Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nowe substancje psychoaktywne. Zjawisko i formy działań zapobiegawczych. Dopalacze -odlot, którego ceną może być życie!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nowe substancje psychoaktywne. Zjawisko i formy działań zapobiegawczych. Dopalacze -odlot, którego ceną może być życie!"— Zapis prezentacji:

1 Nowe substancje psychoaktywne. Zjawisko i formy działań zapobiegawczych. Dopalacze -odlot, którego ceną może być życie!

2 Eskalacja zjawiska Rośnie ilość zatruć W ciągu ośmiu miesięcy 2013 roku było 501 takich zgłoszonych przypadków – mówi dr Piotr Burda, krajowy konsultant w dziedzinie toksykologii klinicznej. W całym 2012 r. takich zatruć było niemal połowę mniej, bo 279. Najgorzej było latem 2013r: w lipcu tego roku 73 osoby trafiły do szpitali, miesiąc później – 87. W istocie zatruć może być więcej, bo do szpitali trafiają tylko najpoważniejsze przypadki !!!

3 Punktów z dopalaczami jest dzisiaj nieporównanie mniej, ale w internecie sprzedaż kwitnie. Zniknął „Tajfun", ale są inne środki: „Cząstka boga", „Pogromca wampirów" i „Talizman fortuny". „Cząstka boga” – relacja palacza „Strzeliłem tłoka z tego gówna około godz. 12-13, efekt ogólnie jak po zwykłej baczce. Na początku zwężyło mi pole widzenia i mocno spowolniło ruchy, puściłem jakąś muzę i chillowałem. Po jakimś czasie zacząłem gadać do siebie najpierw słownie, potem w myślach. Przeklinałem dużo, bo miałem problemy z chodzeniem, kiedy zasłaniałem żaluzje i zamykałem okno mówiłem sobie - nie rób tego koleś, odpuść sobie stary, uciekaj stąd, co ty robisz. Około godziny 14 zobaczyłem przed moimi oczami bardzo dziwne obrazy, straciłem kontakt z własnym ciałem, widziałem dziwne mroczne twarze, niemal diabelskie i zacząłem słyszeć głosy w mojej głowie...”

4 Co to są „dopalacze” Są to produkty pochodzenia zarówno syntetycznego, jak i naturalnego, sprzedawane w sklepach internetowych lub poprzez sieć nielegalnych sklepów stacjonarnych. Sprzedawcy reklamują je jako środki pobudzające, wspomagające funkcje poznawcze, czy pozwalające zrelaksować się. Jednocześnie producenci „dopalaczy” w ofercie handlowej zamieszczają informacje, że są to produkty kolekcjonerskie, nawozy do kwiatów czy sole do kąpieli, pochłaniacze wilgoci, papierki lakmusowe - „nie do spożycia przez ludzi”.

5 Jak działają? „Dopalacze”, jak większość substancji psychoaktywnych, działają na ośrodkowy układ nerwowy i po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie człowieka. Część substancji, najczęściej pochodzenia syntetycznego, daje efekty pobudzające przypominające skutki po użyciu amfetaminy, kokainy lub ecstasy. W grupie substancji pochodzenia naturalnego zachodzi duże zróżnicowanie w działaniu tych substancji. Często są to mieszanki ziół o działaniu psychoaktywnym i mogą działać zarówno uspokajająco, wywoływać euforię, jak i działać psychodelicznie czy halucynogennie. Skutki użycia mogą być zbliżone do działania marihuany, haszyszu czy LSD lub też do skutków zatrucia organizmu toksynami, często nieznanego pochodzenia, co ogromnie komplikuje interwencję medyczną.

6 Objawy używania Podobnie jak w przypadku narkotyków, objawy używania zależą od rodzaju substancji, przyjętej dawki, jak również od cech psychofizycznych danej osoby. Nie ma jednego wzorca reakcji na przyjętą substancję – tolerowana przez organizm jednego człowieka, dla innego może być groźną w skutkach trucizną. W zależności od substancji mogą wystąpić między innymi następujące objawy: przypływ energii, podwyższenie nastroju, rozdrażnienie, huśtawka nastroju, pobudzenie psychoruchowe, napady szału, stany depresyjne,

7 halucynacje wzrokowo-słuchowe, utrata apetytu, bezsenność, przekrwienie gałek ocznych, wymioty, biegunka. Powodowane przez dopalacze zmiany świadomości lub stany pobudzenia ograniczają zdolność oceny i kontroli sytuacji, co znacząco zwiększa ryzyko niebezpiecznego wypadku, odniesienia urazu, a także utraty przytomności. Używanie dopalaczy może także spowodować skutki śmiertelne.

8 Jak wyglądają? Postać fizyczna tych produktów również zbliżona jest wyglądem do narkotyków. „Dopalacze” występują w postaci białego proszku, kapsułek lub tabletek, suszu roślinnego (liście, nasiona, ekstrakt, skręty), suszu grzybów. Mogą być przyjmowane doustnie, donosowo, w postaci wywaru lub do palenia.

9 Kolekcjoner.nl sklep internetowy

10

11

12

13

14

15

16 Sposoby palenia dopalaczy i marihuany

17 „Z owym Acodinem miałam styczność parę razy w życiu, po pierwszym spożyciu miałam dziwne nogi, nie mogłam chodzić ;/ po drugim miałam dobre shizy (hahah), szafka się uśmiechała machała drzwiczkami, widziałam tańczące ludziki po trzecim razie myślałam, że idę po krawężniku, a szłam po dróżce w lesie i tak dalej...” „Ja próbowałem benzy 3 razy, za pierwszym jedną saszete -lekka faza jak po dropsie,za drugim razem tez jedną, ale tym razem lekkie halunki,za trzecim 2 saszetki i miałem fazę ze ktoś mi grzebie przy zamkach w chacie,jak patrzyłem przez judasz to się wkręciłem, że się zlewam z drzwiami, fajne były takie białe kreski jakby nitki, które były wokół mnie, miałem tez typowe fazy typu błyski, kropeczki i kreseczki,ogólnie za 3 razem więcej shizz ale trip zaje.... i ogólnie benza mi się bardzo podoba.”

18 Internetowa instrukcja palenia „z butli”

19 Co robić, gdy podejrzewamy, że dziecko używa „dopalaczy” lub narkotyków? *Nie zwlekaj. Zareaguj od razu, ale nie działaj pod wpływem emocji porozmawiaj z dzieckiem; *Zapytaj o powody dlaczego używa tych substancji; *Uświadom mu konsekwencje i zagrożenia związane z ich używaniem; *Porozmawiaj na temat nacisku i manipulacji ze strony grupy biorącej „dopalacze”; *Powiedz, że martwisz się o nie i że zawiodło twoje zaufanie; *Daj mu szansę poprawy, ale przyglądaj się uważnie postępowaniu;

20 *Nie daj się przekonać argumentom dziecka, że to niegroźne, naturalne substancje, „bezpieczna alternatywa” dla narkotyków lub że to taka moda; *Jeżeli uznasz za konieczne wprowadź nowe zasady i konsekwencje (czasowe cofnięcie przywilejów, ograniczenie rozmów telefonicznych, kontaktów z rówieśnikami, dostępu do komputera, itp.); *Jeśli stwierdzisz, że zagrożenie jest poważne, szukaj pomocy u specjalistów (psycholog,pedagog szkolny lub terapeuta uzależnień); * Zawiąż koalicję z innymi rodzicami, porozmawiajcie o problemie w szkole wspólnie łatwiej stawić czoła i znaleźć rozwiązanie.

21 Antynarkotykowy Telefon Zaufania 801-199-990 czynny codziennie od 16.00 do 21.00 Antynarkotykowa Poradnia Internetowa: www.narkomania.org.pl Zatrzymać przemoc w rodzinie 800-120-148 czynny całą dobę, 7 dni w tyg.

22 Rozmawiaj z dzieckiem często, bo BLIŻEJ SIEBIE TO DALEJ OD NARKOTYKÓW ! Dziękuję za uwagę Piotr Żyto


Pobierz ppt "Nowe substancje psychoaktywne. Zjawisko i formy działań zapobiegawczych. Dopalacze -odlot, którego ceną może być życie!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google