Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chorwacja Chorwacja– państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chorwacja Chorwacja– państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią,"— Zapis prezentacji:

1

2 Chorwacja Chorwacja– państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią, Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Niepodległość uzyskała w 1991 roku, odłączając się od Jugosławii. Herb ChorwacjiFlaga Chorwacji

3 Stolica „Zagrzeb” Zagrzeb - to stolica i największe miasto Chorwacji. Liczy 973 600 mieszkańców, aglomerację zagrzebską zamieszkuje natomiast 1,1 mln. Miasto leży na północnym brzegu rzeki Sawy, u podnóża Medvednicy. Stanowi samodzielny okręg administracyjny. Współcześnie Zagrzeb stanowi administracyjne, gospodarcze, kulturalne, komunikacyjne i naukowe centrum Chorwacji. Ze względu na swoje położenie i kulturę zalicza się do miast Europy Środkowej.

4 Często spotykane dania w Chorwacji.

5 Obyczaje Ludzi w Chorwacji Etykieta i zwyczaje : Chorwaci są bardzo gościnni. Szczególnie poza centrami turystycznymi, w których osoba przyjezdna to „dojna krowa’’. Prywatnie wynajmowane mieszkania za nieduże pieniądze to często sposób na zawiązanie świetnej znajomości. Nierzadko w cenie pokoju jest też pogawędka wieczorem przy wyszukanym z domowej piwniczki winie czy poczęstunek składający się z lokalnych specjałów. Święta : W sezonie letnim: 22 czerwca - Dzień Antyfaszystowski, 25 czerwca - Dzień Państwowości, 5 sierpnia - Dzień Zwycięstwa. Festiwal tańca w Rovinj (w czerwcu) - ciekawe wydarzenie. Poza tym 8 października - Święto Niepodległości i święta katolickie.

6 Taniec Ludowy Kolo – to taniec ludowy Chorwatów znany również w Rumunii (kolo walaskie ). Taniec ten wiązał się z dawnymi wierzeniami pogańskimi, kultem słońca. Tancerze, trzymając się za ręce, pojedynczo tańczyli.

7 Demografia Chorwacji Chorwację zamieszkuje prawie 4,5 milionów mieszkańców (4 493 312 w 2007). Istnieje tendencja spadkowa spowodowana głównie emigracją do krajów zachodnich, ujemnym przyrostem naturalnym oraz emigracją Serbów do rodzinnego kraju – Serbii. Znaczna większość mieszka w miastach (64%); na wsi mieszka 36%.

8 Linia brzegowa Chorwacji Chorwacja posiada bardzo urozmaicone, wyjątkowe w skali świata wybrzeże; ten typ wybrzeża z licznymi podłużnymi wyspami ustawionymi równolegle do linii brzegowej, został nazwany dalmatyńskim od nazwy chorwackiego kwiatu.

9 Sawa (najdłuższa rzeka Chorwacji) Sawa – rzeka na granicy Europy Zachodniej i Europy Południowej. Największy prawy dopływ Dunaju w zlewisku Morza Czarnego. Długość – 940 km. Powierzchnia zlewni 95.719 km/2. Średni przepływ 1700 m/s (zmierzono w Zagrzebiu). Ujście w Dunaju.

10 Roślinność Chorwacji Świat roślinny Chorwacji podzielić można na wyraźne strefy: nadmorską strefę roślinności śródziemnomorskiej, przyśródziemnomorską strefę ciepłolubnych lasów i zarośli, strefę środkowoeuropejskich lasów liściastych, a na terenach górskich – strefę roślinności typu Subalpejskiego i alpejskiego. Około 35% powierzchni Chorwacji pokrywają lasy. Najczęściej występującymi gatunkami drzew są tu dęby, graby, buki i wiązy, agawy, palmy, cytrusy.

11 Zwierzęta Chorwacji Świat roślinny Chorwacji nie różni się wiele od typowo europejskiego. Powszechnie spotyka się tu wiewiórki, zające, sarny, jelenie, borsuki, lisy i dziki. Nie powinien zdziwić nas także widok kozic, wilków, rysi. Osobliwym gatunkiem chorwackiej fauny jest natomiast hiena pręgowana zamieszkująca skały Dalmacji. W pobliżu rzek żyją bociany, a pośród mokradeł pojawia się czasem bardzo rzadka odmiana bociana czarnego. Wśród bardziej popularnych gatunków ptactwa wyróżnia się: kaczkę krzyżówkę, srokę, krogulca, sikorę bogatkę i ziębę.

12 Morze Adriatyckie Morze Adriatyckie – północne odgałęzienie Morza Śródziemnego. Morze Adriatyckie rozdziela Półwysep Apeniński od Bałkańskiego. Amplituda pływów wynosi około 90 cm. (średnia dla całego Morza Śródziemnego to około 27). Prądy powierzchniowe są powodowane przez wiatry północne. Aplituda temperatur jest bardzo niska. Do Morza Adriatyckiego uchodzą rzeki Pad i Neretwa. Bardzo dobrze rozwinięte jest rybołówstwo. Dominują połowy sardyn, makreli, tuńczyków.

13 Najwyższy szczyt Chorwacji „Dinara” Najwyższy szczyt Chorwacji. Leży w Górach Dynarskich, w paśmie Dinara. Vrh Dinare jest symbolem tego masywu leżącego na granicy między Chorwacją a, Bośnią i Hercegowiną. Dinara jest wyraźnie odseparowana: przełączą Derala (965 m) na północnym zachodzie od Ilicy a przełączą Privija (1230 m) na południowym wschodzie od masywu Velikiego Tloglava. Na północnym wschodzie rozpościera się pole krasowe Grahovsko Polje w Bośni a od południowego zachodu wypłaszczenie, na którym ulokowało się miasteczko Knin, oraz dolina rzeki Kreie i Suho Polje. Imponująca południowo-zachodnia ściana masywu wznosi się 1400 metrów ponad otoczeniem z 700-metrowej wysokości i 6- kilometrowej szerokości klifem w najwyższych partiach.

14 Turystyka Do 1990 roku, kiedy to rozpadła się Jugosławia, ten dział gospodarki przynosił największą część dewizowych dochodów państwa. Turystyka skupiała się głównie na wybrzeżu dalmatyńskim i w Istrii, znajdowały się tam liczne uzdrowiska i kąpieliska morskie. Wewnątrz kraju ruch turystyczny był relatywnie niewielki. Konflikty zbrojne związane z rozpadem Jugosławii znacznie ograniczyły ruch turystyczny. Wojna domowa zdewastowała dużą część infrastruktury turystycznej, także zabytkowe miasta jak Pula, Split czy Dubrownik, pełne atrakcji turystycznych, uległy poważnym zniszczeniom. Od 1997 roku przemysł turystyczny jest powoli odbudowywany, a sama Chorwacja staje się coraz bardziej popularnym celem przyjazdów wśród turystów. Obecnie turystyka jest znów ważnym i dochodowym działem gospodarki.

15 Najsłynniejsze Zabytki.

16 Kościół św. Krzyża w Ninie Kościół św. Krzyża w Ninie– romański kościół z ok. 800 r. w Ninie, w północnej Dalmacji (Chorwacja). Najmniejsza katedra świata (40 m obwodu), ponieważ w IX w. był najprawdopodobniej siedzibą biskupa Ninu.

17 Twierdza Klis Twierdza Klis – forteca położona w miejscowości Klis nieopodal Splitu w Chorwacji. Twierdza istniała już od czasów imperium rzymskiego, strzegąc przełęczy łączącej wybrzeże Adriatyku z wnętrzem kontynentu. Przechodziła kolejno w ręce Chorwatów, Węgrów, Wenecjan, Turków, Francuzów i Austriaków. Przez wieki stanowiła najważniejszą fortecę w rejonie dzisiejszej Chorwacji. Uznawana jest za jeden z cenniejszych zabytków tego kraju.

18 Hvar - wyspa słońca Hvar jest wyspą, na której niezawodnie świeci słońce. Dlatego dawniej był to główny teren uprawy lawendy. Do dziś rozległe, liliowe pola lawendy robią niezapomniane wrażenie na turystach odwiedzających wyspę. Hvar ma do zaoferowania także wiele zabytków sztuki i kultury, np. teatr z XV wieku czy klasztor Franciszkanów z bogatą kolekcją obrazów, wśród których znajduje się Ostatnia wieczerza Igoli.

19 Ciekawostki o Chorwacji Wspomniana często rasa psów to oczywiście Dalmatyńczyki. To właśnie z Chorwacji pochodzi nazwa rasy pięknych, białych psów z licznymi czarnymi łatkami i na pewno jest lub było ich tam więcej niż 101! Krawat wywodzi się on z chorwackiego stroju narodowego jeszcze z czasów starożytnych. Najpierw był chustą, którą żona wiązała żołnierzowi na szyi przed wyprawą na wojnę. Dopiero w XVII wieku zyskał bardziej zbliżoną do obecnych krawatów postać. Najmniejsza katedra na świecie znajduje się w Nin koło Zadaru. Najstarszy w Europie teatr publiczny znajduje się w Hvarze. Został zbudowany w roku 1612 roku. Istnieje ponad 1000 wysp i wysepek w Chorwacji, a tylko ok. 50-60 jest zamieszkałych.

20 Wykonał: Dawid Zasadziński Klasa 6 Szkoła Podstawowa w Żernikach. Źródło: wikipedia, ściąga, grafika google. Wykonano dnia: 3.02.2015 Muzyka : Indila s.o.s


Pobierz ppt "Chorwacja Chorwacja– państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google