Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stroje wczoraj i dziś ( 966 – 2016r. )

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stroje wczoraj i dziś ( 966 – 2016r. )"— Zapis prezentacji:

1 Stroje wczoraj i dziś ( 966 – 2016r. )

2 Spis treści Historia strojów
Podział ludności w średniowieczu według majątku Monarchia Kobieta Mężczyzna Duchowieństwo Rycerze Szlachta Kobiety Mężczyźni Rzemieślnicy Chłopi Moda XXI wieku Nowoczesna moda kobiet Nowoczesna moda mężczyzn Najpopularniejsze style Punk Gotycki Sportowy Elegancki Vintage Uliczny Porównanie Różnice

3 Historia strojów Od niepamiętnych czasów schludny wygląd człowieka wpływał na samoocenę oraz ocenę społeczną. Ludzie zadbani byli lepiej traktowani przez resztę ludności. Historia strojów zmieniała się na przestrzeni wieków, bowiem ubrania sprzed tysiąca lat, a dzisiejsze różnią się pod wieloma względami.

4 Podział ludności w średniowieczu według majątku :
Monarchia Duchowieństwo Rycerze Szlachta Rzemieślnicy Chłopi

5 Monarchia Była to najbogatsza grupa społeczności wczesnego średniowiecza. Wyróżniał ich stroje przepych i mnóstwo biżuterii.

6 Monarchia – Kobiety Kobiety w Średniowieczu nosiły tylko i wyłącznie suknie. Ich bogata faktura zależała od zamożności. Również kobiety często nosiły nakrycia głowy zakrywające włosy tak jak na zdjęciu. Damy zakładały na stopy pantofle.

7 Monarchia - Mężczyźni Mężczyźni we wczesnym średniowieczu ubierali się dostojnie, lecz nie ubierali spodni. W tamtych czasach nosili płaszcze wyglądające jak suknie, pod nie zakładali luźne spodnie. Na stopach nosili niskie pantofle.

8 Duchowieństwo W tamtych czasach duchowieństwo nosiło długie, ciemne szaty. W talii mieli zawiązany pas, przy którym nosili różaniec. Na stopy zakładali przewiewne sandały.

9 Rycerze Średniowieczni rycerze nosili ciężkie, blaszane zbroje. Na głowach mieli hełmy, które często miały ozdobne, kolorowe pióra. W pasie znajdującym się wokół talii przyczepiona była pochwa – miejsce gdzie rycerz trzymał swój miecz. Najczęstszą bronią był mecz, kopia, kusza oraz oszczep. Rycerz również posiadał tarczę do obrony przed ciosami przeciwnika.

10 Szlachta Szlachta charakteryzowała się długimi sukniami i tunikami. Ich ubrania były nie tak bardzo ozdobne jak u monarchii. Stroje były bardzo zadbane i schludne oraz materiał z których były wykonane posiadały wielką paletę kolorów.

11 Szlachta – kobieta Ubiór szlachcic był prosty lecz wytworny. Pod zwiewną suknią widniała ozdobna halka. Kobiety starały się podkreślać swoje atuty tak aby nie odkrywać za dużo ciała.

12 Szlachta - Mężczyzna Najważniejszymi elementami ubioru męskiego były : kontusz , czyli wierzchni płaszcz, obszerne luźne spodnie, karabela, czyli ozdobna szabla zawieszana na pasie, czapka zdobiona najczęściej broszą i czaplimi piórami, żupan, czyli koszula od kołnierza do pasa zapinana na wiele guzików. Na nogach nosili baczmagi, czyli kozaki z zadartymi noskami.

13 Rzemieślnicy Rzemieślnicy w średniowieczu byli prawie najbiedniejszą grupą społeczną. Ich stroje były proste, zrobione z tanich materiału. Ubrania musiały być wygodne do pracy i skromne. Zarabiali własne pieniądze ale nadal nie było ich stać na droższy i bardziej ozdobny ubiór.

14 Rzemieślnicy - Kobiety
Kobiety ubierały skromne, zwiewne i jednokolorowe długie suknie, które nie przeszkadzały w ich pracy. Żeby nie brudzić swoich strojów przewiązywały sobie białe fartuszki wokół talii. Na głowach nosiły czepki, by nie pobrudzić włosów związanych u góry.

15 Rzemieślnicy – Mężczyźni
Ubiór mężczyzn był bardzo prosty, składał się z luźnych i przewiewnych spodni, długiego, cienkiego płaszcza oraz wysokich kozaków. Latem, by uchronić się przed słońcem, a zimą przed chłodem zakładali na głowę czapki lub chusty.

16 Chłopi Chłopi to najbiedniejsi członkowie średniowiecznej społeczności. Ich stroje były jeszcze skromniejsze niż rzemieślników. Nosili ubrania z lekkiego materiału przypominające lniane worki na ziemniaki.

17 Chłopi - Kobiety Biedne kobiety zazwyczaj siedziały w swoich chatach zajmując się potomstwem oraz pilnowały porządku, dlatego nie przykładały zbytniej uwagi do wyglądu. Ich sukienki były często brudne i poniszczone od ciężkiej pracy. Na głowach nosiły kolorowe chusty, by ich włosy nie przeszkadzały w życiu codziennym.

18 Chłopi - Mężczyźni W średniowieczu chłopi z biedniejszych sfer nosili obszerne, cienkie pantalony. Mieli lekkie koszule, przewiązywane pasem. Na głowach nosili często brązowe kapeluszki. Na stopy zakładali zniszczone sandały lub chodzili boso.

19 Moda XXI wieku

20 Nowoczesna moda kobiet
Młode kobiety mają dzisiaj bardzo różny styl. Jednak starają się ubierać modnie i stosownie do sytuacji. W dzisiejszych czasach mamy większy dostęp do ubrań, dlatego możemy mieć różnorodny styl. Ubrania sa przeważnie w jasnych kolorach, a na wybiegach królują połączenia kolorów czarnego z białym. Nie oznacza to jednak, że żywe kolory nie są w dzisiejszych czasach modne. W dobrym połączeniu prezentują się bardzo dobrze .

21 Nowoczesna moda mężczyzn
W dzisiejszych czasach moda męska jest prosta i dosyć elegancka. Najczęstszymi elementami ubioru są dżinsowe spodnie, różnego koloru koszule w kratę oraz skurzana kurtka lub elegancki płaszcz. Ich ubrania są wygodne, a zarazem zadbane i schludne. Wyróżniają się prostotą, a także klasycznym krojem i wzorem.

22 Najpopularniejsze style
Na świecie istnieje wiele sposobów ubierania się, ale wśród nich można wyróżnić kilka tych najbardziej rozpoznawalnych.

23 Punk Trudno powiedzieć w jednym zdaniu, jak wygląda współczesny styl punk. Dzisiejsza moda lubi nietuzinkowość, indywidualizm, eklektyzm. Passe jest ślepe podążanie za trendami, a ikonami mody stają się te gwiazdy, które lubią się trochę pobawić trendami i odnajdują swój charakterystyczny styl. Rzecz jasna współczesny styl punk garściami czerpie z czasów jego świetności. Lubi kontrasty, drapieżne akcenty i pewne przerysowania. Styl ten wywodzi się od artystów, którzy tworzą muzykę punk. Elektryczna gitara, bunt, dziurawe ubrania, kolorowe, potargane włosy a nawet irokezy– to bardzo rozpoznawalne elementy tego stylu.

24 Gotycki Moda-Styl Goth. W sukniach damskich pojawiają się często elementy gorsetowe, wzorowane na epoce wiktoriańskiej, ale również na modzie francuskiej 17 i 18 wieku, gdzie gorsety królowały. Współczesne gotyckie gorsety nie mają już zadania ścisnąć talii kobiety, aż do utraty tchu, lecz są luźną interpretacją ówczesnej mody i pozostając jedynie elementem dekoracyjnym, podkreślają kobiece kształty. Uwagę przywiązują liczne kolce w ubiorze oraz piercing. Przeważają tu ciemne kolory, takie jak czarny lub granat.

25 Sportowy Moda sportowa nie została stworzona tylko i wyłącznie do ćwiczeń, lecz jest to styl codzienny. Na co dzień wiele osób stawia na styl sportowy wybierając przy tym pełną wygodę. Nie oznacza to oczywiście ubierania dresów i adidasów, choć i moda na tego typu stylizacje wcale nie przemija, a wręcz przeciwnie: stylizacje sportowe stają się jednym z najmodniejszych trendów, również w mieście! Warto jednak wiedzieć, jak nosić ubrania w tym stylu, aby czuć się świetnie i wyglądać modnie. Styl sportowy jest niezwykle zróżnicowany, można opierać stylizacje na jednym lub kilku elementach z niego zaczerpniętych. Wszystko je łączy jedno: wygoda. Proste fasony oraz przyjemne w dotyku materiały zapewniają komfort noszenia oraz nie krępują ruchów.

26 Elegancki Niektórzy uważają, że elegancko ubierać się można tylko w święta, lub na imprezy czy wyjazdy firmowe. Styl elegancki łączy wygodę z klasa i gracją by otrzymać codzienny, nietuzinkowy look. Nie zawsze musi to być opcja sukienki czy ciasno zawiązanego krawata u mężczyzn. Odpowiednie polaczenie wygodnych ubrań z mieniącymi się dodatkami spowoduje ze każdy obejrzy się z nami na ulicy. Ubieranie się elegancko nie zależnie od sytuacji jest stosunkowo dobrym pomysłem, lecz nie należy przesadzać.

27 Vintage Vintage jest to styl, który większość ludzi myli z babciną modą. To pomyłka. Vintage to bardzo nietypowy styl ubierania się, ale nie tylko; vintage to tez wystrój wnętrz. Główną ideą tego stylu jest przywrócenie piękna sprzed wieków i powrotu do wiktoriańskich wnętrz i stylów. Ubrania i dodatki należące do tego stylu zapewniają bowiem unikalność wizerunku pośród rzeszy kobiet noszących ubrania popularnych marek, które na pewno wyglądają zgodnie z obowiązującymi trendami, ale nie wyróżniają się na tle identycznie odzianych innych osób. Vintage jest jednym z takich charakterystycznych stylów, dość trudnym w noszeniu, ale za to bardzo dużo mówi o jego miłośniczkach i ich niebanalnym charakterze. Styl ten charakteryzuje mnóstwo falbanek, pudrowe kolory (róże, biele, błękity) i różnorodne wzory w kwiaty czy zwierzęta.

28 Uliczny Jeden z najpopularniejszych stylów w modzie XXI wieku- styl uliczny. Bardzo często luźne, podarte jeansy wchodzą w skład najmodniejszych zestawów pochodzących z głównych stolic mody. Czasami może się zdawać ze to zwykły styl, który się niczym nie wyróżnia, lecz prawda jest taka ze może przyciągnąć uwagę ludzi. Co prawda nie są to stroje z wybiegu, ale osoby ubierające się w ten sposób wiedza co jest na topie. Częstym elementem są również koszule w kratę, okulary, koszulki z nadrukiem czy chociażby trampki.

29 Porównanie Moda wczesnego średniowiecza Moda dzisiejszych czasów

30 Różnice między wczoraj, a dziś
Moda średniowieczna, była ozdobna, choć bardzo często nie wygodna Ich stroje zależały od zamożności i statusu w społeczeństwie Każdy musiał ubierać się, by ubiorem pasować do swojej grupy społecznej Moda dzisiejszych dni jest luźna, wygodna i dopasowana do każdej sylwetki Nie trzeba być bogatym, by się modnie ubierać Każdy może ubierać się niezależnie oraz inaczej niż inni ludzie z jego otoczenia

31 Bardzo dziękujemy za uwagę
Przygotowywali : Anna Maciejowska Emilia Przysiecka Dominika Sońta Jakub Bednarek Julia Michalak z klasy 1g


Pobierz ppt "Stroje wczoraj i dziś ( 966 – 2016r. )"

Podobne prezentacje


Reklamy Google