Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Izabela Wodzisz. Spis treści Pojęcia związane z fotosyntezą Co to jest fotosynteza? Co to jest chlorofil? Co to są chloroplasty? Co to jest glukoza? Czynniki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Izabela Wodzisz. Spis treści Pojęcia związane z fotosyntezą Co to jest fotosynteza? Co to jest chlorofil? Co to są chloroplasty? Co to jest glukoza? Czynniki."— Zapis prezentacji:

1 Izabela Wodzisz

2 Spis treści Pojęcia związane z fotosyntezą Co to jest fotosynteza? Co to jest chlorofil? Co to są chloroplasty? Co to jest glukoza? Czynniki wpływające na intensywność fotosyntezy Czynniki wpływające na intensywność fotosyntezy Tempratura Dostępność dwutlenku węgla Dostępność wody Dostępność pierwiastków mineralnych Intensywność oświetlenia Światło Rośliny światłolubne Rośliny cieniolubne Bibliografia

3 Pojęcia związane z fotosyntezą  Fotosynteza Fotosynteza  Chrolofil Chrolofil  Chroloplasty Chroloplasty  Glukoza Glukoza

4 Co to jest fotosynteza ? Fotosynteza to proces biologiczny polegający na pochłanianiu energii światła słonecznego i przekształcaniu jej w energię chemiczną cząstek organicznych ( np.węglowodanów) syntezowanych z dwutlenku węgla i wody.

5 Co to jest chlorofil ? Jest to związek organiczny zbudowany z atomów węgla, wodoru, tlenu i azotu, a jego atomem centralnym jest magnez. Posiada w swym składzie również alkohol – fitol zbudowany z 20 atomów węgla.Jest odpowiedzialny za proces fotostntezy.Dzięki niemu roślina ma zielony kolor.

6 Co to są chloroplasty? Chloroplasty zwane inaczej ciałkami zieleni zawierają zielony barwnik chlorofil umożliwiający fotosyntezę.Biorą aktywny udział procesie fotosyntezy. Ich kształt u organowców jest zasadniczo stały.Jest to dwuwypukła soczewka, rzadziej płaskowypukły, średnica ok. 5-8 ľm.

7 Co to jest glukoza? Jest to organiczny związek chemiczny(cukier prosty) z grupy aldoheksoz. Jest białym,drobnokrystaliczny ciałem stałym Jest bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie (nie zmienia pH roztworu). Ma słodki smak.Powstaje w procesie fotosyntezy jako produkt dwutlenku węgla i wody.

8 Czynniki wpływające na intensywność fotosyntezy  Intensywność oświetlenia  Temperatura  Dostępność dwutlenku węgla  Dostępność wody  Dostępność pierwiastków mineralnych

9 Temperatura Najwyższa intensywność fotosyntezy jest w tempemperaturze od 20C-30C, za niska i za wysoka tempemperatura obniża i zahamowuje fotosyntezę.

10 Dostępnośd dwutlenku węgla Stężenie dwutlenku węgla w powietrzu wynoszące około 0,036% jest znacznie niższe niż optymalne dla procesu fotosyntezy.

11 Dostępnośd wody Woda stanowi jeden z surowców w procesie fotosyntezy, jest bowiem źródłem elektronów i protonów wodoru. Niedobór wody w organizmie rośliny wpływa bezpośrednio na proces asymilacji dwutleku węgla powodując zamknięcie się szparek liściowych i odcięcie tym samym dostępu dwutlęku węgla do liści.

12 Na fotosyntezę wywierają silny wpływ składniki mineralne, zwłaszcza te, które bezpośrednio lub pośrednio uczestniczą w tym procesie. Należą do nich: azot, potas, fosfor, żelazo, magnez i mangan. Ostatnio stwierdzono również niezbędność chloru w tym procesie. Dostępnośd pierwiastków mineralnych

13 Intensywność oświetlenia Światło jest niezbędne w pierwszej fazie fotosyntezy jego natężenie zmienia się w ciągu roku, dnia, jest zależne od zanieczyszczenia powietrza, w lesie się zmienia wraz ze wzrostem natężenia światła wzrasta intensywność przeprowadzania fotosyntezy ale tylko do pewnego czasu, gdy natężenia jest za duże następuje blokada chlorofilu i zwiększenie transpiracji. Układ chloroplastów w zależności od pory dnia i natężenia światła.

14 Światło Pierwotnym źródłem energii dla prawie wszystkich żywych organizmów jest światło słoneczne.Wszystkie rośliny zielone go potrzebują, w ten sposób zaopatrują swój organizm w energię. Jest to powód, dla którego rośliny nie mogą znajdować się w pomieszczeniach pozbawionych światła.

15 Im roślina ma więcej światła, tym jest zdrowsza i piękniejsza.Rośliny, które mają zbyt mało światła posiadają cienkie łodygi, mało liści,a blaszki liściowe lub nawet całe łodygi kierują się w stronę światła. Chora roślina. Zdrowa roślina.

16 Rośliny światłolubne(światłożądne) Heliofity, rośliny światłolubne znajdujące optymalne warunki do swego rozwoju przy pełnym nasłonecznieniu. Charakteryzują się specyficzną budową morfologiczną (np. małymi blaszkami liściowymi o mocnej budowie) oraz fizjologią, m.in. wymagają kilkakrotnie większej ilości światła potrzebnego do fotosyntezy analogicznej ilości związków węgla co rośliny cieniolubne.

17 Rośliny cieniolubne(cienioznośne) Skiofity,rośliny znoszące lub optymalnie rozwijające się w miejscach zacienionych; w podszyciu lasów w różnych strefach klimatycznych, np. mchy, paprocie, maranty,begonie.

18 Bibliografia http://www.komorkabio.republika.pl http://zdrowie.gazeta.pl http://www.wikipedia.pl http://www.forum.biolog.pl http://www.tapeta-zielony-lisc-woda.na- telefon.org


Pobierz ppt "Izabela Wodzisz. Spis treści Pojęcia związane z fotosyntezą Co to jest fotosynteza? Co to jest chlorofil? Co to są chloroplasty? Co to jest glukoza? Czynniki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google