Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grecja, Republika Grecka – kraj w południowo- wschodniej części Europy, położony na krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Albanią, Republiką Macedonii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grecja, Republika Grecka – kraj w południowo- wschodniej części Europy, położony na krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Albanią, Republiką Macedonii."— Zapis prezentacji:

1

2 Grecja, Republika Grecka – kraj w południowo- wschodniej części Europy, położony na krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Albanią, Republiką Macedonii i Bułgarią na północy oraz z Turcją na wschodzie. Ma dostęp do czterech mórz: Morza Egejskiego, Morza Kreteńskiego na wschodzie, Morza Jońskiego na zachodzie oraz Morza Śródziemnego od południa.

3 Spis treści: 1. Gospodarka 1.1 Flaga i herb 1.2 Hymn 1.3 Stolica 1.4 Głowa państwa 1.5 Waluta 1.6 Grecja w UE 1.7 Powierzchnia i ludność 2. Kultura 2.1 Zabytki 2.2 Taniec, rozrywka, muzyka… 3. Kuchnia 4. Sławni ludzie 5. Tradycje i obyczaje

4

5 Flaga Grecji Herb Grecji

6 Imnos eis tin Eleftherian – hymn Grecji, a także od roku 1960 hymn Cypru. W Grecji jako hymn państwowy został zatwierdzony przez króla Jerzego I w 1864 roku. Księga Rekordów Guinnessa wymienia go jako najdłuższy hymn (158 zwrotek). Autorem poematu "Imnos eis tin Eleftherian" (Hymn do wolności) jest grecki poeta patriotyczny Dionísios Solomós, dla którego inspiracją do napisania utworu była walka narodu greckiego w Rewolucji 1821 roku. Hymn opiewa męstwo bojowników greckich, opisuje ich cierpienia i poświęcenie, potępia politykę mocarstw wobec Grecji. Hymn

7 Hymn został napisany w maju 1823 w Zakintos. W 1828 roku znany muzyk Nikolaos Mantzaros i przyjaciel Solomósa skomponował melodię do jego tekstu, ale nie jako marsz. Utwór stał się popularny i zyskał uznanie pod całym Grecji. Król Grecji Otton I, nagrodził obu autorów ale nie zatwierdził go jako hymn. Oficjalnym hymnem państwowym nadal był niemiecki hymn cesarski. Minister wojny, w 1861, zapytał Mantzarosa ο skomponowaniu marszu opartego na Imnos eis tin Eleftherian. Muzyk zmienił rytm i w Marcu 1864, po zjednoczeniu Wysp Jońskich z Grecji, został zatwierdzony jako hymn państwowy. Pierwsze dwadzieścia cztery zwrotki zostały zatwierdzone ale pierwsze dwie zwrotki są używane jako hymn, towarzyszą podnoszenia i opuszczania flagi i są śpiewane na oficjalnych okazjach.

8 Stolica Ateny Ateny – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej. Leżą nad morzem, na obszarze Attyki, regionu administracyjnego w południowo-wschodniej Grecji, graniczącego z regionami Grecja Środkowa i Peloponez.

9 Głowa państwa Karolos Papulias (ur. 4 czerwca 1929), polityk grecki, działacz partii socjalistycznej PASOK, prezydent Grecji od 12 marca 2005. Grecja jest demokracją parlamentarną. Na czele państwa stoi prezydent, który jest wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję. Władzę ustawodawczą sprawuje parlament oraz prezydent. Parlament składa się z 300 parlamentarzystów, wybieranych na czteroletnią kadencję.

10 Waluta 1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)

11 Grecja w UE Przystąpienie do Unii Europejskiej : 1981 r. Przystąpienie do strefy euro : 2002 r.

12 całkowita 131 957 km² wody śródlądowe 0,86% PowierzchniaLudność Terytorium Grecji można podzielić na: Grecję kontynentalną, która wchodzi w skład Półwyspu Bałkańskiego oraz wyspy rozsiane na morzach Egejskim i Jońskim Prawie 1/5 powierzchni Grecji przypada na około 3000 wysp, z czego 167 jest zamieszkanych. Blisko 81% powierzchni Grecji zajmują pasma górskie. Grecja jest podzielona na 13 regionów, które dzielą się na 54 departamenty. całkowita 11 216 708 gęstość zaludnienia 85,01 os./km² Jako Grecy, określa się 98% mieszkańców, zamieszkałych tu na stałe. Główne mniejszości narodowościowe, językowe lub kulturowe to Cyganie, Turcy i Pomacy, Macedończycy, Albańczycy.RELIGIA Większa część stałych mieszkańców Grecji jest wyznawcami prawosławnego Autokefalicznego Kościoła Greckiego, na którego czele stoi metropolita Aten i całej Hellady.

13

14 Zabytki

15 Partenon (Ateny)

16 Świątynia Ateny Nike Świątynia Ateny Nike, znana także jako świątynia „Bezskrzydłego Zwycięstwa". Zbudowana w V wieku p.n.e. dla uczczenia greckich zwycięstw nad Persami. W tej małej świątyni Ateńczycy składali hołd Atenie bez skrzydeł, tym samym nie mogła ich opuścić.

17 Erechtejon – świątynia zbudowana na ateńskim Akropolu, poświęcona Posejdonowi i Atenie.

18 Meteory - klasztor na skale

19 Świątynia Apollina w Koryncie

20 Mykeny, skarbiec Atreusza (XIV w. p.n.e.)

21 Delfy – prastare miasto i świątynia grecka u stóp Parnasu, 13 km od Zatoki Korynckiej, na drodze z Termopilów na Peloponez.

22 Olimp – najwyższa, najbardziej magiczna i urzekająca góra w Grecji

23 RODOS Ta słoneczna wyspa z licznymi starożytnymi zabytkami jest jednym z najbardziej znanych miejsc na świecie.

24 Kreta – grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest ona największą grecką wyspą, i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską.

25 Taniecrozrywka muzyka …

26 Sirtaki Sirtaki - popularny grecki taniec pseudoludowy, powstały w 1964 zbliżony klimatem i choreografią do greckich tańców ludowych. Jest to połączenie szybkiej i wolnej wersji tańca hasapiko. Taniec ten nazywany jest też tańcem Zorby lub po prostu Zorbą. Sirtaki, w odróżnieniu od większości greckich tańców ludowych, nie tańczy się w kole, trzymając się za ręce, lecz tancerze tworzą linię, kładąc ręce na ramiona sąsiada. Początkowe tempo na 4/4 wraz z przyspieszeniem muzyki zmienia się na 2/4.

27 TAVLI – UKOCHANA GRA GREKÓW Tavli mówią to sami Grecy jest częścią ich życia. Niemalże w każdej greckiej Cafe można zobaczyć Greków grających w tę grę. Czasami grają w całkowitej ciszy, skupieniu a czasami sytuacja jest bardzo nerwowa i pełna napięcia. Grają zarówno dla przyjemności i zabawy ale czasem również na pieniądze. Greckie TAVLI oznacza trzy różne gry, które rozgrywa się po kolei: - PORTES - oznacza "drzwi", dwa pionki razem kształtują drzwi, - PLAKOTO - pochodzi od greckiego czasownika "plakono", który oznacza "kłaść coś na szczycie czegoś jeszcze", w grze jest to stawianie pionka na pionku przeciwnika, - FEVGA - oznacza "bieg", w grze należy jak najszybciej i dogodniej ustawić pionki aby jak najszybciej dojść do swojej bazy.

28

29 Grecja słynie z bogactwa smakowitych zapachów wyśmienitych tradycyjnych potraw. Kuchnia grecka jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. Charakteryzuje się m.in. popularnym w kuchniach śródziemnomorskich i bałkańskich, częstym stosowaniem czosnku, oliwy z oliwek, liści winorośli, dużej ilości warzyw (zwłaszcza pomidorów, papryki, świeżych ziół), owoców morza, serów, baraniny i ryb. Wina greckie są znane i cenione już od czasów starożytności.

30 Sałatka choriatiki - czyli sałatka wiejska, znana u nas pod nazwą sałatka grecka - pomidory, ogórek, papryka, cebula, oliwki, feta, oliwa, zioła

31 musaka (mousaka) - zapiekanka z mięsa mielonego, ziemniaków, bakłażana, sosu pomidorowego, zalana beszamelem

32 Feta – ser owczy słony. Jest produkowany w całej Grecji, jednak uważa się, że najlepszy ser pochodzi z jej północnych terenów.

33 gyros - mięso przygotowane na specjalnym palenisku, opiekane dookoła (gyro - obrót), podawane na talerzu lub w placuszku pita, z tzatziki, pomidorem, cebulą, frytkami.

34 Ouzo - grecka wódka o zawartości alkoholu do 48% o smaku anyżkowym. Podawana zazwyczaj z wodą (w dodatkowej szklance) po rozcieńczeniu wodą zmienia kolor na mleczny.

35 Samos - wino produkowane na wyspie o tej samej nazwie. Ze względu na słodkość tego pysznego trunku podaje się go jak likiery, w niewielkich kieliszkach do win deserowych.

36

37 HERAKLIT Z EFEZU HERAKLIT Z EFEZU (około 540 p.n.e. do około 480 p.n.e.) - zwany "Ciemnym filozofem". Według Heraklita rzeczywistość polega na ciągłym stawaniu się - nieprzerwanym ścieraniem się przeciwieństw. Teoria zmienności Heraklita nazywana jest wariabilizmem lub herakliteizmem. TALES Z MILETU TALES Z MILETU (około 620 p.n.e.- około 540 p.n.e.) - grecki filozof, matematyk, astronom. Zaliczany był do siedmiu mędrców starożytnej Grecji. Uważany jest za twórcę matematyki greckiej. Przepisuje się mu wiele twierdzeń z geometrii, m.in. twierdzenie nazywane dziś twierdzeniem Talesa.

38 EPIKUR EPIKUR (341 p.n.e.- 270 p.n.e.) - jeden z najważniejszych filozofów greckich, twórca epikureizmu. HOMER HOMER (żył w VIII wieku p.n.e) - pierwszy poeta grecki. Uważany za twórcę "Iliady i Odysei", epopei, które dały początek literaturze europejskiej. PITAGORAS PITAGORAS (około 572 p.n.e.- 497 p.n.e.) - filozof grecki. Przypisuje mu się m.in. stworzenie podstaw teorii liczb i sformułowanie twierdzenia Pitagorasa. Dał początek pitagoreizmowi - kierunkowi filozoficznemu, religijnemu i naukowemu.

39 PLATON PLATON (około 427 p.n.e.- około 347 p.n.e.) - był uczniem Sokratesa. Zasłynął jako twórcą pierwszego systemu idealizmu obiektywnego zwanego platonizmem. SOKRATES SOKRATES (469 p.n.e.- 399 p.n.e.) - nauczyciel Platona zwany "Ojcem filozofii". Niestety nie pozostawił po sobie żadnych dzieł. Poglądy i myśli jego wywarły ogromny wpływ na Platona. ARYSTOTELES ARYSTOTELES (384 p.n.e.- 322 p.n.e.) - filozof grecki, opracował teorię pojęć i sądów, zwłaszcza zasady sylogizmu, tworząc podstawy logiki.

40

41 Czas wolny Na wsi popularnym sposobem spędzania wolnego czasu (zwłaszcza dla mężczyzn) jest przesiadywanie w umieszczonych zazwyczaj na rynku kawiarniach, w których rozmawia się, pije czarną kawę i pali papierosy lub fajki wodne. W miastach ludzie oglądają telewizję, chodzą do kina, teatru i na koncerty. Tradycyjne rozrywki to ludowe tańce wykonywane przez trupy tancerzy ubranych w kolorowe kostiumy przy akompaniamencie buzuki (instrument strunowy). Popularne są też "karagiozi", kukiełkowe przedstawienia, pokazywane zarówno na żywo, jak i w telewizji.

42 Philomoto Philotimo, czyli 'umiłowanie honoru' to najwyższa wartość dla Greków. W jej skład wchodzi duma, szczodrość, gościnność i szacunek dla innych, zwłaszcza starszych.

43 Rodzina w kulturze Grecji Dla Greków najbliższa rodzina to nie tylko mąż, żona i dzieci, ale również dziadkowie, wujkowie, ciocie i kuzyni. Na terenach wiejskich, gdzie oboje rodziców pracuje zazwyczaj na roli, często dziadkowie żyją z nimi pod jednym dachem. Gdy dzieci dorastają i wyprowadzają się, wciąż z okazji świąt i innych ważnych wydarzeń powracają do rodzinnego domu.

44 Etykieta Znaczna część życia społecznego toczy się w ścisłym gronie rodziny i przyjaciół. Ludzie spotykają się, wspólnie jedzą, piją, grają w różne gry, słuchają muzyki, tańczą i dyskutują. Spotkania te często służą osiągnięciu tzw. 'kefi', poczucia relaksu, które pojawia się w momencie przebywania w szczęśliwym towarzystwie. Alkohol może to wspomagać, ale upijanie się uważane jest za haniebne. Główną okazją, w trakcie której ludzie otwierają swoje domy dla wielu gości, są dni honorujące świętych, na cześć których nadane zostały im imiona.

45 Małżeństwo w kulturze Grecji Zawarcie związku małżeńskiego uważane jest za normalny i powszechny warunek dorosłości. Niemal wszyscy świeccy mieszkańcy Grecji mają współmałżonków. Średni wiek zawarcia małżeństwa dla kobiet to kilka lat przed trzydziestką, a dla mężczyzn - kilka lat po. Wskaźnik rozwodów należy do najniższych w Europie.


Pobierz ppt "Grecja, Republika Grecka – kraj w południowo- wschodniej części Europy, położony na krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Albanią, Republiką Macedonii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google