Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Praktyczne zastosowanie soli w lecznictwie i gospodarstwie domowym do Projektu pt „sole w Ż yciu Codziennym” uczniowie klasy II D gimnazjum w Zespole Szkó.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Praktyczne zastosowanie soli w lecznictwie i gospodarstwie domowym do Projektu pt „sole w Ż yciu Codziennym” uczniowie klasy II D gimnazjum w Zespole Szkó."— Zapis prezentacji:

1 Praktyczne zastosowanie soli w lecznictwie i gospodarstwie domowym do Projektu pt „sole w Ż yciu Codziennym” uczniowie klasy II D gimnazjum w Zespole Szkó ł nr 1 w Strykowie

2 SPIS TREŚCI Zastosowanie soli w lecznictwie Zastosowanie soli w gospodarstwie domowym Sole – wiadomości ogólne

3 Sole są to substancje stałe, na ogół krystaliczne, o różnej rozpuszczalności i o różnych barwach. Bardzo rozpowszechnione w przyrodzie. Możemy wyróżnić następujące rodzaje soli: chlorki, azotany, fosforany, węglany, siarczki, siarczany wiele innych. Sole to związki chemiczne, które zawierają kationy metalu (M + ) lub kationy amonu (NH 4 + ), oraz aniony reszty kwasowej (R - ). SOLE

4 a-Liczba określająca wartościowość reszty kwasowej (równa liczbie kationów metalu) b- Liczba określająca wartościowość kationów metalu (równa liczbie anionów reszt kwasowych) Wzór ogólny soli:

5 WĘGLANY CHLORKI AZOTANY FOSFORANY

6 Chlorek sodu (NaCl) Główny składnik soli kamiennej (kuchennej) znany dodatek do potraw i konserwowania żywności.

7 Azotan(V) potasu (KNO 3 ) Azotan potasu, inaczej saletra potasowa jest używana do konserwacji mięsa. Jej działanie polega na wydzielaniu azotanu (III) potasu.

8 Węglan sodu Na 2 CO 3 Węglan sodowy Stosowany do otrzymywania szkła, środków piorących i myjących, wodorotlenku i azotanu sodu oraz innych soli sodowych.

9 Fosforan (V) sodu Na 3 PO 4 Bywa używany jako składnik proszków do mycia naczyń i zmiękczania wody.

10 AZOTANY CHLORKI SIARCZANY SIARCZKI WĘGLANY

11 Chlorek sodu NaCl Chlorek sodu w lecznictwie jest wykorzystywany do przygotowywania roztworów do iniekcji, roztworów do wlewów dożylnych, roztworów do dezynfekcji ran. Może być składnikiem kropli do oczu i roztworów do oczyszczania nosa (tzw. sól morska).

12 Azotan (V) srebra (AgNO 3 ) W lecznictwie m.in. stosowany do przyżegania i jako środek odkażający.

13 Azotan (V)amonu NH 4 NO 3 W lecznictwie stosowany do produkcji antybiotyków.

14 Siarczan (VI) baru BaSO 4 Stosowany w lecznictwie jako substancja kontrastowa w prześwietleniach przewodu pokarmowego.

15 Siarczan (VI) magnezu MgSO 4 Ma zastosowanie lecznictwie między innymi jako środek przeczyszczający.

16 Siarczek potasu K 2 S Jest m.in. stosowany jako jeden ze składników suplementów witaminowych, jako źródło potasu.

17 Węglan wapnia CaCO 3 Są stosowane jako substancje zobojętniające kwaśny sok żołądkowy Węglan Magnezu MgCO 3


Pobierz ppt "Praktyczne zastosowanie soli w lecznictwie i gospodarstwie domowym do Projektu pt „sole w Ż yciu Codziennym” uczniowie klasy II D gimnazjum w Zespole Szkó."

Podobne prezentacje


Reklamy Google