Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój położona jest w południowo-zachodniej Polsce na Dolnym Śląsku w Sudetach środkowych. Leży na wysokości ok. 410.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój położona jest w południowo-zachodniej Polsce na Dolnym Śląsku w Sudetach środkowych. Leży na wysokości ok. 410."— Zapis prezentacji:

1

2 Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój położona jest w południowo-zachodniej Polsce na Dolnym Śląsku w Sudetach środkowych. Leży na wysokości ok. 410 n.p.m. u podnóża góry Chełmiec (869 m n.p.m.) najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich, w dolinie potoku Szczawnik. Od północnego-zachodu graniczy z gminą Stare Bogaczowice, od północy, wschodu i południowego-wschodu z Wałbrzychem, a od południowego- zachodu z Boguszowem-Gorce. Klimat Szczawna podgórski, lekko bodźcowy, łagodny i orzeźwiający jest określany jako klimat dolin i kotlin śródgórskich, wynika to z położenia, od południowego-wschodu Szczawno osłonięte jest Górą Parkową a wzniesienia Białego Kamienia i duże obszary leśne chronią uzdrowisko przed wiatrami wiejącymi od Wałbrzycha. Położenie

3 Historia W jaki sposób powstało Szczawno-Zdrój. Historycy nie mogą dokładnie powiedzieć. Legendy mówią ze pierwsza osada leśna powstała na Wzgórzu Gedymina na tak zwanej Polanie Tkackiej. Życiodajne wody mineralne tryskały tu na przełomie pierwszego i drugiego wieku naszej ery czyli około 2 tys. lat temu. Te informacje są nam znane dzięki wykopaliskom archeologicznym przeprowadzonym przez Niemców w latach 1907-1912. Niemieccy naukowcy w rejonie dzisiejszej wieży Anny odkopali wtedy przedhistoryczne ujęcia studzienne, zostały tam odkryte również szybiki wodne i czerpaki które pochodziły z czasów średniowiecznych (były to ujęcia i obudowa typu słowiańskiego). Tereny ówczesnego Szczawna Zdroju były bogate w zwierzynę, a także w ryb w rzekach i dlatego wabiły tutaj człowieka od najdawniejszych czasów. Te wówczas gęste bory penetrowali ludzie z nizin (myśliwi i bartnicy) a następnie poszukiwacze skarbów, rudy srebra i ołowiu. Później puszcza była karczowana i zaczęto uprawę roślin oraz hodowle bydła i owiec. Na pamiątkę odkrycia pierwszych ujęć wód mineralnych Towarzystwo Miłośników Szczawna Zdroju pod wieżą Anny w miejscu gdzie wypływały pierwsze szczawieńskie krynice, ufundowały na odkrytym bloku zlepieńca skalnego pamiątkową tablice o treści:,,W tym miejscu znajdowały się pierwsze Prasłowiańskie ujęcia źródeł wód mineralnych’’

4

5 Pierwsze wzmianki o Szczawnie Zdroju Dokument, który pochodzi z 1221 roku mimo, że nie dotyczy bezpośrednio Szczawna Zdroju ma dla niego bardzo istotne znaczenie. Dokument ten mówi o innej miejscowości, wzmiankując jedynie Szczawno Zdrój jako geograficzny punkt odniesienia. Wynika z niego, że już początkiem XIII w. Szczawno było jakąś liczącą się miejscowością, skoro w dokumencie Henryka Brodatego, wystawionym w Niemczech w 1221 r., mówi się, że wioskę Budzów koło Ząbkowic Śląskich należy wybudować na takich samych prawach i zasadach, jak wioski położone w pobliżu Solikowa (pierwotna nazwa dzisiejszego Szczawna Zdroju) zwanym też Salzborn.

6 Wody mineralne W Szczawnie Zdroju występują trzy źródła wód mineralnych których używa się do kuracji pitnej są to: "Mieszko", "Dąbrówka" i "Młynarz". Do inhalacji stosuje się wyłącznie wodę "Mieszko". Do kąpieli leczniczych, które niekiedy stosuje się w schorzeniach alergicznych skóry, używa się mieszaniny ze wszystkich wód mineralnych. Z niej też produkuje się znaną wodę stołową,,Anka’’.

7

8 Woda "Mieszko" jest bogata w następujące składniki" kwaśny węglan sodu (NaHCO 3 ), kwaśny węglan rubidu (RbHCO 3 ), kwaśny węglan amonu (NH 4 HCO 3 ), kwaśny węglan litu (Li HCO 3 ), chlorek sodu (NACI), siarczan sodu (Na 2 SO 4 ), siarczan potasu (K 2 SO 4 ), kwaśny węglan wapnia (Ca(HCO 3 ) 2 ), kwaśny węglan strontu (Sr(HCO 3 ) 2 ), kwaśny węglan magnezu (Mg(HCO 3 ) 2 ), kwaśny węglan żelaza (FE(HCO 3 ) 2 ), ponadto krzemionki i wolny kwas węglowy (CO 2 ).

9 Woda "Dąbrówka" spośród wymienionych jonów nie zawiera kwaśnego węglanu baru, ponadto posiada mniejsze stężenie jonów Na O CI. Fe SO 4, i wolnego CO 2. Jeszcze mniejszą zawartość SO 4 zawiera woda "Młynarz".

10 Baza zabiegowa Inhalacje Szczawno Zdrój dysponuje wielkim zestawem inhalacji, które stosuje się indywidualnie lub zbiorowo. Są one wykonywane : z wody mineralnej, solankowe, jodobromowe, olejkowe, pneumatyczne, ultradźwiękowe, specjalne, np.: na antybiotykach

11 Te zabiegi mają duże zastosowanie w leczeniu dróg oddechowych, chorób gardła, uszu i nosa itd. Tutaj znajdują się tak zwane komory pneumatyczne (ciśnieniowe), które stanowią jeden z podstawowych zabiegów przy leczeniu astmy oskrzelowej i rozedmy płuc.

12 Fizykoterapia Jest to dział fizyko i światłolecznictwa, który obejmuje: diatermię, masaże podwodne, masaże wirowe oraz kuracja pitna. W Szczawnie Zdroju wykonuje się kąpiele solankowe, z soli ciechocińskiej lub z Jastrzębia Zdroju, tlenowe, kwasowęglowe, masaże podwodne i wirowe oraz natryski szkockie i płaszczowe. Wodolecznictwo ma zastosowanie w leczeniu schorzeń układu oddechowego, mięśnia sercowego, nerwic, miażdżycy naczyń krwionośnych.

13 Masaże suche – klasyczne Stosowane są w leczeniu astmy, rozedmy płuc, otyłości, schorzeń reumatologicznych i rehabilitacji pourazowej.

14 Szczawno dawniej…

15

16

17

18

19

20 I dziś…

21

22

23

24 Źródła: www.szczawno.hb.pl www.wikipedia.pl www.szczawno-zdroj.pl www.szczawno-jedlina.pl www.szczawnozdroj.boo.pl www.sudety.it Wykonanie: Pati Krykwińska Aneczka Wirt *kapturek autorstwa P.K. ;)


Pobierz ppt "Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój położona jest w południowo-zachodniej Polsce na Dolnym Śląsku w Sudetach środkowych. Leży na wysokości ok. 410."

Podobne prezentacje


Reklamy Google