Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Brak umiejętności dostrzegania różnicy pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym, a co za tym idzie: przenoszenie negatywnych wzorców zachowań ze świata.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Brak umiejętności dostrzegania różnicy pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym, a co za tym idzie: przenoszenie negatywnych wzorców zachowań ze świata."— Zapis prezentacji:

1

2  Brak umiejętności dostrzegania różnicy pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym, a co za tym idzie: przenoszenie negatywnych wzorców zachowań ze świata wirtualnego do rzeczywistego.  Zmniejszenie czasu, który powinien być poświęcony na ruch i sport, a co się z tym wiąże to negatywny wpływ na zdrowie. Pod wpływem nadmiernego siedzenia przy komputerze lub telewizorze pogarsza się wzrok, powstają bóle kręgosłupa i nadgarstków, nadmierna tusza.

3  Minimalizowanie czasu, który powinien być poświęcony na czytanie książek. Dzięki książkom rozwijamy wyobraźnię, robimy mniej błędów stylistycznych i ortograficznych, lepiej wysławiamy się.  Zmniejszenie bezpośrednich kontaktów między ludźmi.dzięki kontaktom międzyludzkim uczymy się odczytywać emocje, jakie widzimy na twarzy drugiego człowieka oraz potrafimy okazywać swoje uczucia, co może powodować zanik prawidłowej reakcji w danej sytuacji.

4  Ł atwy i bezproblemowy dostęp do treści o charakterze pornograficznym, a co za tym idzie, to nieumiejętność rozróżnienia rzeczy zgodnych i sprzecznych z normami moralnymi,  Uzależnienie się od komputera, a co się z tym wiąże to stres, skłonność do złości, frustracji, drażliwości, dezorientacji, depresji, niepokoju i trudności w koncentracji.

5  Ogólnymi wadami i zagrożeniami są wirusy, które mogą uszkodzić nasz komputer, spamy, które zasypują nas całym mnóstwem reklam i ogłoszeń, hakerzy, którzy włamują się do naszych komputerów tworząc zagrożenie nie tylko dla samego komputera, ale także dla danych, które tam przechowywujemy np. haseł do internetowych kont bankowych.  Głównym zagrożeniem jest anonimowość, która z jednej strony jest zaletą, a z drugiej strony zagrożeniem, ponieważ nigdy nie wiemy kto siedzi po drugiej stronie monitora i jakie ma zamiary w stosunku do nas. Wiele Osób właśnie używają anonimowości w celach sexualnych.

6  Wszystko o nauce można znaleźć na stronach poświęconych edukacji. Na takich stronach można znaleźć między innymi streszczenia, wypracowania, opracowania, rozprawki, referaty i wiele wiele innych. Można zdobyć informacje na temat działów różnych przedmiotów. Wiele portali ma do zaoferowania tzw. "rozrywkę". Są to m.in. gry on-line, w które można grać dzięki dostępowi do Internetu. Można również rozwiązywać krzyżówki, psychotesty, brać udziały w konkursach czy internetowych forach.

7  Aukcje internetowe, które pozwalają na kupno, sprzedaż, zamianę większości rzeczy, są bardzo wygodne, gdyż możemy wiele rzeczy obserwować bez wychodzenia z domu. Konta internetowe umożliwiają kierowanie kontem, płacenie rachunków, wykonywanie przelewów, sprawdzanie salda konta bez potrzeby wizyty w oddziale banku.  Czaty oraz różne komunikatory internetowe tj. Gadu-Gadu, AQQ, Tlen czy Skype pozwalają na poznawanie różnych ludzi z całego świata, można rozmawiać z wieloma osobami jednocześnie, lub z każdą osobno. Dużą zaleta jest to, że można pozostać osobą anonimową w internecie, tak długo jak tego chcemy. Morzna komunikować się ze znajomymi.

8  Poczta elektroniczną czyli E-Mail - jest najbardziej popularną usługa dostępną w Internecie. Korzystają z niej miliony ludzi na całym świecie. Jest łatwa w obsłudze, a wiele udogodnień i różnych dodatkowych funkcji pozwala na szybką wymianę wiadomości.  Na komputerze można instalować różne programy i gry np. Microsoft Office, na którym można pisać referaty, ponieważ jest to program tekstowy, Paint, można na nim rysować tak jak na kartce normalnie tylko to jest w komputerze. Oraz jest jeszcze bardzo dużo edytorów tekstu i innych takich programów np. Tux Paint, WordPad itp…

9 Safari Google Chrome Mozilla Firefox Internet Explorer Opera

10 www.fdn.pl - strona Fundacji Dzieci Niczyje, organizatora projektu helpline.org.pl www.dzieckowsieci.pl - portal promujący zasady bezpiecznego korzystania z Internetu; dobre wprowadzenie dla rodziców zaczynających przygodę z Internetem www.sieciaki.pl - portal dla dzieci prowadzony przez FDN, promujący zasady bezpiecznego Internetu www.dzieckokrzywdzone.pl - portal wiedzy o problemie krzywdzenia dzieci www.dzienbezpiecznegointernetu.pl - strona Dnia Bezpiecznego Internetu www.saferinternet.pl - strona programu Komisji Europejskiej: Safer Internet, w ramach którego działa helpline.org.pl www.nask.pl - strona Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej www.cert.pl -strona CERT Polska (Computer Emergency Response Team) - zespołu reagującego na zagrożenia i incydenty w sieciach komputerowych; serwis oferuje m.in. statystyki przyjmowanych zgłoszeń i podejmowanych interwencji, informacje techniczne dotyczące bezpieczeństwa w Internecie www.dyzurnet.pl - trafiłeś na nielegalne treści w Internecie? Zgłoś anonimowo! www.kidprotect.pl - portal Fundacji Kidprotect, cenne źródło wiedzy o zagrożeniach w Internecie www.childnet-int.org/kia/ - pod tym z adresem znajduje się (m.in.) polskojęzyczna multimedialna prezentacja dotycząca zagadnień związanych z bezpieczeństwem w Internecie www.helpline.org.pl - jest wspólnym projektem Fundacji Dzieci Niczyje i Fundacji Orange, współfinansowanym przez Komisję Europejską w ramach programu Safer Internet.

11  Więc wniosek jest taki, że z komputerem trzeba rozważnie. Z jednej strony jest dobry rozwój technologii informacyjnej, a z drugiej zły. Trzeba pilnować się, aby w kłopoty nie wpaść. Nie wszystko co jest tam to prawda. Więc nie można polegać tylko na tym.

12


Pobierz ppt " Brak umiejętności dostrzegania różnicy pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym, a co za tym idzie: przenoszenie negatywnych wzorców zachowań ze świata."

Podobne prezentacje


Reklamy Google