Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Negatywny wpływ zdobyczy techniki XXI wieku na rozwój i kondycję zdrowotną dzieci i młodzieży.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Negatywny wpływ zdobyczy techniki XXI wieku na rozwój i kondycję zdrowotną dzieci i młodzieży."— Zapis prezentacji:

1 Negatywny wpływ zdobyczy techniki XXI wieku na rozwój i kondycję zdrowotną dzieci i młodzieży.

2 Niepożądanych objawów wynikających z pracy z komputerem jest bardzo wiele. Jednym z nich jest osłabienie wzroku. Nasze oczy bardzo męczą się przy ekranie komputera. Niepożądanych objawów wynikających z pracy z komputerem jest bardzo wiele. Jednym z nich jest osłabienie wzroku. Nasze oczy bardzo męczą się przy ekranie komputera. Równie istotnym, jak dolegliwości wzroku, jest także ból mięśniowo-szkieletowy. Jest on odczuwany głównie w okolicy szyi i barku i występuje częściej u osób, u których kąt zgięcia szyi podczas pracy jest duży, taki właśnie, jak przy pracy z komputerem. Ponadto, długotrwała praca na klawiaturze może powodować uszkodzenie ścięgien mięśni prostowników przedramienia i doprowadzić w konsekwencji do ich następowego zapalenia. Oprócz tego, istnieją doniesienia świadczące o tym, że wykonywanie przez dłuższy czas czynności, które wymagają zgięcia i pewnego stopnia rozciągnięcia nadgarstka są czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka. Równie istotnym, jak dolegliwości wzroku, jest także ból mięśniowo-szkieletowy. Jest on odczuwany głównie w okolicy szyi i barku i występuje częściej u osób, u których kąt zgięcia szyi podczas pracy jest duży, taki właśnie, jak przy pracy z komputerem. Ponadto, długotrwała praca na klawiaturze może powodować uszkodzenie ścięgien mięśni prostowników przedramienia i doprowadzić w konsekwencji do ich następowego zapalenia. Oprócz tego, istnieją doniesienia świadczące o tym, że wykonywanie przez dłuższy czas czynności, które wymagają zgięcia i pewnego stopnia rozciągnięcia nadgarstka są czynnikiem ryzyka wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka. Komputer ‘’kradnie’’ nam czas. Siedząc przy komputerze tracimy poczucie czasu i często spędzamy nawet do czterech godzin przed ekranem co ma nie korzystnego wpływ na nasz rozwój. Komputer może doprowadzić nas do pogorszenia stanu zdrowia (bóle w okolicy kręgosłupa, szkodliwe promieniowanie). Często też dokonywane są przestępstwa za pomocą Internetu, np.: włamywanie się do bazy danych różnych firm, instytucji. Komputer (tak jak telewizja) silnie uzależnia. Komputer ‘’kradnie’’ nam czas. Siedząc przy komputerze tracimy poczucie czasu i często spędzamy nawet do czterech godzin przed ekranem co ma nie korzystnego wpływ na nasz rozwój. Komputer może doprowadzić nas do pogorszenia stanu zdrowia (bóle w okolicy kręgosłupa, szkodliwe promieniowanie). Często też dokonywane są przestępstwa za pomocą Internetu, np.: włamywanie się do bazy danych różnych firm, instytucji. Komputer (tak jak telewizja) silnie uzależnia.

3 Telefon wprowadza w przekonanie dzieci i młodzież, że jest „nieodłącznym towarzyszem”, że zawsze muszą być gotowi odebrać rozmowę – tracą przez to poczucie prywatności i niezależności. Telefon wprowadza w przekonanie dzieci i młodzież, że jest „nieodłącznym towarzyszem”, że zawsze muszą być gotowi odebrać rozmowę – tracą przez to poczucie prywatności i niezależności. Nadmierne korzystanie z komórki może prowadzić do zaburzenia sposobu wypowiadania się. Nadmierne korzystanie z komórki może prowadzić do zaburzenia sposobu wypowiadania się. Telefon próbuje zastąpić realne kontakty i rozmowy międzyludzkie krótkimi rozmowami „na odległość” – rozluźnia więzy rodzinne i towarzyskie. Telefon próbuje zastąpić realne kontakty i rozmowy międzyludzkie krótkimi rozmowami „na odległość” – rozluźnia więzy rodzinne i towarzyskie. Komórka silnie uzależnia. Dzięki telefonowi możemy uzależnić się też od wysyłania sms- ów, kupowania nowych modeli i gadżetów telefonicznych, korzystania z gier itp. Komórka silnie uzależnia. Dzięki telefonowi możemy uzależnić się też od wysyłania sms- ów, kupowania nowych modeli i gadżetów telefonicznych, korzystania z gier itp. W naszych czasach dużo dzieci (nawet od 8 lat) są narażone na uzależnienie. W naszych czasach dużo dzieci (nawet od 8 lat) są narażone na uzależnienie.

4 Internet otwiera możliwość ucieczki od rzeczywistości i od codziennych problemów dokładnie tak samo, jak alkohol czy narkotyki. Problem powstaje, kiedy ludzie zaczynają być tak pochłonięci przez Internet i życie "innym życiem", że przestają dbać o zdrowie, relacje z ludźmi, pracę i pozostałe obowiązki. Internet otwiera możliwość ucieczki od rzeczywistości i od codziennych problemów dokładnie tak samo, jak alkohol czy narkotyki. Problem powstaje, kiedy ludzie zaczynają być tak pochłonięci przez Internet i życie "innym życiem", że przestają dbać o zdrowie, relacje z ludźmi, pracę i pozostałe obowiązki. Często w Internecie dochodzi do cyberprzemocy. Głównie dokucza ona młodzieży. Przez cyberprzemoc młodzież często popada w depresję. Często w Internecie dochodzi do cyberprzemocy. Głównie dokucza ona młodzieży. Przez cyberprzemoc młodzież często popada w depresję.

5 Coraz częściej zdarza się, że stacje telewizyjne prześcigają się w tworzeniu i pokazywaniu programów i filmów, z których niewiele dobrego można się nauczyć lub dowiedzieć. Wiele seriali i filmów są nie odpowiednie dla dzieci. używane są słowa i wyrażenia, których brak jest w słowniku języka polskiego. Również w bajkach, które śmiało można nazwać "podstępnymi" przemycane są treści brutalne i społecznie i szkodliwe. Dzieciom często zaczyna mylić się dobro ze złem, fikcja z rzeczywistością. Coraz częściej zdarza się, że stacje telewizyjne prześcigają się w tworzeniu i pokazywaniu programów i filmów, z których niewiele dobrego można się nauczyć lub dowiedzieć. Wiele seriali i filmów są nie odpowiednie dla dzieci. używane są słowa i wyrażenia, których brak jest w słowniku języka polskiego. Również w bajkach, które śmiało można nazwać "podstępnymi" przemycane są treści brutalne i społecznie i szkodliwe. Dzieciom często zaczyna mylić się dobro ze złem, fikcja z rzeczywistością. Dzieci i młodzież spędzają za dużo czasu przed telewizorem, przez co coraz więcej osób nosi okulary. Dzieci i młodzież spędzają za dużo czasu przed telewizorem, przez co coraz więcej osób nosi okulary. Podczas oglądania telewizji młodzież i dzieci często zachowują niewłaściwą postawę co źle wpływa na ich kręgosłup. Podczas oglądania telewizji młodzież i dzieci często zachowują niewłaściwą postawę co źle wpływa na ich kręgosłup.

6 Podczas grania na konsolach młodzież i dzieci zachowują nie właściwą postawę. Grają przez długi czas i nie robią żadnych przerw. Ich oczy męczą się, przez co ich wzrok się pogarsza. Podczas grania na konsolach młodzież i dzieci zachowują nie właściwą postawę. Grają przez długi czas i nie robią żadnych przerw. Ich oczy męczą się, przez co ich wzrok się pogarsza. Gry komputerowe są bardzo niebezpieczne szczególnie dla dzieci młodszych. Gry są brutalne, (np. strzelanki, walki) i pełne przemocy. Przez to dzieci i młodzież (czasami nawet dorośli) robią się agresywni. Gry komputerowe są bardzo niebezpieczne szczególnie dla dzieci młodszych. Gry są brutalne, (np. strzelanki, walki) i pełne przemocy. Przez to dzieci i młodzież (czasami nawet dorośli) robią się agresywni. Dzieci przestają się ruszać, biegać, skakać i bawić się. Wolą grać w grę. Przez to osłabiają swoją sprawność fizyczną. Dzieci przestają się ruszać, biegać, skakać i bawić się. Wolą grać w grę. Przez to osłabiają swoją sprawność fizyczną.

7 Coraz więcej młodzieży uzależnia się od serwisów społecznościowych. Dzięki tym serwisom można komunikować się bez najmniejszego wysiłku. Coraz więcej młodzieży uzależnia się od serwisów społecznościowych. Dzięki tym serwisom można komunikować się bez najmniejszego wysiłku. Serwisem, od którego uzależnia się najwięcej osób jest Facebook. Serwisem, od którego uzależnia się najwięcej osób jest Facebook. Młodzież często popada w depresję przez to, że ktoś napisał coś obraźliwego na ich temat na jakimś portalu społecznościowym. Spędzają długie godziny przed ekranem przez co ich sprawność fizyczna maleje. Często dochodzi do nadwagi, a nawet do otyłości przez co dana osoba jest wyśmiewana, lub nawet poniżana. Młodzież często popada w depresję przez to, że ktoś napisał coś obraźliwego na ich temat na jakimś portalu społecznościowym. Spędzają długie godziny przed ekranem przez co ich sprawność fizyczna maleje. Często dochodzi do nadwagi, a nawet do otyłości przez co dana osoba jest wyśmiewana, lub nawet poniżana.

8 Młodzież często zamienia realny świat na ten, przedstawiony w internecie, komputerze, telefonie. Jest to nic innego niż uciekanie od problemów świata rzeczywistego. Dużo łatwiej nam usiąść na fotelu i wziąć telefon, laptop, niż rozwiązać swoje problemy. Młodzież często zamienia realny świat na ten, przedstawiony w internecie, komputerze, telefonie. Jest to nic innego niż uciekanie od problemów świata rzeczywistego. Dużo łatwiej nam usiąść na fotelu i wziąć telefon, laptop, niż rozwiązać swoje problemy. Dzieci uważają, że świat gry, internetu jest ciekawszy niż realny świat. Wolą grać niż biegać, bawić się z rówieśnikami. Dlatego warto ograniczać czas spędzony przed ekranem czy telefonu, komputera bądź telewizora. Dzieci uważają, że świat gry, internetu jest ciekawszy niż realny świat. Wolą grać niż biegać, bawić się z rówieśnikami. Dlatego warto ograniczać czas spędzony przed ekranem czy telefonu, komputera bądź telewizora.

9 1. Spędzaj odpowiednią ilość czasu przed komputerem, telewizorem… 1. Spędzaj odpowiednią ilość czasu przed komputerem, telewizorem… 2. Podczas korzystania z komputera rób przerwy na rozciągnięcie się. 2. Podczas korzystania z komputera rób przerwy na rozciągnięcie się. 3. Nie wierz we wszystko co usłyszysz w mediach, bądź internecie. 3. Nie wierz we wszystko co usłyszysz w mediach, bądź internecie. 4. Nie udostępniaj swoich danych osobowych w internecie. 4. Nie udostępniaj swoich danych osobowych w internecie. 5. Oglądaj programy, które są dozwolone dla twojej grupy wiekowej. 5. Oglądaj programy, które są dozwolone dla twojej grupy wiekowej. 6. Pamiętaj o odpowiedniej postawie podczas oglądania telewizji, grania w gry. 6. Pamiętaj o odpowiedniej postawie podczas oglądania telewizji, grania w gry.

10 Pierwszym objawem uzależnienia się od internetu, komputera, telefonu jest nadmierna ilość czasu spędzanego przy komputerze. Pierwszym objawem uzależnienia się od internetu, komputera, telefonu jest nadmierna ilość czasu spędzanego przy komputerze. Kolejny objaw to upośledzona kontrola czasu. Jeśli ktoś siada do komputera, bo ma wolne pół godziny, po czym przekłada inne obowiązki, bo musi "poczatować" albo skończyć grę, to już niepokojący sygnał. Kolejny objaw to upośledzona kontrola czasu. Jeśli ktoś siada do komputera, bo ma wolne pół godziny, po czym przekłada inne obowiązki, bo musi "poczatować" albo skończyć grę, to już niepokojący sygnał. Trzecim objawem jest imersja, czyli pochłonięcie w inny świat. Jeszcze jakiś czas temu istniała granica między światem wirtualnym i rzeczywistym, w tym momencie te światy wzajemnie się przenikają. Trzecim objawem jest imersja, czyli pochłonięcie w inny świat. Jeszcze jakiś czas temu istniała granica między światem wirtualnym i rzeczywistym, w tym momencie te światy wzajemnie się przenikają. Kolejnym objawem jest to że gdy dziecko nie ma możliwości skorzystania z komputera lub zagrania w grę robi się agresywne, niemiłe, nieuprzejme a w skrajnych przypadkach popada w depresję. Kolejnym objawem jest to że gdy dziecko nie ma możliwości skorzystania z komputera lub zagrania w grę robi się agresywne, niemiłe, nieuprzejme a w skrajnych przypadkach popada w depresję. Osoby uzależnione często mają problemy z zasypianiem, są nadpobudliwe, mają problemy z koncentracją i zaniedbują swoje obowiązki. Osoby uzależnione często mają problemy z zasypianiem, są nadpobudliwe, mają problemy z koncentracją i zaniedbują swoje obowiązki.

11 Spędzasz dużo czasu przy komputerze, telefonie, telewizorze? Trudno ci oderwać się od gry? Możliwe, że jesteś uzależniony. Spędzasz dużo czasu przy komputerze, telefonie, telewizorze? Trudno ci oderwać się od gry? Możliwe, że jesteś uzależniony. Jeśli już będziesz pewny, że jesteś uzależniony zapisz się na terapię. Staraj się jak najbardziej utrudniać sobie dostęp do komputera, telewizora. Poproś kogoś bliskiego aby założył hasło na twój telefon, komputer, laptop. Staraj się znaleźć coś ciekawszego. Znajdź sobie hobby. Pływaj, tańcz, maluj. Rób wszystko aby oderwać się od monitora. Jeśli już będziesz pewny, że jesteś uzależniony zapisz się na terapię. Staraj się jak najbardziej utrudniać sobie dostęp do komputera, telewizora. Poproś kogoś bliskiego aby założył hasło na twój telefon, komputer, laptop. Staraj się znaleźć coś ciekawszego. Znajdź sobie hobby. Pływaj, tańcz, maluj. Rób wszystko aby oderwać się od monitora.

12 Dziękuję za uwagę. Dziękuję za uwagę. Wykonała: Gabriela Dylewska Wykonała: Gabriela DylewskaŹródła: http://www.profesor.pl http://www.swiatmarketingu.pl http://szkolnictwo.pl http://wyborcza.pl/1,75248,15661639,Jak_rozpozn ac_u_siebie_symptomy_uzaleznienia_od_interne tu.html http://wyborcza.pl/1,75248,15661639,Jak_rozpozn ac_u_siebie_symptomy_uzaleznienia_od_interne tu.html http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi /uzaleznienie-od-komputera-i-gier- komputerowych-objawy_40778.html http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi /uzaleznienie-od-komputera-i-gier- komputerowych-objawy_40778.html


Pobierz ppt "Negatywny wpływ zdobyczy techniki XXI wieku na rozwój i kondycję zdrowotną dzieci i młodzieży."

Podobne prezentacje


Reklamy Google