Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dworek Złotnickich, teraz Urząd Miasta Klasyczystyczny dworek Złotnickich (obecnie siedziba urzędu miasta). W sąsiedztwie park miejski z pomnikowym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dworek Złotnickich, teraz Urząd Miasta Klasyczystyczny dworek Złotnickich (obecnie siedziba urzędu miasta). W sąsiedztwie park miejski z pomnikowym."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Dworek Złotnickich, teraz Urząd Miasta Klasyczystyczny dworek Złotnickich (obecnie siedziba urzędu miasta). W sąsiedztwie park miejski z pomnikowym okazem wiązu. Dwór w Zduńskiej Woli wiąże się z powstaniem tego miasta. Wzniesiony został w I połowie XIX wieku przez Złotnickich. Rodzina ta, a w szczególności Stefan Złotnicki przyczynili się do rozwoju miejscowości i nadania jej praw miejskich w roku 1825. Po II wojnie światowej dwór został powiększony i przebudowany. Nad wejściem znajdują się herby Stefana Złotnickiego i jego żony Honoraty z Okołowiczów Złotnickiej (obecny herb miasta). Park przylegający do budynku od południa nosi nazwę parku miejskiego. Dziś we dworze mieści się urząd miasta, więc z wejściem do środka nie ma problemu.

4 Miejski Dom Kultury realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania kultury, wychowania, edukacji oraz promocji dorobku kulturalnego. Do podstawowych zadań Miejskiego Domu Kultury należy: rozpoznawanie, rozbudzanie zainteresowań i potrzeb kulturalnych; przygotowywanie do odbioru i tworzenia wartości kulturalnych; kształtowanie wzorów aktywnego uczestnictwa w kulturze; organizowanie przedsięwzięć propagujących i prezentujących dorobek kulturalny w kraju i zagranicą; współpraca z instytucjami kultury, z jednostkami oświatowo - wychowawczymi, fundacjami, stowarzyszeniami, regionalnymi i twórczymi, samorządami gminnymi oraz wszystkimi osobami prawnymi i fizycznymi mogącymi służyć pomocą przy realizacji zadań Miejskiego Domu Kultury. W Miejskim Domu Kultury działają grupy: taneczne, muzyczne, wokalne, teatralne, plastyczne, literackie, które biorą aktywny udział w życiu artystycznym miasta, regionu oraz w imprezach ogólnopolskich. MDK jest animatorem wielu form działalności artystycznej, organizatorem licznych konkursów, wystaw i koncertów.

5

6 Ekspozycję muzealną przygotowało w całości Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola w darze za dobro przekazane przez brać oriońską naszemu środowisku, w kraju, jak i na całym świecie. Wystawę rozpoczyna symboliczna łódź-krosno z masztem-krzyżem, wpływająca z dobrem oriońskim jak chleb w 1923 r. do Zduńskiej Woli, poprzez nić życia przechodzi do rąk małego chłopca, syna brukarza z Pontecurone, klęczącego przy pracy na fragmencie wybrukowanej ulicy i przemieniającego się w Świętego. Eksponaty dotyczące Założyciela św. ks. Alojzego Orione m.in. Jego alba oraz początków Orionistów polskich wzbogaca kolekcja relikwiarzy kilkudziesięciu świętych, a także przedmioty kultu religijnego - m.in. XVII-wieczne naczynia liturgiczne, ornaty i różańce. Eksponowane są także zbiory dotyczące Ojca Świętego oraz Sekretarza Episkopatu Polski śp. arcybiskupa Bronisława Dąbrowskiego. Ważną część muzeum stanowią prace historyczne znakomitego kronikarza i historyka dziejów zgromadzenia, ks. dr Bolesława Majdaka, jak również pamiątki ukazujące pracę ks. Leszka Wojtysia, współczesnego "świętego", z naszych ulic zbierającego z piątym rozrusznikiem serca swoich "Aniołków".

7

8 Muzeum mieści się w domu, w którym Święty - Patron Naszego Miasta, przyszedł na świat. Jest to odremontowany według dawnych wzorów dom tkacki. Muzeum otwarto 8 stycznia 1994 r., w dniu setnej rocznicy urodzin Świętego. Jest to pierwsza w dziejach naszego miasta stała ekspozycja muzealna. Wystawa ma charakter biograficzno-historyczny. Ukazuje kolejne etapy życia i działalności Świętego Maksymiliana, Jego drogę do świętości ze Zduńskiej Woli przez Polskę i świat aż do męczeńskiego finału w bunkrze głodowym KL Auschwitz. Z myślą o turystach i pielgrzymach nie znających Zduńskiej Woli uwypuklono również charakter miasta pod koniec XIX w., jako ciągle jeszcze wtedy powstającego ośrodka przemysłu włókienniczego. Maszyny i urządzenia używane do produkcji tkanin (warsztaty tkackie, kołowrotki, zwijarki do nici, czółenka, stemple do tkanin, próbki gotowych materiałów itp.) przybliżają codzienną pracę rodziców Maksymiliana i setek innych rodzin w niegdysiejszej Zduńskiej Woli. Uzupełnieniem są dokumenty, świadectwa i dyplomy cechowe, fotografie i pocztówki ukazujące dawną społeczność katolicką na tle wielokulturowej i wielonarodowościowej Zduńskiej Woli. Możemy również zajrzeć do pomieszczenia dawnej kuchni, w której skupiało się ówczesne życie rodzinne i zasiąść przy gościnnym stole, w otoczeniu dawnych mebli i sprzętów kuchennych.

9

10 Oficjalne, uroczyste otwarcie "Izby Historii" i skansenu miało miejsce 11 XI1993 r. w 60-lecie Zakładu Taboru. Obecnie w skansenie znajduje się 14 lokomotyw (niektóre zostały sfotografowane i opisane), pług wirowy produkcji niemieckiej, dźwig parowy samojezdny armii amerykańskiej z 1942 r. i kolejka liniowo - terenowa na Gubałówkę. Z urządzeń kolejowych w skansenie są m.in.: wagon towarowy kryty, generator prądotwórczy, silnik spalinowy "Perłom" i dwie sprężarki powietrzne. "Izba Historii" przez ekspozycję typowych i właściwych dla Zakłady Taboru eksponatów prezentuje dzieje tego zakładu, losy ludzi z nim związanych, organizacji, stowarzyszeń i placówek działających przy Zakładzie. Bogata kolekcja zdjęć prezentuje wszystkie typy parowozów, jakie pracowały na polskich kolejach. Liczne fotografie i zachowane dokumenty są przedstawione w gablotach, dzięki czemu pozostaje w nas pamięć o byłych i zasłużonych pracownikach Taboru Karsznice. Specjalne miejsce w "Izbie Historii" ma Marian Fijołek - obecny naczelnik Zakładu.

11

12

13


Pobierz ppt "Dworek Złotnickich, teraz Urząd Miasta Klasyczystyczny dworek Złotnickich (obecnie siedziba urzędu miasta). W sąsiedztwie park miejski z pomnikowym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google