Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nr 6 2014/2015. Rozprawka miesiąca Warto obejrzeć Warto przeczytać W krainie rondla i patelni Wspomnienie o ciekawej osobie Słownik wyrazów różnych Ciekawy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nr 6 2014/2015. Rozprawka miesiąca Warto obejrzeć Warto przeczytać W krainie rondla i patelni Wspomnienie o ciekawej osobie Słownik wyrazów różnych Ciekawy."— Zapis prezentacji:

1 Nr 6 2014/2015

2 Rozprawka miesiąca Warto obejrzeć Warto przeczytać W krainie rondla i patelni Wspomnienie o ciekawej osobie Słownik wyrazów różnych Ciekawy motyw literacki W kręgu lektur szkolnych Bierawa dawniej a dziś

3 Życzliwe słowa Życzliwe słowa są potrzebne w życiu każdego człowieka. Nieraz tak małe i pozorne słowo może podnieść człowieka na duchu. Dobre słowo nic nie kosztuje, a może tak wiele. Niewiele ludzi jest w stanie się na to zdobyć. Sprawia im to duże trudności. Może zamiast drogich prezentów wystarczy właśnie to miłe słowo. Pierwszy argument omówię na podstawie tekst nr 1. Maria dla swoich gości starała się być życzliwa i miła. Bardzo miło przywitała swoich gości. Swoim zachowaniem zrobiła dobre wrażenie na przybyszach. Wyjątkiem był mąż Marii, który nie sprawiał dobrego wrażenia. Myślę, że Maria przez to, że nie szczędziła dobrego słowa zostanie zapamiętana przez swoich gości na długo. Drugi argument omówię na podstawie książki Erica Emmanuela Schmitta pt. „Oskar i pani Róża”. Oskar był w trudnym okresie życia. Stało się tak, gdyż pomimo swojego młodego wieku był chory na raka szpiku kostnego. W tym ciężkim dla chłopca czasie pojawiła się wolontariuszka Róża. Kobieta potrafiła go pocieszyć nie szczędziła życzliwego słowa. Była dla Oskara dużym wsparciem, a po śmierci chłopca wsparciem dla jego rodziców. Myślę, że Róża poprzez swoją dobroć i życzliwość zyskała uznanie i została zapamiętana. Trzeci argument omówię na podstawie własnych doświadczeń. Za wzorzec obiorę sobie papieża Polaka Jana Pawła II. Był to człowiek bezkresnie przepełniony miłością. Potrafił rozmawiać jak i z dorosłymi tak z młodzieżą. To on przyciągnął tyle osób do kościoła. W jego każdym zdaniu tkwił jakiś sens i jakiś przekaz. Myślę, że podanie za przykład Jana Pawła II było bardzo trafne. Minęło już 10 lat od jego śmierci, a dobroć jaką przekazał ludzkości szerzy się w świecie i zostanie niezapomniana.

4 Jenny i John Groganowie po ślubie przeprowadzają się z mroźnego Michigan na Florydę, gdzie rozpoczynają pracę w konkurujących gazetach. Jenny pisze poważne artykuły, gdy John tymczasem niechętnie redaguje nekrologi. Po tym, jak w rozmowie z Johnem Jenny porusza temat dzieci, przyjaciel Johna, Sebastian, radzi mu podarować żonie na urodziny pieska, aby sprawdzić ich zdolności wychowawcze. Jenny jest zachwycona niespodzianką i wybiera labradora, który na cześć Boba Marleya otrzymuje imię Marley. Pies okazuje się być nieznośnym szczeniakiem, więc Jenny i John oddają go do szkółki, ale nawet doświadczona treserka nie potrafi sobie z nim poradzić, więc Marley zostaje usunięty z zajęć. Tymczasem John zaczyna pisać cykliczne artykuły o zabawnych wydarzeniach dnia codziennego, których głównym bohaterem jest Marley. Rubryka staje się popularna i poprawia sprzedaż gazety. Jenny zachodzi w ciążę, której jednak nie udaje się utrzymać. W ramach pocieszenia John zabiera ją w podróż do Irlandii, pozostawiając Marleya pod opieką młodej znajomej. Kobieta jednak nie panuje nad psem, zwłaszcza podczas częstych burz. Po powrocie z wycieczki Jenny ponownie zachodzi w ciążę i rodzi pierwszego syna, Patricka. Po urodzeniu drugiego syna, Connora, rezygnuje z pracy i rodzina przeprowadza się do większego domu. Po urodzeniu córki Colleen, Jenny coraz częściej traci cierpliwość do Marleya i chce się go pozbyć. Po 40. urodzinach, John, niezadowolony ze swojej pracy, przyjmuje posadę reportera i rodzina przeprowadza się na farmę w Pensylwanii, gdzie prowadzi beztroskie życie do momentu, gdy Marley zaczyna chorować ze starości. Film w reżyserii Davida Frankela wiernie oddaje treść książki.,,Marley i Ja”

5 ,,Papierowe miasta” Książka autorstwa Johna Greena. Quentin Jacobsen – dla przyjaciół Q – ma osiemnaście lat i od zawsze jest zakochany w zbuntowanej Margo Roth Spiegelman. W dzieciństwie przeżyli razem coś niesamowitego, teraz chodzą do tego samego liceum. Pewnego wieczoru w przewidywalne, nudne życie chłopaka wkracza Margo w stroju ninjy i wciąga go w niezły bałagan. Po czym znika. Quentin wyrusza na poszukiwanie dziewczyny, która go fascynuje, idąc tropem skomplikowanych wskazówek, jakie zostawiła tylko dla niego. Żeby ją odnaleźć, musi pokonać setki kilometrów po USA. Po drodze przekonuje się na własnej skórze, że ludzie są w rzeczywistości zupełnie inni, niż sądzimy. Czy dowie się, kogo szuka i kim naprawdę jest Margo?

6 Przepis na koktajl truskawkowy-miodowy Składniki: 250 g truskawek 250 ml jogurtu naturalnego 1-2 łyżeczki miodu 125 ml skruszonego lodu Przygotowanie: Owoce wrzucić do blendera lub rozdrobnić mikserem. Dodać skruszony lód. Ponownie zmiksować. Jogurt zmiksować z lodem i miodem. Wlać jogurt, a na wierzch koktajl z truskawek, tworząc warstwę, można delikatnie zamieszać. Kubek z koktajlem udekorować przekrojonym kawałkiem truskawki. Smacznego!!!

7 Robin McLaurin Williams- (ur. 21 lipca 1951w Chicago, zm. 11 sierpnia 2014 w Tiburon) – amerykański aktor i komik. Urodził się w dobrze sytuowanej rodzinie. Jego ojciec, Robert Fitzgerald Williams (ur. 10 września 1906, zm. 18 października 1987) był menedżerem w Ford Motor Company; matka, Laurie McLaurin z domu Smith (ur. 1922, zm. 2001), była modelką. Po ukończeniu w 1969 roku szkoły średniej Redwood High School w Larkspur, podjął studia nauk politycznych w męskiej uczelni Claremont Men's College w Claremont. Aktorstwa uczył się w Marin College i Juilliard School w Nowym Jorku. Z kabaretu i estrady jako komik, stand-upper, trafił do telewizji. Dzięki roli Marsjanina Morka w serialu telewizyjnym ABC Mork i Mindy (Mork & Mindy, 1978-1982) zaczął być rozpoznawalny. 11 sierpnia 2014 nieprzytomny Williams został w swoim domu znaleziony przez asystentkę. W południe lokalnego czasu stwierdzono zgon aktora. W toku śledztwa ustalono, że zmarł on śmiercią samobójczą, wskutek powieszenia. Aktor wcześniej zmagał się z głęboką depresją oraz uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Na krótko przed śmiercią wykryto u niego chorobę Parkinsona. Pierwszą żoną była tancerka i producentka Valerie Velardi (od 4 czerwca 1978 do 6 grudnia 1988), z którą miał syna Zachary'ego (ur. 1983). 30 kwietnia 1989 poślubił Marshę Garces Williams (ur. 1957), swoją osobistą asystentkę. Mieli córkę Zeldę (ur. 31 lipca 1989) i syna Cody'ego (ur. 25 listopada 1991). Robin Williams wraz z drugą żoną założył organizację charytatywną Windfall Foundation. Rozwiódł się z nią w 2008 roku. Jego trzecią żoną była Susan Schneider, od 23 października 2011 do jego śmierci.

8 Słownik niezbędnych pojęć z Biblii Arka Przymierza- złota skrzynia, w której Izraelici przechowywali tablice z dziesięciorgiem przykazań. Dekalog- dosłowne tłumaczenie z greckiego deka logoi brzmi: dziesięć słów, nakazów, przykazań. Dokładnie dziesięć przykazań na górze Synaj przekazał Bóg Mojżeszowi, a ten swojemu ludowi. Gehenna- taką nazwę nosiła dolina położona na południe od Jerozolimy. Było to miejsce przeklęte, albowiem w miejscu tym składano bożkowi Molochowi ofiary z ludzi, głównie z dzieci. W Biblii gehenna zaczęła oznaczać miejsce potępienia wiecznego, piekło. Menora- siedmioramienny świecznik, który stawiano obok Arki Przymierza. Patriarchowie- przywódcy rodów izraelskich, którzy w imieniu całych rodzin, plemion podejmowali najważniejsze decyzje. Pierwszym partiarchą był Abraham, po nim Izaak, później Jakub. Tora- po hebrajsku znaczy prawo. Torą nazwano pouczenia i nakazy, jakie Bóg przekazał Izraelitom. Prawa te zebrane są w Księgach Mojżeszowych, dlatego Pięcioksiąg nazywa się Torą.

9 Na czym polega uniwersalna wartość Biblii ? Biblia to ważna księga nie tylko dla chrześcijan i Żydów, lecz dla ludzkości w ogóle. Dlaczego ? Biblia jest, obok dorobku antyku, jednym z dwóch najważniejszych źródeł naszej kultury – w niej wyrasta światopogląd, system wartości i ocen, bogactwo literatury i sztuki kręgu śródziemnomorskiego. Biblia jest magazynem, z którego czerpią pisarze, malarze, rzeźbiarze, poeci, muzycy- wszyscy artyści wszystkich gałęzi sztuki. Dlatego ten, kto nie zna w ogóle Biblii, nie zrozumie większości dzieł sztuki naszej cywilizacji. Może nie pojąć nawet zwykłej mowy, bo wiele frazeologizmów pochodzi właśnie z tego dzieła. Biblia jest wielką opowieścią o człowieku, o jego najpierwszych, archetypowych uczniach, o jego namiętnościach, o złożoności człowieczej natury. Pokazuje ludzki błąd i ludzką znakomitość. Przedstawia i tłumaczy najbardziej ludzkie lęki i postawy. Na najtrudniejsze pytania, te o powstanie życia, o Boga, o śmierć, o prawdę- daje odpowiedzi, często obierając je w metaforyczną szatę, czasem w prostą ilustrację. Jest zapisem historii- obyczajów, zdarzeń i osób z przed wieków. Jest wyzwaniem dla reżyserów filmowych, chętnie powracających do biblijnych motywów, interpretujących niektóre fragmenty (o patriarchach, Mojżeszu, Chrystusie, Barabaszu).

10 Oskar i pani Róża Książka autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta, wydana w 2002 roku. Książka w Polsce została wydana w 2004 przez wydawnictwo Znak. Książka przedstawia losy nieuleczalnie chorego na raka chłopca. Każdego dnia odwiedza go stara Pani Róża, wolontariuszka, która za pomocą przedziwnych opowieści o legendarnych zapaśniczkach pomaga dziecku pogodzić się z nadchodzącą śmiercią. Wymyśla dla Oskara zadanie. Chłopiec ma przeżywać każdy kolejny dzień tak, jakby było to 10 lat. Każdego dnia będzie pisać list do Boga, w którym opisze swoje wątpliwości i doświadczenia życiowe. W 2005 roku polski reżyser Marek Piwowski dokonał w Teatrze Telewizji adaptacji tej powieści w spektaklu pt. Oskar.

11 Ochotnicza straż pożarna w Starej Kuźni Ochotnicza straż pożarna w Starej Kuźni powstała w 1919r. Do roku 1969 miała swoją siedzibę w szopie znajdującej się na terenie dzisiejszego Domu Kultury. Remizę właściwą wybudowano jesienią 1969r. Przy rzeczce Łącza. Jednostkę stopniowo wyposażano w samochód i motopompę M-800. Prezesem został Teodor Warzecha, naczelnikiem- Leon Kubicki, sekretarzem- Jan Szewerda, skarbnikiem -Jerzy Komander, a gospodarzem -Werner Kubicki. Uroczyste wręczenie sztandaru odbyło się w 1977r. W listopadzie 1997 nastąpiło przeniesienie jednostki ze starej remizy do nowej, mieszczącej się na ul. Brzozowej przy Domu Kultury w Starej Kuźni. Aktualnie w OSP czynnie działa 19 członków oraz 7 honorowych, a 8 osób wchodzi w skład tzw. młodzierzówki.


Pobierz ppt "Nr 6 2014/2015. Rozprawka miesiąca Warto obejrzeć Warto przeczytać W krainie rondla i patelni Wspomnienie o ciekawej osobie Słownik wyrazów różnych Ciekawy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google