Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czechy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czechy."— Zapis prezentacji:

1 Czechy

2 Herby Czech Mały Herb Czech ma w godle białego wspiętego na tylnych łapach lwa z charakterystycznym podwójnym ogonem, w złotej koronie i o podobnie złotych pazurach. Godło umieszczone jest w czerwonym polu. Jest to tradycyjny herb Czech właściwych. Wielki Herb Czech podzielony jest na cztery pola. W pierwszym i czwartym występuje biały dwu ogoniasty lew w koronie – symbol Czech właściwych, w drugim niebieskim orzeł w biało -czerwoną szachownicę –Herb Moraw, a w trzecim na złotym tle czarny orzeł ze białym półksiężycem – Herb Śląska.

3 LUDNOŚĆ, JĘZYK I POWIERZCHNIA
Na powierzchni  km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Język czeski – język z grupy zachodniosłowiańskiej stanowiącej część rodziny indoeuropejskiej. Najbliżej spokrewniony jest ze słowackim, a w dalszej kolejności również z polskim, kaszubskim oraz łużyckim.

4 Sąsiedzi Czech Sąsiadami Czech są : - Polska - Niemcy - Słowacja
- Austria

5 Prezydentem Czech jest Miloš Zeman
Prezydentem Czech jest Miloš Zeman. Najważniejszą głową w państwie jest od 8 marca 2013 r.

6 Premier Bohuslav Sobotka – czeski polityk, długoletni parlamentarzysta krajowy, minister finansów w latach 2002–2006, wicepremier w latach 2003–2004 oraz 2005–2006, przewodniczący Czeskiej partii Socjaldemokratycznej (ČSSD), od 29 stycznia 2014 premier Czech.

7 ZABYTKI Most Karola w Pradze.

8 Stare Miasto w Pradze Stare Miasto – zabytkowa dzielnica Pragi , centrum kulturalne i handlowe stolicy Czech. Do 1784 samodzielne miasto. Otacza ze wszystkich stron dawną dzielnicę żydowską – Josefov.

9 Kaplica Czaszek Kaplica Czaszek - kościół cmentarny Wszystkich Świętych. Kaplica znajdująca się w dzielnicy Sedlec, w mieście Kutná Hora.

10 Zamek na Hradczanach Zamek na Hradczanach - to zamek w Pradze w dzielnicy Hradczany istniejący już od najstarszych dziejów Pragi, dawna siedziba królów czeskich.

11 Złota Uliczka Malownicza ulica w Pradze, na terenie praskiego zamku w dzielnicy Hradczany. Dawniej nazywała się ulicą Złotniczą, gdyż była prawdopodobnie siedzibą miejscowych złotników – Żydów pracujących dla skarbu, znajdujących w ten sposób schronienie za murami zamku.

12 Tańczący Dom Tańczący Dom zbudowany w 1996 roku, na prawym brzegu Wełtawy w Pradze, w dzielnicy Nové Město awangardowy budynek projektu pary architektów: Vlado Milunića i Franka Gehry'ego. Swą nazwę zawdzięcza kształtowi, w którym można dopatrzeć się sylwetki tańczącej pary.

13 Udka bażanta i knedliki to danie narodowe Czech.

14 BAJKI Krecik

15 Rywalizacja Polskie bajki zawsze rywalizowały z Czeskimi. Krecik to najpopularniej - sza Czeska bajka.

16 Sąsiedzi – od 1993 czeski lalkowy serial animowany opowiadający o perypetiach dwóch nieudolnych majsterkowiczów, Pata i Mata. Został stworzony w dniu 12 sierpnia 1976 przez reżysera filmu Lubamíra Beneša oraz scenarzystę i scenografa Vladimíra Jiránka.

17 SPORT

18 Reprezentacja w piłce nożnej.
Piłka Nożna Reprezentacja w piłce nożnej. Jedynymi wielkimi sukcesami było wicemistrzostwo Europy w 1996 r. oraz trzecie miejsce w mistrzostwach Świata 2004 r.

19 Petr Cech najlepszy bramkarz Czeskiej reprezentacji w piłce nożnej.
Petr obecnie gra w klubie Arsenal Londyn . Urodził się w 20 maja 1982 r. w Pilźnie.Uczestniczył w EURO 2004, 2008, 2012.Także uczestniczył w Mistrzostwach Świata w 2006.

20 Siatkówka Kobiet Sukcesy Mistrzostwa Europy
2. miejsce – miejsce –1997 Liga Europejska 1. miejsce – 2012

21 Siatkówka Mężczyzn Obecna reprezentacja powstała po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku. Od tego czasu trzykrotnie grała w mistrzostwach świata i sześciokrotnie w mistrzostwach Europy. Nigdy nie awansowała do turnieju olimpijskiego. W 2003 roku została zaproszona przez FIVB do uczestnictwa w Lidze Światowej. Ostatecznie zajęła w niej czwarte miejsce. Brała udział w trzech edycjach Ligi Europejskiej (w 2004 roku odniosła zwycięstwo).

22 Tenis Petra Kvitová ur. 8 marca 1990 w Bílovcu– czeska tenisistka, mistrzyni Wimbledonu 2011 i 2014 w grze pojedynczej, triumfatorka Mistrzostw WTA 2011 w grze pojedynczej, zdobywczyni Pucharu Federacji 2011, 2012 i 2014 wraz z drużyną Czech, zdobywczyni Pucharu Hopmana 2012wraz z Tomášem Berdychem , reprezentantka Czech na letnich igrzyskach olimpijskich.

23 Skoki Narciarskie Roman Koudelka to najlepszy Czeski skoczek. Skocznia Harachov jest największa w Czechach.

24 Hokej Męska reprezentacja Czech w hokeju na lodzie.
Swój pierwszy mecz reprezentacja rozegrała w 1993 roku po rozpadzie państwa Czechosłowacji oraz utworzeniu Czech(wcześniej hokeiści czescy występowali w reprezentacji Czechosłowacji).

25 Czeskie góry są jednymi z najładniejszych w Europie.

26 Rzeki 1. Labe – najbardziej obfita w wodę czeska rzeka, posiada największe dorzecze. Swoje źródło ma w Karkonoszach, a uchodzi do Morza Północnego. 2. Morava – Największa rzeka na Morawach. Źródło znajduje się zaraz przy samym szczycie Snieżnika na granicy Moraw i Polski. Jest dopływem Dunaju i uchodzi do Morza Czarnego. 3. Odra – kolejna rzeka na Morawach, która uchodzi do Morza Bałtyckiego. Jej źródło, to Oderské Vrchy.


Pobierz ppt "Czechy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google