Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jest wiele takich flag, między innymi flaga Polski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jest wiele takich flag, między innymi flaga Polski."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Jest wiele takich flag, między innymi flaga Polski.

4

5 FFlaga jest prostokątna, podzielona na dwa pasy o układzie poziomym: biały na górze, czerwony na dole. BBarwy państwowe Polski (biel i czerwień) pochodzą z godła państwowego – białego orła w koronie na czerwonym polu. FFlaga o proporcjach 5:8 KKażdy kolor zajmuje tyle samo miejsca na fladze. OOś symetrii pierwsza.

6  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy: czarny, żółty, czerwony.  Flaga o proporcjach 13:15  Każdy kolor zajmuje tyle samo miejsca na fladze.  Oś symetrii druga.

7  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: biały, zielony, czerwony.  Flaga o proporcjach 3:5  Każdy kolor zajmuje tyle samo miejsca na fladze.  Oś symetrii pierwsza.

8  Flaga Danii jest czerwonym prostokątem z białym krzyżem.  Flaga o proporcjach 12:4:18- 21 w poziomie i 12:4:12 w pionie. Proporcje boków28:37.  Oś symetrii druga.

9  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: niebieski, czarny i biały.  Kolorystykę flagi estońskiej wiąże się z naturą i pięknem krajobrazu: niebieski - wody Bałtyku oraz niezliczone jeziora Estonii, czarny - tradycyjny kolor kaftana estońskich chłopów, biel - charakterystyczne dla pory letniej białe noce.  Flaga o proporcjach 7:11  Każdy kolor zajmuje tyle samo miejsca na fladze.  Oś symetrii pierwsza.

10  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy pionowe pasy: niebieski, biały i czerwony.  Kolor biały nawiązuje do wcześniejszej białej flagi królewskiej, a kolory czerwony i niebieski to tradycyjne kolory Paryża.  Flaga o proporcjach 2:3.  Każdy kolor zajmuje tyle samo miejsca na fladze.  Oś symetrii druga.

11  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, biały i niebieski.  Flaga o proporcjach 2:3  Każdy kolor zajmuje tyle samo miejsca na fladze.  Oś symetrii pierwsza.

12  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy równe sobie pionowe pasy: zielony, biały, pomarańczowy.  Przyjmuje się, że kolor zielony oznacza katolików, pomarańczowy - protestantów, a biały - ciągłe dążenie do pokoju między nimi.  Flaga o proporcjach 1:2  Każdy kolor zajmuje tyle samo miejsca na fladze.  Oś symetrii druga.

13  Flaga jest niebieskim prostokątem z nałożonymi na siebie krzyżami w kolorach białym i czerwonym.  Kolor niebieski związany jest z górami Islandii, a biały z pokrywającym je śniegiem. Czerwień nawiązywała do ognia, wydobywającego się z wnętrza wielu czynnych na wyspie wulkanów.  Flaga o proporcjach boków 18:25 (7-1-2-1-7:7-1-2-1-14).  Oś symetrii druga.

14  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy obszary. Dwa zewnętrzne, w czerwonym kolorze, mają poziome boki równe jednej czwartej poziomego boku całej flagi. Środkowe, białe pole jest kwadratem i zajmuje połowę całej powierzchni flagi. W środkowej części na białym tle umieszczony jest czerwony, stylizowany liść klonowy o jedenastu wierzchołkach.  Flaga o proporcjach 2:1.  Oś symetrii pierwsza.

15  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: żółty, zielony i czerwony.  Kolor żółty odnosi się do słońca i oznacza szlachetność i uczciwość. Zielony nawiązuje do roślin i jest symbolem życia oraz nadziei. Czerwony to kolor krwi i łączy się z miłością, odwagą i poświęceniem dla ojczyzny.  Flaga o proporcjach 1:2  Każdy kolor zajmuje tyle samo miejsca na fladze.  Oś symetrii pierwsza.

16  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, biały i niebieski.  Flaga o proporcjach 3:5 lub 1:2.  Każdy kolor zajmuje tyle samo miejsca na fladze.  Oś symetrii pierwsza.

17  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czarny, czerwony i złoty.  Flaga o proporcjach 3:5.  Każdy kolor zajmuje tyle samo miejsca na fladze.  Oś symetrii pierwsza.

18  Flaga jest czerwonym prostokątem z nałożonymi na siebie krzyżami w kolorach białym i niebieskim.  Flaga o proporcjach boków 16:22 (6-1-2-1-6:6-1-2-1-12).  Oś symetrii druga.

19  Jest prostokątem podzielonym na trzy równe sobie pionowe pasy: niebieski, żółty, czerwony.  Flaga o proporcjach 2:3  Każdy kolor zajmuje tyle samo miejsca na fladze.  Oś symetrii druga.

20  Flaga jest niebieskim prostokątem z naniesionym żółtym krzyżem.  Flaga o proporcjach boków 10:16 (4-2-4:5-2-9).  Oś symetrii druga.

21  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, biały, zielony.  Kolory symbolizują odpowiednio: siłę, wiarę, nadzieję.  Flaga o proporcjach 3:6.  Każdy kolor zajmuje tyle samo miejsca na fladze.  Oś symetrii pierwsza.

22  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy równe pionowe pasy: zielony, biały, czerwony.  Flaga o proporcjach 2:3  Każdy kolor zajmuje tyle samo miejsca na fladze.  Oś symetrii druga.

23 Takich flag jest o wiele mniej.

24

25  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, biały, czerwony.  Flaga o proporcjach 2:3  Każdy kolor zajmuje tyle samo miejsca na fladze.

26  Flaga jest białym prostokątem z czerwonym kołem po środku.  Koło symbolizuje wschodzące słońce.  Flaga o proporcjach 2:3.  Na fladze o wymiarach 20 x 30 promień czerwonego koła ma długość 7.

27  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, biały, czerwony.  Kolor czerwony symbolizuje krew, a biały takie wartości jak: prawo, prawda, wolność.  Flaga o proporcjach boków 1:2.  Proporcje kolorów: białego do czerwonego wynoszą 1:4.

28 Czyli flagi, które po obróceniu o 180 stopni wyglądają identycznie.

29

30  Flaga jest niebieskim prostokątem z czerwonym Krzyżem św. Jerzego (patrona Anglii) w białym obramowaniu, a w tle po przekątnych nakładające się na siebie krzyże: czerwony św. Patryka (patrona Irlandii) i biały św. Andrzeja (patrona Szkocji).  Flaga o proporcjach 2:3.

31  Austrii  Japonii  Łotwy  Szwajcarii

32 Takie flagi są tylko dwie.

33  Flaga jest kwadratem składającym się z dwóch pól ułożonych w pionie o równych kształtach i wymiarach: żółtym i białym.  Żółty i biały zostały uznane za kolory papieskie.  Na białej części widnieją klucze do niebios Św. Piotra: złoty i srebrny.  Flaga o proporcjach 1:1.

34  Flaga jest czerwonym kwadratem z białym krzyżem greckim na środku. Długość każdego z ramion krzyża jest o 1 / 6 większa niż ich szerokość.  Flaga o proporcjach 1:1.  Jest to jedyna flaga o czterech osiach symetrii: pionowo i poziomo przez środek oraz wzdłuż przekątnych.

35 Czyli pozostałe flagi.

36  Flaga jest prostokątem podzielonym na dziewięć ułożonych na przemian poziomych pasów: pięć niebieskich i cztery białe. W lewym górnym rogu umieszczony jest biały krzyż na niebieskim tle.  Kolor niebieski symbolizuje niebo i otaczające Grecję morze, a biały - pianę morskich fal.  Flaga o proporcjach 2:3.

37  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, żółty, czerwony. Z lewej strony na środkowym pasie znajduje się godło królewskie w otoczeniu Słupów Herkulesa.  Flaga o proporcjach 2:3.

38  Flaga jest prostokątem podzielonym na dwa pionowe pasy jednakowej szerokości, biały i czerwony, w górnym narożniku białego pasa flagę zdobi Krzyż Jerzego w czerwonym obramowaniu.  Flaga o proporcjach 2:3.

39  Flaga jest jedyną flagą państwową, która nie jest czworokątem. Nawiązuje ona do tradycyjnych trójkątnych chorągwi azjatyckich. Karmi jest narodową barwą Nepalu.  Dwa trójkąty symbolizują Himalaje oraz dwie religie – hinduizm i buddyzm. Księżyc i Słońce początkowo symbolizowały rody króla i premiera, a także życzenie, by naród mógł żyć tak długo jak te dwa ciała niebieskie.  Proporcje flagi to 4:3.

40  Flaga o proporcjach 1:2.  W lewym górnym rogu flagi znajduje się flaga Wielkiej Brytanii.  Po lewej stronie widnieją cztery gwiazdy symbolizujące krzyż południa

41  Flaga jest prostokątem podzielonym na dwa pionowe pasy: zielony i czerwony. Na złączeniu pasów umieszczone jest godło Portugali.  Flaga o proporcjach 10:15.

42  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: biały, niebieski i czerwony. Z lewej strony flagi znajduje się godło Słowacji.  Flaga o proporcjach 2:3.

43  Flaga jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: biały, niebieski i czerwony. Z lewej strony flagi znajduje się godło Słowenii.  Flaga o proporcjach 3:6.

44  Flaga jest prostokątem składającym się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i końcu). W lewym górnym rogu flagi znajduje się niebieski prostokąt z pięćdziesięcioma pięcioramiennymi białymi gwiazdami. Są one rozmieszczone w dziewięciu poziomych rzędach po 6 (na górze i dole) i 5 gwiazd przemiennie.  50 gwiazd symbolizuje 50 stanów amerykańskich, zaś 13 pasów - 13 pierwotnych kolonii.

45  Jak widać flagi wiele wspólnego z matematyką. Każda ma określone proporcje wielkości. Część ma osie i/lub środki symetrii. Inne nie mają osi ale są w inny sposób połączone z matematyką – królową nauk.  Najczęstszą proporcją występującą w długości boków jest proporcja 2:3.  Najczęstszym kolorem występującym na flagach jest czerwony Najczęstsze:

46


Pobierz ppt "Jest wiele takich flag, między innymi flaga Polski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google