Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Układ krwionośny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Układ krwionośny."— Zapis prezentacji:

1 Układ krwionośny

2 Co to jest układ krwionośny?
Układ krwionośny człowieka jest układem zamkniętym. Krew, wprowadzana w ruch dzięki skurczom serca, krąży w zamkniętym systemie naczyń krwionośnych. Wyróżniamy trzy rodzaje naczyń krwionośnych: Tętnice Żyły Naczynia włosowate

3 Tętnice Tętnice – grube i elastyczne. Zbudowane są z trzech warstw: zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Są stale mocno napięte, ponieważ tłoczą krew pod dużym ciśnieniem z serca do tkanek.

4 Żyły Żyły – zbudowane są podobnie jak tętnice z trzech warstw, ale są cieńsze i mniej elastyczne. Odprowadzają krew z tkanek do serca. W ścianach żył występują zastawki zapobiegające cofaniu się krwi płynącej pod mniejszym ciśnieniem (rys. 1).

5 Naczynia włosowate Naczynia włosowate – bardzo cienkie i delikatne. Zbudowane są tylko z jednej warstwy komórek – śródbłonka.

6

7 Układ krwionośny u człowieka

8 Krwiobieg mały (płucny) Krwiobieg duży (obwodowy)
Obieg krwi Krwiobieg mały (płucny) komora prawa Ktętnica płuca Włośniczki tętniczo-żylne płuc żyły płucne przedsionek lewy Krwiobieg duży (obwodowy) komora lewa aorta włośniczki w tkankach żyły główne przedsionek prawy

9 Serce Funkcja serca Serce to główny element układu krążenia, dzięki jego pracy krew krąży w naszym organizmie dostarczając tlen i składniki odżywcze do naszych organów i komórek. Można więc powiedzieć, że jest to pompa napędzająca cały nasz układ krążenia. Serce w ciągu doby wykonuje ponad 100 tysięcy skurczów i przepompowuje w tym czasie ponad litrów krwi. Taką tytaniczną pracę wykonuje nieprzerwanie w ciągu kilkudziesięciu lat naszego życia, warto więc o nie dbać i nie utrudniać mu pracy!

10 Jak zbudowane jest serce?

11 Co sprawia, że serce bije szybciej?
Oczywiście emocje, ale nie tylko… Nasze serce kiedy potrzeba, potrafi bić nie tylko szybciej ale i mocniej. Gdy organizm potrzebuje więcej krwi, serce przyspiesza rytm, a jeśli to okaże się niewystarczające może również kurczyć się mocniej dostarczając nawet kilkukrotnie więcej krwi. Regulacja częstości rytmu i siły skurczu, odbywa się poprzez pobudzanie receptorów komórek serca przez układ nerwowy oraz uwalniane do krwi hormony. Wspomniane mechanizmy przyśpieszania/zwalniania częstości rytmu to chronotropia, a zwiększanie/zmniejszanie siły skurczu nazywamy inotropią.

12 Jak dbać o nasze serce? Pięć prostych zasad: Nie palić Ruszać się
Odżywiać się prawidłowo Dbać o wagę Zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu

13 Co to jest krew? Krew jest tkanką płynną o czerwonym kolorze, barwa jej zależy od barwnika krwi - hemoglobiny. Krew przepływa bez przerwy we wnętrzu układu krążenia, dostarczając do wszystkich komórek ciała tlen, składniki odżywcze i inne elementy potrzebne komórką do metabolizmu. Jednocześnie krew transportuje dwutlenek węgla. W organizmie znajduje się zgromadzona krew (w wątrobie i śledzionie), która normalnie nie krąży. Włączana jest ona do krążenia tylko w przypadkach konieczności uzupełnienia utraconej przez organizm krążącej krwi.

14 Komórki krwi W osoczu znajdują się różnego rodzaju ciałka, spośród których każda spełnia określoną funkcję: krwinki czerwone - erytrocyty - transportują tlen z płuc do komórek i dwutlenek węgla, pochodzący z metabolizmu komórek, w odwrotnym kierunku; krwinki białe - leukocyty - mają zdolności żerne i poruszania się. Różne rodzaje tworzą część układu odpornościowego i chronią organizm przed infekcjami; płytki krwi - trombocyty - są to kuleczki tłuszczów, lipidów lub cząsteczki barwnika, poruszające się biernie wraz z krążącą krwią. Uczestniczą w procesie krzepnięcia krwi, zapobiegając krwotokom.

15 Choroby układu krwionośnego
Przykładami chorób układu krwionośnego są: tętniak i żylak, miażdżyca, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, choroba Bürgera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic, zespół Takayasu, choroba Kawasakiego, choroba Raynauda.

16 Ciekawostki Czy wiesz, że łączna długość naczyń układu krążenia oceniana jest na prawie km? Czy wiesz, że krew w naczyniach krwionośnych porusza się z prędkością 35 cm na sekundę? To dzięki temu, że serce dorosłego człowieka, które ma rozmiar 10×15 cm i waży 300 gram pompuje ok. 6 litrów krwi na minutę z czego prawie litr przepływa do mózgu. Dziennie jest to ok 8 tys. litrów, a ok. 200 mln litrów w ciągu całego życia. W organizmie dorosłego mężczyzny jest około 5 litrów krwi, u kobiety około 4,3 litra.

17 Bibliografia mfatyczny_czlowieka,haslo.html

18 Dziękuje za uwagę!


Pobierz ppt "Układ krwionośny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google