Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabawki znane i nieznane.  Archeolodzy znajdują zabawki wśród najstarszych przedmiotów codziennego użytku, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Pierwsze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabawki znane i nieznane.  Archeolodzy znajdują zabawki wśród najstarszych przedmiotów codziennego użytku, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Pierwsze."— Zapis prezentacji:

1 Zabawki znane i nieznane

2  Archeolodzy znajdują zabawki wśród najstarszych przedmiotów codziennego użytku, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Pierwsze zabawki były wykonywane z naturalnych materiałów – skał, patyków i gliny.  W starożytnym Egipcie dzieci bawiły się już lalkami z włosami, ruchomymi kończynami, które były wykonane z kamienia, ceramiki bądź drewna. Najstarsze odnalezione yo-yo pochodzi z Grecji, z 500 roku przed naszą erą. Wykonano je z terakoty.

3  Pierwsze bączki pochodzą z Babilonii z III tysiąclecia p.n.e. Wykonane wówczas były z gliny. W Polsce moda na bąki pojawiła się w średniowieczu. Wykonane były z drewna, zwężane u dołu, a szerokie na górze. Nazywane były cygą, kręglicą, frygą i warchołką.

4 https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C4%85k_%28zabawka%29https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C4%85k_%28zabawka%29 dostęp: 04.12.2015

5  W starożytnej Grecji grzechotki wykonywane były z gliny, miały kształt kuli bądź figurki zwierzęcej. W Rzymie znane były jeszcze grzechotki w formie brązowych obręczy, obwieszonych dzwoneczkami. Całą masę takich zabawek odnaleziono w czasie prac wykopaliskowych w Biskupinie.

6 https://pl.wikipedia.org/wiki/Gruchawkahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Gruchawka dostęp: 04.12.2015

7  Lalka jest jedną z najstarszych zabawek. Dawniej lalkami nie bawiły się tylko dziewczynki. Początkowo lalki były gliniane, później zaczęto wytwarzać lalki ze starych szmat i sznurowadeł. Z czasem zaczęto wykonywać je z drewna z ruchomymi częściami, pokrywane farbami i modnie ubrane. W XVII w. pojawiła się moda na domki dla lalek. Często duże wielopoziomowe domki przypominały ówczesne mieszkania.  W XX w. pojawiły się lalki plastikowe, które były zdecydowanie tańsze, przez co bardziej dostępne dla uboższych dzieci.

8 https://pixabay.com/en/doll-face-eyes-toys-smiling-girl- 415111/https://pixabay.com/en/doll-face-eyes-toys-smiling-girl- 415111/ dostęp: 08.12.2015 http://www.natkaszczerbatka.pl/historia-zabawek/4049- zabawki-z-prl-u.htmlhttp://www.natkaszczerbatka.pl/historia-zabawek/4049- zabawki-z-prl-u.html, dostęp: 08.12.2015

9  Od początku XIX w. konie na biegunach są powszechnie kojarzone z dziecięcą zabawką. Do końca XIX w. wykonywali je rzemieślnicy, kojarzyły się z końmi przeznaczonymi dla rycerzy. Pod koniec XIX w. podjęto produkcję seryjną zabawek tego typu. Wcześniejsze, historyczne koniki na biegunach, były wykonywane z naturalnych surowców: drewna, skóry. Późniejsze, te produkowane masowo – robiono z tworzyw sztucznych.

10 https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%84_na_biegunach dostęp: 08.12.2015

11  Historia piłek sięga bardzo dawnych czasów, używali ich starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, Aztekowie. Starożytne piłki robiono je z wnętrzności zwierząt (np. świńskiego pęcherza) czy zszywano ze skór. Współczesne piłki pojawiły się na początku XX wieku.

12  Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodore Roosvelt’a, który, będąc na polowaniu, nie pozwolił zastrzelić małego niedźwiadka. Sytuacja ta została sportretowana i zamieszczona w gazecie „Washington Post”. Obrazek ten był inspiracją dla rosyjskiego imigranta Morris’a Michton’a (właściciel sklepu z zabawkami), który rozpoczął sprzedaż pluszowych misiów, szytych przez jego żonę. Postarał się on o zgodę prezydenta na nazwanie misia „Teddy Bear” (Teddy to zdrobnienie od Theodore).

13 https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%9B_%28zabawka%29 https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%9B_%28zabawka%29 dostęp 10.12.2015 https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%9B_%28zabawka%29https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C5%9B_%28zabawka%29 dostęp 10.12.2015

14  Ceramiczne znano już w Mezopotamii. Do dziecinnych pokoików na stałe trafiły na przełomie XVIII i XIX w., kiedy to niemiecki pedagog zaprojektował komplet brył z kamienia, które od jego nazwiska nazwano cegiełkami Tillicha.  W Polsce stworzono odrębną serię klocków drewnianych. Wyprodukowała je początku XX wieku firma „Gnom”. Dzieci mogły ułożyć z klocków grobowiec rzymski, kościół gotycki, bądź tak charakterystyczną dla polskiego krajobrazu kapliczkę zakopiańską. I chociaż jedno pudełko zawierało zaledwie 13 rodzajów elementów, dzieci mogły również składać budowle według własnego pomysłu, gdyż drewniane moduły można było łączyć w dowolny sposób.

15 http://www.muzeumzabawek.eu/mziz/index.php?option=com_content&task=view&id=292&Itemid=95 http://www.muzeumzabawek.eu/mziz/index.php?option=com_content&task=view&id=292&Itemid=95 dostęp 11.12.2015

16  Rosyjska zabawka, złożona z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą. Lalki są u góry zaokrąglone, na ogół ręcznie malowane. Postacie na nich przedstawione to najczęściej dziewczyny ubrane w ludowy strój.  Zabawka ta była bardzo popularna w Polsce. Obecnie jest mało znana.

17 https://pixabay.com/en/dolls-matrioshka-decorative-315562/ https://pixabay.com/en/dolls-matrioshka-decorative-315562/ dostęp: 11.12.2015

18  Zabawka dla małych dzieci, która poruszona kolebie się na boki, lecz nigdy się nie przewraca. Z wyglądu może przedstawiać rosyjską lalkę, matrioszkę, marynarza, zwierzę (np. kurę) lub postać z literatury dziecięcej. Najczęściej jest wykonana z kolorowego plastiku lub z drewna, może być też pokryta miękkim materiałem.  Zabawka cieszyła się popularnością w latach 70. XX wieku w czasach PRL-u.

19 https://pl.wikipedia.org/wiki/Wa%C5%84ka-wsta%C5%84kahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Wa%C5%84ka-wsta%C5%84ka dostęp: 14.12.2015

20  Dawniej dzieci więcej czasu spędzały na świeżym powietrzu organizując sobie różne zabawy z rówieśnikami. Popularna była zabawa w chowanego, w berka w podchody, gra w kopertę. Dziewczynki skakały na skakance, grały w gumę i w klasy.  Popularne były gry planszowe. Bawiono się w bierki lub pchełki, państwa – miasta, statki, kółko – krzyżyk, ciuciubabkę, głuchy telefon.

21  http://zapomnianezabawki.pl/historia-zabawek/ http://zapomnianezabawki.pl/historia-zabawek/  http://www.artykul.com.pl/historia-zabawek/ http://www.artykul.com.pl/historia-zabawek/  http://www.natkaszczerbatka.pl/historia- zabawek.html http://www.natkaszczerbatka.pl/historia- zabawek.html  http://kresowiacy.com/2014/06/krotka-historia- zabawek/ http://kresowiacy.com/2014/06/krotka-historia- zabawek/  http://www.muzeumzabawek.eu/mziz/index.php?op tion=com_content&task=view&id=292&Itemid=95 http://www.muzeumzabawek.eu/mziz/index.php?op tion=com_content&task=view&id=292&Itemid=95  http://www.ceo.org.pl/pl/etnolog/news/odkrywamy -dawne-gry-i-zabawy http://www.ceo.org.pl/pl/etnolog/news/odkrywamy -dawne-gry-i-zabawy  Wiele cennych informacji uzyskaliśmy podczas rozmów z naszymi rodzicami, babciami, dziadkami, a także pracownikami naszej szkoły.


Pobierz ppt "Zabawki znane i nieznane.  Archeolodzy znajdują zabawki wśród najstarszych przedmiotów codziennego użytku, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Pierwsze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google