Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Depresja wśród dzieci i młodzieży staje się ogromnym problemem współczesnego świata !!! Jest szczególnie niebezpieczna ze względu na konsekwencje, jakie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Depresja wśród dzieci i młodzieży staje się ogromnym problemem współczesnego świata !!! Jest szczególnie niebezpieczna ze względu na konsekwencje, jakie."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Depresja wśród dzieci i młodzieży staje się ogromnym problemem współczesnego świata !!! Jest szczególnie niebezpieczna ze względu na konsekwencje, jakie się z nią wiążą, a do których należeć mogą: różnego rodzaju niepowodzenia szkolne, stosowanie przemocy, narkomania, aż po najbardziej drastyczne: nieudane lub dokonane próby samobójcze.

4 Jednocześnie, jest ona problemem skomplikowanym ze względu na ogrom i różnorodność wywołujących ją przyczyn, jak również z uwagi na odmienność jej objawów od objawów depresji dorosłych.

5 Z roku na rok coraz więcej dzieci i młodzieży trafia do poradni zdrowia psychicznego z objawami depresji. Prawie 24 proc. młodych ludzi doświadczy przynajmniej jednego znaczącego epizodu depresyjnego, zanim skończy 18 lat – tak wynika z najnowszych badań.

6 Objawy składające się na obraz depresji :  obniżenie nastroju ( z dominującą niemożnością przeżywania przyjemności, radości, szczęścia)  zmniejszenie zainteresowań i aktywności, do zupełnego wycofania się z dotychczasowych aktywności  obserwowana przez otoczenie zmiana apetytu i/lub masy ciała ( lub brak oczekiwanego przyrostu masy ciała )  zaburzenia snu ( od bezsenności do nadmiernej senności )  spowolnienie lub pobudzenie

7 Objawy składające się na obraz depresji :  utrata energii  poczucie beznadziejności lub nieadekwatne poczucie winy  trudności w koncentracji uwagi, zaburzenia pamięci  nawracające myśli o śmierci i samobójstwie

8 U dzieci i młodzieży możemy obserwować :  liczne, zmienne, niespecyficzne skargi somatyczne (bóle głowy, brzucha, mięśni itp.)  niejednokrotnie gorsze wyniki w nauce, ucieczka przed wysiłkiem, bywa, że nieobecności w szkole na tyle częste, że stanowi to zagrożenie dla kariery uczniowskiej  wybuchy niezrozumiałego rozdrażnienia lub płaczu, krzyku, "pretensji", rozżalenia  Zmniejszenie zainteresowania przyjaciółmi, spędzaniem z nimi czasu

9 U dzieci i młodzieży możemy obserwować :  obawy przed nieakceptacją i odrzuceniem przez grupę  nadwrażliwość, drażliwość  częste negatywne wypowiedzi na swój własny temat, zachowania autodestrukcyjne  zachowania ryzykowne ( w tym też związane z używaniem alkoholu i narkotyków)  problemy w kontaktach z innymi, prowadzące do wyizolowania

10 Do depresji mogą również przyczyniać się uwarunkowania genetyczne (czynniki dziedziczne) oraz trudne lub traumatyczne przeżycia, zdarzenia z przeszłości. Czasem związana jest z chorobą somatyczną lub długotrwałym stresem.

11 DROGI RODZICU ! JEŚLI MASZ WĄTPILOŚCI CO, DO TEGO CZY DEPRESJA DOTYKA RÓWNIEŻ TWOJEGO DZIECKA ZGŁOŚ SIĘ DO NAJBLIŻSZEGO PUNKTU, GDZIE PRZYJMUJE PSYCHOLOG. PRZEDSTAW SYTUACJE A NA PEWNO UZYSKASZ ODPOWIEDŹ NA NURTUJĄCE CIĘ PYTANIA, UZYSKASZ POMOC DLA DZIECKA I WSPARCIE DLA SIEBIE ZAPRASZAMY DO GIMNAZJUM W LIPCACH REYMONTOWSKICH, GDZIE KAŻDEGO DNIA MOŻNA SKORZYSTAĆ Z PORADY PSYCHOLOGA !!!

12 PAMIĘTAJMY! Nie jest łatwo rozpoznać depresję u dzieci i młodzieży, ponieważ może ukrywać się ona pod różnymi objawami takimi, jak: bóle głowy, brzucha, problemy ze snem; zmienne nastroje; długotrwały smutek; niekontrolowane wybuchy agresji, spadek zainteresowania dotychczas absorbującymi zajęciami oraz nadmierne zainteresowanie śmiercią.


Pobierz ppt "Depresja wśród dzieci i młodzieży staje się ogromnym problemem współczesnego świata !!! Jest szczególnie niebezpieczna ze względu na konsekwencje, jakie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google