Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wczoraj (966r.) Dziś (2016r.) Stroje wczoraj i dziś.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wczoraj (966r.) Dziś (2016r.) Stroje wczoraj i dziś."— Zapis prezentacji:

1 Wczoraj (966r.) Dziś (2016r.) Stroje wczoraj i dziś

2 Forma i pochodzenie ubiorów Słowian nie mają żadnego udokumentowania
Forma i pochodzenie ubiorów Słowian nie mają żadnego udokumentowania. Są to śladowe przekazy, obserwując stroje późnego średniowiecza, a materiały i sposób wykonywania zależy od techniki i technologii.

3 Produkcja tkanin: Uprawiano rośliny takie jak len i konopie oraz hodowano owoce, które dostarczały runa niezbędnego do produkcji nici wełnianych. Wykorzystywano również włosie końskie a także sierści zwierząt. Do produkcji tkanin używano wielu maszyn. Wytwarzano także materiały samodzielnie dzięki przyrządom dostępnym każdemu takim jak krosna Crama z osadzonymi nićmi osnowy pozwoliła na produkcję tkanin wzorzystych „z metra”. Tkaniny dla poprawienia ich odporności na przenikanie wilgoci i chłodu poddawano na przykład filcowaniu. Do produkcji stroju pokutnego używano przędzy skręconej z wełny i włosia (włosia ostrego).

4 Cały przebieg produkcji zamyka proces farbowania
Cały przebieg produkcji zamyka proces farbowania. Najczęściej używanymi kolorami były: - Żółtozielony - Pomarańczowy - Czerwony - Czarny Stosowano do tego korę drzew, liście i kwiaty oraz korzenie roślin goździkowatych. Tkaniny barwiono na kolor szkarłatny i karminowy. W kolory te, ubierać się jednak mogły tylko osoby wysoko usytuowane w hierarchii społeczeństwa. By uzyskać trwałość koloru wełny oraz innych tkanin moczono je przed barwieniem w roztworze zawierającym dodatek popiołu, wapna lub uryny (moczu).

5 Rogownictwo 2.Rogownictwo to dziedzina zajmująca się obróbką kości i poroża. W pierwszym okresie surowiec pozyskiwano z upolowanych zwierząt jak i w lasach. W późniejszym okresie średniowiecza surowcem dominującym w produkcji rogowniczej stały się kości (głównie końskie) Produkowano grzebienie, często o bogatej ornamentyce zabezpieczonej przed wypadaniem zębów. Większość żelaznych przedmiotów stosowano jako ozdobę broni, grotów, strzał czy też sprzętu jeździeckiego. W zimę łyżwy i płozy sań wytwarzano z kości końskich

6 Słowianie 3.Słowianie szyli ubrania z płótna (lnu i konopi) nazywanego „pastem”, natomiast sukna robiono z wełny stąd nazwa „suknia”. Stopy owijano materiałami, a na nie nakładano buty, szyte najczęściej ze skóry bydlęcej, koziej lub owczej. Rzadziej wykorzystywano skórę końską, świńską, i skórę z dzikich zwierząt np. jeleni. Noszono na nogach łapcie robione z łyka i kory drzew.

7 Odzież kobieca Giezło- luźna „suknia” do spania, chodzenia i kąpania się. Sięgała do kostek. Tunika wykonana z lnianego materiału. Mogła być przyozdobiona w krajki. Nosili ją kobiety, mężczyźni i dzieci. Giezło było poszerzane klinami na wysokości bioder, posiadało prosty rękaw z klinem pod pachą, ale mogło być też bez rękawów lub np. z rozcięciami (rozporkami) Lniana suknia spodnia z klinami po bokach z dekoltem rozcinanym Wełniana suknia wierzchnia z klinami po bokach, ale z okrągłym dekoltem, zdobiona krajkami lub haftem lub paskami z innego materiału. Rękawy natomiast mogły być zwężane. Słowianki nosiły fartuchy. Były one w kształcie prostokątów, mocowanych w pasie, a nazywano je zapaskami. Zapaska była, jakby spódnicą Na chłody Słowianki ubierały się w „nogawice”, obuwie oraz narzutkę na ramienia często bardzo ozdobną, a na mrozy kożuch

8 Odzież męska Giezło- koszula, spodnia
Sukmana grubsza- koszula wierzchnia Gacie (gacenia- osłanianie)- spodnie, onuce owijające pasmami łydki

9 Ozdoby Kabłączki- noszone w okolicy skroni od jednego do kilku przyczepione do wełnianego bądź skórzanego paska oplatającego głowę. Do którego można było przyczepić ozdobne zausznice. Kobiety nosiły kolczyki, kolię, czasem pierścionki, ale rzadko bransoletki. Mężczyźni natomiast często przyozdabiali szyje koptorgami- plaska szkatułka ze srebra (czasami z brązu ), w której nosili zioła mające charakter amuletu. Takim jak gdyby amuletem byłe lunele- naszyjniki w kształcie półksiężyca będącego symbolem płodności.

10 Tak jak jest dzisiaj Moda na przestrzeni wieków zmieniła się w bardzo dużym stopniu. Zmieniano ubrania/ ją pod względem: większej wygody lepszej funkcjonalności estetyki gustu Istnieje wiele ubrań, które na stałe pozostały w szafach na świecie np. jeansy czy piżama. Współczesna moda jest po części mieszaniną wszystkich poprzedniczek/ poprzednich XX wieku. Rewolucyjną rolę w kształtowaniu mody odegrały lata I Wojny Światowej, która położyła ostateczny kres wielu form odzieży lub różnych dodatków. Zaczęto wówczas nosić stroje o uproszczonych fasonach, bardziej skromne i praktyczne.

11 Moda często wraca. To co ludzie nosili kiedyś współcześnie staje się modne. Może nie aż tak dawno jak czasy Mieszka, ale właśnie na tej podstawie i na podstawie dawnych ubiorów kształtuje się dzisiejsze spojrzenie na idealny wygląd. W dzisiejszych czasach dominuje bogata kolorystyka zarówno jaki wzorzystość ubrań. Znane na całym świecie są nadruki na koszulkach. Tej jesieni i zimy najpopularniejszymi kolory były czerń i biel.

12 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Wczoraj (966r.) Dziś (2016r.) Stroje wczoraj i dziś."

Podobne prezentacje


Reklamy Google