Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała Bożena Smolik Konsultant Arleta Poręba-Konopczyńska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała Bożena Smolik Konsultant Arleta Poręba-Konopczyńska"— Zapis prezentacji:

1 Opracowała Bożena Smolik Konsultant Arleta Poręba-Konopczyńska
2.8. Królestwo Protista Opracowała Bożena Smolik Konsultant Arleta Poręba-Konopczyńska

2 Ogólna charakterystyka
Do królestwa protistów należą organizmy jedno- lub wielokomórkowe, których cechy budowy nie pozwalają na zaliczenie ich ani do zwierząt, ani do roślin, ani do grzybów. Jednokomórkowe organizmy z tego królestwa znamy już z wcześniejszego tematu.

3 Protisty jednokomórkowe
Zamieszkują środowisko wodne ( wody słodkie i słone) oraz wilgotne środowiska lądowe. Wśród protistów jednokomórkowych wyróżniamy organizmy: zwierzęcopodobne i roślinopodobne Zapoznaj się z charakterystyką poszczególnych grup na podanej niżej stronie i obejrzyj dwa krótkie filmy o tych organizmach

4 Protisty jednokomórkowe
Zwierzęcopodobne cudzożywne, w większości zdolne do poruszania się, ich tradycyjna nazwa to pierwotniaki, przykłady: ameba, pantofelek.

5 Protisty jednokomórkowe
Roślinopodobne samożywne, zdolne do poruszania się lub unoszące się w wodzie przykłady: euglena, okrzemki.

6 Protisty wielokomórkowe
Należą do nich wielokomórkowe glony, których plecha przypomina rośliny lądowe. Przedstawicielem jest morszczyn pęcherzykowaty, który możecie obejrzeć na tym filmie:

7 Protisty „grzybopochodne”
Śluzowce Przypominają wielkie ameby, posiadające wiele jąder komórkowych. Poruszają się pełzając. Komórki nie posiadają ściany komórkowej, jedynie ich zarodniki są otoczone celulozową ścianą. Odżywiają się podobnie jak grzyby, rozkładając martwą materię organiczną.

8 Czynności życiowe Odżywianie się
Protisty samożywne mają w komórkach chloroplasty, zawierające chlorofil i inne barwniki, dzięki którym przeprowadzają proces fotosyntezy. Protisty cudzożywne pobierają ze środowiska pokarm w postaci drobnych cząsteczek lub zwykle mniejszych od siebie organizmów jednokomórkowych, np. bakterii lub innych protistów Do trawienia pokarmów służą im specjalne wodniczki pokarmowe.

9 Cudzożywne odżywianie się
Czynności życiowe Cudzożywne odżywianie się 3. Protisty pochłaniają pokarm na trzy sposoby: drobne cząstki pokarmowe są wchłaniane większe cząstki (np. krople tłuszczu) poprzez pinocytozę drobne organizmy poprzez fagocytozę, ich niestrawione szczątki są wydalane poza komórkę. 2. 1.

10 Czynności życiowe Oddychanie
Wszystkie protisty prowadzą wymianę gazową przez powierzchnię komórki. Protisty wolno żyjące ( wszystkie roślinopodobne i większość zwierzęcopodobnych) oddychają tlenowo, Protisty pasożytnicze (część zwierzęcopodobnych) albo tlenowo, albo beztlenowo (przeprowadzają fermentację).

11 Czynności życiowe Wydalanie Rozmnażanie się
Protisty usuwają zbędne substancje przez powierzchnię błony komórkowej. Protisty słodkowodne mają specjalną wodniczkę tętniącą, służącą do usuwania nadmiaru wody. Rozmnażanie się Wszystkie jednokomórkowe protisty rozmnażają się przez podział komórki. W wielu przypadkach zaobserwowano u tych samych organizmów również procesy płciowe.

12 Czynności życiowe Wrażliwość
Protisty jednokomórkowe są wrażliwe na czynniki środowiska, jak np. obecność substancji chemicznych w otoczeniu. Poruszają się w kierunku substancji, których rodzaj i stężenie jest dla nich korzystne. Jeśli jednak jest szkodliwa, to poruszają się w kierunku przeciwnym. Niektóre protisty, np. samożywne, są wrażliwe na światło.- mogą się przemieszczać w kierunku dobrze oświetlonych obszarów środowiska

13 Czynności życiowe Ruch
Wiele protistów roślinopodobnych nie porusza się, są unoszone biernie przez wodę, wchodząc w skład planktonu. Inne są przytwierdzone do podłoża i prowadzą osiadły tryb życia. Jeszcze inne aktywnie się poruszają przy pomocy rzęsek (pantofelek), wici (euglena), nibynóżek (ameba).

14 Znaczenie protistów Protisty stanowią pokarm dla bardzo wielu zwierząt np. wodnych stawonogów czy ryb. Jednokomórkowe protisty wchodzą w skład planktonu – zawiesiny drobnych organizmów, unoszących się w wodzie tuż pod powierzchnią. Protisty samożywne produkują ogromne ilości tlenu w procesie fotosyntezy. Cudzożywne protisty wraz z bakteriami rozkładają szczątki roślinne i zwierzęce. Są saprofitami. Duża grupa protistów zwierzęcopodobnych to pasożyty, będące przyczyną wielu groźnych chorób u ludzi, np. malaria. Osadzanie się na dnie mórz i oceanów przez miliony lat pancerzyków protistów było powodem powstania skał osadowych wapiennych i krzemiennych (radiolaryty).

15 Zadania Dokonaj klasyfikacji protistów ze względu na dowolnie wybrane przez siebie kryterium. Wymień dwa przykłady przystosowania morszczynu do życia w głębinach mórz. Wymień trzy funkcje, jakie pełnią wodniczki u protistów. Uzasadnij, dlaczego istnieją problemy z zakwalifikowaniem eugleny do określonej grupy protistów. Wymień 3 znaczenia protistów w przyrodzie.

16 Źródła J. Loritz-Dobrowolska i wsp.,Biologia 1,Operon,2009r.
E. Kłos i wsp., Ciekawa biologia1,WSiP, 2002r. E.Pyłka-Gutowska,E.Jastrzębska, Bliżej biologii 1, WSiP, 2009r B.Klimuszko, Żak, 2009r. B.Klimuszko, Żak,2001r. H.Lach,J.Ślósarczyk, Nowa Era, 1994r. W.Lewiński,J.Prokop, Biologia 2, Operon, 2004r. Z.Sendecka i wsp., Vademecum, Operon, 2008r.. D.Cichy,I.Żeber-Dzikowska, Biologia 1, DEBIT, 1999r. B.Potocka,W.Górski, Biologia 1, MAC Edukacja S.A.,2002r.

17 To wolne miejsce czeka na Twoją propozycję zakończenia tematu


Pobierz ppt "Opracowała Bożena Smolik Konsultant Arleta Poręba-Konopczyńska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google