Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1.Obserwacje astronomiczneObserwacje astronomiczne 2.Odrobina historii…Odrobina historii… 3.Efekty pierwszych obserwacjiEfekty pierwszych obserwacji 4.Jak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1.Obserwacje astronomiczneObserwacje astronomiczne 2.Odrobina historii…Odrobina historii… 3.Efekty pierwszych obserwacjiEfekty pierwszych obserwacji 4.Jak."— Zapis prezentacji:

1

2 1.Obserwacje astronomiczneObserwacje astronomiczne 2.Odrobina historii…Odrobina historii… 3.Efekty pierwszych obserwacjiEfekty pierwszych obserwacji 4.Jak obserwować niebo – poradyJak obserwować niebo – porady 5.Amator potrafi…Amator potrafi… 6.Ewolucja sprzętu do obserwacjiEwolucja sprzętu do obserwacji 7.Obserwatoria w PolsceObserwatoria w Polsce 8.Astronomia & InternetAstronomia & Internet 9.Temat nękający astronomów od wieków…Temat nękający astronomów od wieków…

3 A co to tak właściwie jest???

4 Obserwacje astronomiczne to badanie nieba i kosmosu z różnych miejsc i o różnych porach roku. Mają na celu ustalenie położenia planet, gwiazd, galaktyk i innych obiektów oraz ich odległości od Ziemi. Dzięki obserwacjom można także przewidzieć zaćmienia Słońca, Księżyca, czy chociażby zmiany pogodowe. Przeprowadzane są zazwyczaj w obserwatoriach za pomocą specjalnych instrumentów: teleskopów, radioteleskopów i satelitów. Ale to nie znaczy, że tylko astronomowie mogą poznawać Wszechświat. Każdy ma możliwość obserwacji nieba we własnym domu. W jaki sposób? – wkrótce się dowiemy…

5 Ja być astronom!!!

6 Ludzie niemal od zawsze interesowali się tym, co jest ponad nimi. Jak się okazuje, już w paleolicie pojawiły się pierwsze malowidła naskalne przedstawiające niebo z 29- dniowym cyklem faz Księżyca. Z kolei w epoce brązu powstało Stonehenge, służące najprawdopodobniej do celów astronomicznych.

7 Kalendarz grecki Kalendarz egipski

8 Hipparchos z Nikei jest uważany za współtwórcę naukowych podstaw astronomii, stworzył podstawy teorii planet. zmierzył odległość Ziemi od Księżyca zmierzył czas obiegu Ziemi wokół Słońca zmierzył szybkość przesuwania się punktu Barana wykonał atlas 1080 gwiazd wprowadził wielkości gwiazdowe, stosowany do dziś sposób oceny jasności gwiazd Żył w latach 190 p.n.e. - 120 p.n.e. Swoich odkryć dokonał wyłącznie na podstawie obserwacji nieba.

9 W wyniku pierwszych obserwacji nieba udało się dokonać wielu niezwykłych odkryć, np. ustalić istnienie 5 planet i milionów gwiazd. Co więcej, ówcześni astronomowie nie używali żadnych specjalnych urządzeń. Jedynym, czego potrzebowali do zgłębiania tajemnic wszechświata było oko i odrobina wyobraźni. Jest to kolejny dowód na to, że wcale nie trzeba wkuć na pamięć sterty książek, aby móc badać niebo. Całe szczęście…

10

11 Najważniejszą rzeczą dla astronoma amatora jest znajomość nieba. Jeśli najpierw nie poznamy gwiazdozbiorów, nie będziemy w stanie znaleźć mniejszych obiektów, a zwłaszcza tych, których nie widać okiem nieuzbrojonym, ale np. za pomocą niewielkiej lornetki.

12 Na niebie zobaczymy znacznie więcej, jeżeli będziemy prowadzić obserwacje z dala od miast oraz innych źródeł światła. Oczywiste jest także, że niebo obserwujemy podczas bezchmurnej nocy.

13 Dla początkujących obserwatorów nieba poleca się lornetki lub nieduże lunety, łatwe w transporcie, obsłudze oraz konserwacji. Pomocny może się okazać także zwykły aparat fotograficzny.

14 Astronom amator jest w stanie obserwować Księżyc, planety, gwiazdy, komety, deszcze meteorów i różne obiekty głębokiego nieba takie jak gromady gwiazd, galaktyki i mgławice. Astroamatorzy mają na swoim koncie wiele ważnych z punktu widzenia nauki osiągnięć, takich jak np. odkrycia nowych komet, planetoid i ich księżyców, supernowych itd. Wynikiem astronomicznego hobby są też odręcznie wykonywane rysunki, zdjęcia np. obiektów głębokiego nieba – wykorzystywane w publikacjach naukowych.

15 Szereg astronomów amatorów korzysta albo z samodzielnie skonstruowanych teleskopów, albo z radioteleskopów, które były zbudowane do prowadzenia obserwacji profesjonalnych, ale później zostały udostępnione amatorom. Oprócz obserwacji nocnych zajmują się także zjawiskami dziennymi takimi jak zaćmienia i plamy na Słońcu. Teleskop skonstruowany przez astroamatora.

16 Wreszcie lepiej widać…

17 Pierwszym przyrządem obserwacyjnym było po prostu ludzkie oko. Rozwinięte cywilizacje, zwłaszcza Egiptu budowały obiekty o znaczeniu astronomicznym, np. piramidy Wraz z postępem nauki powstawały urządzenia ułatwiające badania nieba. Pierwszymi z nich były astrolabium i prymitywny katalog gwiazd autorstwa Hipparchosa.

18 Pierwszy teleskop wynalazł dopiero w XVII wieku Hans Lippershey. Wówczas powstały również pierwsze mapy nieba. Obecnie badania astronomiczne są bardzo rozwinięte. W tym celu oprócz specjalnych teleskopów i radioteleskopów używa się także zaawansowanych dzieł optyki. Nie można zapomnieć także o specjalnych satelitach i podróżach w kosmos…

19 Za pomocą teleskopu optycznego każdy może obserwować niebo z własnego balkonu. Dzięki niemu można zobaczyć Księżyc, niektóre gwiazdy, a nawet pierścienie Saturna.

20 Teleskopy w obserwatoriach przeznaczone są do obserwacji zjawisk poza atmosferą Ziemi. Można oglądać planety, planetoidy, komety, gwiazdy, mgławice, galaktyki itd.

21 Nowe technologie w budowie aparatury obserwacyjnej pozwalają na zwiększenie zdolności badawczych teleskopów. Także postęp w fizyce i zastosowanie jej metod w astronomii rozwinęło możliwości badania kosmosu. Nowoczesna astrofizyka poszerzyła pole badań nad zjawiskami pozaziemskimi. Teleskop Hubble`a

22 ~Obecnie w Polsce znajduje się 17 obserwatoriów, z których mogą korzystać amatorzy astronomii. W zależności od wyposażenia różnią się ofertą - w niektórych można zobaczyć więcej obiektów astronomicznych, w innych mniej.

23 Mapa obserwatoriów w Polsce

24 Najbliżej nas mieści się Obserwatorium Słoneczne Solaris w Opolu. Można tam bezpłatnie prowadzić obserwacje tarczy Słońca, Księżyca, a w przyszłości także planet.

25 Najwyżej położonym w Polsce – zatem najlepiej zlokalizowanym jest Obserwatorium na Suhorze (1000 m. n. p. m.)

26 Największe i najstarsze obserwatorium to Planetarium Śląskie w Chorzowie. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku. Na widowni może pomieścić aż 400 osób.

27 Obecnie obserwacja nieba jest możliwa także przez Internet. Za pomocą specjalnych stron internetowych można poznać interesujące nas zagadnienia oraz, co ważne samodzielnie przygotować się do praktycznej obserwacji poprzez wirtualne oglądanie mapy nieba.

28 Portal,,Wirtualna Akademia Astronomii’’ umożliwia połączenie się z teleskopem na Teneryfie i wykonywanie zdjęć różnych obiektów kosmicznych. Strona ta powstała w celu rozwijania zainteresowania astronomią wśród młodzieży.

29

30 ? ? ??

31

32

33 (To nasza sprawka!)  

34

35


Pobierz ppt "1.Obserwacje astronomiczneObserwacje astronomiczne 2.Odrobina historii…Odrobina historii… 3.Efekty pierwszych obserwacjiEfekty pierwszych obserwacji 4.Jak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google