Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W Małopolsce - Utrwalamy rodzinną historię. 13 grudnia 1981 rok Przez cały dzień Polskie Radio i Telewizja Polska nadają tylko przemówienie generała Jaruzelskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W Małopolsce - Utrwalamy rodzinną historię. 13 grudnia 1981 rok Przez cały dzień Polskie Radio i Telewizja Polska nadają tylko przemówienie generała Jaruzelskiego."— Zapis prezentacji:

1 w Małopolsce - Utrwalamy rodzinną historię

2 13 grudnia 1981 rok Przez cały dzień Polskie Radio i Telewizja Polska nadają tylko przemówienie generała Jaruzelskiego przewodniczącego Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), który obwieszcza wprowadzenie Stanu Wojennego do Polski. Transmisja mojego ulubionego "Teleranka" została odwołana.

3 Wyłączone zostały aparaty telefoniczne, wprowadzono cenzurę korespondencji. Nie pozwolono mi wyjść do Moniki, bo ograniczono nam możliwość przemieszczania się, wprowadzając godzinę Milicyjną, która trwa od godz. 19.00, komunikacja miejska nie działała.

4 Mięso, masło, tłuszcze, mąka, ryż, mleko dla niemowląt i wiele innych produktów zostało objęte systemem tzw. Kartek Żywnościowych

5 Strajkują też: MPK, CeBeA, Montin, Unitra-Telpod, Instytut Technologii Nafty, KZA "Armatura", Akademia Medyczna, AGH.

6 16 grudnia 1981 rok Mama przyszła zapłakana i powiedziała do Babci, że ZOMO spacyfikowało strajkującą Hutę im. Lenina, bardzo to przeżywała bo była zaangażowana w organizowanie pomocy dla strajkujących. W Krakowie ponadto w jedenastu przedsiębiorstwach ostatnie strajki też rozbijało ZOMO.

7 17 grudnia 1981 rok Telefony wciąż są wyłączone i nie można się nigdzie dodzwonić. Na Rynku Krakowskim po mszy św. w Kościele Mariackim oddziały ZOMO brutalnie rozbiły kilkutysięczną manifestację. W Hucie mobilizacja ZOMO.

8 24 grudnia 1981 rok Wigilia - czas świętowania Wszyscy starali się zachowywać pozory normalności, nic nie można było dostać, więc jedliśmy „zupę z gwoździa”, a na deser Ciocia zrobiła placek bez mąki, bez cukru i bez masła - to szarlotka zapiekana na chlebie, zamiast cukru słodzona dżemem. Tych sposobów na oszukanie biedy miała moja Rodzina mnóstwo.

9 10 stycznia 1982 rok Dzisiaj przywrócono łączność telefoniczną w miastach. Kiedy rozmawiałam z babcią w słuchawce telefonu słyszałam powtarzający się automatycznie komunikat: "Rozmowa kontrolowana".

10 19 lutego 1982 rok Pomoc udzielana represjonowanym przez Kościół od pierwszych chwil stanu wojennego w Krakowie została sformalizowana powołaniem przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego Arcybiskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym z ks. infułatem Stanisławem Małysiakiem

11 30 kwietnia 1982 rok Kilka tysięcy osób uczestniczyło w pierwszej nowohuckiej manifestacji, udając się spod kombinatu do centrum dzielnicy. Milicja nie interweniowała.

12 1 maja 1982 rok Dziś Tata wśród kilkunastu tysięcy osób złożył w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski sztandary NSZZ „Solidarność” kilku nowohuckich zakładów pracy.

13 3 maja 1982 rok Dzisiaj na Rynku Głównym odbyła się wielotysięczna manifestacja rozpędzona przez oddziały ZOMO, Wujek opowiadał jak było niebezpiecznie - widać jak wszyscy są zmęczeni tą sytuacją.

14 13 maja 1982 rok Dzisiaj na mieście w odpowiedzi na wezwanie „Solidarności” doszło do 15-minutowych strajków w zakładach i na uczelniach, m.in. w Krakowie, Kielcach, Końskich, Skarżysku-Kamiennej. Po Mszy św. w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II (rocznica zamachu) w Bazylice Mariackiej w Krakowie ZOMO zablokowało Rynek Główny i przez wiele godzin używając gazów i pałek dokonywało brutalnej pacyfikacji - kilkaset osób zostało pobitych, a kilkadziesiąt doznało urazów.

15 15 maj 1982 rok Dziś Kraków huczy od plotek, że wczoraj 14 maja 1983 – milicjanci brutalnie zamordowali na komisariacie MO w Warszawie jakiegoś studenta Grzegorza Przemyka.

16 13 sierpnia 1982 rok Komunikacja MPK była wstrzymana, na ulicach były uzbrojone oddziały ZOMO i opancerzone samochody oraz armatki wodne. Wszystko to strasznie wyglądało.

17 31 sierpnia 1982 rok W Nowej Hucie w drugą rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich doszło do ostrych starć z ZOMO, a także w Rynku Głównym w Krakowie,manifestacje z udziałem od tysiąca do kilku tysięcy osób - bez interwencji ZOMO - odbyły się w Bochni, Dębicy, Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie.

18 13 października 1982 rok Delegalizacja przez sejm PRL NSZZ „Solidarność” (8 X 1982) wywołała spontaniczne protesty w Nowej Hucie, ok godz. 14-tej miał rozpocząć się przemarsz z Huty do Arki, aby temu przeszkodzić dyrekcja przedłużyła czas pracy do 16-tej, a idących do szkoły też nie wypuszczali wcześniej. Tłum ruszył spod Kombinatu w stronę Arki, pierwszy atak ZOMO i milicji miał miejsce tuż przy zalewie, atakowano ludzi armatkami wodnymi i gazami łzawiącymi oraz psami. Część ludzi poszła wówczas na Plac Centralny, gdzie również rozproszono protestujących. W tym czasie funkcjonariusz SB Andrzej Augustyn zastrzelił dwudziestoletniego hutnika Bogdana Włosika.

19 15 październik 1982 rok Na ulicach Huty pojawiły wzmocnione patrole ZOMO-wców. Wozy opancerzone, armatki wodne i dziesiątki samochodów z milicjantami. Atmosfera była bardzo napięta. Koło godziny 18.00 od strony ronda Kocmyrzowskiego nadjechały dziesiątki samochodów z ZOMO-wcami, którzy ruszyli w stronę kościoła. Po kilku minutach od strony Arki zaczęły dochodzić odgłosy wystrzeliwanych petard z gazem i granatów wybuchowych. Rozpoczęła się brutalna pacyfikacja demonstracji. Aresztowano dziesiątki ludzi i tyleż było pobitych. Walki na osiedlach trwały do późnych godzin nocnych.

20 10 i 11 listopada 1982 rok W Krakowie i Nowej Hucie przebiegają burzliwe manifestacje. Ale dobrą wiadomością jest to, że 11 listopada 1982 – władze PRL zwolniły z obozu internowania Lecha Wałęsę.

21 31 grudnia 1982 rok W końcu wyczekiwane wiadomości!!! Stan wojenny został zawieszony!!! Hurraaaa!!!!

22 1 maja 1983 rok W Nowej Hucie podczas pacyfikacji niezależnej manifestacji został śmiertelnie trafiony zomowską petardą Ryszard Smagur, pracownik krakowskiego Starodruku..

23 16-23 czerwca 1983 rok Z drugą pielgrzymką do Polski przybył Ojciec Święty Jan Paweł II. Odbywała się ona pod hasłem „Pokój Tobie Polsko”. Na całej trasie pielgrzymki witały go hasła i transparenty „Solidarności” Tak było też w Krakowie i Nowej Hucie - Mistrzejowicach.

24 22 lipca 1983 rok Nareszcie!!!!! Po 586 dniach zniesiono stan wojenny w Polsce. Rozwiązano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego i ogłoszono amnestię.


Pobierz ppt "W Małopolsce - Utrwalamy rodzinną historię. 13 grudnia 1981 rok Przez cały dzień Polskie Radio i Telewizja Polska nadają tylko przemówienie generała Jaruzelskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google