Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Park Yellowstone Paulina Pytel kl.VI. Najstarszy Park Narodowy na Świecie Został utworzony 1 marca 1872 roku. Położony jest w Stanach Zjednoczonych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Park Yellowstone Paulina Pytel kl.VI. Najstarszy Park Narodowy na Świecie Został utworzony 1 marca 1872 roku. Położony jest w Stanach Zjednoczonych."— Zapis prezentacji:

1 Park Yellowstone Paulina Pytel kl.VI

2

3 Najstarszy Park Narodowy na Świecie Został utworzony 1 marca 1872 roku. Położony jest w Stanach Zjednoczonych na terenie Wyoming, Montana i Idaho. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady. Zajmuje 8980 km².

4 Ssaki Puma – niebezpieczny ssak z rodziny kotowatych. Ryś kanadyjski – drapieżny ssak z rodziny kotowatych.

5 Ssaki Widłoróg - gatunek ssaka kopytnego. Mustang - rasa zdziczałych koni, wywodzących się od koni przywiezionych do Ameryki Północnej z Hiszpanii.

6 Zwierzęta Wapiti – gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych, do niedawna uznawany za podgatunek jelenia szlachetnego. Kozioł śnieżny - gatunek dużego ssaka z rodziny krętorogich.

7 Zwierzęta Pstrąg tęczowy- gatunek ryby z rodziny łososiowatych. Bóbr kanadyjski- gatunek dużego gryzonia z rodziny bobrowatych.

8 Ptaki Rybołów – gatunek dużego, wędrownego ptaka drapieżnego. Puchacz wirginijski – gatunek ptaka z rodziny puszczykowatych.

9 Wulkany błotne wzniesienie w kształcie stożka lub bardzo płaskiej kopuły z kraterem, utworzone w miejscu wydobywania się na powierzchnię błotnistej mieszaniny wody, iłu, piasku itp. Wulkany błotne nie są związane z wulkanami lawowymi.

10

11 Gejzery Rodzaj gorącego źródła, które gwałtownie wyrzuca słup wody i pary wodnej o temperaturze wrzenia. Woda z gejzerów ogrzewana jest w procesie hydrotermalnym przez magmę zalegającą kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi. Wybuchy gejzerów są dość regularne, ale dla każdego źródła odstępy pomiędzy kolejnymi wybuchami są inne. Woda może być wyrzucana na wysokość nawet 30-70 m.

12

13 Fumarole Rodzaj ekshalacji wulkanicznych, towarzyszących czynnym wulkanom. Przez fumarole wydostają się gazy, spośród których najważniejsze to chlorowodór i dwutlenek siarki oraz para wodna pochodzenia wulkanicznego o temperaturze od 300 do 1000 °C, bogate w różne składniki chemiczne.

14

15 Rośliny Żuraweczka - grupa mieszańców międzyrodzajowych z rodziny skalnicowatych, dla którego taksonami rodzicielskimi są rodzaje żurawka i tiarella. Rośliny uprawiane jako ozdobne. Sosna wydmowa – gatunek drzewa iglastego należący do rodziny sosnowatych. Jest to sosna dwuigielna z podrodzaju Pinus wykazująca cechy pirofityczne.

16 Rośliny Pirofity – roślina przystosowana do oddziałowywania ognia. "Kamienne" szyszki sosny Banksa, otwierają się po pożarze.

17 Mapa Parku Yellowstone


Pobierz ppt "Park Yellowstone Paulina Pytel kl.VI. Najstarszy Park Narodowy na Świecie Został utworzony 1 marca 1872 roku. Położony jest w Stanach Zjednoczonych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google