Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚWIĘTA W NIEMCZECH Feste / feiertage in deutschland.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚWIĘTA W NIEMCZECH Feste / feiertage in deutschland."— Zapis prezentacji:

1 ŚWIĘTA W NIEMCZECH Feste / feiertage in deutschland

2 ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
W NIEMCZECH (WEIHNACHTEN) Boże Narodzenie w Niemczech to jedno z najważniejszych świąt w roku. Przygotowania do niego zaczynają się już cztery tygodnie wcześniej, w pierwszą niedzielę adwentu.

3 WIENIEC ADWENTOWY (ADVENTSKRANZ)
Wieniec adwentowy – zrobiony jest z gałązek jodły lub świerku przystrojony fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. Wieniec umieszcza się na wstążkach pod sufitem w domach oraz kościołach, bądź ustawia na widocznym miejscu, np. na stole. Rodzina gromadzi się w każdy wieczór niedzieli adwentowej na modlitwę, zapalając przy zgaszonym świetle kolejne świece jako znak czuwania i gotowości na przyjście Jezusa. W Wigilię 4 palące się świece oznajmiają przyjście Jezusa.

4 KALENDARZ ADWENTOWY (ADVENTSKALENDER)
Od pierwszego dnia adwentu w każdym domu znajduje się kalendarz adwentowy, np. w kształcie domku z 24 okienkami służący do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Każdego dnia adwentu dzieci mogą otworzyć jedno okienko i wyciągnąć z niego niespodziankę. Najczęściej są to słodycze, krótkie wierszyki albo małe krajobrazy zimowe Drzwi do domku otwierane są dopiero w Wigilię i ukazują szopkę z dzieciątkiem Jezus i świętą rodziną.

5 KIERMASZE BOŻONARODZENIOWE
(WEIHNACHTSMÄRKTE) Kiermasze bożonarodzeniowe - w wielu niemieckich miastach w okresie adwentu odbywają się wesołe kiermasze bożonarodzeniowe. Można na nich kupić choinkę, ozdoby świąteczne, zabawki i słodycze. Rozbrzmiewają kolędy, unosi się zapach prażonych migdałów i piernika, a migoczące lampki oświetlają pięknie przystrojone stragany. Na każdym kiermaszu przygotowane są też atrakcje dla najmłodszych, zabawy, loterie i gry oraz najważniejsze - niecierpliwie wyczekiwane spotkania i rozmowy z Mikołajem.

6 CHOINKA (WEIHNACHTSBAUM)
Choinka jest nieodłącznym element wystroju mieszkań. To właśnie z Niemiec wywodzi się zwyczaj strojenia choinki Drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w Nadrenii na przełomie XV i XVI w. jako symboliczne Drzewo Życia, które stało się dostępne dla ludzi w momencie narodzin Chrystusa. W większości niemieckich domów znajdziemy także drewniany żłobek (KRIPPE).

7 WIGILIA (HEILIGABEND)
Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w Niemczech tradycyjnie w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. Składając sobie życzenia świąteczne Niemcy posługują się zwrotem „Frohe Weihnachten”, „Fröhliche Weihnachten” czyli Wesołych Świąt. Wieczór wigilijny odbywa się w zaciszu domowym w gronie najbliższej rodziny. Na niemieckich stołach wigilijnych króluje sałatka kartoflana, różnego rodzaju pieczona kiełbasa i potrawy z kapusty kiszonej. Post nie obowiązuje. Z ciast Niemcy podają  Lebkuchen i  Pfefferkuchen (piernik, pierniczki). Je się je w Niemczech zazwyczaj tylko o tej porze roku.

8 WIGILIA, ŚWIĘTA Prawdziwe święta zaczynają się w Niemczech 25 grudnia W niemieckich kościołach nie ma tradycyjnej pasterki, na nabożeństwo chodzi się po południu. Po przyjściu z kościoła zaczyna się wieczerza. Życzenia składa się bez dzielenia się opłatkiem. Przy kolacji każdy pod talerzem znajduje jakiś pieniążek, co ma zapewnić rodzinie dostatek przez cały rok. Najbardziej uroczystym momentem Bożego Narodzenia jest świąteczny obiad, którego obowiązkowym elementem jest pieczona gęś, choć można też spotkać pieczoną kaczkę, indyka czy dziczyznę.

9 WEIHNACHTSSTOLLEN Najsłynniejszym ciastem bożonarodzeniowym jest strucla (Weihnachtsstollen). Jest to rodzaj ciasta drożdżowego z dużą ilością bakalii, przede wszystkim rodzynek.

10 MIKOŁAJ (NIKOLAUS) Wieczorem 5 grudnia dzieci wystawiają buty przed dom. W nocy św. Mikołaj (Nikolaus) napełnia buty prezentami: słodyczami, owocami, orzechami. Podróżuje on z pomocnikiem, zwanym Knecht Ruprecht. Grzeczne dzieci dostają podarunek wyjęty z wielkiego worka, natomiast niegrzeczne muszą zadowolić się kilkoma uderzeniami kija. Nie wszystkie jednak dzieci dostają prezenty 6 grudnia, niektóre muszą czekać na Boże Narodzenie.

11 (KARNEVAL, FASCHING, FASTNACHT)
KARNAWAŁ (KARNEVAL, FASCHING, FASTNACHT) Karnawał - okres pomiędzy świętem Trzech Króli (Heilige Drei Könige) a Środą Popielcową (Aschermittwoch), wtedy odbywają się różnego rodzaju pochody karnawałowe. Centrum karnawału jest północna Nadrenia-Westfalia, gdzie co roku 11 listopada o godz rozpoczyna się piąta pora roku (tak nazywa się karnawał w Kolonii). Tu przez kolejne miesiące odbywają się zabawy i przygotowania do finałowej parady na koniec karnawału. Co roku w Weiberfastnacht (tj. ostatni czwartek karnawału), kilkadziesiąt tysięcy kobiet przebranych w barwne kostiumy wkracza do ratuszy w Düsseldorfie, Bonn, Kolonii, Moguncji i innych niemieckich miastach, by obciąć krawaty urzędnikom i otrzymać klucz do bram miasta, przejmując na ten dzień symbolicznie władzę.

12 RÓŻANY PONIEDZIAŁEK (ROSENMONTAG)
To ostatni poniedziałek karnawału Poprzebierane kobiety malują się w odcieniach czerwieni i różu, aby móc zostawić widoczny ślad na policzkach złapanych przechodniów. Mężczyźni również są przebrani, w kolorowe stroje. W czasie festynów na stołach królują kiełbaski z grilla i piwo. Niemieckie przebrania mają na celu straszenie ludzi. Można tu spotkać wykrzywione w grymasie gniewu maski, czarownice na miotłach, błazny i diabły. W ten sposób płoszy się zimę i przygotowuje na powitanie wiosny.

13 PALENIE SŁOMIANEJ KUKŁY (NUBBELVERBRENNUNG)
W ostatni czwartek przed Środą Popielcową (Aschermittwoch), odbywa się wielka parada uliczna. Jest to podsumowanie karnawałowego szaleństwa. A na dzień przed Środą Popielcową - „Veilchendienstag” odbywa się ceremonia palenia słomianej kukły -„Nubbelverbrennung”.

14 WIELKANOC (OSTERN) Wielkanoc w Niemczech, poza Bożym Narodzeniem, jest najważniejszym świętem w kraju. Śmigus dyngus oraz zwyczaj święcenia pokarmów są w Niemczech nieznane Natomiast popularne jest tam malowanie pisanek.

15 BUKIET WIELKANOCNY (Osterstrauß)
Charakterystyczny dla Świąt Wielkanocnych w Niemczech jest bukiet wielkanocny. Są to zielone gałązki przybrane wydmuszkami i postawione w wazonie. Przed Wielkim Tygodniem w domach, ogródkach i na balkonach pojawiają się gałązki obwieszone kolorowymi pisankami.

16 WIELKI PIĄTEK (KARFREITAG)
Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy i przeznaczonym na wspólne modlitwy w kościołach towarzyszące złożeniu Pana Jezusa do grobu. W tym czasie w kościołach odbywają się misteria upamiętniające śmierć Jezusa Chrystusa. Niemcy tego dnia nie muszą przestrzegać ścisłego postu, na stołach pojawia się tradycyjna ryba i jaja w kwaśnym sosie obok codziennych potraw.

17 WIELKA SOBOTA (KARSAMSTAG)
W wielką sobotę wieczorem, w północnych i środkowych Niemczech, przed kościołami katolickimi rozpalane są ogromne ogniska. Następuje poświęcenie ognia, sprowadzenie go do kościoła i zapalenie świecy paschalnej, a następnie obdarowywanie ogniem wiernych, którzy za pomocą swoich świec wielkanocnych zabierają go do domów, aby w czasie świąt towarzyszył im przy posiłkach.

18 NIEDZIELA WIELKANOCNA (OSTERSONNTAG)
W Niedzielę Wielkanocną o świcie odprawiana jest msza rezurekcyjna Po śniadaniu dzieci idą szukać pisanek, czekoladowych jajek, zajączków i słodyczy, które przyniósł im zając wielkanocny – Osterhase - i ukrył w specjalnych gniazdach w mieszkaniu lub w ogrodzie. Na Wielkanoc daje się także często drobne prezenty. Są one przeważnie umieszczane w dużych, barwnych jajkach z tektury. Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) jest dniem wypoczynku, odwiedzania rodzin i znajomych.

19 (ERSTER MAI – TAG DER ARBEIT)
1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY (ERSTER MAI – TAG DER ARBEIT) 1 maja - jest Świętem Pracy, w tym dniu Niemieckie Zrzeszenie Związków Zawodowych organizuje w wielu większych miastach manifestacje i demonstracje polityczne W wieczór poprzedzający dzień 1 maja wszędzie organizuje się imprezy pod hasłem „Taniec w maj“. W ten sposób witany jest wiosenny miesiąc maj.

20 1 MAJA – MAIFEIERTAG W niektórych miejscowościach ustawia się „Majowe drzewka“ (Maibaum). Są one przywożone z lasu w nocy Walpurgi z 30 kwietnia na 1 maja, podczas której, jak kiedyś uważano, czarownice odprawiają swój sabat. Na drzewo majowe wybierany jest wysoki świerk lub wysoka jodła. Po obcięciu gałęzi i obraniu pnia z kory, na drzewie zostaje tylko mała korona, którą przystraja się wieńcem i wstążkami, ale także innymi dekoracjami jak: szynka, kiełbasa, butelki wina. Pień drzewa majowego musi być bardzo gładki, aby szatan nie ukrył się między korą a drewnem pod postacią chrząszcza. Zdarza się także, iż pień zostaje przyozdobiony symbolami związanymi z rzemieślnikami: nożyczkami, pieczywem, chochlami.

21 Wiele radości przysparza świętującym wspinanie się na drzewo majowe
Wiele radości przysparza świętującym wspinanie się na drzewo majowe. Zanim to się jednak stanie, pień drzewa smarowany jest dokładnie śliskim mazidłem, zaś śmiałkowie, pragnący się na nie wspiąć, smarują dłonie i stopy popiołem. Nagrodą dla tego, komu uda się wspiąć na sam szczyt, jest wszystko to, co może zabrać ze sobą na dół. W niektórych miejscowościach zwycięzca może także zbierać pieniądze wśród widzów, a następnie je dla siebie zatrzymać.

22 DZIEŃ MATKI (MUTTERTAG)
Dzień Matki obchodzi się w drugą niedzielę maja Jest to więc data ruchoma. Pierwsze uroczyste obchody Dnia Matki w Niemczech odbyły się 13 maja 1923 r. Niemieckie mamy otrzymują w ten dzień, podobnie jak mamy w Polsce, kwiaty, życzenia, drobne prezenty, zaproszenia na uroczysty obiad lub kolację.

23 (VATERTAG / MÄNNERTAG / HERRENTAG)
DZIEŃ OJCA (VATERTAG / MÄNNERTAG / HERRENTAG) W Niemczech ojców honoruje się w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego (Christi Himmelfahrt) - 40 dzień po Wielkanocy. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Tradycją tego dnia są wspólne grupowe wspinaczki w wyłącznie męskim gronie. Szczyt wybrany do zdobycia nie może być zbyt stromy, bo grupa wspinaczkowa ciągnie ze sobą tzw. Bollerwagen. Jest to wózek na kółkach wypełniony winem, piwem i tradycyjnymi kiełbaskami. Podobno początki tego sposobu świętowania sięgają aż XVII w., gdy podczas procesji z okazji Wniebowstąpienia również spożywano alkohol. Zdecydowana większość ojców spędza ten dzień na zabawach ze swoimi dziećmi.

24 ZIELONE ŚWIĄTKI (PFINGSTEN)
Zielone Świątki są świętem ustawowo wolnym od pracy, przypadają na 50-ty dzień po Wielkanocy. W okręgach katolickich zwyczajem jest przystępowanie w tym dniu do sakramentu bierzmowania. Świętuje się tutaj Niedzielę oraz Poniedziałek Zielonoświątkowy. W tych dniach odbywają się msze na świeżym powietrzu, ludzie spotykają się w otoczeniu natury. Są to dni wolne od pracy.

25 ZIELONE ŚWIĄTKI (PFINGSTEN)
W wielu regionach istnieją obyczaje związane z Zielonymi Świątkami W Dolnej Saksonii ścina się młode brzozy, które następnie przymocowuje się przy drzwiach wejściowych do domów. W zależności od regionu, umocowanie brzozy następuje poprzez wkopanie pnia, przywiązania go, lub za pomocą innych metod. Z reguły obyczaj ten wiąże się także ze spożyciem alkoholu oraz śpiewaniem rytualnych piosenek. Drzewo Zielonoświątkowe związane jest z Germanami, którzy stawiali na wiosnę młode brzozy przed wejściami do domów, aby przepędzić złe duchy.

26 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Opracował: Bartosz Włodarski


Pobierz ppt "ŚWIĘTA W NIEMCZECH Feste / feiertage in deutschland."

Podobne prezentacje


Reklamy Google