Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

INTEGRACYJNE PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 4 W BARTOSZYCACH „Niepełnosprawni są wśród nas”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "INTEGRACYJNE PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 4 W BARTOSZYCACH „Niepełnosprawni są wśród nas”"— Zapis prezentacji:

1 INTEGRACYJNE PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 4 W BARTOSZYCACH „Niepełnosprawni są wśród nas”

2 Zasięg działania: Co roku, 3 grudnia w Integracyjnym Przedszkolu Publicznym nr 4 w Bartoszycach obchodzony jest „Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych”. W roku szkolnym 2015/2016 organizatorzy przygotowali tygodniowe warsztaty dla dzieci z przedszkola oraz ich rodziców. Do udziału w warsztatach zaproszono także uczniów z klasy II ZSP w Bartoszycach, przedstawicieli PCPR-u, Rady Miasta oraz telewizji lokalnej Bart-sat.

3 Program realizacji  I dzień „Kolory mają zapach”, „ W świecie ciemności i ciszy”.  II dzień „Zapytaj, a opowiem Ci o sobie”.  III dzień „Porusz ciało”.  IV dzień Prezentacja Multimedialna. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego z udziałem rodziców.  V dzień Warsztaty z udziałem zaproszonych gości podsumowujące obchody dnia niepełnosprawności.

4 Cele działania  Poszerzanie wiadomości na temat niepełnosprawności,  uświadomienie roli rewalidacji w odniesieniu do osób niepełnosprawnych,  propagowanie potrzeby akceptacji wobec osób niepełnosprawnych.  wpajanie wartości, nauki szacunku i tolerancji wobec osób niepełnosprawnych (m.in.przygotowanie plakatów wszystkie grupy przedszkolne),  zorganizowanie zajęć w formie warsztatów,  przekazanie wiedzy na temat niepełnosprawności- prezentacja multimedialna.  ogłoszenie konkursu plastycznego dla dzieci i ich rodziców.  wykonanie prezentacji multimedialnej i jej publikacja w ramach dzielenia się dobrą praktyką.

5 Uzyskane efekty:  dziecko wie, kim jest osoba niepełnosprawna.  dziecko doświadczyło trudności z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne.  rozumie potrzebę pomagania osobie niepełnosprawnej w codziennych czynnościach.  dziecko wie jak dużą rolę w rozwoju oraz w poznawaniu świata odgrywają zmysły: wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku.  dziecko rozumie potrzebę porozumiewania się dzieci niepełnosprawnych z otoczeniem.  dziecko rozumie trudności poruszania się osób z różnego typu niepełnosprawnościami.

6 Pomoc dzieci w czynnościach samoobsługowych Okazywanie uczuć i tolerancji. Ważne w naszej codzienności jest wpajanie wartości, nauki szacunku i tolerancji oraz zasad, którymi powinniśmy się kierować od najmłodszych lat.

7 „Kolory mają zapach”- zajęcia prowadzone w Sali doświadczania świata przez nauczycieli specjalistów.

8 Dzieci podczas spotkania miały możliwość wysłuchania bajki terapeutycznej oraz doświadczenia, jak dużą rolę w rozwoju oraz w poznawaniu świata odgrywają zmysły: wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku.

9 „W świecie ciszy i ciemności”

10 Przedszkolaki poznają problem osób niewidomych i niedowidzących.

11 Dzieci poznają pismo Braille’a

12 „Zapytaj, a opowiem Ci o sobie” – zajęcia przygotowane i prowadzone przez nauczycieli logopedów.

13 Zapoznanie dzieci z różnymi możliwościami komunikacji

14 „Porusz ciało”- warsztaty przygotowane i prowadzone przez nauczycieli rehabilitantów.

15 uświadomienie dzieciom, z jakimi trudnościami zmagają się osoby z niepełnosprawnością ruchową

16 Wykonanie przez grupy wspólnego plakatu

17 Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Niepełnosprawni są wśród nas”

18 Wszystkie prace wykonane przez dzieci przez dłuższy czas były dekoracją naszego przedszkola.

19

20 Warsztaty z udziałem gości – przedstawienie prezentacji multimedialnej, mały „poradnik”, jak postępować w przypadku osób z niepełnosprawnością,

21 Obierania jabłka jedną ręką. Przekazanie informacji za pomocą gestów. Wszystkie czynności wykonywane przez uczestników były przygotowane tak, aby mieli oni możliwość odczucia, ograniczeń, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne w codziennym życiu.

22 ZABAWA RUCHOWA WSPOMAGANA GESTAMI KOMUNIKACJI ALTERNATYWNEJ MAKATON Zabawa z wykorzystaniem gestów MAKATON przy udziale telewizji lokalnej Bart- Sat

23

24

25 Autorki i realizatorki projektu: Anna Popielarz Beata Stachowska Agnieszka Czupajło Integracyjne Przedszkole Publiczne nr 4 w Bartoszycach


Pobierz ppt "INTEGRACYJNE PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 4 W BARTOSZYCACH „Niepełnosprawni są wśród nas”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google