Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Republika Czeska Gracjan Gliksman. Flaga Czech Flagę oficjalnie uznano 30 marca 1920 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Republika Czeska Gracjan Gliksman. Flaga Czech Flagę oficjalnie uznano 30 marca 1920 r."— Zapis prezentacji:

1 Republika Czeska Gracjan Gliksman

2 Flaga Czech Flagę oficjalnie uznano 30 marca 1920 r.

3 Duży Herb Wielki Herb Czech podzielony jest na cztery pola. W pierwszym i czwartym występuje srebrny lew w koronie z podwójnym ogonem – symbol Czech właściwych, w drugim niebieskim orzeł w srebrno-czerwoną szachownicę – Herb Moraw, a w trzecim na złotym tle czarny orzeł ze srebrnym półksiężycem – Herb Śląska.

4 Mały Herb Mały Herb Czech ma w godle srebrnego wspiętego na tylnych łapach lwa z charakterystycznym podwójnym ogonem, w złotej koronie i o podobnie złotych pazurach. Godło umieszczone jest w czerwonym polu. Jest to tradycyjny herb Czech właściwych.

5 Czeskie Tradycje Mikołajki w Czechach obchodzone są dzień przed imieninami świętego, czyli 5 grudnia. W tym dniu dzieci odwiedza Mikołaj w towarzystwie Anioła i Diabła. Dzieci, żeby dostać prezent muszą powiedzieć, czy były grzeczne, czasem zaśpiewać piosenkę lub powiedzieć wierszyk. W zamian Mikołaj daje im słodycze, owoce, orzechy i… Węgiel albo ziemniak dla przypomnienia, że zdarzało im się coś przeskrobać. Starsze dzieci wystawiają za okno specjalną skarpetę, którą Mikołaj zapełnia upominkami.

6 Stolicą Czech jest Praga

7 Praga Praga to stolica i największe miasto Czech. Praga jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą większości czeskich urzędów centralnych (parlamentu prezydenta i rządu).

8 Zabytki Czech

9 Złota Uliczka Dawniej nazywała się ulicą Złotniczą,gdyż była prawdopodobnie siedzibą miejscowych złotników czyli żydów pracujących dla skarbu, znajdujących w ten sposób schronienie za murami zamku. Powstała między romańskim i późnogotyckim obwarowaniem północnej części zamku.

10 Most Karola Most ma prawie 516 m długości i ok. 9,50 m szerokości. Jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Początkowo nazywano go Kamiennym lub Praskim Mostem. Nazwa Most Karola przyjęła się dopiero od mniej więcej 1870 roku.

11 Kaplica Czaszek w Kutnej Horze W kaplicy znajdują się szczątki 40–70 tys. ofiar epidemii dżumy z połowy XIV w., wojen husyckich w XV w. oraz wojny trzydziestoletniej wXVII w. Czaszki i kości zmarłych posłużyły jako materiał konstrukcyjny dla stworzenia niemal całego wystroju obiektu, w tym kapliczek, ołtarzy, żyrandoli, herbu rodowego książąt Schwarzenbergów or az „podpisu” Františka Rinta, autora wystroju Kaplicy.

12 Rynek w Pradze Pierwsze wzmianki o Starym Mieście pojawiają się w VIII wieku n.e., natomiast trwalsze budowle (być może związane z religią chrześcijańską) w wieku IX. Najprawdopodobniej już wtedy z terenu Starego Miasta można było przedostać się przez Wełtawędrewnianym mostem. Większe znaczenie zyskało po wybudowaniu zamków na Hradczanach oraz Wyszehrad zie. W XII wieku powstał Most Judyty, w mieście pojawiło się też coraz więcej murowanych budynków mieszkalnych i kościołów. W latach 20. XIII wieku Stare Miasto otrzymało prawa miejskie; jego mieszkańcy byli przeważnie Niemcami, rosła też liczba ludności żydowskiej.

13 Zamek Leuchtenštejn Leuchtenštejn – słabo zachowane ruiny zamku z XIII wieku, znajdujące się w czeskiej części Gór Opawskich,w pobliżu Biskupiej Kopy.

14 Kościół św. Jakuba w Kutnej Horze Kościół św. Jakuba – gotycki kościół farny w Kutnej Horze. Budowa trwała od połowy XIV wieku, aż do wieku XV. a prace budowlane nadzorował Peter Parler. Kościół jest łatwo rozpoznawalny dzięki wysokiej na 84 metry wieży na zachodniej fasadzie. Planowana była budowa drugiej bliźniaczej wieży, która jednak nigdy nie powstała.

15 Tańczący Dom Tańczący dom – zbudowany w 1996 roku, na prawym brzegu Wełtawy w Pradze, w dzielnicy Nové Městoawangardowy budynek projektu pary architektów: Vlado Milunića i Franka Gehry'ego. Swą nazwę zawdzięcza kształtowi, w którym można dopatrzeć się sylwetki tańczącej pary. Przed postawieniem tego budynku w Pradze Frank Gehry wyraził zainteresowanie stworzeniem nowoczesnego budynku w Warszawie, jednak władze stolicy nie zaakceptowały śmiałych, dekonstruktywistyczny ch wizji architekta.

16 Sportowe Reprezentacje Czech

17 Siatkówka Reprezentacja Czech w piłce siatkowej mężczyzn – zespół siatkarski, biorący udział w imieniu Czech w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez elekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo czeskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Czeski Związek Piłki Siatkowej. Obecna reprezentacja powstała po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 rok u. Od tego czasu trzykrotnie grała w mistrzostwach świata i sześciokrotnie w mistrzostwach Europy. Nigdy nie awansowała do turnieju olimpijskiego. W 2003 roku została zaproszona przez FIVB do uczestnictwa w Lidze Światowej. Ostatecznie zajęła w niej czwarte miejsce. Brała udział w trzech edycjach Ligi Europejskiej.

18 Piłka Nożna Reprezentacja Czech w piłce nożnej - Po rozpadzie Czechosłowacji rozpoczęła występy międzynarodowe w lutym 1994 roku od zwycięskiego 4:1 meczu z Turcją. Krajowy związek piłkarski powstał w 1901 roku. W latach 1923-1993 drużyna narodowa występowała pod flagą Czechosłowacji. Od 1907 z przerwą w latach 1908 - 1923 Czesi są członkiem FIFA, a od 1954 UEFA. Czesi po raz pierwszy na światowym championacie zagrali na Mundialu 2006, ale, mimo zwycięstwa w pierwszym meczu ze Stanami Zjednoczonymi, pozostałe dwa spotkania przegrali (z Ghaną i Włochami) i zakończyli swój udział na fazie grupowej. Za to nieprzerwanie od 1996 roku występują na mistrzostwach Europy, na których osiągnęli zresztą niemałe sukcesy (wicemistrzostwo Europy w 1996 i półfinał w 2004). W 2002 roku młodzieżowa reprezentacja Czech zdobyła mistrzostwo Europy. Dwa lata wcześniej drużyna prowadzona przez selekcjonera Karela Brücknera dotarła do finału tej imprezy, w którym przegrała 1:2 z Włochami.

19 Piłka Ręczna Reprezentacja Czech w piłce ręcznej mężczyzn – narodowy zespół piłkarzy ręcznych Czech. Reprezentuje swój kraj w rozgrywkach międzynarodowych. Powstała po rozpadzie Czechosłowacji i rozwiązaniu reprezentac ji tego kraju.

20 Hokej Swój pierwszy mecz reprezentacja rozegrała w 1993 roku po rozpadzie państwa Czechosłowacji oraz utworzeniu Czech (wcześniej hokeiści czescy występowali w reprezentacji Czechosłowacji). Zdobyła wiele medali między innymi złoty medal w mistrzostwach świata w 1996,1999,2000,2001, 2005,2010 roku.

21 Czeskie Bajki

22 Krecik Krecik czeski cykl filmów animowanych dla dzieci. Stworzył go Zdeněk Miler. Postać Krecika powstała w 1957. Uznany już wówczas twórca, reżyser filmu animowanego, animator Zdeněk Miler otrzymał zlecenie na film edukacyjny, który przedstawiałby produkcję tkaniny. Gotowy film, przedstawiający proces powstawania płóciennej koszuli, nasycony był licznymi opisami działania maszyn. Koncepcja filmu nie spodobała się Milerowi. Chciał bowiem, by film zainteresował małych widzów i aby informacje nie były podawane wprost - proces produkcji tkaniny miał stanowić tylko tło dla przygód jakiegoś zwierzątka. Zdeněk Miler nie chciał naśladować produkcji Disneya, nie chciał więc główną postacią filmu uczynić kotka, pieska, kaczora ani też myszki - te bowiem zwierzątka już w latach 50. były szeroko eksploatowane przez amerykańskie wytwórnie. Legenda mówi, iż w poszukiwaniu do swego filmu postaci całkiem nowej Miler udał się do lasu. Po paru godzinach bezowocnych poszukiwań, zniechęcony, poszedł w kierunku polany. Podążając przed siebie w zamyśleniu, potknął się o kopiec kreta... Początkowo wydawało się Milerowi, że kret jest zwierzątkiem zbyt mało medialnym; ponadto wizerunki kreta, które zobaczył w atlasie przyrodniczym, nie spodobały mu się. Postanowił przestylizować postać według własnego pomysłu - i tak narodził się Krecik.

23 Makowa Panienka Makowa panienka (oryg. O makové panence a motýlu Emanuelovi) – serial animowany produkcji czechosłowackiej z 1972 r. (w czołówkach oznaczony jest rok 1971), emitowany w paśmie Wieczorynki. Serial jest adaptacją powieści Václava Čtvrtka.

24 Żwirek i Muchomorek Bajki z mchu i paproci - serial animowany dla dzieci produkcji czechosłowa ckiej. Głównymi bohaterami są dwa skrzaty: chudy jak patyk Żwirek (Křemílek) i okrągły Muchomorek (Vochomůrka).

25 Sąsiedzi Sąsiedzi (oryginalne tytuły czeskie: Pat a Mat oraz...a je to!; pol. Pat i Mat oraz...i to wszystko!) – czechosłowacki, od 1993 czeskilalkowy serial animowany opowiadający o perypetiach dwóch nieudolnych majsterkowiczów, Pata i Mata. Został stworzony w dniu 12 sierpnia 1976 przez reżysera filmu Lubomíra Beneša oraz scenarzystę i scenografa Vladimíra Jiránka.

26 Mam nadzieje,że wiesz już więcej o Czechach Gracjan Gliksman


Pobierz ppt "Republika Czeska Gracjan Gliksman. Flaga Czech Flagę oficjalnie uznano 30 marca 1920 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google