Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Angielskie słowo „Christmas” to skrót od słów Mass of Christ (msza Chrystusa). Odprawiano ją o dwunastej w nocy z 24 na 25 grudnia. Zgodnie z tradycją.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Angielskie słowo „Christmas” to skrót od słów Mass of Christ (msza Chrystusa). Odprawiano ją o dwunastej w nocy z 24 na 25 grudnia. Zgodnie z tradycją."— Zapis prezentacji:

1

2  Angielskie słowo „Christmas” to skrót od słów Mass of Christ (msza Chrystusa). Odprawiano ją o dwunastej w nocy z 24 na 25 grudnia. Zgodnie z tradycją największy dzwon w kościele godzinę przed północą odzywa się cztery razy, a punktualnie o północy zaczynają bić wszystkie dzwony - to początek świąt, radość z narodzin Chrystusa.W Anglii Boże Narodzenie obchodzone było już we wczesnym średniowieczu. Wtedy narodziły się pierwsze świąteczne zwyczaje. Często były one nadaniem chrześcijańskiej treści wcześniejszym pogańskim obchodom zimowego przełomu. Niestety później większość tradycji wymarła. Współczesne Boże Narodzenie ma stosunkowo krótką historię - sięga czasów wiktoriańskich. Niektóre zwyczaje, np. choinka i dawanie prezentów przez św. Mikołaja, obchodzone są na całym świecie. Anglia ma też jednak własne, nigdzie nie spotykane praktyki

3  Św. Mikołaj (Father Christmas lub Santa Claus) dostarczy je nam w nocy, podróżując po świecie saniami zaprzężonymi w renifery. Dzieci znają każdego z imienia: Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donder i Blitzen i - najpopularniejszy - czerwononosy Rudolph. Święty Mikołaj (bo to przecież on za tym wszystkim stoi) to rzeczywiście obieżyświat. Najpierw wraz z holenderskimi osadnikami osiadł w Ameryce Północnej jako Sinter Class, by potem nieco "zangielszczyć" swoje nazwisko na Santa Claus i jako taki powrócić do Anglii.

4  Przecisnąwszy się przez komin Mikołaj, wkłada prezenty do skarpet (niegrzecznym zostawia w nich nie rózgi, lub węgiel), przegryza ciasteczko i raczy się pozostawionym dla niego napojem. To być może wyjaśnia, dlaczego nie zawsze dostajemy to, na co czekaliśmy - po kilku szklankach Staruszek traci już pewnie rozeznanie w topografii swojego wora! Zatem prezenty otworzymy dopiero 25 grudnia. Choć w Wielkiej Brytanii jedynie kilka procent społeczeństwa uczęszcza regularnie na nabożeństwa (stąd wiele kościołów zamienianych jest na sale koncertowe, domy kultury, galerie, a nawet nocne kluby!), to pasterka dla wielu jest obowiązkowym elementem świątecznej tradycji.

5

6  Pierwszego dnia Świąt (Christmas Day), dzieci szukają w swoich pończochach prezentów. Później rodziny często jedzą wspólny obiad, na który składa się pieczony indyk, gęś albo wołowina i Christmas pudding z suszonymi owocami w którym czasami dzieci mogą znaleźć ukryte monety albo drobne zabawki. Na deser są mince pies (okrągłe babeczki z suszonymi owocami, bakaliami itp.).

7  Zwyczaj zawieszania gałązki jemioły (ang. mistletoe), pod którą można pocałować nie tylko ukochaną osobę został już szeroko rozpropagowany poza granicami kultury krajów anglojęzycznych. Coraz częściej na jemioła pojawia się także w polskich domach. Dlaczego akurat jemioła? Okazuje się, że nikt tak naprawdę nie wie, może poza Druidami, zamieszkującymi Brytanię 2 tysiące lat temu. To oni właśnie uważali ją za świętą roślinę i wykorzystywali w swoich ceremoniach religijnych.

8

9 Boxing Day to  święto obchodzone w Wielkiej Brytanii oraz w innych krajach Wspólnoty 26 grudnia dzień po Bożnym Narodzeniu) lub w niektórych krajach na następny dzień powszedni po świętach, jeżeli 26 grudnia przypada na sobotę lub niedzielę

10  Nazwa święta wywodzi się od tradycyjnego, datującego się od średniowiecza zwyczaju darowania służbie lub biednym podarunków zapakowanych w pudełka (według słownika oksfordzkiego "To give a Christmas-box (colloq.); whence boxing-day",) istnieje wiele tradycji ludowych wyjaśniających powstanie tego zwyczaj, większość z nich wiąże się z rozdawaniem prezentów, pieniędzy czy jedzenia zapakowanych w pudełka.

11

12 Wielkanoc w Wielkiej Brytanii Wielkanoc w Anglii ma swój początek długo przed nastaniem chrześcijaństwa. Wielkanoc swoją nazwę zawdzięcza po bogini wiosny - Eostre. Wielkanoc nie oznacza jedynie końca zimy ale jest także końcem postu. I dlatego jest czasem radości i świętowania. Pisanki i zając wielkanocny Zając wielkanocny był symbolem pradawnej bogini księżyca i stanowi element dekoracyjny stołu wielkanocnego. Dawniej po okresie świąt wielkanocnych rozpoczynano polowania na zające. Wielkanoc była dniem dla par biorących ślub. Dlatego być może w okresie Wielkiej Nocy ludzie ubierali się w odświętne stroje. Kobiety przywdziewały specjalne czepki ozdabiane wstążkami i kwiatami. Dziś można obejrzeć te nakrycia w Londynie na specjalnej paradzie wielkanocnej

13 Symbole wielkanocy Jaja jako symbol wiosny i nowego życia są nierozerwalnie związane z Wielkanocą w Anglii. Dawniej były dekorowane farbami jak nasze polskie pisanki. Obecnie zostają wyparte przez czekoladowe jaja wielkanocne. Na północy Anglii w Preston jest zwyczaj turlania jaj. Jaja ugotowane na twardo są turlane po zboczu i jajo które najdalej się sturla wygrywa :)

14

15 W Wielkiej Brytanii dzień Mardi Gras znany jest pod nazwą "Pancake Day" i jak nazwa wskazuje - jest okazją do spożycia naleśników  Warto dodać że, Mardi Gras, jak i Pancake Day, mają podobne korzenie do tłustego czwartku - czyli są dniami wielkiego jedzenia i zabawy przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.

16

17  Prima aprilis, dzień żartów – obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, zapoczątkowany mniej więcej w połowie XIII wieku, obchodzony w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego.

18  Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje. W Wielkiej Brytanii nazywany jest Dniem Głupca („April Fool's Day” lub „All Fool's Day”), a we Francji Dniem Ryby. Zwyczaj ten pochodzi ze starożytnego Rzymu.

19

20 Trochę historii Dzień Guya Fawkesa angielskie święto ludowe obchodzone hucznie 5 listopada w rocznicę wykrycia spisku prochowego Guya Fawkesa, będącego próbą wysadzenia w powietrze Parlamentu. Tradycją tego dnia jest palenie przez dzieci kukieł wyobrażających Guya Fawkesa, a także pokazy ogni sztucznych i festyny.

21

22

23 Dni ustawowo wolne od pracy  Dni ustawowo wolne od pracy w Wielkiej Brytanii tzw. bank holidays to święta państwowe, w które zamknięte są banki i wiele innych firm. Dni ustawowo wolne od pracy przypadają w różne dni zależnie od tego, w której części Wielkiej Brytanii mieszkasz.

24

25  Father's Day jest dniem cześć przodkom, obchodzony w trzecią niedzielę czerwca w 52 krajach na świecie i w inne dni, w innych miejscach. Stanowi on uzupełnienie Dzień Matki, uroczystości ku czci matki.przodkomDzień Matkimatki

26 Festiwal  W UK festiwal Dzień Ojca obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca, a zatem dzień festiwalu, nigdy nie jest ustalony. Wiele osób z tej okazji wyraża miłości do swych ojców poprzez dawanie popularnych prezentów, takich jak karty, kwiaty, czekoladki czy krawaty. Małe dzieci często dają prezenty własnoręcznie zrobione.

27 .

28  Dzień Matki obchodzony jest w Wielkiej Brytanii z wielką euforią i rozmachem. W Wielkiej Brytanii uroczystość Dnia Matki odbywa się w czwartą niedzielę miesiąca wielkiego postu.

29 May Day  pierwszy poniedziałek maja: May Day – dzień marszów osób związanych z Partią Pracy

30 Remembrance Sunday  Święto to upamiętnia wszystkich poległych w wojnach, żołnierzy i cywilów. Ustanowione na pamiątkę zakończenia I Wojny Światowej, tradycyjnie juz czczone jest dwoma minutami ciszy o 11:00 jedenastego dnia jedenastego miesiąca. Symbolem tego święta jest czerwony mak wpinany w klapy.  Pod pomnikami poległych są składane wieńce z maków - zamiennie z Remembrance Day jest używana nazwa Poppy Day (Dzień Maka).

31 Czyli jak spędza się tam to święto.

32

33

34

35 Dane główne Elżbiety II Elżbieta II urodzona 21 kwietnia 1926 w Londynie, królowa Wielkiej Brytanii, koronowana 2 czerwca 1953.

36 Kiedy Elżbieta miała 10 lat umarł jej dziadek, król Jerzy V. Tron objął jej stryj, książę Walii, jako Edward VIII. Ten jednak, nie mogąc poślubić swojej wybranki, dwukrotnie rozwiedzionej Amerykanki Wallis Simpson, abdykował 11 grudnia 1936. Ojciec Elżbiety, książę Yorku, został wówczas królem jako Jerzy VI. Elżbieta została następczynią tronu. Zachwycona swoim nowym statusem pochwaliła się siostrze, która na to odpowiedziała: "Poor you..." (Biedactwo...). Wraz ze wstąpieniem ojca na tron Elżbieta uzyskała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Elżbiety. W Walii pojawiły się głosy za przyznaniem Elżbiecie tytułu księżnej Walii, ale królowi doradzono, że może być to tytuł jedynie żony księcia Walii, a nie tytuł następczyni tronu. Następczyni tronu

37

38 Jest to święto obchodzone szczególnie na Irlandii Północnej i Republiki Irlandii oraz takich krajach jak Wielka Brytania, Kanada, USA, Argentyna, Australia, Nowa Zelandia.

39 Niewiele wiadomo o wczesnym życiu Patryka, choć wiadomo, że urodził się w rzymskiej Brytanii w IV wieku, w zamożnej Romano- brytyjskiej rodzinie. Jego ojciec i dziadek byli diakonami w Kościele. W wieku szesnastu lat został porwany przez irlandzkich najeźdźców i zabrany do Irlandii jako niewolnik. Uważa się, że był przetrzymywany gdzieś na zachodnim wybrzeżu Irlandii. Zgodnie z jego wypowiedzią, powiedział, że Bóg we śnie nakłonił go do ucieczki z niewoli. Kazał mu biec do wybrzeża, gdzie miał stać statek i miał powrócić do Wielkiej Brytanii. Po powrocie, szybko przystąpił do Kościoła w Auxerre w Galii i uczył się na diakona. W 432, znów Bóg powiedział, że został powołany z powrotem do Irlandii jako biskup, do chrystianizacji Irlandii z ich rodzinnych politeizm. Po niemal trzydziestu latach nawracania Irlandczyków, zmarł 17 marca 461, i według tradycji został pochowany w Downpatrick. Historia Świętego Patryka

40 Dzień Świętego Patryka w Wielkiej Brytanii. Wyścigi konne w Cheltenham Festival przyciąga wielu Irlandczyków, zarówno mieszkańców Wielkiej Brytanii i wielu, którzy podróżują z Irlandii, a zazwyczaj zbiega się z Saint Patrick's Day.

41 Birmingham posiada największą Patrick's Day Parade Saint w Wielkiej Brytanii. Ogromna parada odbywa się w centrum miasta o długości 3 km. Trasa ciągnie się przez centrum miasta. London, od 2002 r. odbywa się Saint Patrick's Day Parade rocznych, które odbywa się w weekendy około 17, zwykle na Trafalgar Square. W 2008 r. wody fontanny Trafalgar Square były pofarbowane na zielono.

42 Na koniec kilka zdjęć z St. Patrick’s Day.

43

44 Wody Tamizy.

45

46 KONIEC

47 Przygotowała klasa VIB  Skład: Mikołaj Urbanowicz – lider Szymon Miechowiecki Adam Witek Anna Zaleska Kuba Nowakowski Mateusz Fabiś Michał Owoc


Pobierz ppt " Angielskie słowo „Christmas” to skrót od słów Mass of Christ (msza Chrystusa). Odprawiano ją o dwunastej w nocy z 24 na 25 grudnia. Zgodnie z tradycją."

Podobne prezentacje


Reklamy Google