Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

` W ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polski Instytut Sztuki Filmowej powstał na terenie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "` W ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polski Instytut Sztuki Filmowej powstał na terenie."— Zapis prezentacji:

1 ` W ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polski Instytut Sztuki Filmowej powstał na terenie internatu Internacki Klub Filmowy. Tematyka filmów: problemy młodzieży dawniej jak i dziś. Projekcje odbywały się co tydzień w naszej Sali telewizyjnej, o czym każdorazowo informował plakat z logo IKF :

2

3 Cele przedsięwzięcia: - zwrócenie uwagi na różnice między filmem fabularnym a dokumentalnym; -rozwijanie pasji filmowych wychowanków oraz umiejętności krytycznego odbioru przez nich dzieła filmowego; - kształtowanie aktywnej i twórczej postawy uczniów; -rozwijanie kompetencji społeczno- emocjonalnych; - sprowokowanie młodzieży do szukania alternatywnych sposobów radzenia sobie z problemami.

4

5 Aby zachęcić mieszkańców internatu do uczestnictwa w spotkaniach filmowych wychowankowie zaangażowani w projekt podjęli się kolportażu biletów lub zaproszeń wśród swych kolegów i koleżanek.,

6

7

8

9

10 Pierwszym filmem, który został wyświetlony w ramach IKF-u był film pt.: „ My, Dzieci z Dworca ZOO ” reż. Uli Edel, ukazujący, problem narkomanii w latach 70- tych jaki w Europie pojawił się wraz z ruchem hipisowskim.

11

12

13 Podczas następnego spotkania wyświetlony został film „Fala” w reżyserii Dennis’a Gansel’a, w którym ukazane są mechanizmy powstawania systemu totalitarnego.

14 W projekcie IKF-u zostały również obejrzane : „Galerianki” w reżyserii Katarzyny Rosłaniec ukazujący kwestię sponsoringu wśród nastolatek. „Dziewczyny do wzięcia” film Janusza Kondratiuka, ukazujący jeden dzień z życia dziewcząt, które w celu odnalezienia odskoczni od wiejskiej monotonii jadą do Warszawy.

15 „Zło” reż. Mikael’a Hafstroma to opowieść o przemocy i stawianiu jej czoła, ale również o prawdziwej przyjaźni i początkach miłości. „Cześć Tereska” reż. Roberta Glińskiego. Bohaterką filmu jest dziewczyna z pokolenia X, która żyjąc w dysfunkcjonalnej rodzinie jest samotna i zagubiona, dlatego szuka akceptacji poza nią- w zdemoralizowanej grupie rówieśniczej.

16 „Męska sprawa” reż. Sławomira Fabickiego ukazujący problem przemocy. Główny bohater 13- letni Bartek doświadcza jej zarówno w domu, jak i w szkole. W „Słoniu” w reż. Gus Van Sant’a oglądamy młodych ludzi i ich zwyczajny dzień w szkole, podobny do tysięcy innych. Spokój dnia zostaje przerwany przez dwóch uczniów, którzy z karabinów maszynowych zabijają kilkanaście osób. Dlaczego?

17 „Jestem zły” w reż. Grzegorza Packa przedstawia grupę dzieci i młodzieży z ubogiej dzielnicy Warszawy: Pragi- Północ. Główni bohaterowie stają się współtwórcami filmu o ich życiu, które nieuchronnie dryfuje ku społecznym marginesom.

18 „Przeznaczone do burdelu” reż. Zana Briski. Los małych bohaterów wypełnił się, nim zaczęli żyć pełnią życia: małe dziewczynki za chwilę uszminkowane ustawią się w szeregu obok matek. Do chłopców uśmiecha się nieco lepsza przyszłość - zostaną narkotykowymi dilerami, a może alfonsami sióstr i koleżanek...

19 Jednocześnie grupa zaangażowanej w projekt Filmoteki młodzieży brała udział w trzymiesięcznym kursie e-learningowym, który przygotował ich do stworzenia własnego filmu.

20

21

22 Stworzone przez młodych filmowców dzieło to krótkometrażowy dokument, którego tytuł sytuuje młodego człowieka pomiędzy różnymi wyborami. W filmie pt. „POMIĘDZY” ukazali wypowiedzi rówieśników na temat cielesności i związanych z nią emocjami.

23 Ostatnim działaniem jakie podjęliśmy w ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” był udział w Konferencji Finałowej w Warszawie. 14 i 15 czerwca odbył się Festiwal Filmoteki Szkolnej. Dwudniowe spotkanie w Warszawie było podsumowaniem roku funkcjonowania w szkołach Filmoteki Szkolnej: pakietu 55 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych oraz towarzyszącego mu zestawu komentarzy filmoznawczych i propozycji tematów do dyskusji podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych.

24

25 Poniedziałek poświęcony został na zwiedzanie miejsc związanych z filmem: Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Warszawskiej Szkoły Filmowej, Archiwum Filmoteki Narodowej, Platige Image, The Chimney Pot, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz telewizji TVN.

26

27

28 Wieczorem odbyła się projekcja krótkich filmów przygotowanych przez uczniów z całej Polski.

29

30 Wtorek był już dniem otwartym dla publiczności. W kinie Kultura zebrały się dziesiątki osób chcących zapoznać się ze szkolną produkcją i animacją kultury filmowej. Wyświetlane były najlepsze zrobione przez uczniów filmy.

31

32

33 Po spotkaniu w sali kinowej uczestnicy przeszli do foyer kina, gdzie odbywały się targi projektów. Każda szkoła prezentowała przy stoisku swoje filmy i pomysły realizowane w ramach Filmoteki: kluby dyskusyjne, komiksy i plakaty przygotowane na podstawie filmów, sondy uliczne, scenki pantomimy itp. Wszystko to uczy młodzież odbioru i interpretacji kina, a więc także odnalezienia się we współczesnym świecie audiowizualnym.

34

35 Opiniami o pracach uczniów dzielili się z nimi zaproszeni eksperci: Agata Buzek, Karolina Gruszka, Andrzej Jakimowski, Adam Woronowicz, Paweł Sala, Joanna Kaczmarek, Barbara Białowąs, Kamil Minkner, Julia Kolberger, Piotr Stasik, Kinga Gałuszka i Artur Majer.

36

37


Pobierz ppt "` W ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polski Instytut Sztuki Filmowej powstał na terenie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google