Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pomorski Program Edukacji Morskiej. FINLANDIA Powierzchnia: 338 000 km² Liczba mieszkańców: 5,3 mln Waluta: euro (€) Stolica: HELSINKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pomorski Program Edukacji Morskiej. FINLANDIA Powierzchnia: 338 000 km² Liczba mieszkańców: 5,3 mln Waluta: euro (€) Stolica: HELSINKI."— Zapis prezentacji:

1 Pomorski Program Edukacji Morskiej

2

3 FINLANDIA Powierzchnia: 338 000 km² Liczba mieszkańców: 5,3 mln Waluta: euro (€) Stolica: HELSINKI

4 Białe noce i zorze polarne Finlandia, kraina lasów i jezior, najbardziej słynie ze swojej dziewiczej przyrody. Na dalekiej północy, przez ponad dziesięć tygodni lata trwają białe noce, podczas których słońce nie zachodzi. Na północy można zobaczyć też zorze polarne – niezwykłą grę świateł.

5 ROVANIEMI Rovaniemi jest stolicą Laponii. Miasto leży kilka kilometrów na południe od północnego koła podbiegunowego. Jest domem Świętego Mikołaja i to właśnie dzięki temu przyciąga całe rzesze turystów.

6 KUCHNIA FIŃSKA W tradycyjnej kuchni fińskiej wykorzystuje się między innymi ryby (przede wszystkim łososia i ikrę miętusa) oraz mięso renifera. Dania, których trzeba spróbować, to karjalanpiirakka (wypieki z ziemniaków lub ryżu) oraz kalakukko (ryba zapiekana w bochenku chleba).

7 DANIA Liczba ludności: 5,5 mln Waluta: korona duńska Powierzchnia: 43 094 km² Stolica : KOPENHAGA

8 Symbole Danii znane dzieciom Symbole Danii znane dzieciom to „Baśnie” Andersena, syrenka w Kopenhadze. Z Danii pochodzi też Czesław Mozil z formacji Czesław Śpiewa.

9 FERMY WIATRAKÓW NA BAŁTYKU Duńczycy żyją ekologicznie: sortują śmieci, a około 60 proc. odpadów podlega powtórnemu przetworzeniu. Od kilku lat zamiast elektrowni buduje się tu farmy wiatrowe (w 2002 r. w Danii utworzona została największa farma wiatrowa na świecie).

10 KRAJ ROWERZYSTÓW Dania to także kraj rowerzystów. Na rowerach jeżdżą wszyscy niezależnie od wieku i zamożności. Wszędzie są wytyczone ciekawe trasy rowerowe, a rowerzyści (szczególnie w dużych miastach) mają pierwszeństwo na drogach. Sieć dróg rowerowych w Danii wynosi 10 000 km

11 BORNHOLM Bornholm jest wyspą, która od lat niezmiennie przyciąga rzesze turystów. Warto odwiedzić tam parki rozrywki, Bornholmskie Centrum Średniowiecza, Ogród Tropikalny, Pokaz Drapieżnych Ptaków.

12 LEGOLAND Dzieci na pewno chętnie odwiedzą w Danii Legoland – park rozrywki położony w Billund. Jest on największym parkiem Legoland na świecie. Wszystko jest w nim zrobione z klocków LEGO, przez co obserwowane z wysokości przypomina miasteczko. Park zajmuje powierzchnię 123 000 m 2.

13 SZWECJA Powierzchnia: 449 964 km² Liczba mieszkańców: 9,2 mln Waluta: korona szwedzka Stolica: SZTOKHOLM

14 W Szwecji urodził się Alfred Bhernard Nobel – fundator i pomysłodawca przyznawanej do dziś Nagrody Nobla. NAGRODA NOBLA

15 SZWEDZKI STÓŁ Kuchnia szwedzka słynie ze Smorgåsbord, czyli bufetu pełnego smakowitych zakąsek, śledzia bałtyckiego, zupy grochowej oraz naleśników. W XIX wieku owe stoły dochodziły nawet do 15 metrów kwadratowych swej objętości.

16 SurstrÖmming Kulinarną niespodzianką jest surstrÖmming. Cóż to takiego? Jest to marynowany śledź. Marynuje się go przez rok w zwykłej puszce. Po tym okresie gazy znajdujące się wewnątrz wypychają denko pojemnika do góry. Puszka jest tak nabrzmiała, że wygląda jakby miała za chwilę eksplodować. Również zapach tego specjału jest dla nieprzyzwyczajonego człowieka nie do zniesienia.

17 IKEA Szwedzka jest również IKEA, która powstała w 1943 r.

18 W języku szwedzkim nie istnieje słowo „proszę”. W zamian stosuje się przy każdej okazji słowo „dziękuję”. Jest ono używane wręcz nagminnie. W Szwecji wszyscy mówią do siebie na „ty”. Jest to rzadko spotykany przejaw równości społecznej, z której sami Szwedzi są bardzo dumni. PROSZĘ?...

19 Koniecznie trzeba w Szwecji odwiedzić największe skandynawskie wesołe miasteczko Liseborg w Goteborgu. Dla dzieci…

20 LITWA Powierzchnia: 65 000 km² Liczba mieszkańców: 3,3 mln Waluta: lit (Lt) Stolica: WILNO

21 WILNO Znajdują się tu liczne miejsca mające dla nas Polaków rangę pamiątek narodowych. Jednym z nich jest - Ostra Brama. Wisi w niej obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.

22 KRZYŻE Ciekawym miejscem na Litwie jest jedyne w swoim rodzaju chrześcijańskie sanktuarium podniebne – czyli tak zwana Góra Krzyży. Góra Krzyży pod Szawlami. Obecnie szacuje się, iż stoi tam ponad 20 000 krzyży.

23 Kuchnia litewska Najbardziej znaną specjalnością tradycyjnej kuchni litewskiej jest chłodnik. Najpopularniejsze są również placki ziemniaczane i cepeliny − rodzaj „pyz” lepionych z ziemniaków i nadziewanych farszem z mięsa, twarogu lub grzybów.

24 ŁOTWA Powierzchnia: 65 000 km² Liczba mieszkańców: 2,3 mln Waluta: łat (Ls) Stolica: RYGA

25 Atrakcje turystyczne Łotwa to państwo nadbałtyckie, w związku z czym znane jest ono z miejscowości uzdrowiskowych, piaszczystych plaż, które są czyste, bezpieczne i niezaludnione. Ponadto, woda morska jest czysta, dlatego mogą się w niej kąpać nawet małe dzieci.

26 ODWIEDŹ KONIECZNIE W Ventspils znajduje się Open Air Museum, gdzie można zobaczyć łodzie rybackie morza Bałtyckiego, największy zbiór kotwic, w tym ponad 100 eksponatów z XVII wieku.

27 Kuchnia łotewska Specjalnością kuchni łotewskiej są speķa pīrādziņi (zapiekanki z boczkiem) oraz orzeźwiający kapuśniak. Na stołach nie zabraknie ryb morskich: śledzia, dorsza, flądry, makreli oraz słodkowodnych: karpia, minoga, okonia, szczupaka i leszcza.

28 ESTONIA Powierzchnia: 45 000 km² Liczba mieszkańców: 1,3 mln Waluta: euro (€) Stolica: TALLIN

29 Meteoryty Estonia jest krajem, który ma najwięcej kraterów po uderzeniach meteorytów (na jednostkę powierzchni) na świecie.

30 ZABYTEK UNIKALNY "Studnia Czarownicy" - to jedno z najbardziej unikatowych zjawisk w Europie. Po obfitych opadach koryta podziemnych rzek napełniają się wodą, wówczas studnia zaczyna "kipieć". Tworzy się gejzer, który wyrzuca 100 litrów wody na sekundę. Lokalne podania głoszą, że woda bulgocze, gdy czarownice chłostają się gałęziami drzew.

31 KUCHNIA ESTOŃSKA Tradycyjne dania kuchni estońskiej to między innymi marynowany węgorz, kaszanka oraz kapusta kiszona duszona z wieprzowiną.

32 ROSJA Powierzchnia: 17 075 400 km² Liczba mieszkańców: 143 030 106 Waluta: rubel rosyjski Stolica: Moskwa

33 Kaliningrad - rosyjski obwód nad Bałtykiem Liczba ludności Kaliningradu w 2006 wynosiła 434,9 tys. Kaliningrad

34 Kosa Kurska W tym rejonie warto odwiedzić ten wąziutki półwysep między Bałtykiem a Zatoką Kurońską, w najszerszym miejscu - w Nidzie, ma ok. 4 km, a w najwęższym, w turystycznej wiosce Lesnoj - 400 m, ciągnie się 98 km, z tego 50 należy do Rosji, 48 do Litwinów. Na Kosie znajduje się jeden z pięciu parków narodowych w Federacji Rosyjskiej. Jego główną atrakcją są diuny - piaszczyste wydmy położone od zalewowej części półwyspu.

35 Niemcy Powierzchnia: 356 854 km² Liczba mieszkańców: 82 mln Waluta: euro (€) Stolica: BERLIN

36 Sławni muzycy W Niemczech urodzili się sławni muzycy: Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Johannes Brahms Ryszard Wagner.

37 Niemieckie wybrzeże Morza Bałtyckiego Razem z wyspami niemieckie wybrzeże Morza Bałtyckiego to 4000 kilometrów. Najwięcej wysp przybrzeżnych znajduje się we wschodniej części niemieckiego wybrzeża. Największe wyspy tutaj to Rugia, Uznam, Hiddensee.

38 Wyspa Rugia Połączona z brzegiem mostem Rugendamm ważną rolę w turystyce na wybrzeżu Bałtyku odgrywa wyspa Rugia. Znajdziemy tu piękny krajobraz oraz zabytki architektury.

39 POLSKA Powierzchnia: 312 679 km² Liczba mieszkańców: 38,1 mln Waluta: złoty (zł) Stolica: WARSZAWA

40 SŁAWNI POLACY Słynni Polacy to między innymi: astronom Mikołaj Kopernik, kompozytor Fryderyk Chopin, uczona Maria Curie-Skłodowska, reżyser Roman Polański papież Jan Paweł II.

41 Kuchnia polska Dania tradycyjnej kuchni polskiej to żurek, gołąbki, bigos i pierogi nadziewane między innymi kapustą z grzybami.

42 Szymbark W szymbarskim lesie znajduje się niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Możemy zobaczyć tam między innymi: Dom stojący na głowie Dom Sybiraka Najdłuższą deskę świata Pomnik Gryfa Pomorskiego Bunkier Gryfa Pomorskiego Dwór Salino Kościółek Św. Rafała

43 Polecamy nad polskim morzem ŁEBA PARK to place zabaw dla dzieci utrzymane w charakterze nawiązującym do er z życia Dinosaurów. Najmłodsi archeolodzy metodą odkrywkową odnajdują szkielety dinosaurów. Miłośnicy przepraw i wspinaczek chętnie będą zdobywać linaria i miniścianki.

44 Zadanie konkursowe Przed Wami leży kartka z nazwami krajów nadbałtyckich i koperty, a w nich ilustracje, które należy przyporządkować do odpowiedniego państwa i przykleić w tabeli. Jeśli uważnie obejrzeliście naszą prezentację, zadanie to nie powinno sprawić wam kłopotu. Powodzenia! Czas na wykonanie zadania, to czas potrzebny nam na wspólne zaśpiewanie szanty.


Pobierz ppt "Pomorski Program Edukacji Morskiej. FINLANDIA Powierzchnia: 338 000 km² Liczba mieszkańców: 5,3 mln Waluta: euro (€) Stolica: HELSINKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google