Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Otwarta biblioteka w otwartej szkole Opracowanie: Iwona Supronowicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Otwarta biblioteka w otwartej szkole Opracowanie: Iwona Supronowicz."— Zapis prezentacji:

1 Otwarta biblioteka w otwartej szkole Opracowanie: Iwona Supronowicz

2 22 Rok szkolny 2015/2016 Rokiem Otwartej Szkoły Według minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej, otwarta szkoła to taka, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport i środowiska lokalne. Otwarta szkoła czerpie z osiągnięć środowiska. Otwarta szkoła jest otwarta na rodziców, bo są oni bardzo pomocni w realizacji zamierzeń wychowawczych czy profilaktycznych. Rodzic może być dla szkoły ekspertem.

3 33 Projekt "Powroty - Otwarta szkoła" Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi działalność doradczą dla uczniów przybywających z zagranicy i szkół przyjmujących. W ramach realizacji projektu systemowego „Otwarta Szkoła – System Wsparcia Uczniów Migrujących” przygotowano materiały informacyjne, które ułatwiają integrację ucznia przybywającego do polskiego systemu oświaty. Multimedialna platforma umożliwia bezpośredni kontakt z doradcami ORPEG, udzielającymi wszelkich istotnych informacji przy podejmowaniu decyzji o powrocie, wyborze szkoły, przyjęciu, a następnie właściwej organizacji procesu integracji w środowisku szkolnym.

4 44 Otwarta biblioteka w otwartej szkole http://www.interklasa.pl/portal/index/dokumenty/interklas a/biblioteka_szkolna.pdf?page=info&action=showdoc&oi d=304124 http://www.interklasa.pl/portal/index/dokumenty/interklas a/biblioteka_szkolna.pdf?page=info&action=showdoc&oi d=304124 Śmiało można powiedzieć: jaki właściciel, taka szkoła, jaka szkoła, taka biblioteka. Modele organizacyjne bibliotek szkolnych na świecie przybierają różne kształty - w zależności od potrzeb, tradycji oraz możliwości ekonomicznych w danym kraju. Biblioteki bardziej tradycyjne (wypożyczalnia i czytelnia), nowocześniejsze mediateki (gromadzące różne media, wyposażone w sprzęt medialny i komputerowy), wielofunkcyjne centra informacyjne i dydaktyczne, jak i takie, które sprawdzają się tylko w lokalnych warunkach (np. bibliobusy, biblioteki publiczno-szkolne, biblioteki pełniące zarazem funkcje ośrodka metodycznego w szkole).

5 55 Szkoła Podstawowa nr 1 w Pile Dnia 25 lutego 2016 r. do szkoły przybyła pani leśnik Małgorzata Plata z Nadleśnictwa Kaczory. Gość opowiedział o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Pani leśnik mówiła o zwierzętach i ptakach zamieszkujących las, o ich zwyczajach i potrzebach. Uczniowie klas Ib, Id i Ie obejrzeli filmik przygotowany przez panią Małgosię o mieszkańcach lasu oraz usłyszeli różne odgłosy zwierząt. Najciekawszym głosem okazał się odgłos rysia. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały figurki zwierząt wykonane z drewna.

6 66 Szkoła Podstawowa nr 1 w Pile W dniach 8 - 10 grudnia w szkole odbyły się "Godziny Kodowania", organizowane w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej. Jest to inicjatywa, która pozwala doświadczyć, że każdy bez względu na wiek może czerpać radość z nauki podstaw programowania. W czasie trwania "Godziny Kodowania" uczestnicy mogli spróbować swoich sił rozwiązując proste problemy i zdobywając nowe umiejętności poprzez pokonywanie kolejnych poziomów.

7 77 Szkoła Podstawowa nr 1 w Pile 11 listopada w Święto Niepodległości 70 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Pikniku Marcińskim, który jak co roku organizowany był przez pilskie PTTK. Trasa wiodła spod fontanny na ulicy Śródmiejskiej przez piękne tereny okalające nasze miasto i doprowadziła nas do mety nad Jezioro Piaszczyste.

8 88 Szkoła Podstawowa nr 2 w Pile 26 II 2016 Spółka Wodno - Ściekowa "GWDA" w Pile świętowała jubileusz 30-lecia. Uczniowie klasy patronackiej Szkoły Podstawowej nr 2 mieli przyjemność uświetnić swoim występem uroczystość, która odbyła się w sali miejskiej przy ulicy Dąbrowskiego. Dnia 20 lutego uczniowie klasy IIb z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w nagraniu piosenki dla Spółki Wodno-Ściekowej „Gwda”. Autorem słów piosenki jest pani Agnieszka Kopacz, natomiast muzykę skomponował pan Piotr Belak. Podczas realizacji nagrania wykonawcy wykazali talent wokalny, a rodzice mogli usłyszeć i podziwiać swoje pociechy. Dzieci miały okazję zwiedzić profesjonalne studio nagrań.

9 99 Szkoła Podstawowa nr 2 w Pile W dniu 19.02.2016 uczniowie klasy II a udali się z wizytą do Sądu Okręgowego w Poznaniu XIV Wydział Cywilny z siedzibą w Pile. Dzieci miały okazję zwiedzić salę sądową, w której sąd rozpoznaje sprawy cywilne. Mogły przymierzyć togę i łańcuch sędziowski. Zobaczyć jak nagrywane są rozprawy oraz z jakich kodeksów korzystają sędziowie. Uczniowie dowiedzieli się jakie sprawy rozpoznawane są w sądach i jakie są zawody prawnicze. Miały okazję zobaczyć również sekretariat sądowy oraz pomieszczenia dla osób pozbawionych wolności, które znajdują się w Sadzie Rejonowym w Pile.

10 10 Szkoła Podstawowa nr 2 w Pile W środę 10 II 2016 uczniowie klasy III C wraz z wychowawcą udali się do Biblioteki Pedagogicznej, gdzie wzięli udział w zajęciach czytelniczo - medialnych pod tytułem,,Piła - moje miasto". Zajęcia te, poprowadzone przez panią Iwonę Wołejko, miały na celu przybliżenie dzieciom najważniejszych wydarzeń z dziejów Piły oraz zaznajomienie z postaciami najbardziej zasłużonymi dla miasta.

11 11 Biblioteka szkolna w SP 2 Dnia 21 i 23 X 2015 po raz kolejny gościliśmy w bibliotece szkolnej p. Mirosławę Michałek - bibliotekarza z PBP w Pile. Tym razem nasz Gość zaprezentował uczniom klasy Id i Ie książkę „Syrop maga Abrakadabry”. Dzieci zetknęły się z kulturą krajów Bliskiego Wschodu: bajką, muzyką, tańcem i zobaczyły, że w książkach znaleźć można wiele ciekawych wiadomości.

12 12 Szkoła Podstawowa nr 4 w Pile Spotkania z cyklu „100 pytań do…” Tym razem gościem szóstoklasistów był pan Andrzej Latosiński, komisarz z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Pile. Tematem spotkania był problem odpowiedzialności nieletnich za popełnione czyny oraz profilaktyka uzależnień.

13 13 100 pytań do… Marka Iwanowicza. Gościem spotkania był nasz absolwent – Marek Iwanowicz, który od dwóch lat uczy się i trenuje w USA w Mountain Mission School. Cieszymy się, że nie zapomniał o „Czwórce”. Uczniowie klas sportowych i klasy VIc dowiedzieli się, że sukces można osiągnąć tylko ciężką pracą. Nasz uzdolniony młody koszykarz opowiedział o tym, jak wygląda jego życie w Ameryce. Wypełnione jest treningami, ćwiczeniami, które trzeba wykonywać z pełnym zaangażowaniem.

14 14 Szkoła Podstawowa nr 5 w Pile W poniedziałkowe przedpołudnie 7 marca uczniowie klasy I a i I b pod opieką wychowawczyń udali się z wizytą do Straży Pożarnej.

15 15 Szkoła Podstawowa nr 5 w Pile Oddaj innym kawałek swojego serducha. Gościem klasy III b był absolwent naszej szkoły Daniel Niżyński, który od 7 lat jest wolontariuszem. Opowiadał dzieciom czym jest wolontariat, na czym polega, w jaki sposób i kto może pomagać i o wielu akcjach, w których miał zaszczyt uczestniczyć.

16 16 Biblioteka szkolna w SP 5 W czytelni odbyło się spotkanie z panem Pawłem Różyckim, przedstawicielem Stowarzyszenia Edukacji Medialnej i Filmowej, które działa przy TV „Asta”. Gość zaprezentował uczniom klas VI film „Powstanie Wielkopolskie. Most na Noteci”. Po projekcji przyszedł czas na opowieści i pytania.

17 17 Szkoła Podstawowa nr 7 w Pile Akcja "Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia„. Odbyły się wycieczki do piekarni, degustacje chleba, prowadzone były pogadanki, tworzono plakaty, gazetki tematyczne. W ramach tematu zbieraliśmy wiele ciekawostek na temat chleba, zorganizowane zostały wystawy. Światowy Dzień Chleba – 16 X.

18 18 Szkoła Podstawowa nr 7 w Pile Dnia 12 grudnia, w piątkowe popołudnie, uczniowie klasy IVc wraz wychowawcą uczestniczyli w warsztatach przedświątecznych, które odbyły się w Muzeum Okręgowym w Pile. Wspólnie wykonywaliśmy ozdoby choinkowe z papieru, słomy oraz masy solnej.

19 19 W styczniu uczniowie klasy I b z wychowawcą wybrali się do Centrum Ratowniczego przy Komendzie Powiatowej PSP w Pile. Wizyta miała na celu poznanie pracy strażaka oraz zasad bezpieczeństwa na wypadek pożaru lub innych zagrożeń.

20 20 Szkoła Podstawowa nr 12 w Pile Spotkanie z przedstawicielami Sanepidu z Piły. Tematem spotkania było: „II śniadanie”. W spotkaniu z przedstawicielami Sanepidu uczestniczyli uczniowie z pierwszych klas. Uczniowie zapoznali ze zdrową żywnością i koniecznością spożywania posiłków w postaci I i II śniadania w domu jak i w szkole.

21 21 Biblioteka szkolna w SP 12 Godzina Kodowania jest międzynarodową akcją skierowaną do dzieci i dorosłych, która zachęca do kodowania przez co najmniej 60 minut w tygodniu od 7 do 13 grudnia br. Badania pokazują, że dzieci zaczynają rozumieć koncepcje programistyczne zanim jeszcze nauczą się czytać i pisać. SP12 w trakcie Godziny Kodowania planuje zorganizować specjalne godziny kodowania dla klas I-VI oraz przeprowadzi konkurs na najładniejszą kartkę multimedialną w programie Scratch.

22 22 7 maja w szkole obchodzimy 10-te urodziny eTwinningu. Wszystkich chętnych zapraszamy do odkodowania naszych zagadek. Czeka na Was dużo niespodzianek!

23 23

24 24 Żywe obrazy: Autoportret Fridy Khalo, "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki, "Śniadanie na Trawie" Claude'a Moneta, "Lekcja anatomii doktora Tulpa" Rembranta, czy "Ostatnia wieczerza" Leonarda Da Vinci to tylko niektóre z żywych obrazów, które postanowili wykonać uczniowie SP 12. Przy tej niekonwencjonalnej lekcji historii sztuki użyli przestrzeni szkolnej, ławek, korytarzy, własnoręcznie przygotowanych rekwizytów i makijaży.

25 25 Olga Boznańska: „Dziewczynka z chryzantemami"

26 26 Leonardo da Vinci: „Portret damy z gronostajem”

27 27

28 28 Leonardo da Vinci: „Ostatnia wieczerza”

29 29 Zespół Szkół nr 1 w Pile Uczennice szkoły wzięły udział w warsztatach decoupage. Warsztaty zorganizowane zostały przez panią Adriannę Megger nauczyciela renowacji elementów architektury w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile.

30 30 Zespół Szkół nr 1w Pile Uczniowie klas trzecich gimnazjum zainteresowani kształceniem w Zespole Szkół Gastronomicznych mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach kulinarnych, które odbyły się 22.02.2016r.na terenie placówki. Gimnazjaliści z pomocą nauczycieli przedmiotów zawodowych przyrządzili w sposób bardzo profesjonalny pastę z sera twarogowego i zielonej pietruszki, pastę z sera twarogowego z koncentratem pomidorowym, tartinki z wykonanymi pastami twarogowymi, smoothie truskawkowe, ciasteczka owsiane.

31 31 Zespół Szkół nr 1w Pile I b w bibliotece osiedlowej. Dwie sympatyczne panie chętnie podsuwają dzieciom pełne pięknych ilustracji kolorowe tomiki. I choć nie wszyscy jeszcze umieją czytać, to widzę tę pasję zaciekawienia, którą chciałam im zaszczepić.

32 32 Zespół Szkół nr 1w Pile Z okazji Dnia Dziecka klasa 2a i 2c wybrały się do pilskiej czekoladziarni. Uczniowie degustowali gorącą czekoladę, poznali tajniki jej powstawania i drogę, jaką przebywa od ziarenka do słodkiej tabliczki. Tworzyli rysunki z czekolady mlecznej, białej i deserowej, robili pyszne owocowo-piankowe szaszłyki z polewą i wzięli udział w konkursie z nagrodami, w którym główną nagrodą były prawdziwe, belgijskie pralinki.

33 33 Zespół Szkół nr 1w Pile 13.12.2014 r. w namiocie podczas obchodów pilskiej Wigilii Miejskiej odbyły się występy wszystkich szkół w Pile. Szkołę reprezentowała klasa IIIb SP. Dzieci przygotowały jasełka pt. „Szopka bożonarodzeniowa”.

34 34 Biblioteka SP w Zespole Szkół nr 2 w Pile 24 czerwca 2015 r. odbył się I Rodzinny Turniej Szachowy, którego celem między innymi było popularyzowanie szachów w rodzinach. W turnieju wzięło udział 6 drużyn rodzinnych. Rozgrywki sędziował pan Andrzej Ancuta.

35 35 Różne zagadnienia oparte na własnych doświadczeniach i obserwacji prezentowali słuchaczom 30 marca 2015 r. miłośnicy wędkarstwa - Krzysztof Olechnowicz i Mateusz Lachur, uczniowie klasy 1a gimnazjum. W prowadzeniu interesującego spotkania wspierał gimnazjalistów tata Krzysia, który kilka lat temu zaraził go swoją pasją. Spotkanie zostało zorganizowane, by służyć radą i pomocą początkującym wędkarzom, promować literaturę tematyczną, bądź zarazić innych tym fascynującym hobby. 35

36 36 21 grudnia 2015 r., uczniowie klas 2-3 szkoły podstawowej spotkali się z panem Markiem Makowskim, autorem wierszy, bajek i opowiadań dla dzieci i dorosłych. Jak mówi o sobie, zawsze lubił czytać i pisać. Już będąc uczniem zapisywał rymy na ostatnich stronach zeszytu. Wiele tekstów stworzył dla swoich dzieci (m.in. dla córki Zuzanny- uczennicy naszego gimnazjum). 36

37 37 Biblioteka Gimnazjum w ZS nr 2 w Pile „Z ogromną przyjemnością miałem okazję opowiedzieć młodzieży o NAJŁATWIEJSZYM, NEUTRALNYM, MIĘDZYNARODOWYM JĘZYKU PRZYJAŹNI – ESPERANTO” – powiedział 24 listopada 2015 r. na spotkaniu z gimnazjalistami pan Kazimierz Krzyżak - esperantysta, członek Polskiego Stowarzyszenia Europa Demokracja Esperanto przy Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku 37

38 38 27 października 2015r. Ryszard Grześkowiak opowiadał gimnazjalistom o swoich przygodach w Islandii. 38

39 39 9 marca 2015 r., z okazji Dni Miasta Piły zaprosiliśmy do ZS nr 2 pana Jerzego Czaińskiego - kolekcjonera, udostępnił karty pocztowe ze swojego zbioru oraz pana Marka Kulca - wykładowcę z PWSZ w Pile. 39

40 40 Zespół Szkół nr 3 w Pile Dnia 29.02.2016 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w przedstawieniu walentynkowym, organizowanym przez I LO w Pile. Tegoroczną premierę „Teatr na Pola” skomponował z pięciu jednoaktowych sztuk amerykańskiej autorki Laurie Allen. Nasi uczniowie przy wejściu otrzymali przygotowane wcześniej słowniczki, ułatwiające im zrozumienie scenek. W tym artystycznym przedsięwzięciu wzięło udział 36 uczniów, a wśród nich wielu naszych absolwentów. 40

41 41 Gimnazjum nr 4 w Pile 14 marca uczniowie kl. 3c wzięli udział w drugim spotkaniu z cyklu „Salon sztuki” organizowanym przez RCK. Tym razem gimnazjaliści zgłębili tajniki malarstwa i rzeźbiarstwa realistycznego oraz naturalistycznego, co było świetną okazją do powtórki przed egzaminem. 41

42 42 3 marca 2016r klasa 3c, realizująca innowację chemiczno – fizyczną, ponownie odwiedziła laboratoria PWSZ. W pracowni chemicznej uczniowie pod kierunkiem mgr M. Kastelik wykrywali kationy miedzi i żelaza oraz aniony jodkowe metodą reakcji strąceniowych. 42

43 43 11 lutego klasa II b udała się z wizytą do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatura w Pile. Celem wyprawy było poszerzenie informacji o stanie środowiska w Pile oraz rzece Gwdzie, która jest tematem projektu edukacyjnego Nasze Wody realizowanego przez uczniów przy współpracy z UAM w Pile. 43

44 44 Dzisiaj, 18 grudnia, odwiedziła nas grupa przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 14 w Pile. Mali goście zostali zapoznani z krótką historią Powstania Wielkopolskiego a także postacią naszego patrona – I.J. Paderewskiego. Zwiedzili także szkołę, w tym salę historii. 44

45 45 Gimnazjum nr 5 w Pile Przylądek Rocca w Portugalii nad Atlantykiem - Przylądek Dieżniewa nad Cieśniną Beringa w Rosji – to początek i koniec trasy, którą przebył Romuald Koperski i o której opowiedział podczas spotkania w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. W. Pola w Pile. 45

46 46 W niedzielę 28 lutego 2016r. po każdej Mszy Św. w parafii św. Antoniego, wolontariusze Gimnazjum nr 5 wraz z członkami Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej zbierała ofiary na rzecz budowy Hospicjum w Pile. Pod opieką p. Barbary Jankowskiej młodzież wykonała 800 takich bibułowych kwiatów – żonkili jako symbolu nadziei w chorobie. Każdy darczyńca został obdarowany żonkilami. Uzbieraliśmy 4874,02 zł na rzecz budowy stacjonarnego Hospicjum w Pile. 46

47 47 2 marca 2016 r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Warsztaty odbyły się w Filii nr 1 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile. Prowadziła je pani Renata Stefańska. Podczas zajęć młodzież miała okazję przygotować na Wielkanoc kartki i ozdoby świąteczne. Powstały piękne zajączki, lampiony, kurczaki, motylki, które ozdobią świąteczne stoły. 47

48 48 Dnia 18 listopada 2015 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w żywych lekcjach historii, które zostały przygotowane przez Teatr Historyczny Chorągwi Komturstwa Gniewskiego z Tczewa. 48

49 49 Biblioteka szkolna Gimnazjum nr 5 w Pile 26 XI 2015 r. gościliśmy w naszej szkole dzieci z Przedszkola nr 7. Maluchy przyszły obejrzeć przedstawienie „Kot w butach” wg Jana Brzechwy. 49

50 50 W dniu 5 listopada nasi uczniowie uczęszczający do szkolnej świetlicy udali się z wizytą do młodszych kolegów, do świetlicy w Szkole Podstawowej Nr 2 w Pile. Gimnazjaliści złożyli wizytę w szkole podstawowej celem poczytania bajek wypełniając dzieciom wolny czas. Do czytania włączyli się również wychowawcy z gimnazjalnej świetlicy p. Iwona FLis i p. Sławomir Graczyk. 50

51 51 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wych.w Pile Klasa II-III u pod opieką nauczyciela bibliotekarza pani Magdaleny Krawczonek i wychowawcy pani Anny Marszałek odwiedziła PiMBP przy ul. Buczka. Tematem lekcji bibliotecznej był obchodzony dzień wcześniej Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej okazji uczniowie wysłuchali opowieści o kotach i ich zwyczajach. Wykonali również ciekawe prace plastyczne.

52 52 Biblioteka SOSW Dnia 8 grudnia 2015 w bibliotece szkolnej gościł p. Łukasz Wierzbicki podróżnik i pisarz książek dla dzieci. W spotkani uczestniczyli uczniowie niepełnosprawni intelektualnie w stopniu lekkim z klasy IV, V, VI szkoły podstawowej oraz z I, II, III gimnazjum. Autor omówił wybrane książki swojego autorstwa: „Afryka Kazika”, „Dziadek i niedźwiadek”. Lekcja połączona została z prezentacją multimedialną. Inicjatorem wydarzenia była p. Magdalena Krawczonek

53 53 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wych.w Pile W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym z inicjatywy pracownika Philips Lighting Poland S.A. w Pile pana Jerzego Wachowiaka zrealizowany został projekt pn. "Kolorowa klasa". W ramach przekazanej na realizację projektu darowizny odmalowano pomieszczenie klasowe, położono żywicę w kąciku zabaw i kąciku szatniarskim oraz zakupiono i zamontowano rolety okienne. W pracach dzielnie uczestniczyli wolontariusze - państwo Jerzy i Anna Wachowiak oraz wychowawca klasy pani Anna Marszałek. Program "InicJaTyWy z PHILIPSem" wspiera projekty wolontariackie pracowniów Philips Lighting Poland S.A. na rzecz społeczności lokalnej.

54 54 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wych.w Pile Uczniowie klasy V-VIuB i I u gimnazjum w tym roku mieli okazję pobawić się w poznawanie swej przyszłości podczas Andrzejek odbywających się w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku. W miejscu tak ciekawym jak skansen nie tylko przyszłość podczas wróżb jest ciekawa, bardziej nawet fascynująca była dla uczniów opowiadana i pokazywana przeszłość, a dokładnie zwyczaje dawnego wróżenia, znaczenie wróżb i rolę jaką im przypisywano.

55 55 Dziękuję za uwagę i zachęcam do dyskusji.


Pobierz ppt "Otwarta biblioteka w otwartej szkole Opracowanie: Iwona Supronowicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google