Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gospodarka dawnych czasów W latach 1900-1914 do naszej wsi przywędrowali górale gdyż w tym czasie likwidowano dwór i w związku z tym można było nabyć.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gospodarka dawnych czasów W latach 1900-1914 do naszej wsi przywędrowali górale gdyż w tym czasie likwidowano dwór i w związku z tym można było nabyć."— Zapis prezentacji:

1

2 Gospodarka dawnych czasów W latach 1900-1914 do naszej wsi przywędrowali górale gdyż w tym czasie likwidowano dwór i w związku z tym można było nabyć ziemię. Ludność tubylcza też korzystała z tej możliwości i kupowała ziemie od pana. Głównym zajęciem ludności była uprawa roli rozwijało się także sadownictwo i hodowla trzody chlewnej która była bardziej opłacalna.

3 Zajęcia ludności Przede wszystkim uprawiano role. Najczęściej zasiewanym zbożem była pszenica. Hodowano zwierzęta takie jak: krowy, konie, świnie,owce. Ludność wyjeżdżała do pracy do Nowego Sącza. Zatrudniali ich tam takie przedsiębiorstwa jak: Powiatowy Zarząd Dróg Lokalnych, Nowosądeckie Przedsiębiorstwo Budowlane i inne.

4 Struktura użytków Użytki rolne – 374,34 ha Pastwiska – 62,99 ha Sady -84,28 ha Lasy - 85,99 ha Nieużytki - 3,60 ha

5 Maszyny rolnicze W roku 1950 rolnicy zaczęli zaopatrywać się w maszyny rolnicze, które ułatwiały im pracę na roli. Posiadali oni 65 młocarni, 40 siewników, 32 kosiarki, 22 kopaczki i 1 traktor.

6 - Gospodarka naszej wsi

7 Postępy w rozwoju gospodarki Wieś Janczowa zrobiła wielkie postępy w rozwoju gospodarki. Ludzie z biegiem czasu zaczęli kupować maszyny rolnicze. Stare drewniane domy były burzone a w ich miejsce budowano nowe już ceglane domy.

8 Maszyny rolnicze dzisiejszych czasów Wieś wciąż się rozwijała. Ludzie zaczęli zakupywać coraz więcej maszyn rolniczych. Obecnie we wsi prawie w każdym gospodarstwie jest ciągnik lub kombajn. Starodawne maszyny są coraz rzadziej używane.

9 Dzisiejszy wygląd wsi W Janczowej zaszło wiele zmian dotyczących zewnętrznego wyglądu. Szkoła została odrestaurowana. Z drewnianej zamieniła się na murowaną. W Janczowej dawniej nie było dróg asfaltowych. Na szczęście z biegiem czasu to uległo zmianie. Mamy tu również piękną kaplicę do, której niedługo przybędzie nowy ołtarz.


Pobierz ppt "Gospodarka dawnych czasów W latach 1900-1914 do naszej wsi przywędrowali górale gdyż w tym czasie likwidowano dwór i w związku z tym można było nabyć."

Podobne prezentacje


Reklamy Google