Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Robinson Kruzoe urodził się w Anglii i był synem kupca niemieckego pochodzenia. Miał dwóch starszych braci, którzy zginęli na morzu. Jako najmłodszy z.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Robinson Kruzoe urodził się w Anglii i był synem kupca niemieckego pochodzenia. Miał dwóch starszych braci, którzy zginęli na morzu. Jako najmłodszy z."— Zapis prezentacji:

1

2 Robinson Kruzoe urodził się w Anglii i był synem kupca niemieckego pochodzenia. Miał dwóch starszych braci, którzy zginęli na morzu. Jako najmłodszy z rodzeństwa nie nauczył się żadnego zawodu. Rodzice pragnęli, aby przejął interes rodzinny, do czego młodzieniec nie czuł powołania. Pociągało go natomiast żeglarstwo i od dziecka marzył o dalekomorskich podróżach. Jego rodzice zmarli, kiedy powrócił on z bezludnej wyspy.

3 Chłopiec wyruszył w podróż w 1664 roku. Burza zniszczyła jego statek u ujścia rzeki Orinoko i wyrzuciła go na bezludną wyspę. Resztę ludzi zabiła. Pierwsze dni na wyspie były trudne, ponieważ nie miał jedzenia i domu, musiał spać na drzewie i wytrwać bez posiłku. Dopiero po paru dniach znalazł pustą grotę. Grotę uznał za doskonałe mieszkanie. Znalazł również banany, które były dobrym przysmakiem. Wokół morza i ani śladu żaglowca...

4 Robinson sp ę dza na wyspie 13 lat. Po latach na jego wyspę trafiają ludożercy, a Robinsonowi udaje się ocalić z ich rąk ofiarę - młodego tubylca. Ocalałego krajowca nazywa Piętaszek. Anglik cywilizuje dzikusa, czyniąc go towarzyszem swojej niedoli. Uczy go języka angielskiego i nawraca do chrześcijaństwa. Po latach do wyspy przybija statek, którym kierują zbuntowani marynarze. Robinson pomaga kapitanowi odzyskać panowanie nad statkiem i wreszcie może wrócić wraz z Piętaszkiem do rodzinnej Anglii. Pewnego dnia ich spokój zmąciło przybycie łodzi. Okazało się, że to zbuntowana załoga statku chce na bezludnej wyspie zostawić swojego niechcianego kapitana. Robinson i jego przyjaciele pokonują buntowników, zabijają przywódców buntu, reszcie, pod przysięgą współpracy i posłuszeństwa Robinsonowi, darują życie i wolność. Z tak dużą załogą udało się Robinsonowi zbudować statek, który zawiózł go do Anglii. Rozeznawszy się w swoim majątku.

5 Pobyt na bezludnej wyspie wykształcił w nim zaradność, wytrwałość, odwagę i cierpliwość. Wiele razy te cechy pomogły mu przeżyć na wyspie. Dzięki nim nauczył się zdobywać pożywienie, skonstruował sobie broń, która nie raz mu pomogła. Urządził również mieszkanie w grocie, którą otoczył wysokim murem oraz wyhodował zboże i zwierzęta. Starał się zawsze postępować honorowo i gardził niewolnictwem. W przetrwaniu na wyspie pomagała mu też wiara w Boga, modlitwa i biblia, do których odwoływał się w trudnych chwilach. Potrafił zachować pogodę ducha i nadzieję. Nawet w najbardziej dramatycznych sytuacjach odnajdywał jej resztki i starał się nie poddawać.Wiara w Boga dawała mu nadzieję na ocalenie. Był on człowiekiem wielkiej wiary, gdyż nie odstępował Biblii na krok.

6 Robinson na wyspie pasł kozy. Gdy niechcąco zabił dużą kozę z małym koźlątkiem zamiast przewodnika stada, wzi ą ł i zaprzyjaźnił się z małym Barnabą (tak nazwał koźlątko). Miał też papugę Polly, którą uczył mówić. Pó ź niej również jego pupilem został pies z rozbitego statku, nazwany został Friend ’ em.

7 1. Ucieczka Robinsona ze szkoły do portu w celu wysłuchania opowieści rybaka. 2.Smutek Robinsona z powodu zakazu rodziców. 3.Ucieczka chłopca, rejs wbrew woli rodziców.  Poznawanie pokładu, załogi, przyrządów.  Choroba morska.  Burza morska- sztorm.  Kapitan nakazuje Robinsonowi powrót do domu-Londynu. 4.Spotkanie z kapitan Smithem.  Rejs ku brzegom Gwinei.  Utrata pieniędzy.  Ciężka praca bohatera na statku (szorowanie podłóg).  Poznanie rzemiosła marynarza i tajników sztuki handlu. 5.Robinson zostaje marynarzem. 6.Śmierć kapitana. 7.Zlecenie Robinsonowi przewiezienia ładunku. 8.Atak Piratów. 9.Niewola Robinsona.  Wypełnianie obowiązków ogrodnika.  Łowienie ryb z Ksurym i Mulejem.  Ucieczka z niewoli. 10.Spotkanie z lwem i dzikimi ludźmi. 11.Podróż do Brazylii, okupienie łodzi z ładunkiem. 12.Zakupienie plantacji trzciny cukrowej i tytoniu.

8 13.Prośba plantatorów o sprowadzeniu niewolników. 14.Wypłynięcie w rejs, nadejście sztormu, zatonięcie łodzi. 15.Wylądowanie Robinsona na bezludnej wyspie. 16.Załamanie się Robinsona, budowa zakwaterowania. 17.Wyprawa na drugą część wyspy, na której znajduje kozę. 18.Robinson orientuje się, że nie jest sam na wyspie. 19.Kolejna wyprawa w głąb wyspy. 20.Morze wyrzuca różne przedmioty, które prawdopodobnie znajdowały się na statku. 21.Robinson ratuje Piętaszka z rąk Karaibów i nawiązuje z nim pewien kontakt. 22.Robinson pomaga Piętaszkowi uratować jego ojca, który udaje się po pomoc. 23.Pewien statek dobija do brzegu, Kruzoe zostaje gubernatorem wyspy. 24.Rejs do Anglii, wielka radość. 25.Robinson zostaje bogatym człowiekiem w Hull.

9 Robinson na wyspie nie dbał o swój wygląd zewnętrzny, ale o to,by było mu ciepło i nie brakowało pożywienia. Wiemy jednak, że miał długie włosy i brodę. Był opalony, ponieważ słońce bardzo mocno grzało na wyspie.

10 Robinson na wyspie, by zaspokoić głód, polował na ptaki i kozy. Jadł banany i kokosy z drzew. Na drugiej połowie wysp y, znalazł również melony. Gdy się rozbił stracił ziarnka plonów i podczas wyprawy na drugą po ł owę znalazł zboże.

11

12

13


Pobierz ppt "Robinson Kruzoe urodził się w Anglii i był synem kupca niemieckego pochodzenia. Miał dwóch starszych braci, którzy zginęli na morzu. Jako najmłodszy z."

Podobne prezentacje


Reklamy Google