Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Łoś Grotek – niezwykły mieszkaniec Nadleśnictwa Grotniki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Łoś Grotek – niezwykły mieszkaniec Nadleśnictwa Grotniki."— Zapis prezentacji:

1 Łoś Grotek – niezwykły mieszkaniec Nadleśnictwa Grotniki

2 Kim jestem? Mówią, że jestem olbrzymem, największym z jeleniowatych. Nie sposób mnie pomylić z żadnym z innych zwierząt. Mam charakterystyczne poroże tzw. łopaty, które noszą tylko byki, czyli samce. Gubię je co roku późną jesienią i odbudowuję wiosną. Czasami służą mi do ścierania się w czasie walk, do których dochodzi podczas trwającego wczesną jesienią bukowiska, czyli łosiowych godów. Jestem roślinożercą, uwielbiam liście, pąki, owoce krzewów. Moim przysmakiem są drzewka z upraw i młodników, ale Pan leśniczy często się denerwuje i ogradza je siatką. Mam na imię Grotek i jestem młodym łosiem. Mieszkam w Lesie Grotnickim.

3 Niewiele osób wie, że tu mieszkam. Większość ludzi myśli, że występujemy tylko nad Biebrzą, w Białowieskim i Kampinoskim Parku Narodowym. Jednak, my łosie, znaleźliśmy sobie tutaj idealne warunki do życia. Na terenie Nadleśnictwa Grotniki znajduje się dużo torfowisk oraz terenów podmokłych, które uwielbiamy. Długie badyle oraz szeroko rozstawione racice ułatwiają nam poruszanie się w tych warunkach. Nie wszyscy też wiedzą, że jesteśmy świetnymi pływakami.

4 poroże- badyle lub łopaty, które gubię jesienią śmieszna narośl w formie fałdu skóry to broda szeroko rozsuwalne racice, powodują, że nie zapadam się w błocie długie nogi-badyle, służą mi do pływania, biegania i poruszania się w podmokłym terenie długie, szpiczaste uszy-łyżki mój śmieszny ogonek-kwiat, ma zaledwie 7-9cm chrapy to duże dziurki w nosie, czyli w pyzie moje oczy to świece

5 Mój Dom Nadleśnictwo Grotniki leży w centralnej Polsce i obejmuje 15 tysięcy ha lasów. Na obszarze tym znajduje się dużo podmokłych terenów i bagien. Chętnie zamieszkują je łosie, a wśród nich jestem też ja!!! Szacuje się, że jest nas ok.47 osobników. Oprócz mnie i moich znajomych mieszka tutaj wiele innych, rzadkich gatunków zwierząt np: orzeł bielik, bocian czarny, wydra, kumak nizinny, traszka grzebieniasta, bóbr europejski, żuraw, kania ruda oraz wiele gatunków nietoperzy. Spotkać tutaj można rośliny chronione takie jak : dzwonecznik wonny, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, orlik pospolity, widłak jałowcowaty, widłak goździsty, paprotka zwyczajna.

6 Historia tego nadleśnictwa  W 1945 roku po raz pierwszy pojawiła się nazwa „Nadleśnictwo Grotniki ”  Pierwsze nadleśnictwa na tym terenie: Nadleśnictwo Turek Nadleśnictwo Uniejów Nadleśnictwo Chrosno Nadleśnictwo Uniejów Nadleśnictwo Grotniki

7 W moim Nadleśnictwie znajduje się dużo punktów i ścieżek edukacyjno-informacyjnych. Czasami spotykam na nich turystów, rowerzystów, rodziny z dziećmi. Od niedawna stałem się popularny, ponieważ przyjeżdża tu dużo fotografów z całego kraju.

8 Cześć jestem łoś, podskoczy mi ktoś? No jasne że nie, bo jak wiesz jestem duży zwierz. Gubię poroże na jesień, a wiosna mi nowe przyniesie. Dzięki długim nogom, poruszam się pod wodą. Młodnik to moje kulinarne marzenie, lecz dla leśniczych to wieczne utrapienie. Gdy się tam zjawiam to wszystkie młode pędy zjadam. Lubię długie wędrówki i odwiedzać przydomowe ogródki. Więc uważaj na ulicy, bo mogę być gdzieś w okolicy Nadleśnictwa Grotnickiego, więc pamiętaj, uważaj kolego!!!

9 Źródła : - Google - Informacje z Nadleśnictwa Grotniki - Grafika Google Wykonały: Barbara Teodorczyk kl. 5 Maja Polańska kl. 5 Szkoła Podstawowa Nr 142 im. Zawiszy Czarnego w Łodzi.

10 Mam nadzieję, że to co dziś zobaczyłeś zachęci Cię do odwiedzenia tego miejsca. Może spotkasz mnie kiedyś, ale musiałbyś być cichutko. Dziękuję za uwagę!!! Pozdrawiam Łoś Grotek


Pobierz ppt "Łoś Grotek – niezwykły mieszkaniec Nadleśnictwa Grotniki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google