Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W Małopolsce - Utrwalamy rodzinną historię. 13 grudnia 1981 rok Przez cały dzień Polskie Radio i Telewizja Polska nadają tylko przemówienie generała Jaruzelskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W Małopolsce - Utrwalamy rodzinną historię. 13 grudnia 1981 rok Przez cały dzień Polskie Radio i Telewizja Polska nadają tylko przemówienie generała Jaruzelskiego."— Zapis prezentacji:

1 w Małopolsce - Utrwalamy rodzinną historię

2 13 grudnia 1981 rok Przez cały dzień Polskie Radio i Telewizja Polska nadają tylko przemówienie generała Jaruzelskiego przewodniczącego Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), który obwieszcza wprowadzenie Stanu Wojennego do Polski. Transmisja mojego ulubionego "Teleranka" została odwołana.

3 Wyłączone zostały aparaty telefoniczne, wprowadzono cenzurę korespondencji. Nie pozwolono mi wyjść do Moniki, bo ograniczono nam możliwość przemieszczania się, wprowadzając godzinę Milicyjną, która trwa od godz , komunikacja miejska nie działała.

4 Mięso, masło, tłuszcze, mąka, ryż, mleko dla niemowląt i wiele innych produktów zostało objęte systemem tzw. Kartek Żywnościowych

5 Strajkują też: MPK, CeBeA, Montin, Unitra-Telpod, Instytut Technologii Nafty, KZA "Armatura", Akademia Medyczna, AGH.

6 16 grudnia 1981 rok Mama przyszła zapłakana i powiedziała do Babci, że ZOMO spacyfikowało strajkującą Hutę im. Lenina, bardzo to przeżywała bo była zaangażowana w organizowanie pomocy dla strajkujących. W Krakowie ponadto w jedenastu przedsiębiorstwach ostatnie strajki też rozbijało ZOMO.

7 17 grudnia 1981 rok Telefony wciąż są wyłączone i nie można się nigdzie dodzwonić. Na Rynku Krakowskim po mszy św. w Kościele Mariackim oddziały ZOMO brutalnie rozbiły kilkutysięczną manifestację. W Hucie mobilizacja ZOMO.

8 24 grudnia 1981 rok Wigilia - czas świętowania Wszyscy starali się zachowywać pozory normalności, nic nie można było dostać, więc jedliśmy „zupę z gwoździa”, a na deser Ciocia zrobiła placek bez mąki, bez cukru i bez masła - to szarlotka zapiekana na chlebie, zamiast cukru słodzona dżemem. Tych sposobów na oszukanie biedy miała moja Rodzina mnóstwo.

9 10 stycznia 1982 rok Dzisiaj przywrócono łączność telefoniczną w miastach. Kiedy rozmawiałam z babcią w słuchawce telefonu słyszałam powtarzający się automatycznie komunikat: "Rozmowa kontrolowana".

10 19 lutego 1982 rok Pomoc udzielana represjonowanym przez Kościół od pierwszych chwil stanu wojennego w Krakowie została sformalizowana powołaniem przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego Arcybiskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym z ks. infułatem Stanisławem Małysiakiem

11 30 kwietnia 1982 rok Kilka tysięcy osób uczestniczyło w pierwszej nowohuckiej manifestacji, udając się spod kombinatu do centrum dzielnicy. Milicja nie interweniowała.

12 1 maja 1982 rok Dziś Tata wśród kilkunastu tysięcy osób złożył w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski sztandary NSZZ „Solidarność” kilku nowohuckich zakładów pracy.

13 3 maja 1982 rok Dzisiaj na Rynku Głównym odbyła się wielotysięczna manifestacja rozpędzona przez oddziały ZOMO, Wujek opowiadał jak było niebezpiecznie - widać jak wszyscy są zmęczeni tą sytuacją.

14 13 maja 1982 rok Dzisiaj na mieście w odpowiedzi na wezwanie „Solidarności” doszło do 15-minutowych strajków w zakładach i na uczelniach, m.in. w Krakowie, Kielcach, Końskich, Skarżysku-Kamiennej. Po Mszy św. w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II (rocznica zamachu) w Bazylice Mariackiej w Krakowie ZOMO zablokowało Rynek Główny i przez wiele godzin używając gazów i pałek dokonywało brutalnej pacyfikacji - kilkaset osób zostało pobitych, a kilkadziesiąt doznało urazów.

15 15 maj 1982 rok Dziś Kraków huczy od plotek, że wczoraj 14 maja 1983 – milicjanci brutalnie zamordowali na komisariacie MO w Warszawie jakiegoś studenta Grzegorza Przemyka.

16 13 sierpnia 1982 rok Komunikacja MPK była wstrzymana, na ulicach były uzbrojone oddziały ZOMO i opancerzone samochody oraz armatki wodne. Wszystko to strasznie wyglądało.

17 31 sierpnia 1982 rok W Nowej Hucie w drugą rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich doszło do ostrych starć z ZOMO, a także w Rynku Głównym w Krakowie,manifestacje z udziałem od tysiąca do kilku tysięcy osób - bez interwencji ZOMO - odbyły się w Bochni, Dębicy, Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie.

18 13 października 1982 rok Delegalizacja przez sejm PRL NSZZ „Solidarność” (8 X 1982) wywołała spontaniczne protesty w Nowej Hucie, ok godz. 14-tej miał rozpocząć się przemarsz z Huty do Arki, aby temu przeszkodzić dyrekcja przedłużyła czas pracy do 16-tej, a idących do szkoły też nie wypuszczali wcześniej. Tłum ruszył spod Kombinatu w stronę Arki, pierwszy atak ZOMO i milicji miał miejsce tuż przy zalewie, atakowano ludzi armatkami wodnymi i gazami łzawiącymi oraz psami. Część ludzi poszła wówczas na Plac Centralny, gdzie również rozproszono protestujących. W tym czasie funkcjonariusz SB Andrzej Augustyn zastrzelił dwudziestoletniego hutnika Bogdana Włosika.

19 15 październik 1982 rok Na ulicach Huty pojawiły wzmocnione patrole ZOMO-wców. Wozy opancerzone, armatki wodne i dziesiątki samochodów z milicjantami. Atmosfera była bardzo napięta. Koło godziny od strony ronda Kocmyrzowskiego nadjechały dziesiątki samochodów z ZOMO-wcami, którzy ruszyli w stronę kościoła. Po kilku minutach od strony Arki zaczęły dochodzić odgłosy wystrzeliwanych petard z gazem i granatów wybuchowych. Rozpoczęła się brutalna pacyfikacja demonstracji. Aresztowano dziesiątki ludzi i tyleż było pobitych. Walki na osiedlach trwały do późnych godzin nocnych.

20 10 i 11 listopada 1982 rok W Krakowie i Nowej Hucie przebiegają burzliwe manifestacje. Ale dobrą wiadomością jest to, że 11 listopada 1982 – władze PRL zwolniły z obozu internowania Lecha Wałęsę.

21 31 grudnia 1982 rok W końcu wyczekiwane wiadomości!!! Stan wojenny został zawieszony!!! Hurraaaa!!!!

22 1 maja 1983 rok W Nowej Hucie podczas pacyfikacji niezależnej manifestacji został śmiertelnie trafiony zomowską petardą Ryszard Smagur, pracownik krakowskiego Starodruku..

23 16-23 czerwca 1983 rok Z drugą pielgrzymką do Polski przybył Ojciec Święty Jan Paweł II. Odbywała się ona pod hasłem „Pokój Tobie Polsko”. Na całej trasie pielgrzymki witały go hasła i transparenty „Solidarności” Tak było też w Krakowie i Nowej Hucie - Mistrzejowicach.

24 22 lipca 1983 rok Nareszcie!!!!! Po 586 dniach zniesiono stan wojenny w Polsce. Rozwiązano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego i ogłoszono amnestię.


Pobierz ppt "W Małopolsce - Utrwalamy rodzinną historię. 13 grudnia 1981 rok Przez cały dzień Polskie Radio i Telewizja Polska nadają tylko przemówienie generała Jaruzelskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google