Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ślady II wojny światowej w Gminie Łaszczów „Ojczyzna to ziemia i groby Narody tracąc pamięć, tracą życie’’

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ślady II wojny światowej w Gminie Łaszczów „Ojczyzna to ziemia i groby Narody tracąc pamięć, tracą życie’’"— Zapis prezentacji:

1

2 Ślady II wojny światowej w Gminie Łaszczów

3 „Ojczyzna to ziemia i groby Narody tracąc pamięć, tracą życie’’

4 21 września 1939 r. – wojska Frontu Północnego walczące w II bitwie tomaszowskiej, stoczyły z Niemcami bój o Łaszczów. Zginęło wówczas 300 żołnierzy, którzy pochowani są na cmentarzu parafialnym. 21 września 1939 r. – wojska Frontu Północnego walczące w II bitwie tomaszowskiej, stoczyły z Niemcami bój o Łaszczów. Zginęło wówczas 300 żołnierzy, którzy pochowani są na cmentarzu parafialnym.

5 Cmentarz Parafialny w Łaszczowie. Grób porucznika Pawła Górskiego, uczestnika bitwy o Łaszczów we wrześniu 1939 r.

6 Plac Aleksandra Łaszcza, uroczystość upamiętniająca rocznicę bitwy o Łaszczów.

7 Szkoła Podstawowa w Łaszczowie. W starej części budynku, w czasie okupacji mieścił się posterunek żandarmerii niemieckiej.

8 Tablica pamiątkowa w Kościele Parafialnym w Łaszczowie poświęcona Bł. Stanisławowi Starowieyskiemu, właścicielowi miejscowości, zmarłemu w obozie koncentracyjnym w Dachau w 1941 r.

9 Tablica pamiątkowa w Kościele Parafialnym w Łaszczowie poświęcona pamięci członków AK pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych.

10 Cmentarz żydowski w Łaszczowie. Jesienią 1942 r. w pobliskim lesie gestapo zastrzeliło 28 Żydów. Pozostali Żydzi zostali przewiezieni do obozu w Bełżcu.

11 Muratyn, pomnik poświęcony mieszkańcom miejscowości rozstrzelanym 22 sierpnia 1942 roku.

12 Kolonia Łaszczów, pomnik upamiętniający zamordowanie w Boże Narodzenie 1942 r. 75 mieszkańców Gminy Łaszczów. Kolonia Łaszczów, pomnik upamiętniający zamordowanie w Boże Narodzenie 1942 r. 75 mieszkańców Gminy Łaszczów.

13 Formą upamiętnienia wspomnianego wydarzenia była jego rekonstrukcja w październiku 2015 r.

14 Dr J. Peter w książce „Tomaszowskie za okupacji’’ pisał: „Nikomu z przetrzymanych nie przyszło na myśl, jaki straszny czekał ich los’’. Dr J. Peter w książce „Tomaszowskie za okupacji’’ pisał: „Nikomu z przetrzymanych nie przyszło na myśl, jaki straszny czekał ich los’’.

15 Małoniż, pomnik poświęcony 26 mieszkańcom miejscowości aresztowanym przez Niemców 13 listopada 1943 r. i rozstrzelanym na Rotundzie w Zamościu. Małoniż, pomnik poświęcony 26 mieszkańcom miejscowości aresztowanym przez Niemców 13 listopada 1943 r. i rozstrzelanym na Rotundzie w Zamościu.

16 Represje niemieckie na terenach gminy dosięgły też ludności cywilnej. Na fotografii grób rodzeństwa Dublowskich z Małoniża. Franciszka (14 lat) zmarła po ostrzale z samolotów niemieckich w 1940 r., Jan (21 lat) zmarł na zapalenie płuc, ich ojciec Tomasz został aresztowany w 1943 r. i rozstrzelany na Rotundzie w Zamościu.

17 Zdjęcia z kroniki Nabroża. Zamordowanie przez bandy UPA księdza Jacniackiego i 4 osób zamieszkujących plebanię – maj 1943 r. Zdjęcia z kroniki Nabroża. Zamordowanie przez bandy UPA księdza Jacniackiego i 4 osób zamieszkujących plebanię – maj 1943 r.

18 Łaszczów, pomnik upamiętniający zniszczenie i spalenie miejscowości przez UPA w 1944 roku. Łaszczów, pomnik upamiętniający zniszczenie i spalenie miejscowości przez UPA w 1944 roku.

19 Tablica pamiątkowa w Kościele Parafialnym w Łaszczowie poświęcona ofiarom terroru w latach 1919 – 1956.

20 „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary’’

21 Bibliografia: Frykowski J., Niedźwiedź E., Niedźwiedź J., Dzieje miejscowości Gminy Łaszczów powiat tomaszowski, Łaszczów-Zamość 2004. Kawałko D., Łaszczowskie cmentarze, „Zamojski Kwartalnik Kulturalny’’, Zamość 1996. Kulik M., Zamojszczyzna pamięta i oskarża, Lublin 2009. Kulik Z., Bł. Stanisław Kostka Starowieyski, Sandomierz 2005. Niedźwiedź J., Leksykon historyczny miejscowości dawnego województwa zamojskiego, Zamość 2003. Peter J., Tomaszowskie za okupacji, Tomaszów Lub., 1991. Kronika Nabroża. Bibliografia: Frykowski J., Niedźwiedź E., Niedźwiedź J., Dzieje miejscowości Gminy Łaszczów powiat tomaszowski, Łaszczów-Zamość 2004. Kawałko D., Łaszczowskie cmentarze, „Zamojski Kwartalnik Kulturalny’’, Zamość 1996. Kulik M., Zamojszczyzna pamięta i oskarża, Lublin 2009. Kulik Z., Bł. Stanisław Kostka Starowieyski, Sandomierz 2005. Niedźwiedź J., Leksykon historyczny miejscowości dawnego województwa zamojskiego, Zamość 2003. Peter J., Tomaszowskie za okupacji, Tomaszów Lub., 1991. Kronika Nabroża.

22 Strony internetowe: http://www.laszczow.pl/ http://kultura.laszczow.pl/ https://pl.wikipedia.org/wiki/Łaszczów http://www.sztetl.org.pl/

23 Prezentacja przygotowana przez ucznia klasy VI b SP w Łaszczowie – Pawła Czernickiego, pod kierunkiem nauczyciela historii – p. Urszuli Janickiej Łaszczów, listopad 2015


Pobierz ppt "Ślady II wojny światowej w Gminie Łaszczów „Ojczyzna to ziemia i groby Narody tracąc pamięć, tracą życie’’"

Podobne prezentacje


Reklamy Google