Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczeństwo w Internecie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczeństwo w Internecie"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczeństwo w Internecie

2 Internet-co to jest? Ogólnoświatowy system połączeń między komputerami, określany również jako sieć sieci W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

3 Czas spędzony w Internecie

4 Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
1. Pamiętaj o uruchomieniu firewalla. Najlepiej na poziomie średniej ochrony z możliwością ustalania reguł. Jeżeli nie jesteś pewien czy sobie poradzisz z ręczną obsługą reguł, możesz ustawić średni lub nawet wysoki poziom ochrony. 2. Zainstaluj i używaj oprogramowania przeciw wirusom i spyware. Najlepiej stosuj ochronę w czasie rzeczywistym. 3. Aktualizuj - oprogramowanie oraz bazy danych wirusów (dowiedz się czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie, często nie mają jej programy darmowe). 4. Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia. 5. Nie korzystaj ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie mają ważnego certyfikatu, chyba, że masz stuprocentową pewność z innego źródła, że strona taka jest bezpieczna. 6. Nie używaj niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).

5 Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu c.d.
7. Co jakiś czas skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe - jeśli się na tym nie znasz poproś o sprawdzenie kogoś, kto się zna. Czasami złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony - należy je wykryć i zlikwidować. 8. Sprawdzaj pliki pobrane z Internetu za pomocą skanera, nawet jeśli wydają się niezarażone (ostrożności nigdy za wiele). 9. Staraj się nie odwiedzać zbyt często stron, które oferują niesamowite atrakcje (pieniądze, darmowe filmiki, muzykę, albo łatwy zarobek przy rozsyłaniu spamu) - często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia. 10. Jeżeli musisz wejść na stronę niepewną z punktu widzenia bezpieczeństwa korzystaj z pośrednictwa bramek PROXY. 11. Ważna zasada dotycząca bezpieczeństwa osobistego: nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich. 12. Nie wysyłaj w ach żadnych poufnych danych. 13. Pamiętaj, że żaden bank nie wysyła i do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.

6 Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą oraz towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu, ale jest to również niebezpieczne.

7

8 Zagrożenia w Internecie
1. Pozyskiwanie danych osobowych bez wiedzy użytkownika 2. Wysyłanie niezamówionych informacji handlowych tzn. spamów 3. Programy, które dokonują przełączenia modemowego użytkownika sieci bez jego wiedzy ze standardowego połączenia na droższe. Celem jest oczywiście zmuszenie konsumenta do płacenia wyższych rachunków telefonicznych. Cel ten osiąga przy pomocy tzw. dilerów internetowych 4. Podejmowanie transakcji finansowych (zakupy on-line) przez dzieci 5. Niebezpieczne treści 6. Niebezpieczne kontakty

9 Kontakty z nieznajomymi:
Wszelkiego rodzaju komunikatory, czaty czaty umożliwiają na szybkie poznawanie wielu ludzi, niekoniecznie uczciwych. Przez Internet łatwiej można zakamuflować swoje „prawdziwe” intencje, bo sieć zapewnia dosyć duża anonimowość. Te elementy sprawiają, że Internet stał się dobrym narzędziem dla przestępców, osób reprezentujących sekrety religijne oraz różnego rodzaju dewiantów, którzy mają ułatwione zadanie w nawiązaniu nowych kontakt ów w poszukiwaniu swoich potencjalnych ofiar.

10 Autor: Katarzyna Burda
KONIEC Źródła: https://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.piotrskarga.pl/min_mid_big/mid2_10899.jpg&imgrefurl=http://www.piotrskarga.pl/zagrozenia-w-sieci---bogna-bialecka-,10899,i.html&h=230&w=400&tbnid=Gm653I56klm-kM:&docid=q_Rwe7aGj33jdM&hl=pl&ei=2gOzVs2-BYWqsAGKpZa4DA&tbm=isch&ved=0ahUKEwjNk5rs0N3KAhUFFSwKHYqSBcc4ZBAzCGEoXjBe https://www.google.pl/search?q=czarne+t%C5%82o&safe=active&biw=1280&bih=923&tbm=isch&imgil=MRZ1fzkNxzC7VM%253A%253BTWQ_zEUp0pnkGM%253Bhttps%25253A%25252F%25252Fwww.youtube.com%25252Fwatch%25253Fv% DLis1cs9S8LI&source=iu&pf=m&fir=MRZ1fzkNxzC7VM%253A%252CTWQ_zEUp0pnkGM%252C_&usg=__qlN73EPH91JBrdBXmT6nFTsNi9A%3D&ved=0ahUKEwjN5PGq0d3KAhXDiCwKHXv0DQEQyjcILg&ei=XQSzVo3CIcORsgH76LcI#safe=active&tbm=isch&q=korzystanie+z+internetu+wykres&imgrc=hGMOPjmycU_DoM%3A https://www.google.pl/search?q=zagro%C5%BCenia+w+internecie&hl=pl&biw=1280&bih=923&site=webhp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiS6fWFzd3KAhVFBiwKHVCGD5kQ_AUIBigB#safe=active&hl=pl&tbm=isch&q=czarne++t%C5%82o&imgrc=MRZ1fzkNxzC7VM%3A Autor: Katarzyna Burda


Pobierz ppt "Bezpieczeństwo w Internecie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google