Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Początki katedry sięgają XIII wieku, katedrze pojawiły się także ogromny ołtarz główny z obrazem włoskiego artysty Jakuba Palmy Młodszego, Archikatedra.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Początki katedry sięgają XIII wieku, katedrze pojawiły się także ogromny ołtarz główny z obrazem włoskiego artysty Jakuba Palmy Młodszego, Archikatedra."— Zapis prezentacji:

1

2 Początki katedry sięgają XIII wieku, katedrze pojawiły się także ogromny ołtarz główny z obrazem włoskiego artysty Jakuba Palmy Młodszego, Archikatedra została zrekonstruowana w latach 1947-1956, a w 1961 roku została podniesiona do rangi bazyliki mniejszej. CH Arkadia W Arkadii znajduje się 255 sklepów, 22 restauracje, 15-ekranowe kino Cinema City oraz dwupoziomowy parking na 4500 samochodów. Uroczyste otwarcie odbyło się w 2004. Archikatedra św. Jana Chrzciciela

3 BUW Biblioteka utworzona przy Uniwersytecie Warszawskim w roku 1817, znajdująca się dziś przy ul. Dobrej 55/66. Aktualnie w bibliotece znajduje się 3 090 698 zbiorów książek. Obok budynku BUW znajduje się piękny ogród botaniczny. Belweder Pałac Belwederski – pałac w Śródmieściu Warszawy, na Ujazdowie. Klasycystyczny budynek powstał w latach 1819– 1822 według projektu Jakuba Kubickiego w miejscu pałacu barokowego wzniesionego według projektu Jakuba Fontany. W latach 1918– 1922 siedziba Naczelnika Państwa, w latach 1922–1926 i 1989–1993 siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

4 Centrum Nauki Kopernik Pierwszy moduł budynku Centrum został otwarty 5 listopada 2010 roku wraz z pięcioma galeriami, Jest to największe centrum nauki w Polsce, jedno z większych w Europie Środkowo-Wschodniej Cytadela Po upadku powstania listopadowego twierdza była punktem kontrolno- pacyfikacyjnym na całą Warszawę, będącą ośrodkiem polskiego ruchu niepodległościowego. Obecnie cytadela wciąż pozostaje w posiadaniu WP, aczkolwiek na jej terenie działa r ó wnież Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

5 Dworzec Centralny Dworzec stanowi centralny punkt warszawskiej linii średnicowej. W rankingu przeprowadzonym podczas wakacji 2008 przez Gazetę Wyborczą Dworzec Centralny uznano za jeden z najgorszych (czwarte miejsce od końca) wśr ó d 23 dworc ó w największych polskich miast. Druga linia metra 14 września 2006 roku zaplanowano budowę 2 linii metra. Uruchomienie pierwszego odcinka planowane było na 14 grudnia 2014 (odcinek liczący 6,1 km długości budowany był zaledwie 8 lat :-)

6 E.Wedel Pierwsza w Polsce fabryka czekolady. Od 2004 r. powstawały i działają, wzorowane na przedwojennej tradycji pijalnie czekolady E. Wedel. W latach 1940- 1944 fabryka pracowała także dla potrzeb okupanta niemieckiego, lecz pomimo licznych represji załoga fabryki podejmowała akty sabotażu. Elektrociepłownia Siekierki Największa polska elektrociepłownia, druga co do wielkości w Europie, mieszcząca się w Warszawie przy ulicy Augustówka 30. Oddana do użytku w roku 1961 (24 kwietnia 1976 roku miała miejsce jedna z największych awarii, jakie wydarzyły się w elektrociepłowni. Około godziny 13 pękła turbina generatora nr 4. Oderwane od turbiny łopatki zniszczyły część dachu, a wyciekający z turbiny olej zapalił się, Dnia 2 czerwca 2010 o godzinie 10:44 wybuchł pożar w turbinie 6, zapalił się zbiornik z olejem.)

7 Fort Bema a właściwie Fort P (Parys ó w) powstał w latach 1886-1890 w ramach budowy drugiego (wewnętrznego) pierścienia fort ó w twierdzy Warszawa. 31 stycznia 1909 roku wydano rozkaz likwidacji Twierdzy, niemniej wysadzono jedynie poternę i prochownię u styku prawego barku i czoła. Filharmonia Narodowa polska instytucja kultury, funkcjonująca w gmachu znajdującym się przy ulicy Jasnej 5 w Warszawie, który został wzniesiony w latach 1900–1901. Pierwszy koncert w wykonaniu Filharmoników Warszawskich odbył się 5 listopada 1901 w nowo wybudowanym gmachu.

8 Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie – grób-pomnik na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ideą warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość. W Polsce pierwsze inicjatywy mające na celu stworzenie miejsca upamiętniającego poległych miały miejsce w 1921. Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie powstał jednak ostatecznie w 1925 pod kolumnadą Pałacu Saskiego. 2 listopada tego roku do grobu złożono zwłoki bezimiennego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii ze Lwowa. Gmach Główny Politechniki Warszawskiej – zabytkowy budynek administracyjny Politechniki, Warszawskiej który powstał na przełomie XIX i XX wieku. Usytuowany jest przy Placu Politechniki między ulicami Stanisława Noakowskiego i Nowowiejską w centrum stolicy. Jest najważniejszym obiektem Politechniki Warszawskiej.

9 Hotel Bristol – pięciogwiazdkowy hotel w Warszawie znajdujący się przy ulicy Krakowskie Przedmieście 42/44, położony w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego. Jest on najstarszym i najdroższym działającym hotelem w Warszawie. Mieszczą się w nim m.in. dwie restauracje, dwie sale bankietowe, centrum biznesu (10 sal), biblioteka, basen, solarium, sauna, łaźnia parowa, siłownia i kasyno. Część wnętrz posiada secesyjną dekorację. Hale Mirowskie – bliźniacze hale, pierwotnie nazywane Hallami Targowymi, znajdujące się na warszawskim Mirowie na pl. Mirowskim 1 (stąd ich potoczna nazwa). Obie hale wybudowano w latach 1899- 1901 za czasów, gdy prezydentem Warszawy był rosyjski generał – Mikołaj Bibikow. Projektantami hal byli: Bolesław Milkowski (konstrukcja), Ludwik Panczakiewicz (elewacje), Apoloniusz Nieniewski, Władysław Kozłowski. Ich projekt w dużej mierze opierał się na wcześniejszych założeniach Stefana Szyllera.

10 Instytut Pamięci Narodowej - instytucja naukowa o uprawnieniach śledczych. Od 2013 siedziba IPN mieści się przy ul. Wołoskiej 7 w Warszawie. Instytut został powołany 19 stycznia 1999 na mocy ustawy z 18 grudnia 1998 o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytut posiada jedenaście oddziałów w miastach, które są siedzibami sądów apelacyjnych. W kolejnych siedmiu miastach utworzono delegatury oddziałów IPN. Instytut Lotnictwa - polska, państwowa jednostka badawczo- rozwojowa istniejąca od 1926 roku z siedzibą w Warszawie. Działalność placówki skupia się na świadczeniu usług projektowych, inżynierskich i badawczych w zakresie lotnictwa i kosmonautyki.

11 Jedyna europejska stolica bez obwodnicy Efekt jest taki, że ruch, zamiast omijać miasto, koncentruje się w nim. Jeziorko Czerniakowskie - rezerwat przyrody położony w Warszawie w dzielnicy Mokotów. Przedmiotem ochrony jest fragment starorzecza Wisły wraz z przyległymi do niego terenami. Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie ze względów ekologicznych i społecznych starorzecza Wisły oraz terenów stanowiących jego otoczenie, z charakterystycznym krajobrazem oraz bogatą florą i fauną, będących cennym elementem środowiska przyrodniczego na terenie Warszawy.

12 Krakowskie Przedmieście – jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Śródmieściu Warszawy, stanowiąca północny odcinek Traktu Królewskiego. Królikarnia – klasycystyczny pałac w Warszawie położony przy ul. Puławskiej 113a na Mokotowie na skarpie wiślanej. Jego nazwa pochodzi z czasów saskich, kiedy to znajdował się tu zwierzyniec, w którym polowano na króliki.

13 Lotnisko Chopina - największy port lotniczy w Polsce. Znajduje się on w warszawskiej dzielnicy Włochy (osiedle Okęcie). Lotnisko położone jest w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum Warszawy. Port lotniczy zajmuje powierzchnię ponad 500 ha. Lindleya Filtry Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya, Stacja Filtrów i Wodociągów – warszawskie filtry wody wybudowane w latach 1883-1886, zlokalizowane między ulicami Koszykową, Krzywickiego, Filtrową i Raszyńską. Warszawskie filtry należą do systemu wodociągów warszawskich zaprojektowanych i zbudowanych przez brytyjskiego inżyniera Williama Lindleya. Kolejne obiekty stacji wpisywano do rejestru zabytków w latach 1973 i 2008, a od 2012 r. cały kompleks, łącznie z budynkami wybudowanymi dwa lata wcześniej, został uznany za pomnik historii.

14 ŁADNE MIASTO NOCĄ Łazienki Królewskie Zabytkowy Ogród Muzeum składa się z trzech różnych pod względem stylistycznym ogrodów: Ogród Królewski, Ogród Belwederski oraz Ogród Modernistyczny. Muzeum Łazienki Królewskie to nie tylko piękne wnętrza i przestrzenie. To również unikatowe kolekcje sztuki, wśród których można znaleźć dzieła wielu znamienitych twórców. Ładne miasto nocą Warszawa to miejsce, gdzie można znaleźć całonocne imprezy, wspaniałych ludzi, didżejów światowej sławy, wspaniałe kluby i wszystkie atrakcje, o jakich tylko można zamarzyć. Nocne życie Warszawy w pełni odzwierciedla charakter tego energetycznego, żywego i ruchliwego miasta.

15 MULTIMEDIALNY PARK FONTANN Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum te jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Warszawie. W muzeum jest bardzo dużo eksponatów dotyczących II wojny światowej ale i niewątpliwie największym z nich jest replika samolotu bombowego Liberator B-24J. Multimedialny Park Fontann Jest to druga co do wielkości fontanna multimedialna w Polsce. Multimedialny Park Fontann tworzą dwie fontanny: główna o powierzchni ponad 2.200 m² oraz liniowa o długości 120 m, nazywana organami wodnymi. W pobliżu dzieci mogą się bawić na wodnym placu zabaw (tzw. pluskowisku) o powierzchni 140 m².

16 Nightskating - to nocny przejazd rolkarzy ulicami miasta, średnio co 2- 3 tygodnie. Świetna zabawa dla lubiących jazdę na rolkach. Noc Muzeów Odbywająca się raz do roku impreza, podczas której w otwartych do późnych godzin nocnych muzeach, galeriach, lokalnych centrach kultury czekają atrakcje na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Między muzeami kursują specjalne bezpłatne autobusy.

17 Ogród zoologiczny Prawdziwy rozwój zoo nastąpił dopiero po upadku w Polsce komunizmu. W 1997 r. otwarte zostało heptarium, w 1998 r. ptaszarnia, w 2003r. słoniarnia oraz specjalny pawilon dla nosorożców, w 2006 r. budynek przeznaczony dla bezkręgowców, w 2006 r. wybieg dla jaguarów, w 2008 r. pawilon dla małp człekokształtnych, a w 2010 r. pawilon dla hipopotamów i rekinów. Opatrzności Świątynia Kościół wznoszony na Warszawskim Wilanowie. Świątynia jest elementem składowym kompleksu Centrum Opatrzności Bożej, w którym zawiera się również Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków.

18 Pałac Kultury i Nauki - zbudowany został w latach 1952-1955. Był to „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, którego pomysłodawcą był sam Józef Stalin. Pałac jest najwyższym budynkiem w Polsce. Ma 230,5m wysokości (42 piętra) i kubaturę 817 000 m2. Mieści ponad 3000 pomieszczeń Powązkowski Cmentarz - nazywany w skrócie Powązkami zlokalizowany w dzielnicy Wola, jest najbardziej znaną zabytkową nekropolią w Warszawie. Na Powązkach spoczęły ciała wielu wybitnych Polaków. Cmentarz zajmuje 44 ha, czyli tyle, co całe państwo Watykan.

19 Rynek Starego Miasta - prostokątny plac o wymiarach 90 na 73 metrów na warszawskim Starym Mieście. Podczas powstania warszawskiego kamienice przy rynku zostały w większości zrównane z ziemią. W latach 1949-1953 zostały pieczołowicie zrekonstruowane. Obecnie rynek jest zamknięty dla ruchu kołowego Rejsy po Wiśle - zapewniają przeprawę przez Wisłę siedem dni w tygodniu. W lipcu i sierpniu osoby lubiące spędzać czas nad Wisłą mają do dyspozycji więcej kursów Warszawskich Linii Turystycznych.

20 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Obrady Sejmu odbywają się w wybudowanym w latach 1925–1928 i rozbudowanym w latach 1949–1952 kompleksie sejmowym znajdującym się w Warszawie przy ulicy Wiejskiej 4/6/8, w rejonie ulic Górnośląskiej i Piotra Maszyńskiego. Stadion Narodowy – wielofunkcyjny stadion sportowy (głównie piłkarski) na Kamionku w Warszawie, wybudowany w latach 2008-2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia.

21 Teatr Wielki Opera Narodowa – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego. Techniki Muzeum - muzeum historii techniki działające w Pałacu Kultury i Nauki – przy placu Defilad 1. Do stycznia 2014 r. nosiło nazwę Muzeum Techniki NOT

22 Uniwersytet Warszawski - założony w 1816 roku, jest największą polską uczelnią i jednocześnie jedną z najlepszych w kraju. Ujazdowski Zamek – zabytkowy zamek, położony w Ujazdowie w dzielnicy Śródmieście, przy ul. Jazdów 2, na wprost al. Szpitala Ujazdowskiego. Obecnie mieści Centrum Sztuki Współczesnej, Kino Lab oraz Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie.

23 Warszawska Masa Krytyczna – comiesięczny przejazd pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni, odbywający się w ostatni piątek każdego miesiąca, bez względu na pogodę i porę roku. Startuje o godzinie 18:00 z Placu Zamkowego w Warszawie. Jest to impreza niekomercyjna, organizowana przez wolontariuszy chcących, aby Warszawa była przyjazna dla rowerzystów i dzięki dobrowolnemu wsparciu jej uczestników. Pałac królewski na Wilanowie Królewskim, barokowy, wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery według projektu Augustyna Locciego, mieści Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W 1994 zespół pałacowy w Wilanowie Królewskim wraz z Morysinem został uznany za pomnik historii. WILANÓW

24 Zamek Królewski - barokowo-klasycystyczny zamek znajdujący się przy placu Zamkowym 4. Pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu). W swojej długiej historii Zamek Królewski był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. W latach 1920–1922 siedziba Naczelnika Państwa, w latach 1926–1939 rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Spalony i ograbiony przez Niemców w 1939, niemal doszczętnie zniszczony w 1944. Złote Tarasy - kompleks handlowo-biurowo-rozrywkowy znajdujący się w Śródmieściu Warszawy przy ul. Złotej 59. W skład kompleksu wchodzi kilka połączonych ze sobą budynków. Centralna część Złotych Tarasów przykryta jest wielkim szklanym dachem, pod którym na kilku poziomach znajdują się galerie handlowe i restauracje.


Pobierz ppt "Początki katedry sięgają XIII wieku, katedrze pojawiły się także ogromny ołtarz główny z obrazem włoskiego artysty Jakuba Palmy Młodszego, Archikatedra."

Podobne prezentacje


Reklamy Google