Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

6A SP5 KWIDZYN. To najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "6A SP5 KWIDZYN. To najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy."— Zapis prezentacji:

1 6A SP5 KWIDZYN

2 To najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy wpływ na ryzyko zachorowania na raka płuca ma długoterminowe wdychanie dymu tytoniowego. Objawy choroby to kaszel, duszności i ból w klatce piersiowej. Efekty leczenia raka płuca są niezadowalające i najważniejsze znaczenie w zmniejszeniu śmiertelności z tego powodu ma zwalczanie nałogu palenia papierosów. 1.RAK PŁUC.

3 Palenie papierosów osłabia system immunologiczny co powoduje, że organizm staje się bardziej podatny na infekcje i choroby, między innymi na toczeż rumieniowaty, który może powodować owrzodzenia jamy ustnej, wysypkę na twarzy, głowie i ramionach oraz prowadzić do utraty włosów.

4 Wiotczenie i marszczenie się skóry. Nałogowe palenie papierosów powoduje utratę cennych protein, zapewniających skórze elastyczność i ładny wygląd. Witamina A spełnia wiele ważnych fizjologicznych funkcji, w tym utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci. Niedobór protein i witamin prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry. Skóra palaczy jest sucha, szorstka, poznaczona siatką licznych, cienkich zmarszczek, szczególnie głębokich w okolicach ust i oczu.

5 5. Utrata słuchu. Ponieważ palenie powoduje większe przyleganie płytek krwi do ścian naczyń, a co za tym idzie zwężenie światła naczyń i zmniejszenie dopływu krwi do m.in. ucha wewnętrznego, palacze zaczynają tracić słuch w znacznie młodszym wieku niż osoby niezwiązane w żaden sposób z nałogiem. Są również w o wiele większym stopniu narażeni na utratę słuchu w związku z licznymi, nawracającymi infekcjami uszu.

6 Próchnica zębów. Papierosy zmieniają środowisko chemiczne jamy ustnej powodując narastanie płytki nazębnej, żółknięcie zębów i przyspieszając proces próchniczy. Palacze są półtora rażą bardziej niż osoby niepalące narażeni na utratę zębów.

7 . Rozedma płuc. Oprócz raka płuc, osoby palące cierpią często na rozedmę płuc, która upośledza zdolność tego narządu do pobierania tlenu i usuwania dwutlenku węgla. Bywają przypadki gdy konieczny jest zabieg tracheotomii, gdyż jedynie on może umożliwić pacjentowi oddychanie. Chroniczne u palaczy zapalenie oskrzeli z powstawaniem ropnej wydzieliny śluzowej prowadzi do bolesnego kaszlu i problemów z oddychaniem!

8 Przebarwienia palców. Substancje smoliste w dymie papierosowym oddziaływają na skórę palców i na paznokcie powodując ich przebarwienia na nieestetyczny żółtobrązowy kolor.

9 Choroba Bürgera. Choroba ta znana także jako zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic, powoduje stan zapalny tętnic, żył i nerwów obwodowych, zwłaszcza w kończynach dolnych, prowadząc do zatrzymania krążenia krwi. Występuje najczęściej u młodych mężczyzn palących papierosy. Palący tytoń stanowią ok. 90% wszystkich przypadków. Część przypadków związana jest z żuciem tytoniu oraz przyjmowaniem tabletek lub używaniem plastrów nikotynowych. W najtrudniejszych przypadkach konieczna jest nawet amputacja kończyn.

10 Osteoporoza. Tlenek węgla, najbardziej trująca substancja wchodząca w skład spalin samochodowych i dymu papierosowego, przedostaje się do krwi znacznie szybciej niż tlen. Upośledza funkcje organów o 15%, zmniejszając tym zdolność przenoszenia tlenu. Wpływa to negatywnie również na tkankę kostną. Kości tracą swoją gęstość a co za tym idzie są znacznie bardziej podatne na złamania, sam okres leczenia zaś często wydłuża się. Palacze są również w znacznym stopniu narażeni na choroby kręgosłupa. Badania wskazują, że palący robotnicy są pięć razy bardziej niż niepalący narażeni na pourazowe bóle krzyża.


Pobierz ppt "6A SP5 KWIDZYN. To najczęstszy nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie na całym świecie 1,3 mln osób. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że największy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google