukrywam są. Boją się zostć napadnięci. To co teraz się dzieje jest porostu przerażające. Zazwyczaj takie szkody wyrządza niewykształcona młodzież”. Pani - 55 lat. „ Dziewczyny! powiem szczerze, że naprawdę boje się tędy spacerować. Zwłaszcza wieczorem. Brak oświetlenia na ul. Kochłowickiej, tu pod tym mostem, to przejście wprawia mnie w przerażenie. Tyle czai się tu młodych zbójów i łotrów czyhających na okazję. Większość oczywiście jest po alkoholu, zazwyczaj chodzą w grupach -tacy najbardziej wywołują we mnie strach”.

29 Sprawcy i Ofiary - posiadacze samochodów -starsze kobiety -kioski -garaże (miejsca przechowywania narzędzi) ‏ -dzieci -niepełnosprawni i upośledzeni -osoby zamknięte w sobie Zdaniem starszych mieszkańców osiedla sprawcami są najczęściej: -młodzież niewykształcona -młodzież pod wpływem alkoholu -młodzież poszukująca rozrywki -młodzież dla zabicia czasu -młodzież dla zdobycia pieniędzy - młodzież dla sławy Zdaniem młodzieży osiedla, zachowania te nie są toksyczne i nie stwarzają zagrożenia dla otoczenia, a starsi mieszkańcy są przewrażliwieni. OfiarySprawcy

30 Problematyka Największym problemem jest słabe poczucie świadomości bezpieczeństwa mieszkańców osiedla. Zdaniem starszych mieszkańców utrzymuje się, że brak bezpieczeństwa wynika, że złego wychowania młodzieży. Z perspektywy mijania czasu, ludzie zauważają wzrost przestępczości w okolicy ich zamieszkania (akty wandalizmu, młodzież pijąca alkohol na ławce pod blokiem) wzrastająca przestępczość rodzi w ludziach przekonanie o nieuchronnej, narastającej demoralizacji młodzieży. Tej właśnie grupy wiekowej mieszkańcy obawiają się najbardziej. Problem ten wynika z różnic wiekowych. Ludzie starsi nie znają dogłębnie zasad panujących wśród młodzieży i na odwrót- co prowadzi do częstego nieporozumienia i niemożliwości zrozumienia intencji działań. Jeżeli chodzi o problemy wynikające ze złego funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowej, często wynikają one z niedoinformowania osób zajmujących się tym problemem. Złe funkcjonowanie chodników i lęk przed chodzeniem ulicami wywołany jest długim użytkowaniem jednych i tych samych obiektów.

31 Postępowanie Montaż większej ilości domofonów w blokach Zorganizowanie spotkań młodzieży, rodziców i starszych mieszkańców SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA Naprawa chodników Poprawienie ogrodzeń Zwiększenie oświetlenia i regularna kontrola żarówek Zorganizowanie interesujących zajęć dla młodzieży po godzinach lekcyjnych Wybudowanie ścian dźwiękochłonnych na całej długości autostrady WŁADZE MIASTA Zwiększenie czujności na zachowania młodzieży Kontrola sklepów STRAŻ MIEJSKA Wycinanie zarośliSTRAŻ POŻARNA Częstsze patrole osiedla Rozmowy z mieszkańcami POLICJA DZIAŁANIEJEDNOSTKA WYKONANIA

32 Częstsza kontrola studzienek kanalizacyjnych POGOTOWIE WODNO-KANLIZACYJNE Ewidentny brak sprzedaży alkoholu nieletnim WŁAŚCICIELE SKLEPÓW Częstszy wywóz kontenerówFIRMY WYWOŻĄCE ŚMIECI Zwiększenie monitoringu wokół własnych terenów Zwiększenie oświetlenia wokół własnych terenów Polepszenie ogrodzeń wokół własnych terenów WŁAŚCICIELE PRYWTNYCH HAL TARGOWYCH I FIRM Częstsze zgłaszanie usterek i problemów odpowiednim organom Reagowanie na dewastacje osiedla Zorganizowanie patrolu mieszkańców Segregacja śmieci MIESZKAŃCY

33 Cele działań 1.Głównym, a jednocześnie najważniejszym celem działań jest wzrost bezpieczeństwa na osiedlu, ale przede wszystkim w świadomości mieszkańców. 2.Zmniejszenie aktów wandalizmu i dewastacji osiedla. 3.Brak sprzedaży alkoholu nieletnim. 4.Skonfrontowanie środowiska nastolatków i dorosłych w celu zrozumienia intencji działania. 5.Zwiększenie oświetlenia ulic. 6.Poprawienie jakości życia na osiedlu. 7.Zmniejszenie degradacji młodzieżowych. 8.Zainteresowanie jej innymi dziedzinami zycia. 9.Zmniejszenie kradzieży na osiedlu. 10.Ograniczenie ilości wypadków. 11.Zmniejszenie napadów na starszych mieszkańców. 12.Mobilizacja osób prywatnych do polepszenia sytuacji.

34 Cd… 1.Zwiększenie komfortu podczas spacerów ulicami. 2.Zaangażowanie mieszkańców osiedla do czynnego zwalczania problemów. 3.Namawianie firm wywożących śmieci do wywiązywanie się z obowiązków. 4.Mobilizacja władz miasta do częstszych oględzin osiedla i zwalczanie usterek. 5.Zwiększenie komfortu zostawienia samochodów w garażu. 6.Zmniejszenie ilości miejsc zarośniętych chaszczami. 7.Upiększenie osiedla. 8.Mobilizacja firm kanalizacyjnych do czynnego kontrolowania studzienek kanalizacyjnych i wymiana rur. 9.Zrozumienie pojęcia „BEZPIECZEŃSTWO” przez społeczeństwo. 10.Zaprzestanie chodzenia mieszkańców ścieżką przy autostradzie.

35 Wnioski Należy stopniowo usuwać kolejne czynniki, które wpływają na obniżenie bezpieczeństwa na osiedlu. Okazuję się, że największe zagrożenie stanowi młodzież. Nie należy dosadnie i usilnie próbować zmienić jej postępowania ale wpłynąć na nie w inny sposób. Spotykamy się na ulicy z różnymi zagrożeniami dla człowieka i każdy z nas ocenia je według siebie. Dla każdego z nas jedne są bardziej ważne inne mniej, ale mimo wszystko istnieją one na każdym kroku. Skala tego zjawiska nas przeraziła, uważamy jednak że można z nim walczyć. Poruszając odpowiednie ograny władzy, można osiągnąć sukces. Razem z mieszkańcami, właścicielami prywatnych firm i hal targowych, można zadziałać cuda. Szacunek dla każdego człowieka i dbanie o mieszkańców miasta powoduje wzrost pewności a jednocześnie ich większe zaangażowanie w sprawy osiedla. Ciężko jest wyeliminować wszystkie zagrożenia ale można ograniczyć ich wpływ na człowieka do minimum. Poważne podejście do sprawy spowoduje obniżenie zachowań stwarzających zagrożenie. Zbagatelizowanie najśmieszniejszego nawet problemu może okazać się groźne.

36 Koniec Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Rejon nr 86 Opiekun: Mgr Justyna Ilona Wioletta Joanna Mateusz Tomasz Mateusz Obszar: Granica północna: wzdłuż szlaku kolejowego od skrzyżowania ul.Pukowca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google