Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BUDOWA KOMPUTERA OPRACOWANIE:P.K..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BUDOWA KOMPUTERA OPRACOWANIE:P.K.."— Zapis prezentacji:

1 BUDOWA KOMPUTERA OPRACOWANIE:P.K.

2 ZESTAW KOMPUTEROWY Zestaw komputerowy to współpracujące ze sobą elementy, do których zaliczamy: jednostkę centralną (ze znajdującymi się w jej wnętrzu elementami, między innymi: płytą główną, dyskiem twardym, zasilaczem, stacją dyskietek, napędem CD – ROM) oraz monitor, klawiaturę, mysz (bez której również możliwa jest praca na komputerze) oraz podłączone urządzenia zewnętrzne: np. drukarkę, modem, skaner.

3 JEDNOSTKA CENTRALNA NAPĘD CD-ROM NAPĘD DYSKIETEK OBUDOWA KOMPUTERA

4 PROCESOR Procesor - to układ elektroniczny nazywany mózgiem komputera, który wykonuje zlecone zadania przez użytkownika. Jest połączony z płytą główną za pomocą specjalnego gniazda. To głównie od niego zleży szybkość pracy naszego komputera. Odpowiada on za uruchamianie programów i przetwarzaniem danych. Procesor wyposażony jest także w zegar wyznaczający jego własną częstotliwość, z jaką odbywają się wszystkie przeprowadzane w nim operacje. Im wyższa częstotliwość taktowania, tym procesor jest szybszy.

5 Procesory podczas pracy wydzielają ciepło, dlatego też muszą być chłodzone. Odprowadzanie ciepła umożliwia radiator. Na radiatorze montowany jest wentylator dzięki któremu możliwy jest przepływ powietrza i tym samym chłodzenie.

6 PŁYTA GŁÓWNA Płyta główna stanowi najważniejszy element całego komputera. Za jej pośrednictwem odbywa się wzajemna komunikacja między poszczególnymi, zainstalowanymi w komputerze urządzeniami. Od jej rodzaju zależy jakimi możliwościami rozbudowy będzie dysponował nasz komputer, jakie urządzenia będzie mógł obsługiwać oraz decyduje o wyborze komponentów z jakimi będzie mógł współpracować - rodzaj procesora, pamięci, kart rozszerzeń czy obudowy

7 PAMIĘĆ KOMPUTERA Pamięć wewnętrzna Pamięć ROM Pamięć operacyjna (RAM)
Pamięć zewnętrzna dyskietka dysk twardy płyta CD-ROM Jednostki pamięci: 1 bit (b) - najmniejsza jednostka informacji 1 bajt (B) - 8 bitów (b) 1 kilobajt (KB) bajty (B) 1 megabajt (MB) kilobajty (KB) 1 gigabajt (GB) megabajty (MB)

8 DYSK TWARDY- pamięć zewnętrzna
Dysk twardy – jeden z typów urządzeń pamięci masowej, wykorzystujących nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa twardy dysk (hard disk drive) powstała w celu odróżnienia tego typu urządzeń od tzw. miękkich dysków, czyli dyskietek (floppy disk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na elastyczne podłoże, a nie jak w dysku twardym na sztywne.

9 Pierwowzorem twardego dysku jest pamięć bębnowa
Pierwowzorem twardego dysku jest pamięć bębnowa. Pierwsze dyski twarde takie, jak dzisiaj znamy, wyprodukowała w latach 70 XX w. firma IBM. Była to słynna seria o nazwie Winchester. Obecnie sam wynalazca nie produkuje już dysków – w 2002 r. zawarł porozumienie joint venture z firmą Hitachi, na mocy którego IBM prowadzi prace badawcze oraz sprzedaje rozwiązania, a Hitachi produkuje jednostki dyskowe, jak też i systemy dyskowe. Pamięć komputera ZAM-41

10 Dysk twardy służy do zapisu, przechowywania i odczytu programów, oraz wyników pracy komputera. Ma hermetycznie zamkniętą obudowę, wewnątrz której znajdują się talerze wirujące z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. Każdy talerz ma osobną głowicę do zapisu i odczytu danych, zaś sam odstęp między głowicą a talerzem jest tak mały, że nawet drobny pyłek może uszkodzić dysk (stąd hermetyczne zamknięcie).

11 PAMIĘĆ WEWNĘTRZNA Pamięć ROM tylko do odczytu umożliwiająca rozpoczęcie pracy komputera, rozruch poszczególnych podzespołów i współpracę procesora z pozostałymi częściami zestawu komputerowego Tu jest przechowywany BIOS, który testuje sprzęt po włączeniu komputera, uruchamia system operacyjny i kontroluje komunikację między urządzeniami komputera. Pamięć operacyjna (RAM) - w niej procesor przechowuje dane operacyjne, które powstają podczas pracy na komputerze. Te dane niestety giną po wyłączeniu komputera. Nie może być modyfikowana, można z niej tylko odczytywać dane.

12 PAMIĘĆ ZEWNĘTRZNA- dyskietka
Dyskietka (ang. Floppy Disk — FD) to nośnik do przechowywania danych. Jest zbudowana z tworzywa sztucznego, w którego wnętrzu umieszczony jest mały krążek do zapisu i przechowywania danych. Na dyskietce maksymalnie można zapisać 1,44 MB danych. Zapisywanie danych i odczytywanie ich odbywa się w stacji dyskietek. Ten nośnik pamięci można łatwo przenosić z jednego komputera do drugiego, niestety jest mało pojemny. Można na nim umieścić zaledwie 1,44 MB informacji.

13 PAMIĘĆ ZEWNĘTRZNA- płyty
Płyty CD-ROM możemy odczytać w napędzie CD-ROM. Na tego rodzaju płytach występują oznaczenia: 40x, 48x czy 52x informujące, jaką posiadają maksymalną szybkość odczytu danych. Na płytach CD-R i CD – RW możemy zapisywać i odczytywać dane. Przy czym płyty CD – R umożliwiają jednorazowy zapis informacji bez możliwości kasowania danych, zaś na płytach CD-RW możemy nagrywać i kasować dane wielokrotnie. Do tego celu niezbędna jest nagrywarka. Za jej pomocą możliwe jest nagrywanie i kasowanie większej ilości informacji niż na dyskietkach, gdyż pojemność płyt CD-R i CD-RW wynosi 700 – 800 MB. Płyty DVD należą do bardzo pojemnych, gdyż mogą przechowywać około 17 GB danych. Aby możliwy był jednak ich odczyt, potrzebny jest napęd DVD. Natomiast do zapisu niezbędna jest nagrywarka DVD.

14 DYSKIETKA/ PŁYTY

15 KARTY ROZSZERZEŃ Karta rozszerzeń to dodatkowym układ elektroniczny będący komponentem systemu komputerowego. Kartę montuje się na płycie głównej. Najczęściej spotkane rodzaje kart rozszerzeń to karty graficzne, dźwiękowe, sieciowe a także karty telewizyjne czy sieciowe.

16 KARTA DŹWIĘKOWA Karta dźwiękowa umożliwia nagrywanie i odtwarzanie dźwięku. Możemy do niej podłączać np. głośniki, słuchawki czy mikrofon. Sama karta dźwiękowa nie umożliwia jeszcze słuchania dźwięków. Bez odpowiednich urządzeń wyjścia, takich jak głośniki czy słuchawki nie usłyszymy ani jednego dźwięku. Obecnie oprócz kart umożliwiających odtwarzanie dźwięku dwukanałowego spotyka się karty umożliwiające zapis i odtwarzanie dźwięku wielokanałowego, co pozwala uzyskać określone efekty dźwiękowe określane dźwiękiem kina domowego.

17 KARTA GRAFICZNA Karta grafiki odpowiada za wyświetlanie obrazu na ekranie monitora. Od karty graficznej i monitora zależy jakość wyświetlanego obrazu. Karty graficzne różnią się między sobą szybkością pracy, wielkością pamięci RAM, wyświetlaną rozdzielczością obrazu, liczbą dostępnych kolorów oraz częstotliwością odświeżania obrazu.

18 KARTA TELEWIZYJNA Karta telewizyjna umożliwia oglądanie na ekranie komputera programów telewizyjnych. Niektóre karty tego typu umożliwiają także podłączenie odtwarzacza wideo lub kamery. Coraz częściej karty telewizyjne są wyposażane w tuner radiowy.

19 URZĄDZENIA WEJŚCIA Klawiatura— jest to podstawowym urządzeniem służącym do porozumiewania się użytkownika z komputerem. Za jej pomocą możliwe jest wprowadzanie danych. Zwykle jest podłączona przewodem do komputera. Istnieją również, klawiatury bezprzewodowe, w których przepływ danych odbywa się za pośrednictwem fal radiowych. Standardowa klawiatura ma 101 klawiszy i kształt prostokąta. W tzw. klawiaturach ergonomicznych wydzielone zostało miejsce umożliwiające naturalne ułożenie rąk podczas pisania..  

20 URZĄDZENIA WEJŚCIA Mysz — jest jednym z elementów stanowiska komputerowego. To małe urządzenie, nazywane przez niektórych „komputerowym gryzoniem” przyjmuje różny wygląd i w zależności od modelu charakteryzuje się różnymi możliwościami. Mysz przeważnie jest połączona z komputerem za pomocą przewodu. We wnętrzu myszy znajduje się kulka wykonana ze specjalnego tworzywa, która podczas przesuwania po podłożu styka się bezpośrednio z rolkami. Niestety rolki ulegają częstym zabrudzeniom i wymagają czyszczenia.

21 Niektóre myszy działają bez użycia przewodu, są to tzw
Niektóre myszy działają bez użycia przewodu, są to tzw. myszy bezprzewodowe. Z komputerem komunikują się one za pomocą fal radiowych lub podczerwonych. Ogólnie mówiąc, zasada działania myszy polega na tym, że przesuwanie jej po podłożu powoduje przesyłanie impulsów elektrycznych do wnętrza komputera — procesora. Tu napływające sygnały są odpowiednio interpretowane, co w efekcie powoduje na ekranie ruch wskaźnika (kursora) myszy lub wykonanie określonego zadania.

22 URZĄDZENIA WEJŚCIA Skaner jest urządzeniem umożliwiającym przetworzenie obrazu z nośnika fizycznego na postać cyfrową oraz wprowadzenie tego obrazu (zdjęcia, widokówki, obrazka) do pamięci komputera. Tak otrzymany obraz może być wyświetlony na ekranie monitora, a następnie za pomocą odpowiednich narzędzi programowych dalej przetwarzany. Nie wystarczy samo podłączenie skanera do komputera i sieci elektrycznej, należy również zainstalować dołączony przez producenta sterownik i niezbędny program umożliwiający skanowanie obrazów. Uruchamiając program do skanowania, określamy, z jaką rozdzielczością ma być obraz odwzorowany. Sterownik program sterujący współpracą komputera z określonym urządzeniem. Sterowniki można zwykle znaleźć na płycie CD-ROM dołączonej do urządzenia lub na stronie WWW producenta. Rozdzielczość to liczba punktów w jednej linii skanowanego obrazu, które całkowicie mieszczą się w 1 calu długości.

23 Skaner

24 URZĄDZENIA WYJŚCIA Monitor wyświetla informacje wprowadzone przez użytkownika do komputera, które są efektem wykonania przez komputer określonych poleceń. Taką możliwość zapewnia komputerowi znajdująca się w jego wnętrzu karta graficzna. Jakość obrazu na ekranie monitora zależy od częstotliwości jego odświeżania. Im częściej jest on odświeżany, tym mniejsze jest migotanie obrazu oraz lepszej jakości obraz. O jakości obrazu decyduje także jaskrawość, kontrast, rozdzielczość, nasycenie barw, itp. Na rynku dostępnych jest wiele modeli monitorów oferowanych przez różne firmy. Tradycyjne monitory z lampami kineskopowymi określa się jako monitory CRT. Coraz częściej możemy się spotkać z monitorami ciekłokrystalicznymi (LCD), które charakteryzują się znakomitą ostrością oraz brakiem migotania. Monitory LCD to nowoczesne, płaskie monitory ciekłokrystaliczne.

25 Monitor

26 URZĄDZENIA WYJŚCIA Drukarka — to jeden z podstawowych elementów wyposażenia stanowiska komputerowego. Drukarkę podłączamy do komputera oraz sieci elektrycznej, a następnie musimy ją zainstalujemy sterowniki drukarki dołączane przez producentów do każdego modelu. W zależności od zastosowania rozróżniamy drukarki: atramentowe, laserowe oraz drukarki igłowe. Drukarki atramentowe są najczęściej stosowane do potrzeb domowych. Wyposażone są w wymienialne pojemniki z tuszem. Drukarki te nie należą do najszybszych, ale mimo to oferują w miarę wysoką jakość wydruku. Możliwy jest wydruk czarno-biały i kolorowy. Drukarki laserowe odgrywają dużą rolę głównie w zastosowaniach biurowych, oferując wysoką jakość wydruku i mniejsze koszty eksploatacji. Dodatkowym atutem jest również duża wydajność tonera, czyli sproszkowanego tuszu. Drukarki laserowe umożliwiają szybki wydruk odporny na działanie światła i wody. Drukarki igłowe stosuje się coraz rzadziej; używane są jeszcze np. do wydruku faktur czy wydruków stanów magazynowych. Drukarki tej klasy umożliwiają wydruk oryginału i kopii, drukując specjalnym, wielowarstwowym papierze. Duża hałaśliwość i powolna praca odsunęły drukarki igłowe w cień

27 Drukarki Drukarka laserowa Drukarka atramentowa

28 URZĄDZENIA WYJŚCIA Głośniki i słuchawki to kolejne urządzenia wyjściowe, dzięki którym możemy odbierać efekty dźwiękowe. Do kart dźwiękowych możemy dziś dołączyć nie tylko dwa, ale i większą ilość liczbę głośników. Obecnie możemy spotkać Niektóre głośniki, które posiadają dodatkowe funkcje, jakimi są: regulacja barwy dźwięku czy poziomu basów. Głośniki często są wyposażone w gniazdko do podłączania słuchawek, które możemy wykorzystać w sytuacji, kiedy nie chcemy przeszkadzać innym.

29

30 URZĄDZENIA WEJŚCIA/WYJŚCIA
Modem to urządzenie, które przetwarza dane i przesyła je między komputerami z użyciem standardowej linii telefonicznej Istnieją modemy wewnętrzne (instalowane wewnątrz komputera) i zewnętrzne. Podstawowym parametrem modemu jest szybkość wysyłania i odbierania danych. Przyjmuje się, że maksymalne prędkości modemów dochodzą do b/s dla modemów podłączanych do zwykłych linii telefonicznych (w praktyce te parametry są mniejsze).

31 Gdy korzystamy z Neostrady, ISDN, połączenia przez sieć telewizji kablowej czy transmisji radiowej to modemy mają znaczenie większe prędkością(analogowa), nadawca musi je przekształcić na postać analogową dla potrzeb transmisji, a odbiorca z powrotem zamienić formę analogową na bity i bajty, zrozumiałe dla swojego komputera. Operację taką wykonuje urządzenie zwane

32 KONIEC ;)


Pobierz ppt "BUDOWA KOMPUTERA OPRACOWANIE:P.K.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google