Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Anglia Przygotowały : Julia Misiak, Julia Płochocka Przygotowały : Julia Misiak, Julia Płochocka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Anglia Przygotowały : Julia Misiak, Julia Płochocka Przygotowały : Julia Misiak, Julia Płochocka."— Zapis prezentacji:

1 Anglia Przygotowały : Julia Misiak, Julia Płochocka Przygotowały : Julia Misiak, Julia Płochocka

2 Flaga Anglii

3 God ł o Anglii

4 Informacje o Anglii Stolica Londyn Język urzędowy angielski Ustrój polityczny monarchia parlamentarna Typ państwa część Wielkiej Brytanii Głowa państwa Królowa Elżbieta II Liczba ludności 53 012 500 Powierzchnia całkowita 130 395 km Jednostka monetarna Funt szterling Patron Św. Jerzy Religia dominująca anglikanizm Stolica Londyn Język urzędowy angielski Ustrój polityczny monarchia parlamentarna Typ państwa część Wielkiej Brytanii Głowa państwa Królowa Elżbieta II Liczba ludności 53 012 500 Powierzchnia całkowita 130 395 km Jednostka monetarna Funt szterling Patron Św. Jerzy Religia dominująca anglikanizm

5 LONDYN Londyn:– miasto będące stolicą Wielkiej Brytanii i Anglii położone w jej południowo-wschodniej części. Położony nad Tamizą, jest trzecim największym miastem Europy po Moskwie i Stambule; jest także największym miastem Unii Europejskiej i jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta, jak i aglomeracji. Londyn:– miasto będące stolicą Wielkiej Brytanii i Anglii położone w jej południowo-wschodniej części. Położony nad Tamizą, jest trzecim największym miastem Europy po Moskwie i Stambule; jest także największym miastem Unii Europejskiej i jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta, jak i aglomeracji.

6 Big Ben Big Ben-wieża zegarowa w Londynie w Wielkiej Brytanii. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno od dzwonu, jak i zegar oraz samej wieży. Big Ben-wieża zegarowa w Londynie w Wielkiej Brytanii. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno od dzwonu, jak i zegar oraz samej wieży.

7 Opactwo Westminsterskie Opactwo Westminsterskie- Kolegiata św. Piotra w Westminsterze-najważniejsza, obok katedry Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska Opactwo począwszy od Wilhelma Zdobywcy (1066) jest miejscem koronacji królów Anglii. Od XIII wieku opactwo to również miejsce pochówku królów i zasłużonych osób. Opactwo Westminsterskie- Kolegiata św. Piotra w Westminsterze-najważniejsza, obok katedry Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska Opactwo począwszy od Wilhelma Zdobywcy (1066) jest miejscem koronacji królów Anglii. Od XIII wieku opactwo to również miejsce pochówku królów i zasłużonych osób.

8 Tower Bridge – Jeden z najbardziej znanych obiektów w Londynie, zbudowany w stylu wiktoriańskim. Jego historia zaczęła się w roku 1872, kiedy to parlament angielski rozpatrzył projekt ustawy dotyczącej budowy drugiego mostu nad Tamizą. Most Tower Bridge

9 Tower of London Tower of London-było więzieniem, z którego podobno nie było ucieczki, ponieważ wejście było zaraz nad wodą – podpływano łódkami i tam prowadzono więźniów do celi.

10 Pa ł ac Buckingham Buckingham-Największy na świecie pałac królewski, który od 1837 roku pełni funkcję oficjalnej siedziby monarszej. Jedna z pereł architektury późnego baroku.

11 Stra ż nicy Pa ł acu Buckingham Od kwietnia do lipca codziennie o 11.30 odbywa się przed pałacem uroczysta zmiana warty (w pozostałych miesiącach co drugi dzień).

12 KrÓlowa el Ż bieta ii Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria, ang. Elizabeth Alexandra Mary (ur. 21 kwietnia 1926w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów od 6 lutego 1952 (koronowana 2 czerwca 1953), córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką. Od 9 września 2015 Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, bowiem pobiła rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), której jest praprawnuczką.n zw. Królową- Matką Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria, ang. Elizabeth Alexandra Mary (ur. 21 kwietnia 1926w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów od 6 lutego 1952 (koronowana 2 czerwca 1953), córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką. Od 9 września 2015 Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, bowiem pobiła rekord królowej Wiktorii (63 lata, 7 miesięcy i 2 dni), której jest praprawnuczką.n zw. Królową- Matką

13 Muzeum Brytyjskie Powstało z inicjatywy sir Hansa Sloane’a lekarza, przyrodnika i kolekcjonera. Chciał on zabezpieczyć swoją kolekcję literatury i dzieł sztuki Uchwała o utworzeniu Muzeum Brytyjskiego została przyjęta 7 czerwca 1753 r. Pierwszą jego siedzibą była siedemnastowieczna posiadłość Montague House w Bloomsbury, nieopodal dzisiejszego budynku. Otwarcie dla zwiedzających nastąpiło 15 stycznia 1759 r. Z wyjątkiem okresu obu wojen światowych Muzeum pozostawało nieprzerwanie otwarte, a liczba zwiedzających systematycznie wzrastała: na początku od 5 tys. rocznie do 5 mln obecnie.czącą ponad 71 tys. Obiektów. Powstało z inicjatywy sir Hansa Sloane’a lekarza, przyrodnika i kolekcjonera. Chciał on zabezpieczyć swoją kolekcję literatury i dzieł sztuki Uchwała o utworzeniu Muzeum Brytyjskiego została przyjęta 7 czerwca 1753 r. Pierwszą jego siedzibą była siedemnastowieczna posiadłość Montague House w Bloomsbury, nieopodal dzisiejszego budynku. Otwarcie dla zwiedzających nastąpiło 15 stycznia 1759 r. Z wyjątkiem okresu obu wojen światowych Muzeum pozostawało nieprzerwanie otwarte, a liczba zwiedzających systematycznie wzrastała: na początku od 5 tys. rocznie do 5 mln obecnie.czącą ponad 71 tys. Obiektów.

14 Trafalgar Square Trafalgar Square, Plac Trafalgarski – plac w centralnym Londynie położony w dawnym miejscu stajni królewskich, upamiętniający zwycięstwo brytyjskiej Royal Navy w morskiej bitwie pod Trafalgarem w 1805r. Trafalgar Square to tradycyjne miejsce spotkań i zgromadzeń zarówno politycznych jak i sylwestrowych.afalgarem (1805). Trafalgar Square, Plac Trafalgarski – plac w centralnym Londynie położony w dawnym miejscu stajni królewskich, upamiętniający zwycięstwo brytyjskiej Royal Navy w morskiej bitwie pod Trafalgarem w 1805r. Trafalgar Square to tradycyjne miejsce spotkań i zgromadzeń zarówno politycznych jak i sylwestrowych.afalgarem (1805).

15 Greenwich Greenwich – miasto Londynu leżące w gminie Royal Borough of Greenwich. Jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowo-wschodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Gmina Greenwich była jedną z sześciu pełniących rolę gospodarza Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Greenwich – miasto Londynu leżące w gminie Royal Borough of Greenwich. Jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowo-wschodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Gmina Greenwich była jedną z sześciu pełniących rolę gospodarza Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku.

16 Hyde Park Hyde Park – jeden z kilku królewskich parków w Londynie, położony na obszarze 390 akrów (ok. 159 ha). Podzielony na dwie części przez jezioro Serpentine. Większość obiektów architektonicznych w parku została zaprojektowana w latach 20. XIX wieku przez Decimusa Burtona. Od XIX wieku park stał się popularnym miejscem spotkań towarzyskich i wydarzeń kulturalnych. Hyde Park – jeden z kilku królewskich parków w Londynie, położony na obszarze 390 akrów (ok. 159 ha). Podzielony na dwie części przez jezioro Serpentine. Większość obiektów architektonicznych w parku została zaprojektowana w latach 20. XIX wieku przez Decimusa Burtona. Od XIX wieku park stał się popularnym miejscem spotkań towarzyskich i wydarzeń kulturalnych.

17 Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie Muzeum Figur Woskowych (ang. Madame Tussauds) – muzeum figur woskowych znanych ludzi z rozmaitych dziedzin życia, założone w 1835 przez Marie Tussaud (1761-1850) w Londynie.

18 London Eye London Eye (Londyńskie Oko), ukończone w 1999 r., nazywane również Millennium Wheel (Koło Milenijne) – koło obserwacyjne (diabelski młyn) znajdujące się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy, między mostami Westminster i Hungerford London Eye jest jedną z trzech budowli wybudowanych w Londynie z okazji nowego tysiąclecia, pozostałe to The O 2 i The Millennium Bridge. Koło budowane było sekcjami, których części transportowane były rzeką Tamizą. Otwarcia dokonał premier Tony Blair dnia 31 grudnia 1999 roku, ale ze względu na problemy techniczne koło nie pracowało do marca 2000 roku London Eye (Londyńskie Oko), ukończone w 1999 r., nazywane również Millennium Wheel (Koło Milenijne) – koło obserwacyjne (diabelski młyn) znajdujące się w dzielnicy Lambeth w Londynie, na południowym brzegu Tamizy, między mostami Westminster i Hungerford London Eye jest jedną z trzech budowli wybudowanych w Londynie z okazji nowego tysiąclecia, pozostałe to The O 2 i The Millennium Bridge. Koło budowane było sekcjami, których części transportowane były rzeką Tamizą. Otwarcia dokonał premier Tony Blair dnia 31 grudnia 1999 roku, ale ze względu na problemy techniczne koło nie pracowało do marca 2000 roku

19 Stadion Wembley Stadion Wembley – stadion sportowy znajdujący się w Londynie, w dzielnicy Wembley. Jest narodowym stadionem Anglii i powstał w miejsce Starego Wembley, który stał w tym samym miejscu od 1923 do 2003 roku. Nowy Wembley otwarto w 2007, a pierwszy mecz na nim odbył się 24 marca 2007. Jego pojemność to 90 tysięcy miejsc, co czyni go drugim największym stadionem w Europie. Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. Stadion Wembley – stadion sportowy znajdujący się w Londynie, w dzielnicy Wembley. Jest narodowym stadionem Anglii i powstał w miejsce Starego Wembley, który stał w tym samym miejscu od 1923 do 2003 roku. Nowy Wembley otwarto w 2007, a pierwszy mecz na nim odbył się 24 marca 2007. Jego pojemność to 90 tysięcy miejsc, co czyni go drugim największym stadionem w Europie. Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie.

20 Routemaster Routemaster – autobus piętrowy produkowany przez AEC w latach 1954-1968. Łącznie wyprodukowano 2876 pojazdów. Uważany za symbol i ikonę Londynu oraz Wielkiej Brytanii.

21 Birmingham Birmingham – miasto w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands, w dystrykcie Birmingham. W 2014 roku miasto liczyło 1,101,360 mieszkańców. Cały ośrodek metropolitalny jest drugim pod względem ludności (po Londynie)w Wielkiej Brytanii – zamieszkuje go ok. 6 mln osób. Brmingham ma rozbudowany system kanałów, które łącznie są dłuższe od kanałów w Wenecji. Birmingham – miasto w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands, w dystrykcie Birmingham. W 2014 roku miasto liczyło 1,101,360 mieszkańców. Cały ośrodek metropolitalny jest drugim pod względem ludności (po Londynie)w Wielkiej Brytanii – zamieszkuje go ok. 6 mln osób. Brmingham ma rozbudowany system kanałów, które łącznie są dłuższe od kanałów w Wenecji.

22 Stonehenge Stonehenge – jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązu. Kromlech ten położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Najprawdopodobniej związany był z kultem Księżycai Słońca. Księżyc mógł symbolizować tutaj kobietę Słońce – mężczyznę. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Obiekt od 1986 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

23 Park Narodowy Lake District Park Narodowy Lake District – park narodowy położony na terenie krainy Lake District, w północno-zachodniej części Anglii. Został utworzony w 1951 w celu ochrony górzystego obszaru jezior, ważnego z powodów przyrodniczych oraz kulturowych. Największe jezioro parku, Windermere, jest także największym i najgłębszym jeziorem Anglii.


Pobierz ppt "Anglia Przygotowały : Julia Misiak, Julia Płochocka Przygotowały : Julia Misiak, Julia Płochocka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google