Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sztuka Ludowa Przygotowały: Paulina Nierobiś, Kinga Nowak, Edyta Klementowska, Barbara Dryjańska, Wioletta Mazurkiewicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sztuka Ludowa Przygotowały: Paulina Nierobiś, Kinga Nowak, Edyta Klementowska, Barbara Dryjańska, Wioletta Mazurkiewicz."— Zapis prezentacji:

1 Sztuka Ludowa Przygotowały: Paulina Nierobiś, Kinga Nowak, Edyta Klementowska, Barbara Dryjańska, Wioletta Mazurkiewicz

2 Wstęp Zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji multimedialnej. Zaprezentujemy m.in. rodzaje sztuki ludowej itp.

3 RODZAJE SZTUKI LUDOWej
\

4 Łowicka sztuka ludowa Łowicką sztukę ludową przyjęło nazywać się zwykle jako księżacką. Zarówno folklor, jak i artystyczne rękodzieło tamtego regionu może być dla jego mieszkańców prawdziwą chlubą. Całość tworzy niezwykle barwny i bogaty folklor łowicki. Jeśli chodzi o rzemiosło artystyczne jest ono rozpoznawane w całej Polsce i na całym świecie. Rękodzieło ludowe charakteryzowane jest głównie przez cztery dziedziny. Należą do nich: wycinankarstwo, hafciarstwo, lalkarstwo oraz rzeźbiarstwo. Łowickie wycinanki bez wątpienia uznać można za prawdziwe dzieła sztuki. Dzielimy je na trzy grupy: okrągłe wycinanki „gwiozdy”, prostokątne „kodry”i „tasiemki”. Motywy, jakie pojawiają się na wycinankach są geometrycznie symetryczne i najczęściej przedstawiają świat roślinny. W łowickiej sztuce ludowej warto zwrócić uwagę również na przepiękne, ręcznie oraz ręcznie-maszynowo haftowane serwety czy też na wspaniałe, wykonywane w drzewie lipowym rzeźby, które artyści, za pomocą farb, „ubierają” w tradycyjne łowickie stroje.

5 Łowicka sztuka ludowa

6 Łowicki strój ludowy

7 Kurpiowska Sztuka Ludowa
Niezwykle ciekawą sztuką ludową jest ta, którą prezentują Kurpie. Kurpie to ludność zamieszkująca tereny dwóch puszcz mazowieckich: Zielonej (ta nazywana jest także Puszczą Kurpiowską) oraz Białej. Kurpiowską sztukę ludową odzwierciedlają przede wszystkim takie dziedziny jak: rzeźba, zdobnictwo, wycinankarstwo, tkactwo, a także budownictwo. Ważną częścią rękodzieła tworzonego przez Kurpiów są rzeźby. Kurpiowszczyzna znana jest także z uprawianego wycinankarstwa. Wykształciły się dwa typy wycinanek: leluje oraz gwiazdy. Kurpie specjalizują się również w robieniu przepięknych pisanek, które znane są nie tylko na obszarze ich zamieszkania ale także w wielu innych miejscach na terenie całej Polski. W tworzeniu pisanek przez Kurpiów wykorzystywane są dwie podstawowe techniki. Pierwsza to nanoszenie wosku, zanurzanie pisanek w płynnej postaci specjalnego barwnika i końcowym usunięciu wosku. Druga zaś polega na zabarwieniu jaj, na których potem skrobie się za pomocą szkła lub igły różnego rodzaju wzory i kompozycje.

8 Kurpiowska Sztuka Ludowa

9 Kurpiowski strój ludowy

10 ZAGADNIENIA ZWIĄZANE ZE SZTUKĄ LUDOWĄ

11 Folklor Folklor śmiało można określić również jako dziedzinę nauki, która zajmuje się kulturą ludową. Pod pojęciem „folklor” rozumieć można różnego rodzaju obyczaje, tradycje i obrzędy, które są charakterystyczne dla danego regionu i które w bardzo nieodzowny sposób opisują jego specyfikę. Nie można mówić o folklorze, nie wspominając o muzyce, tańcu i ludowym śpiewie, które to niezwykle wyraźnie podkreślają regionalne zróżnicowanie. Folklor jest także bardzo ściśle związany z rękodziełem ludowym. Różnego rodzaju rzemiosła artystyczne (garncarstwo, wikliniarstwo, zabawkarstwo oraz wiele innych) są typowymi dla folkloru danego regionu. Rodzaje folkloru: - tradycyjny - współczesny - rekonstruowany

12 Folklor

13 Rękodzielnictwo ludowe
Każdy zna pojęcie folkloru oraz sztuki ludowej, w której zawiera się ceramika, rzeźba, malarstwo, szycie strojów regionalnych, biżuteria, zdobienie wnętrz na sposób ludowy i wiele innych. Ceramika jest znana ludziom od wieków, na ziemiach polskich, wyróżniamy jej kilka rodzajów jak: siwa, szkliwiona, nieglazurowana, majolika oraz półfajans. Fach garncarski można nabywać na specjalnych warsztatach bądź zajęciach prowadzonych przy Miejskich Domach Kultury. Stroje ludowe wykonane są z pięknych tkanin, ręcznie wyrabianych materiałów, najczęściej z dominującymi motywami kwiatowymi. Cechują się one bardzo bogatymi zdobieniami i żywymi barwami. Dodatkowo okraszone sporą ilością charakterystycznej dla poszczególnych regionów biżuterią, która wspaniale dopełni i skomponuje szykowną całość. Warte uwagi są także ludowe artykuły dekoracyjne, gdyż za ich pomocą urządzimy wnętrze w stylu regionalnym, nadamy mu wyjątkowy klimat. Wytwarzaniem tego typu przedmiotów zajmują się artyści ludowi, wiedzę nabywając poprzez doświadczenie oraz korzystając z rad pokoleń wcześniejszych. Koła działające przy Domach Ludowych prowadzą wiele działań, zajęć dodatkowych oraz warsztatów, których zadaniem jest kultywowanie tradycji oraz rękodzielnictwa.

14 Rękodzielnictwo ludowe

15 Rzeźba w drewnie Jedną z dziedzin rzemiosła artystycznego, w jakiej człowiek doskonale wykazał się prawdziwym poczuciem smaku, jest rzeźba w drewnie. Przykład stanowić mogą między innymi meble, które są oczywiście przedmiotem użytkowym, a piękne zdobienia (rzeźby w drewnie) nadają im dodatkowych walorów estetycznych. Szczególne atuty zawdzięczane są faktowi, iż tego rodzaju płaskorzeźby wykonywane są przez artystów własnoręcznie. Rzeźba w drewnie jest bez wątpienia także dziedziną sztuki ludowej i jest niezwykle charakterystyczna dla pewnych regionów. Mimo iż większości z nas rzeźbiarstwo kojarzy się raczej z można by powiedzieć zamierzchłą już sztuką, to jego długoletnia historia wcale nie oznacza, iż jest nie jest ono obecnie kultywowane. Wielu artystów kontynuuje sztukę, którą uprawiali wcześniej ich przodkowie, wprowadzając jednocześnie do swoich prac wiele nowoczesnych elementów, które czynią je naprawdę niebanalnymi.

16 Rzeźba w drewnie

17 Malarstwo na szkle Jedną z dziedzin, którą zaliczyć można bez wątpienia do rękodzielnictwa ludowego, jest malarstwo na szkle. To, co jest cechą charakterystyczną dla tak wykonywanych dzieł, jest fakt, iż powstający obraz znajduje się po drugiej stronie szkła. Malarstwo na szkle podzielone zostało na pewne, różniące się nieco między sobą, techniki. - witrochromia - howitrochromia - foliochromia - folioryt

18 Ludowa sztuka sakralna
 Wśród ludowej sztuki niezwykle ważne miejsce zajmuje sztuka sakralna. Na gruncie różnych kultur, a więc i odmiennych tradycji i obrzędów, konkretne sztuki sakralne różnią się więc między sobą. Wiele muzealnych ekspozycji przedstawia dzieła związane z tą tematyką. Tematyka sakralna pojawiająca się w polskie sztuce ludowej obejmuje wizerunek Chrystusa, Madonny, Aniołów, a także wizerunki świętych. W ludowej sztuce sakralnej zaobserwować można przepiękne obrazy, rzeźby, drzeworyty oraz inne elementy. W zależności od regionu sztuka sakralna przedstawiona jest w nieco innej postaci.

19 Ludowa sztuka Sakralna

20 Zakończenie Dziekujemy za obejżenie naszej prezentacji i mamy nadzieję, że wam się podobała.


Pobierz ppt "Sztuka Ludowa Przygotowały: Paulina Nierobiś, Kinga Nowak, Edyta Klementowska, Barbara Dryjańska, Wioletta Mazurkiewicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google