Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grupa Ziółka prezentuje…. Irena Szewińska Biografia Irena Szewińska, z domu Kirszenstein. Urodziła się 24 maja 1946 w Leningradzie, w obozie dla uchodźców.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grupa Ziółka prezentuje…. Irena Szewińska Biografia Irena Szewińska, z domu Kirszenstein. Urodziła się 24 maja 1946 w Leningradzie, w obozie dla uchodźców."— Zapis prezentacji:

1 Grupa Ziółka prezentuje…

2 Irena Szewińska

3

4 Biografia Irena Szewińska, z domu Kirszenstein. Urodziła się 24 maja 1946 w Leningradzie, w obozie dla uchodźców. Jej rodzice byli Żydami polskiego pochodzenia. W 1967 roku wyszła za Janusza Szewińskiego. Ma dwóch synów: Andrzeja (1970, reprezentant Polski w siatkówce) i Jarosława (1981).

5 Irena Szewińska z mężem.

6 Absolwentka… warszawskich szkół: warszawskich szkół: -Szkoła Podstawowa nr 19 przy ul. Zakroczymskiej, -Liceum im. Jarosława Dąbrowskiego, -W 1970 ukończyła studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i otrzymała tytuł magistra ekonomii politycznej. i otrzymała tytuł magistra ekonomii politycznej.

7 Liceum, do którego uczęszczała Irena Szewińska.

8 Sukcesy szkolne Talent długonogiej i bardzo szczupłej 15-letniej dziewczyny odkryła w Liceum na Świętokrzyskiej nauczycielka wf Liliana Bucholc. Podczas pierwszych sprawdzianów w parku Agrykola debiutantka przebiegła 60 metrów w 8.3 sekundy Talent długonogiej i bardzo szczupłej 15-letniej dziewczyny odkryła w Liceum na Świętokrzyskiej nauczycielka wf Liliana Bucholc. Podczas pierwszych sprawdzianów w parku Agrykola debiutantka przebiegła 60 metrów w 8.3 sekundy i skoczyła wzwyż 138 cm. "Porwana" zaraz potem do klubu Polonia przez znakomitego oszczepnika Jana Kopytę, występowała często podczas organizowanych przez "Express Wieczorny" Czwartków Lekkoatletycznych. Z tego okresu pochodzi zapis pierwszego rekordu Polski młodziczek i skoczyła wzwyż 138 cm. "Porwana" zaraz potem do klubu Polonia przez znakomitego oszczepnika Jana Kopytę, występowała często podczas organizowanych przez "Express Wieczorny" Czwartków Lekkoatletycznych. Z tego okresu pochodzi zapis pierwszego rekordu Polski młodziczek w skoku wzwyż 156,5 cm. Już wtedy mówiono i pisano o "narodzinach wielkiego talentu".

9 Dlaczego taka dyscyplina ? Irena Szewińska wybrała tę dyscyplinę, ponieważ od wczesnych lat szkolnych fascynowały ją biegi. W wieku 14 lat dołączyła do klubu Polonia Warszawa, gdzie zaczęła rozwijać swój wielki talent. Irena Szewińska wybrała tę dyscyplinę, ponieważ od wczesnych lat szkolnych fascynowały ją biegi. W wieku 14 lat dołączyła do klubu Polonia Warszawa, gdzie zaczęła rozwijać swój wielki talent.

10 Osiągnięcia olimpijskie

11

12 Rekordy świata W czasie swojej kariery wielokrotnie pobiła rekordy świata w następujących konkurencjach: W czasie swojej kariery wielokrotnie pobiła rekordy świata w następujących konkurencjach: - 100 m – 2 razy do 11,1 s w 1965 - 200 m – 3 razy do 22,21 s w 1974 - 400 m – 3 razy do 49,29 s w 1976 - sztafeta 4 x 100 m – 2 razy do 43,6 s w 1964

13 Plany na przyszłość Na pewno nie jestem kobietą żądną władzy. Prawdę mówiąc, to po zakończeniu sportowej kariery nie miałam w ogóle pojęcia o tym, że pozostanę w sporcie. Właściwie to za bardzo nawet nie wiedziałam, co chciałam robić. Wówczas pojawiła się propozycja zostania członkiem kierownictwa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Po dwóch miesiącach były również wybory do władz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Na pewno nie jestem kobietą żądną władzy. Prawdę mówiąc, to po zakończeniu sportowej kariery nie miałam w ogóle pojęcia o tym, że pozostanę w sporcie. Właściwie to za bardzo nawet nie wiedziałam, co chciałam robić. Wówczas pojawiła się propozycja zostania członkiem kierownictwa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Po dwóch miesiącach były również wybory do władz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W grudniu 1980 roku zostałam sportowym działaczem. I tak krok po kroku wciągnęłam się w pracę, która daje mi dużo satysfakcji. Teraz, gdy kieruję Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, rozumiem jak mało kto problemy zawodników. A moje sukcesy przydają się w prowadzeniu tego jednego z największych w kraju sportowego związku.

14 Ciekawe wypowiedzi na jej temat Zapytana o to, na czym polega jej wyjątkowość odpowiada: - Myślę, że przede wszystkim na tym, że w moim życiu musiałam pogodzić uprawianie zawodowego sportu z wyjściem za mąż, urodzeniem najpierw jednego, a potem także i drugiego syna. A ponadto musiałam dać radę ukończyć w tak zwanym międzyczasie studia ekonomiczne. Dlatego powiem tak: jak się umie rozkładać czas ekonomicznie, to na wszystko go starczy.

15 Te zdjęcia warto zobaczyć!

16 Irena Szewińska w młodości.

17

18

19

20

21

22

23

24 Rymowanka grupy Irena Szewińska wielokrotna mistrzyni olimpijska. Biega niczym Usain Bolt, bo najważniejszy jest dla niej sport. bo najważniejszy jest dla niej sport. Złote medale w garści ma, każdy wobec niej respekt ma. Ona świetnie biega wciąż, bo trenował ją jej mąż. bo trenował ją jej mąż. Dziękujemy Pani Ireno!!!


Pobierz ppt "Grupa Ziółka prezentuje…. Irena Szewińska Biografia Irena Szewińska, z domu Kirszenstein. Urodziła się 24 maja 1946 w Leningradzie, w obozie dla uchodźców."

Podobne prezentacje


Reklamy Google