Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYJŚCIE Z DOMU: pamiętajmy, aby po wyjściu z mieszkania zamknąć za sobą drzwi na klucz; klucza nie nosimy w miejscu widocznym dla innych, chowamy go do.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYJŚCIE Z DOMU: pamiętajmy, aby po wyjściu z mieszkania zamknąć za sobą drzwi na klucz; klucza nie nosimy w miejscu widocznym dla innych, chowamy go do."— Zapis prezentacji:

1

2 WYJŚCIE Z DOMU: pamiętajmy, aby po wyjściu z mieszkania zamknąć za sobą drzwi na klucz; klucza nie nosimy w miejscu widocznym dla innych, chowamy go do kieszonki na zamek albo na guzik.

3 ZACHOWANIE NA ULICY: zawsze przechodzimy przez jezdnię przez przejście dla pieszych; zawsze przechodzimy przez jezdnię na zielonym świetle; nie przebiegamy przez jezdnię; przed wejściem na jezdnię należy spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo; nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio zza samochodu, bądź innej przeszkody.

4 ZACHOWANIE NA JEZDNI JAKO PIESZY: Na terenie niezabudowanym: zawsze chodzimy lewą stroną drogi (poboczem), aby widzieć pojazd nadjeżdżający z naprzeciwka; idziemy pojedynczo, jeden za drugim; nosimy na ubraniu lub plecaku znaczki odblaskowe możemy założyć kamizelkę odblaskową - będziemy bardziej widoczni.

5 ZACHOWANIE NA JEZDNI JAKO PIESZY W KOLUMNIE: kolumna pieszych np. piesza pielgrzymka do Częstochowy porusza się zawsze prawą stroną jezdni i nie może zajmować więcej niż pół jezdni, jest ona specjalnie oznakowana. kolumna pieszych dzieci do lat 10 porusza się „pod prąd” parami pod opieką osoby dorosłej.

6 ZACHOWANIE NA JEZDNI JAKO ROWERZYSTA/MOTOROWERZYSTA: zawsze przed wyjazdem sprawdzamy stan techniczny roweru/motoroweru; motorowerzysta obowiązkowo zakłada przed jazdą kask ochrony i zapala światła; zabieramy ze sobą kartę rowerową/motorowerową; aby być bardziej widocznym można założyć kamizelkę odblaskową; można ze sobą zabierać kuferek z narzędziami podręcznymi, aby w razie drobnej usterki móc dokonać naprawy.

7 BEZPIECZNA ZABAWA NA ULICY: Strefa zamieszkania - to strefa, w której pieszy może się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku).pieszypublicznego przestrzenipojazdami Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi na terenie strefy również bez opieki dorosłych.

8 ZACHOWANIE W KOLUMNIE ROWERZYSTÓW: Ruch rowerów w kolumnie: Liczba rowerów jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać 15. Odległość między jadącymi kolumnami rowerów nie może być mniejsza niż 200 m. Jazda w kolumnie nie zwalania kierującego rowerem od przestrzegania obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery jednośladowe.

9 ZACHOWANIE W KOLUMNIE MOTOROWERÓW Kolumna motorowerów: może liczyć 5 motorowerów, odległość między kolumnami motorowerów nie może być mniejsza niż 200 metrów

10 BEZPIECZNA ZABAWA NA ULICY: jeżdżąc na rolkach, deskorolce zakładamy stosowne ochraniacze. mówmy zawsze rodzicom dokąd wychodzimy, po zmroku nie wychodźmy bez opieki osoby dorosłej.

11 PRZED WYJAZDEM NA WYCIECZKĘ, PODRÓŻ jeśli posiadamy, koniecznie zabieramy telefon komórkowy wpisujemy w kontaktach telefonu numer ICE, jeżeli mamy więcej kolejno ICE1, ICE2 i tak dalej… Numer ICE jest numerem kontaktowym pod którym ułatwimy ratownikom kontakt z naszą rodziną.

12 ZACHOWANIE JAKO PASAŻER W SAMOCHODZIE przed wyjazdem samochodem z domu jako pasażer koniecznie zapnij pasy, również wtedy, gdy znajdujesz się na tylnim siedzeniu. Dzieci do lat 10 muszą być zapięte w specjalnym foteliku lub siedzisku.

13 ZACHOWANIE WOBEC PSA: Jak wygląda pies, który chce zaatakować?: ma zjeżoną sierść; postawione uszy; sztywne nogi; uniesiony ogon; warczy; szczeka; pokazuje zęby; skacze dookoła osoby.

14 ZACHOWANIE WOBEC PSA: Nie warto: głaskać i podchodzić do obcego psa; uciekać przed atakującym psem oraz odwracać się do niego plecami; przebiegać obok śpiącego psa; zapędzać psa w ciasny kąt; pochylać się gwałtownie i wyciągać do niego rąk; zabierać psu jedzenia, zabawek i innych jego rzeczy.

15 Pozycje przyjmowane podczas ataku psa: pozycja stojąca; pozycja ŻÓŁWIA. ZACHOWANIE WOBEC PSA:

16 ZACHOWANIE WOBEC PSZCZÓŁ, OS, SZERSZENI Wybierając miejsce urlopu, biwaku czy wycieczki należy upewnić się, że w pobliżu nie ma żadnej pasieki. Widząc gniazdo os lub szerszeni, nie ruszajmy go, żeby nie sprowokować; Unikajmy również postoju w pobliżu łąki z koniczyną; Poza tym wszelkie słodzone napoje, owoce i inne słodkości należy szczelnie zapakowywać, aby nie wabić os i pszczół.

17 ZACHOWANIE W PRZYPADKU UŻĄDLENIA Najniebezpieczniejsze są użądlenia przez pszczoły, ponieważ zostawiają one żądło w ciele ofiary. Osy i szerszenie żądła nie zostawiają. Pierwsza pomoc: 1. Usunięcie żądła pęsetą lub czubkiem jałowej igły. 2. Okłady z sody oczyszczonej, która neutralizuje kwas mrówkowy. 3.Do okładów można również użyć wody z octem, amoniakiem lub kostek lodu. 4. Gdy występują objawy uczulenia (wysypka, obrzęk, duszność, zapaść), użądlenie dotyczyło twarzy lub gardła czy też było mnogie konieczna jest szybka pomoc lekarska i podanie dożylnych leków odczulających.

18 ZACHOWANIE WOBEC KLAESZCZY Występowanie kleszczy W Polsce kleszcze najłatwiej spotkać w lasach i na łąkach; Zagrożeniem są również obszary zarośnięte paprociami, jeżynami, czarnym bzem i leszczyną.

19 ZACHOWANIE W PRZYPADKU UKĄSZENIA KLESZCZEM W przypadku ukąszenia kleszczem najlepiej zgłosić się do lekarza! Pierwsza pomoc: 1.Kleszcze usuwać najlepiej przy pomocy pęsety. 2.Należy złapać kleszcza jak najbliżej skóry wkłucia. Kleszcze "wkręcają" się w ciało prawie zawsze w prawo, zatem wyciągając skręcamy lekko w lewo. 3.Po wyjęciu kleszcza ranę należy zdezynfekować (spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną), a ręce dokładnie umyć. 4.Miejsce ukąszenia należy obserwować przez kolejne tygodnie - w wypadku wystąpienia rumienia, obrzęku lub pojawienia się objawów grypowych należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

20 ZACHOWANIE W PRZYPADKU UKĄSZENIA PRZEZ ŻMIJĘ, WĘŻA W Polsce występuje żmija zygzakowata. Występuje w całym kraju, można ją spotkać w nasłonecznionych leśnych przecinkach. Żmija nigdy sama nie atakuje, po prostu należy jej dotykać. Ukąszenie żmii to dwa czerwone punkciki oddalone od siebie o 5-10 mm, a jad, który zawiera toksyny porażające układ nerwowy i uszkadzające ścianki naczyń krwionośnych. Miejsce ukąszenia boli i silnie puchnie.

21 ZACHOWANIE W PRZYPADKU UKĄSZENIA PRZEZ ŻMIJĘ, WĘŻA Pierwsza Pomoc: 1. Obmycie wodą miejsca ukąszenia, aby usunąć jad znajdujący się na powierzchni skóry. 2. Unieruchomić chorego, a zwłaszcza ukąszoną kończynę. 3. Jak najszybszy transport do lekarza.

22 NUMERY ALARMOWE: POLICJA STRAŻ POŻARNA POGOTOWIE RATUNKOWE NUMER ALARMOWY


Pobierz ppt "WYJŚCIE Z DOMU: pamiętajmy, aby po wyjściu z mieszkania zamknąć za sobą drzwi na klucz; klucza nie nosimy w miejscu widocznym dla innych, chowamy go do."

Podobne prezentacje


Reklamy Google