Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Slajdowisko Złoty wiek kultury polskiej. Literatura Jan Kochanowski „Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, Moja droga Urszulo, tym niknieniem swoim!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Slajdowisko Złoty wiek kultury polskiej. Literatura Jan Kochanowski „Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, Moja droga Urszulo, tym niknieniem swoim!"— Zapis prezentacji:

1 Slajdowisko Złoty wiek kultury polskiej

2 Literatura Jan Kochanowski „Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, Moja droga Urszulo, tym niknieniem swoim! Pełno nas, a jakoby nikogo nie było: Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło”.

3 Mikołaj Rej „A niechaj narodowie wżdy postronni znają Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!”

4 Nauka Mikołaj Kopernik „Cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne.”

5 Miniatury - malarstwo Kodeks Baltazara Behema

6 Graduał Jana Olbrachta

7 Pontyfikat Erazma Ciołka

8 Architektura Kaplica Zygmuntowska na Wawelu

9 Renesansowy dziedziniec zamku na Wawelu – skrzydło wschodnie i południowe

10 WAWEL - POJĘCIA Dwór monarszy – miejsce sprawowania władzy przez monarchę lub osoby przebywające w otoczeniu monarchy. W skład dworu wchodzili zarówno dygnitarze, jak i osoby niepiastujące żadnych urzędów państwowych. Za dworzanina uznać zatem należy marszałka, czy kanclerza jak i nadwornego lekarza, malarza czy kuchmistrza. http://pl.wikipedia.org/wiki/Dw%C3%B3r_monarszy Komnata – do XVI wieku termin stosowany do określenia izby mieszkalnej lub pokoju z kominkiem, najczęściej w odniesieniu do wnętrz zamkowych i pałacowych, obecnie w odniesieniu do sal reprezentacyjnych i pokoi mieszkalnych znajdujących się na zamkach, w pałacach, dworach z czasu gotyku i renesansu. Są to wnętrza urządzone z przepychem, o bogato dekorowanych ścianach i sufitach. http://pl.wikipedia.org/wiki/Komnata

11 WAWEL - POJĘCIA Arras – nazwa tkanin dekoracyjnych, tkanych na krosnach według kartonu dostarczonego przez artystę malarza. Na wełnianej osnowie wątek wełniany był uzupełniany nicią jedwabną oraz metalową: srebrną i srebrną pozłacaną. Przyjęło się, że arrasami (od francuskiego miasta Arras) nazywa się szczególnie cenny rodzaj takich tkanin, tkanych z dużą ilością złotych nici, wykonanych do końca wieku XVI, W polskim piśmiennictwie nazwa "arras" odnosi się przede wszystkim do tkanin zamówionych w XVI w. przez Zygmunta II Augusta na Wawel. http://pl.wikipedia.org/wiki/Arras_%28tkanin a%29

12 WAWEL - POJĘCIA Paź – chłopiec będący zwykle członkiem rodu szlacheckiego, pełniący służbę przy określonej osobie na dworze panującego (króla, cesarza, księcia itp.), jak również magnata lub rycerza. W czasach średniowiecza każdy paź posiadał charakterystyczną fryzurę, skąd wzięło sie powiedzenie "być ostrzyżonym 'na pazia' ". W średniowieczu mianem paź określano także młodego chłopca, który służył rycerzowi, jednocześnie przyuczając się do pełnienia funkcji giermka. Od siódmego roku życia młodzi chłopcy przez kolejne siedem lat usługiwali rycerzowi jako paziowie aż do momentu ukończenia czternastu lat. Paziowie byli także służącymi na zamkach i dworach wysokich rodów i stanowili osobisty personel członków arystokracji i rodziny królewskiej. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%BA

13 Kamienice Przybyłów na Rynku w Kazimierzu Dolnym

14 Pałac Zamoyskich w Zamościu

15 Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu

16 Zamek w Baranowie Sandomierskim

17 Kamienica Bonerowska w Krakowie

18 Ratusz w Poznaniu

19 Złota Kamienica w Gdańsku

20 Zamek Królewski

21 Lista humanistów  Jan Zamojski,  Andrzej Frycz Modrzewski,  Stanisław Hozjusz,  Jan Dantyszek,  Franciszek z Florencji i Bartłomiej Berrecci,  Bernard Morando,  Mikołaj Gomółka,  Wacław z Szamotuł.


Pobierz ppt "Slajdowisko Złoty wiek kultury polskiej. Literatura Jan Kochanowski „Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, Moja droga Urszulo, tym niknieniem swoim!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google