Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZEGLĄD PRASY 25 lutego 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZEGLĄD PRASY 25 lutego 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik."— Zapis prezentacji:

1 PRZEGLĄD PRASY 25 lutego 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik prasowy tel. (41) 342-17-54 Zeskanuj kod QR i przeczytaj przegląd prasy w Serwisie Biura Prasowego

2 SERWIS INTERNETOWY RADIA „KIELCE” Politycy zastanawiali się, czy możemy otrzymać więcej unijnych pieniędzy 998 mln euro, na lata 2014 - 2020 otrzyma województwo świętokrzyskie, z funduszy: rozwoju regionalnego i społecznego Unii Europejskiej. To zaledwie o 2 miliony euro więcej, niż w dotychczasowej perspektywie. Goście Studia Politycznego Radia Kielce zastanawiali się, czy podstawą podziału pieniędzy były rzetelne wyliczenia, czy też względy polityczne. Marszałek Adam Jarubas powiedział, że decydującym kryterium powinien być zdrowy rozsądek. Natomiast najbardziej kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czemu powinny służyć fundusze unijne i na jakie inwestycje powinny być przeznaczane. Posłanka PiS Maria Zuba wyraziła przekonanie, że przy podziale górę wzięła polityka. Zwróciła jednocześnie uwagę na pogarszającą się kondycję świętokrzyskich firm. Jak powiedziała - z mapy regionu zniknęło 17 dużych firm. Poseł Platformy Obywatelskiej Lucjan Pietrzczyk powiedział, że nie widzi przy tym podziale - jak to określił - politycznej zemsty. Jego zdaniem, zadziałał wzór matematyczny. Parlamentarzysta podkreślił, że te decyzje nie są ostateczne, a najważniejsze jest teraz racjonalne podejście do problemu. Henryk Milcarz z SLD stwierdził, że w tej sprawie nie jest optymistą i raczej nie wierzy w skuteczność świętokrzyskich parlamentarzystów przy dalszych negocjacjach. Grzegorz Banaś z Solidarnej Polski powiedział, że w stosunku do naszych potrzeb tych pieniędzy jest naprawdę mało. Z kolei poseł Ruchu Palikota Jan Cedzyński stwierdził, że regiony biedniejsze powinny otrzymywać więcej środków, ale tak się nie stało.

3 PORTAL „E-VIVE.PL” str. 1/2 „Zimna metoda” podziału unijnych pieniędzy. Świętokrzyskie jeszcze powalczy 998 milinów euro, które trafi do świętokrzyskiego to „zimne wyliczenia matematyczne”, jakie przyjęła Unia Europejka. Pod uwagę brane są trzy warunki: liczba ludności, dochód PKB na jednego mieszkańca oraz stopa bezrobocia. Wyliczenia ”berlińskiej metody” dały świętokrzyskiemu 998 milionów euro. Jednak w przyszłym tygodniu marszałek Adam Jarubas będzie jeszcze negocjował w ministerstwie rozwoju regionalnego. Tym razem do podziału na wszystkie województwa jest 1,5 miliarda euro. - Alokacja jest niezadowalająca dla naszego regionu. Będziemy walczyć o kolejne pieniądze dla województwa – podkreśliła posłanka Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz. Zastosowany podział pieniędzy przejęty przez Unie Europejką polega na wzięciu pod uwagę trzech warunków: stopy bezrobocia, dochodu PKB na jednego mieszkańca oraz liczby ludności w danym regionie. Ten ostatni warunek okazał się najważniejszy i przesądził o podziale pieniędzy z nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2012. Wyliczenia dały naszemu regionowi 998 milinów euro. Świętokrzyskie jest jednak objęte Programem Polski Wschodniej. – Dofinansowanie będzie zależało do nas samych. W poprzednich latach podział pieniędzy polegał na wyliczeniu algorytmu dla każdego województwa. Teraz jest inaczej i koszyków regionalnych nie będzie. Obecnie jest jedna pula pieniędzy dla pięciu województw około dwóch miliardów euro – powiedziała posłanka PO.

4 PORTAL „E-VIVE.PL” str. 2/2 „Zimna metoda” podziału unijnych pieniędzy. Świętokrzyskie jeszcze powalczy Ile dostanie świętokrzyskie będzie zależało od jakości przygotowanych projektów. Dlatego to wielkie wyzwanie zarówno dla marszałka, poszczególnych samorządów terytorialnych jak także przedsiębiorców. Pierwsze konkursy zostaną ogłoszone na przełomie 2014/2015 roku. Z RPO dostaniemy 998 mln euro. Następny dopływ kapitału dla regionu będzie pochodził z Programu Polski Wschodniej. Jednak to nie koniec i o kolejne pieniądze dla regionu marszałek Adam Jarubas będzie walczył w ministerstwie rozwoju regionalnego. – Negocjacje zaplanowane są w przyszłym tygodniu. Do podziału na wszystkie regiony jest 1,5 miliarda euro na obszary strategicznej interwencji – powiedziała Marzena Okła Drewnowicz. Jak zapowiedział członek Zarządu Województwa Jan Maćkowiak nie ma zadowolenia z przyznanych pieniędzy. Podział funduszy unijnych to „zimna, skalkulowana metoda, na którą ciężko się obrażać”. 186 mln euro zostanie przeznaczone na bezrobocie młodych. - To ważne, bo rząd widzi, że absolwentom trudno znaleźć pracę i należy z tym problemem walczyć – zaznaczył Jan Maćkowiak. Jest także 4,5 mld euro na krajowa rezerwę wykonania. Te pieniądze wpłyną do województw po 2018 roku. Będzie premiowana skuteczność pozyskiwania środków finansowych i wykonanie dotychczasowych inwestycji.

5

6

7


Pobierz ppt "PRZEGLĄD PRASY 25 lutego 2013 roku Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach Biuro Prasowe tel. (41) 342-13-45; fax. (41) 344-60-46 rzecznik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google