Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Magdalena Misiaszek Klasa II A

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Magdalena Misiaszek Klasa II A"— Zapis prezentacji:

1 Magdalena Misiaszek Klasa II A
ORIGAMI Magdalena Misiaszek Klasa II A

2 Co to jest origami ? Origami - (jap. 折り紙) sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.

3 Historia origami Origami powstało w VI w. n. e. w Chinach, mimo to nie Chiny lecz Japonia jest uznawana za kolebkę sztuki składania papieru. W Japonii origami pojawiło się już w VII w. za sprawą mnichów, którzy wraz z umiejętnością produkcji papieru zaszczepili u Japończyków zamiłowanie do jego składania. Początkowo sztuka ta była związana z kultem i grzebaniem zmarłych. Chińczycy mieli w zwyczaju obdarowywać zmarłych przedmiotami przypominającymi im życie ziemskie. Przedmioty takie - najczęściej ceramiczne - wkładano do grobowca zmarłej osoby. To z kolei prowokowało ludy barbarzyńskie i uboższe do aktów bezczeszczenia miejsc spoczynku przodków. Ceramikę wkrótce zastąpiono papierowymi składankami.

4 Historia origami Tradycja składania papieru była początkowo przekazywana drogą ustną z pokolenia na pokolenie. Najstarsze znane dokumenty pisane o origami pochodzą z przełomu XVII/XVIII w. Origami w Chinach i Japonii zakorzeniło się w tradycji i kulturze. Zdecydowana większość Chińczyków i Japończyków zna na pamięć przynajmniej kilka figurek. Charakterystycznym tego przykładem jest rok 1976, kiedy tysiące Chińczyków spontanicznie uczciło pamięć zmarłego premiera, robiąc papierowe kwiaty i składając je pod jednym z pomników.

5 Historia origami W Europie origami pojawiło się najpierw w Hiszpanii. Później bardzo szybko rozprzestrzeniło się również na inne kraje. Do jednego z wczesnych eksperymentatorów europejskiego origami zalicza się samego Leonardo da Vinci. Doniosłą rolę odegrała Europa w XIX i XX w., kiedy sztuka ta zaczęła być dostrzegana również jako środek wspomagający wszechstronny rozwój dziecka. Zaczęto wprowadzać więc zajęcia z origami w system edukacji.

6 Znaczenie dla człowieka
W życiu człowieka rolę origami można rozumieć na różne sposoby. Po pierwsze na pewno jest to przyjemność, tylko, jak każda przyjemność, trzeba ją najpierw odkryć. Bez wątpienia sztuka ta kształtuje, charakter, cierpliwość. Podobno bardzo sprzyja rozwojowi osobowości i pracy z dziećmi z zaburzeniami osobowościowymi oraz psychicznymi. Pozwala wyrobić w sobie koncentrację, umożliwia gimnastykowanie przyswajania wiedzy.

7 Znaczenie dla człowieka
Origami ma także spore walory edukacyjne w nauce geometrii oraz postrzegania przestrzeni, zwłaszcza przy zabawie ze skomplikowanymi kształtami, wymagającymi szczegółowego zaplanowania postępowania.

8 Origami Origami ma swoją ciekawą stronę matematyczną. Z kwadratowego
arkusza papieru dość łatwo otrzymać: Foremne trójkąty Kwadraty Foremne sześciokąty Foremne ośmiokąty Ale skonstruowanie pięciokąta nastręcza już sporo trudności

9 Origami matematyczne Dla każdej osoby, która w swym życiu spotkała się z konkretnymi modelami origami, matematyczny aspekt tej sztuki rodzi się już jako pierwsza myśl. Płaszczyzna origami to kwadratowa kartka papieru, którą w początkowych fazach tworzenia formy, składa się przede wszystkim wykorzystując jej geometrię.

10 Origami matematyczne Właśnie ta matematyczna podstawa sztuki origami (choć nie jedyna) przyciąga do origami tych jej pasjonatów, którzy poprzez zabawę w składanie papieru rozwijają swoje matematyczne pasje. Opracowują wzory matematyczne opisujące liczbę wierzchołków, ścian czy krawędzi w stworzonym przez siebie wielościanie, przewidują możliwość powstania takiej czy innej liczby wierzchołków jednorodnych podczas składania pojedynczej formy origami itd.

11 Origami matematyczne Dla wielu samych matematyków fascynujący świat modułowych (wieloelementowych) form przestrzennych, w których jeden element zbudowany jest tak jak pozostałe, a wszystkie łączą się bez użycia kleju, to raj dla konstruktorów nie tylko tradycyjnych brył platońskich – sześcianu, czy czworościanu foremnego. To także możliwość tworzenia ich pochodnych, swoistych transformacji w procesach powstawania bardziej skomplikowanych wielościanów, których imponujące nazwy np. sześcio-ośmiościan rombowy budzą przerażenie u tych, którzy wmówili sobie, iż nie posiadają wyobraźni przestrzennej.

12 Jak otrzymać foremny pięciokąt?
Z tasiemki papieru o wymiarach np cm należy zrobić węzeł Przełożyć prawy koniec tasiemki CEFD na lewo

13 Parabola Biorąc arkusz papieru (nie koniecznie kwadratowy)
I obierając na nim w niewielkiej odległości od boku AE punkt F, wykonajmy 15 do 20 zagięć w taki sposób, aby podstawa arkusza przechodziła przez punkt F. Wówczas ślady zagięć tak się ułożą, że patrzący widzi parabolę, którą te ślady jakby „spowijają”. Krzywa która powstaje, jest istotnie parabolą, gdyż wszystkie punkty styczności są jednakowo oddalone od punktu F (ogniska) i podstawy AE. Styczne do paraboli zostały otrzymane przez zaginanie podstawy papieru w kierunku ogniska F. W bliskim powiązaniu jest następujące zagadnienie rachunkowe

14 Ognisko paraboli Prosta nazywana jest kierownicą paraboli, zaś punkt - ogniskiem. Ale jaki jest między nimi związek? Otóż każdy punkt paraboli położony jest w tej samej odległości zarówno od kierownicy jak i od ogniska.

15 Zagadnienie rachunkowe
Mamy prostokątny kawałek papieru o wymiarach 8x10cm. Należy zgiąć tak kawałek papieru tak, aby ślad zagięcia BC miał możliwie najmniejszą długość, przy czym prawy dolny wierzchołek A prostokąta musi znajdować się na lewym boku (w punkcie A’), po którym może się przesuwać w górę i w dół. Inaczej – w jakiej odległości x=AB ślad zagięcia BC była najmniejsza? Jest to zagadnienie czysto Rachunkowe. Obliczenia, choć łatwe zajmują sporo miejsca

16 Zagadnienie rachunkowe c.d.

17 Obliczenia (1) AB = x EB = 8 – x A a

18 Obliczenia (2) C d

19 Obliczenia a zagięcia Po zastosowaniu rachunku pochodnych wynik funkcji daje odpowiedź x = 6 Znalezienie rozwiązania przez zagięcie jest bardzo proste: Zagięcie powinno przeciąć podstawę AE w punkcie odległym od A o ¾ AE

20 Sztuka origami Jak złożyć żurawia ?

21 Sztuka origami Zagiąć kwadrat w trójkąt

22 Sztuka origami Zagiąć narożniki do środka i odwrócić kwadrat na drugą stronę

23 Sztuka origami Zagiąć kwadrat w trójkąt

24 Sztuka origami Wyprostować cały kwadrat i odwrócić na drugą stronę
zaginając rogi do środka

25 Sztuka origami Zagiąć do środka

26 Sztuka origami Górny trójkąt zagiąć do środka
i rozłożyć całość na boki

27 Sztuka origami Dolny róg podnieść do góry i zagiąć jak na rys. 8

28 Sztuka origami Odwrócić całość na drugą stronę
i podwinąć pionowo róg do góry podobnie jak na rys. 7

29 Sztuka origami Zagiąć do środka

30 Sztuka origami Zagiąć w/g linii przerywanej i
podnieść ostre końce do góry z obydwu stron

31 Sztuka origami Zagiąć ogon i dziób ptaka

32 Sztuka origami Rozłożyć skrzydła na boki

33 Sztuka origami Widok żurawia po złożeniu.

34 Orgiami Book

35 Dragon origami

36 Star Wars origami

37 Scorpion origami

38 Spider origami

39 Dwudziesto-dwunastościan rombowy mały

40 Kula

41 Plecione kule

42 Kolczatki

43 Dziękuje za uwagę


Pobierz ppt "Magdalena Misiaszek Klasa II A"

Podobne prezentacje


Reklamy Google