Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Turystyka i kultura w Poznaniu. WPROWADZENIE Witaj w kursie „Atrakcje turystyczne i kulturalne Poznania”! Kurs ma na celu: Przedstawienie najważniejszych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Turystyka i kultura w Poznaniu. WPROWADZENIE Witaj w kursie „Atrakcje turystyczne i kulturalne Poznania”! Kurs ma na celu: Przedstawienie najważniejszych."— Zapis prezentacji:

1 Turystyka i kultura w Poznaniu

2 WPROWADZENIE Witaj w kursie „Atrakcje turystyczne i kulturalne Poznania”! Kurs ma na celu: Przedstawienie najważniejszych atrakcji turystycznych w Poznaniu Zwrócenie uwagi na miejsca / zjawiska wyróżniające Poznań wśród miast polskich i europejskich Dostarczenie praktycznych wskazówek jak pokazywać gościom własne miasto. Autorem treści jest Zespół ds. projektu Wolontariat Miast Gospodarzy UEFA EURO 2012TM Przechodząc kurs po raz pierwszy, obejrzyj go slajd po slajdzie korzystając z nawigacji u dołu ekranu. Masz wtedy pewność, że niczego nie ominiesz.

3 SPIS TREŚCI I. Poznańskie ABC – czego nie można pominąć? I.1. Stary Rynek – ikony miasta: Ratusz, Koziołki i Bamberka I.2. Fara i zespół pojezuicki– perła baroku I.3. Dzielnica zamkowa: Plac Mickiewicza i Zamek cesarski II. Poznań dla zaawansowanych – dla koneserów i dysponujących czasem II.1 Ostrów Tumski – dla fanów historii II.2 Malta i Cytadela – strefy dla aktywnych II.3 Wokół Strefy Kibica – Plac Wolności i Góra Przemysła III. Życie kulturalne Poznania – oferta dla turysty obcojęzycznego III.1 Muzea i galerie III.2 Teatr, opera i taniec III.3 Kina, sale koncertowe i kluby muzyczne IV. Informacje praktyczne – o co nasi goście mogą zapytać? Niniejszy kurs składa się z 4 modułów tematycznych.

4 I. Poznańskie ABC

5 I.1. Stary Rynek Serce miasta w średniowieczu i dzisiaj, miejsce spotkań młodzieży i seniorów, kupców i artystów. Będąc na Stary Rynku nie można przegapić: Ratusza – dawnej siedziby władz miejskich, dziś Muzeum Historii Miasta Poznania. Przebudowany w XVI wieku gmach to jeden z najlepszych przykładów architektury renesansowej w Polsce. Warto przyjrzeć się dekoracji malarskiej na 3 piętrach loggii, charakterystycznej attyce w kształcie liści palmowych oraz spróbować odczytać łacińskie sentencje wokół budynku. Nie można pominąć wnętrz, szczególnie reprezentacyjnej Wielkiej Sienie z unikatowym sklepieniem kasetonowym. Koziołków - codziennie w południe na wieży Ratusza otwierają się drzwiczki, z których wyjeżdżają 2 białe koziołki, żeby „tryknąć się” 12 razy i w ten sposób oznajmić godzinę. Od XVI wieku pokaz ten gromadzi tłumy mieszkańców miasta i turystów, a dla Polaków to jeden z najczęściej wiązany z Poznaniem symbol. Bamberka – znajdująca się z tyłu Ratusza, na jednym z pasaży śródrynkowych studzienka zwieńczona posągiem młodej dziewczyny w tradycyjnym stroju Bambrów – niemieckich kolonistów z okolic Bambergu (Bawaria) osiadłych w podpoznańskich wsiach na początku XVIII wieku. Potomkowie tych rodzin żyją w Poznaniu do dziś, bamber to w lokalnej gwarze bogaty wieśniak, a Bamberka to kolejny symbol miasta znany ze zdjęć i pocztówek. Wolontariat – jest dobrowolnym świadomym i nieodpłatnym działaniem (pracą) na rzecz innych ludzi, wykraczającym poza więzi rodzinno - koleżeńskie. Wolontariuszem może być każdy w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam gdzie taka pomoc jest potrzebna. Czy wiesz,że …….? Studzienka Bamberki została zbudowana jako ….. reklama winiarni Goldenringa, kupca o bamberskich korzeniach.

6 I.2. Fara i zespół pojezuicki Farą poznaniacy nazywają znajdujący się u wylotu prowadzącej ze Starego Rynku ulicy Świętosławskiej kościół p.w. Św. Stanisława. Jako kościół wybudowany przez jezuitów na przełomie XVII i XVIII wieku wyróżnia się licznymi elementami architektury barokowej: stonowana, choć przyciągająca oko fasada silnie kontrastuje z bogatą dekoracją wnętrza: ogromnymi kolumnami, licznymi rzeźbami, iluzjonistycznymi malowidłami czy przepięknymi sztukateriami na sklepieniu. Wnętrze kościoła nikogo nie pozostawia obojętnym, a jego zwiedzanie warto połączyć z wysłuchaniem koncertu organowego na znajdującym się tu wysokiej klasy XIX –wiecznym instrumencie (soboty godz. 12.15, w sezonie częściej)

7 Ciekawostki Obecna Fara poznańska jest drugą – pierwsza (kolegiata św. Marii Magdaleny) znajdowała się na dzisiejszym Placu Kolegiackim i została rozebrana pod koniec XVIII wieku. Fara – z niemieckiego Pfarkirche – to kościół parafialny mieszkańców średniowiecznego miasta, w odróżnieniu od innych kościołów w mieście, najczęściej przyklasztornych

8 I.2. Fara i zespół pojezuicki – c.d. Fara to tylko jeden z całego kompleksu budynków zbudowanych w Poznaniu przez jezuitów. Największym z nich jest przylegające od wschodu do kościoła dawne kolegium jezuickie – dziś Urząd Miasta Poznania. Warto wejść na jego dziedziniec, żeby doświadczyć rozmachu założenia i zrozumieć aspiracje akademickie popularnej wśród szlachty i mieszczan szkoły. Innym ciekawym budynkiem jest znajdująca się po drugiej stronie ulicy Gołębiej pierwsza szkoła jezuicka – obecnie szkoła baletowa. Tutejszy dziedziniec to jedno z ulubionych przez artystów miejsc występu na wolnym powietrzu, zarówno z uwagi na architekturę, jak i akustykę. Większość budynków zespołu pojezuckiego łączy jednolite wykończenie: różowo- ceglany tynk płaszczyzn i wykończenie białym detalem, dzięki czemu łatwo odczujemy, że wszystko stanowi całość Przed wejściem do Urzędu Miasta na spóźnionych turystów czekają …. metalowe koziołki, współczesne rzeźby przypominające miejską legendę i tradycję.

9 I.3 Dzielnica zamkowa Powstała na początku XX wieku na zamówienie cesarza Niemiec Wilhelma II reprezentacyjna dzielnica swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza zarówno tworzącym ją budynkom, jak i wydarzeniom historycznym, które miały tutaj miejsce.

10 I.3 Dzielnica zamkowa –c.d. Plac Mickiewicza – centralny punkt założenia; dziś uwagę przyciąga przede wszystkim stojącymi tam pomnikami – patrona placu i największego poznańskiego uniwersytetu – Adama Mickiewicza oraz słynnymi Poznańskimi Krzyżami. Te ostatnie upamiętniają najsłynniejsze wydarzenie, które miało miejsce na placu – ogromną manifestację robotników poznańskich fabryk żądających „chleba i wolności” w czerwcu 1956 roku. Demonstracje i zgromadzenia można spotkać tu również współcześnie, a w 1997 r. spotkał się na placu z poznaniakami papież Jan Paweł II. Przy Placu Mickiewicza znajduje się kilka budynków związanych z największą poznańską uczelnią wyższą – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Jest to przede wszystkim neorenesansowa Aula Uniwersytecka – miejsce prestiżowych koncertów oraz uroczystości akademickich, Collegium Minus - siedziba władz uczelni, oraz Collegium Maius – neobarokowa dawna Komisja Kolonizacyjna, dziś użytkowane wspólnie przez UAM i Uniwersytet Medyczny. Od północy Placu zaprojektowano park, w którego zwieńczeniu wznosi się neoklasycystyczny budynek Opery, czyli Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki. Czy wiesz że…..? Poznań jest jednym z wiodących ośrodków akademickich w Polsce. Studenci stanowią prawie ¼ wszystkich mieszkańców miasta.

11 I.3 Dzielnica zamkowa –c.d. Najważniejszym budynkiem dzielnicy pozostaje jednak dawny zamek cesarski, obecnie Centrum Kultury Zamek. Wybudowany w formach neoromańskich w 1910 r. był ostatnią tego typu rezydencją w Europie. W czasie II wojny światowej dokonano przebudowy wnętrz na potrzeby Adolfa Hiltlera. Pruski rodowód i pamiątki po III Rzeszy przez wiele lat po wojnie powodowały ambiwalentne podejście do tej budowli jako zabytku. Współcześnie jednakże, również dzięki entuzjastycznym opiniom gości z zagranicy, jego unikalna architektura jest powoli odkrywana i rewitalizowana, czego doskonałym przykładem jest przebudowa Sali Wielkiej (dawnej Sali Tronowej), mającej szansę stać się najnowocześniejszą salą widowiskową w Poznaniu. Zamek cesarski to swoista brama do jednej z ważniejszych ulic miasta – Świętego Marcina. To jedyna ulica, która obchodzi swoje imieniny – co roku 11 listopada przechodzi przez nią barwny i wesoły korowód, dając wszystkim poznaniakom znak, że to właśnie tego dnia mogą dowoli objadać się lokalnym przysmakiem – rogalami marcińskimi.

12 II. Poznań dla zaawansowanych Historia – Ostrów Tumski Sport i Rekreacja – Malta, Cytadela Goście bez konkretnych zainteresowań dysponujący czasem – Okolice Strefy Kibica

13 II.1. Ostrów Tumski Poznanie miejsc związanych z początkiem polskiej historii i państwa wymaga pewnego oddalenia od ścisłego centrum miasta. Warto jednak wsiąść w tramwaj lub zdecydować się na dłuższy spacer na Ostrów Tumski, czyli wyspę katedralną. Jest to bowiem podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie.

14 Katedra Katedra p.w. świętych Piotra i Pawła dominuje nad całym obszarem. Należy pamiętać, że poznańska katedra to pierwsza katedra na ziemiach polskich (pierwsza wzmianka to 968r., a relikty wcześniejszych budowli na tym miejscu można oglądać w podziemiach świątyni). Zwiedzając katedrę warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wyposażenie kaplic bocznych, gdzie odnajdziemy wiele oryginalnych nagrobków z epoki renesansu i baroku. Bardzo cennymi artefaktami są również gotyckie spiżowe płyty nagrobne, obecnie rozwieszone w różnych punktach naw bocznych. Jest ona również miejscem pochówku 8 władców z dynastii Piastów, w tym twórców polskiej państwowości – Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego. Mauzoleum tych ostatnich to znajdująca się za ołtarzem głównym. Złota Kaplica – powstała w czasie zaborów w stylu bizantyjskim przepiękna pamiątka czasów chwały państwa polskiego. Zwiedzając katedrę warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wyposażenie kaplic bocznych, gdzie odnajdziemy wiele oryginalnych nagrobków z epoki renesansu i baroku. Bardzo cennymi artefaktami są również gotyckie spiżowe płyty nagrobne, obecnie rozwieszone w różnych punktach naw bocznych.

15 Kościół NMP W czasach piastowskich serce Ostrowa Tumskiego biło jednak gdzie indziej – w okolicach małego kościółka Najświętszej Marii Panny. Tu znajdował się bowiem gród książęcy, a w nim siedziba księcia – palatium połączone z kaplicą, najprawdopodobniej najstarszą świątynia chrześcijańską na ziemiach polskich! Jak te budowle wyglądały dowiadujemy się coraz dokładniej dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym corocznie przez zespół badaczy pod kierownictwem prof. Hanny Kočki – Krenz z UAM.

16 Oaza życia duchowego Ostrów Tumski to od XIII wieku swoista oaza życia duchowego – do dziś większość budynków związana jest z kościołem katolickim i jego działalnością. Warto pospacerować wokół i poczuć niespieszną atmosferę. Psałteria, Pałac Arcybiskupi, Most Jordana, kanonie i ciekawe Muzeum Archidiecezjalne w dawnej Akademii Lubrańskiego przyciągają turystów pragnących odpocząć od zgiełku miasta.

17 Warto wiedzieć – już niedługo! Jeszcze w tym roku Muzeum Archeologicznego planuje otwarcie rezerwatu archeologicznego na Ostrowie Tumskim, w którym będzie można obejrzeć odkopane fragmenty wczesnopiastowskiego wału obronnego i dowiedzieć się więcej na ten temat. Na prawym brzegu Cybiny powstaje Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, którego interaktywna wystawa ma być nowoczesnym wprowadzeniem do zwiedzania wyspy. ICHOT i Ostrów ma połączyć oszklona kładka.

18 Poznań dla zaawansowanych Niewątpliwego uroku dodaje Poznaniowi położenie dużych terenów rekreacyjnych blisko centrum miasta. Dostępne komunikacją miejską czy nawet pieszo stanowią jeden z wiodących potencjałów miasta.

19 Malta Malta – czyli okolice Jeziora Maltańskiego to ulubione miejsce poznaniaków. Ścieżka rowerowa i trakt spacerowy wokół jeziora, latem kąpielisko strzeżone, kilka placów zabaw, sztuczny stok narciarski, tor saneczkowy, a już niedługo alpejski rollercoaster to najczęściej wymieniane atrakcje. Od ubiegłego roku gości kuszą Termy Maltańskie – ogromny kompleks basenów sportowych i rekreacyjnych wraz z ciekawą ofertą saun. Amatorów sportów wodnych przyciąga także tor regatowy na jeziorze, gdzie można oglądać zawody wioślarskie i kajakowe najwyższej światowej rangi.

20 Cytadela Cytadela położona jest na północ od Starego Miasta – można tam z powodzeniem dotrzeć pieszo przez urokliwe Wzgórze św. Wojciecha lub rowerem. XIX –wieczne wzgórze forteczne to setki ścieżek wśród ciekawej roślinności (np. rosarium) i zmiennym ukształtowaniu terenu, idealne do spacerów czy treningu z kijkami. Zainteresowani militariami zwiedzą Muzeum Uzbrojenia, a sztuką – pokontemplują „Nierozpoznanych” – plenerowe rzeźby Magdaleny Abakanowicz. Dla wszystkich – łagodny mikroklimat (dawniej uprawiano tu winorośl), sezonowa restauracja i hektary wolnej przestrzeni pięknej o każdej porze roku.

21 Nowe ZOO Miłośnicy zwierząt na pewno nie pominą znajdującego się na wschodnim krańcu jeziora Nowego Zoo – jednego z najciekawiej rozplanowanych w przestrzeni ogrodów zoologicznych w Europie. Ukryte w ziemi i w roślinności ogrodzenia oraz różnice poziomów sprawiają, że zwiedzający mają wrażenia oglądania zwierząt w naturze, a przestrzenne i nowoczesne wybiegi, np. słoniarnia pokazują, że komfort zwierząt jest tu bardzo ważny. Odsetek wolontariuszy ze względu na: WIEKWYKSZTAŁCENIE Taka będzie struktura, na której pojawią się wykresy

22 II.3. Okolice Strefy Kibica Ciekawym pomysłem na bliższe poznanie dziedzictwa miasta może być eksploracja miejsc mniej znanych, ale znajdujących się w ścisłym centrum. Poniżej 2 propozycje:

23 Góra Przemysława Góra Przemysła – to miejsce związane z siedzibą władcy lub jego przedstawiciela od czasów lokacji miasta Poznania w 1253 roku. Znajdujące się jeszcze w obrębie średniowiecznego miasta, a jednocześnie tuż przy murach wzniesienie było strategicznym punktem do budowy zamku królewskiego, którego dzieje pełne są wzlotów i upadków. Ostatecznie już w XXI wieku podjęto decyzję o odbudowie zamku w historyzująco – eklektycznych formach, który ma służyć przede wszystkim jako miejsce ekspozycji zbiorów Muzeum Sztuk Użytkowych oraz, zważywszy walory położenia, jako doskonały punkt widokowy na średniowieczne założenie miejskie. Podziwiając szybkie postępy na budowie, czekamy z niecierpliwością na tę nową atrakcję turystyczną!

24 Plac Wolności Plac Wolności i Aleje Marcinkowskiego – miejsca kluczowe dla rozwoju miasta w wieku XIX, po rozbiorach kreowane przez Prusaków jako nowe centrum. Placowi Wolności nadano rozmiary stosowne do organizacji parad i prezentacji wojska, a otaczać go miały budynku o prestiżowym znaczeniu – banki i hotele. Natomiast Aleje zaprojektowano jako reprezentacyjny trakt spacerowy na osi północ południe. Rozegrały się tu wydarzenia związane z powstaniem wielkopolskim 1918-1919: manifestacyjne powitanie Ignacego Paderewskiego będące iskrą do wybuchu powstania oraz zaprzysiężenie wojsk Armii Wielkopolskiej po sukcesie militarnym miesiąc później.

25 Najciekawsze obiekty Najciekawsze obiekty: Biblioteka Raczyńskich – jedna z pierwszych polskich bibliotek otwartych dla publiczności (1829), Muzeum Narodowe (stary gmach z początku XX wieku), Bazar – XIX-wieczne centrum życia społeczności polskiej z hotelem (tu mieszkał Paderewski), restauracją, polskimi sklepami i warsztatami, salami spotkań i bali.

26 Kościół Franciszkanów Tuż przy wzgórzu wznosi się XVII –wieczny kościół Franciszkanów (św. Antoniego Padewskiego) wart odwiedzenia szczególnie z uwagi na niepowtarzalną barokową snycerkę – misternie rzeźbione i intarsjowane stalle w prezbiterium oraz boczny ołtarz ze słynącym cudami obrazem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania. Inną atrakcją są znajdujące się pod kościołem Makiety Dawnego Poznania (wejście od ul. Ludgardy) – ożywione komentarzem historycznym, muzyką i efektami świetlnymi prezentacje staropolskiego Poznania oraz XI-wiecznego Ostrowa Tumskiego.

27 III. Życie kulturalne Poznania

28 III.1. Ciekawe muzea i galerie Muzeum Narodowe Szczególnie warto polecić wybitny zbiór prac Jacka Malczewskiego – czołowego polskiego symbolisty Jacka Malczewskiego Muzeum Archeologiczne Muzeum Archeologiczne – ciekawa wystawa egipska, „Tu powstała Polska” o korzeniach naszej państwowości, liczne wydarzenia Makiety Dawnego Poznania Makiety Dawnego Poznania – patrz Góra Przemysła Concordia Design Concordia Design – nowo otwarte centrum wzornictwa wielkopolskiego i nie tylko Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk to galeria największej prywatnej kolekcjonerki sztuki współczesnej w Polsce Muzeum Archidiecezjalne Muzeum Archidiecezjalne –skarbiec katedralny zachwyci każdego! Galeria Miejska Arsenał Galeria Miejska Arsenał tropi działania współczesnych artystów związanych z Poznaniem Muzeum Instrumentów Muzycznych Muzeum Instrumentów Muzycznych – z uwagi na wybitne osiągnięcia poznańskiej szkoły lutniczej Muzeum Instrumentów Muzycznych Muzeum Instrumentów Muzycznych – z uwagi na wybitne osiągnięcia poznańskiej szkoły lutniczej

29 III.2. Teatr, opera i taniec Choć w Poznaniu jest kilka teatrów dramatycznych, a także sceny offowe i muzyczne, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na te dostępne dla widza obcojęzycznego: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki – co wieczór zaprasza na przedstawienia operowe, baletowe, a także gościnne koncerty, występy kabaretowe i spektakle dramatyczneTeatr Wielki im. Stanisława Moniuszki Poznański Teatr Tańca – choć nie posiada własnej sceny plasuje się w czołówce polskich zespołów tańca współczesnego, a oprócz spektakli przygotowuje liczne warsztatyPoznański Teatr Tańca Malta Festival (w 2012 r. od 3 do 7 lipca) – to ogromne międzynarodowe święto teatru w Poznaniu, kiedy na wszystkich scenach, a także wielu ulicach miasta można poczuć współczesny puls sztuki.Malta Festival

30 III.3. Kina, sale koncertowe i kluby muzyczne Blue Note Blue Note – klub dla miłośników jazzu Kina – oprócz sieci multipleksów warto wspomnieć o kinie Muza – drugim najstarszym w Polsce oraz o Malcie, gdzie można zamówić seans. Uwaga! Kino w Polsce z uwagi na napisy zamiast dubbingu jest dostępne dla obcokrajowców!kinie Muza Malcie Klubokawiarnia Meskalina Klubokawiarnia Meskalina – poznańska scena alternatywna Aula Nova – darmowe koncerty adeptów Akademii MuzycznejAkademii Muzycznej Aula Uniwersytecka – scena poznańskich filharmoników filharmoników Klub Dragon Klub Dragon to taki mały dom kultury…

31 IV. Informacje praktyczne – o co mogą zapytać nasi goście?

32 Najczęściej zadawane pytania 1.Gdzie w Poznaniu jest informacja turystyczna i co tam można otrzymać? Miejska Informacja Turystyczna ma swoje punkty na Starym Rynku 59/60, Ratajczaka 44 (budynek Arkadii, obok Empiku), na lotnisku, na targach oraz w CH M1. Prywatny punkt informacji znajduje się w księgarni GloB Tour na dworcu głównym. 2.Jak dojechać na… stadion, dworzec kolejowy, lotnisko, Stary Rynek …..? Warto ustalić sposoby komunikacji do najbardziej popularnych miejsc zanim zacznie się pełnić dyżur w danym miejscu. Trzeba umieć w przybliżeniu podać czas przejazdu, konkretny przystanek, na którym trzeba wsiąść / wysiąść. W przypadku dużych odległości przydatna może okazać się orientacja co do ceny dojazdu taksówką. 3.Ilu Poznań liczy mieszkańców i które to miasto w Polsce pod tym względem? W grudniu 2010 w Poznaniu mieszkało trochę ponad 550 tysięcy osób. Jesteśmy 5 miastem w Polsce po Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. 4.Jaki jest profil gospodarczy miasta – jakie gałęzie przemysłu są najbardziej rozwinięte, jakie marki stąd pochodzą? Poznań jest w Polsce kojarzony przede wszystkim jako stolica handlu (Międzynarodowe Targi Poznańskie). Jednakże samochody Volkswagen czy krem Nivea znają prawie wszyscy w Europie. Inne ważne poznańskie marki warto sprawdzić na madein.poznan.pl. Nie należy zapominać o tradycyjnych gałęziach związanych z rolniczym regionem (przemysł spożywczy, elektromaszynowy) oraz o dominującym dziś dla wielu obrazie miasta akademickiego.madein.poznan.pl 5. Jakie sporty są popularne w mieście? Oczywiście piłka nożna, ale również koszykówka, hokej na trawie oraz wioślarstwo i kajakarstwo.

33 Najczęściej zadawane pytania 6.W jakich godzinach otwarte są sklepy i czy można w nich płacić euro? Zwykłe sklepy najczęściej 10-18, centra handlowe najczęściej do 21. Warto zwrócić gościom uwagę, iż większość dużych sklepów jest otwartych w niedzielę, co nie jest normą w krajach europejskich. Turystów z innych krajów może natomiast zdziwić fakt, że w niedzielę rano zamknięte są piekarnie, warto więc doradzić zakup pieczywa w sobotę. Euro jest akceptowane tylko w niektórych dużych sieciach (np. Tesco). Niechętnym zakupom waluty w kantorach można polecić płacenie kartą. 7.Do której godziny jeżdżą tramwaje i autobusy? Tramwaje i autobusy dzienne jeżdżą od 4.30 do 23.00 w dni powszednie, w święta startują później. Po 23.00 do rana jeżdżą autobusy nocne – nie ma zatem godzin, w których komunikacja publiczna w ogóle nie kursuje, co nadal zdarza się w miastach europejskich. 8.Jaką tradycyjną regionalną potrawę i gdzie można zjeść? Łasuchom warto polecić rogale świętomarcińskie ( w cukierniach Elite, Piskorscy, Gruszecki dostępne praktycznie cały rok). Bardziej głodnym można polecić pyrę z gzikiem czy inne dania oparte na ziemniakach (Pyra Bar, Gospoda pod Koziołkami). Tym zupełnie nieznającym kuchni polskiej polećmy pierogi i zupy, które chwalone są przez najbardziej wymagających kucharzy europejskich! 9.Co będzie dobrym prezentem z Poznania / Polski? Znów warto polecić rogale, ale też album z dobrymi zdjęciami miasta czy drobny gadżet z nazwą Poznań dostępny w informacji miejskiej. Gościom, którzy nie pojadą dalej w Polskę zaproponujmy polskie owoce z targu, chleb (najlepiej żytni) czy dobrą suchą wędlinę – takich smaków na pewno u siebie nie znajdą. Wielu gości poszukuje wyrobów z bursztynu, który kojarzy im się z Bałtykiem 10.Dlaczego Polacy tak rzadko się uśmiechają? Choć może to wyglądać na żart, to niestety takie pytanie dość często pada z ust zagranicznych turystów. Zwracają oni uwagę przede wszystkim na obsługę w sklepach i w restauracjach, która rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, czemu towarzyszy jednak mało przyjazna mina… Zachęcamy do burzenia stereotypów ! 11. Co miasto oferuje Turystom podczas EURO? Przechadzki po mieście, Audioguide, Multimedialne kioski informacyjne

34 PODSUMOWANIE CAŁEGO KURSU Turysta w Poznaniu powinien koniecznie zobaczyć Stary Rynek, Farę, koziołki i Plac Mickiewicza. Warto umieć zaproponować coś więcej rozpoznawszy zainteresowania gościa (sport, rekreacja – Malta, Cytadela, historia – Ostrów Tumski i in.) Zapoznajmy się z ofertą kulturalną miasta, w której język nie jest barierą (kina z napisami, opera, taniec, kluby muzyczne) Bądźmy otwarci na pytania i przygotujmy się do nich – w miarę możliwości odwiedźmy (choćby wirtualnie) miejsca, które będziemy polecać.

35 TEST „Właśnie zakończyłeś/łaś kurs „Atrakcje turystyczne i kulturalne Poznania”. Przed tobą test weryfikujący wiedzę. Test składa się z: 10 pytań Test rozwiązywać możesz wielokrotnie Aby zaliczyć wymagane jest 70% poprawnych odpowiedzi TEST

36 Test

37 PYTANIE TESTOWE nr 1 Przykładem budowli w stylu barokowym jest: Zaznacz właściwą odp Zamek cesarski Zamek królewski Ratusz Fara PYTANIE TESTOWE nr 2 Bamberka to............... stojąca na jednej z uliczek śródrynkowych, ozdobiona rzeźbą młodej dziewczyny w stroju charakterystycznym dla potomków osadników z............... studzienka kamienica instalacja Nadrenii Bawarii Saksonii Przeciągnij właściwą odpowiedź w odpowiednie miejsce.

38 PYTANIE TESTOWE nr 3 Jakie wydarzenie upamiętniły Poznańskie Krzyże? Zaznacz właściwą odp Powstanie Wielkopolskie Poznański Czerwiec 1956 wizytę Jana Pawła II w 1997 r. budowę Dzielnicy Zamkowej PYTANIE TESTOWE nr 4 Jakiej atrakcji nie znajdziemy nad Maltą? Tor saneczkowy Stok narciarki Makieta Poznania Przenieś prawidłową odpowiedź Ogród zoologiczny

39 PYTANIE TESTOWE nr 5 Podaj właściwe znaczenie nazwy Ostrów Tumski 1.Wyspa katedralna 2.Stary gród 3.Wyspa biskupia 4.Wyspa książęca PYTANIE TESTOWE nr 6 Gdzie odbudowywany jest zamek królewski? Zaznacz prawidłową odpowiedź A – na Placu Mickiewicza B – na Placu Wolności C – na Wzgórzu św. Wojciecha D – na Górze Przemysła

40 PYTANIE TESTOWE nr 7 Wybitne dzieła sztuki lutniczej oglądać można w...... Muzeum Archeologicznym Muzeum Archidiecezjalnym Muzeum Instrumentów Muzycznych Galerii Miejskiej Arsenał PYTANIE TESTOWE nr 8 Czy w Poznaniu istnieje osobny teatr tańca współczesnego? Wybierz właściwą odp Tak Nie Zakreśl prawidłową odpowiedź

41 PYTANIE TESTOWE nr 9PYTANIE TESTOWE nr 10 Uzupełnij zdanie Poznań jest ………………….. miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców i zamieszkuje go około ………………….. osób. Wpisz dwa z proponowanych: Trzecim, piątym, szóstym, 550 tysięcy, 600 tysięcy, 650 tysięcy Do której godziny jeżdżą w Poznaniu dzienne tramwaje? Zaznacz właściwą odpowiedź -Do 24.00 -Do 22.00 -Do 23.00

42 Wyniki Twój wynik to: Zdałeś test – Brawo!/Nie zdałeś testu – spróbuj jeszcze raz

43 Szkolenie Wolontariuszu! Dziękujemy za zakończenie pierwszego etapu szkolenia z zasad wolontariatu! Na szkoleniu poprzedzającym turniej w mieście gospodarzu zostaną przedstawione zagadnienia, które przybliżą Ci praktyczne aspekty udziału w projekcie, takie jak: sposób organizacji pracy wolontariusza (liderzy, centrum wolontariatu, opis stanowisk, portal internetowy, ubezpieczenia, wyżywienie, umowy), realizacja projektu w praktyce. Do zobaczenia na szkoleniu!


Pobierz ppt "Turystyka i kultura w Poznaniu. WPROWADZENIE Witaj w kursie „Atrakcje turystyczne i kulturalne Poznania”! Kurs ma na celu: Przedstawienie najważniejszych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google