Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1. Aleksander Kamiński 2. O książce 3. Świat przedstawiony 4. Wydarzenia historyczne 5. Źródła.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1. Aleksander Kamiński 2. O książce 3. Świat przedstawiony 4. Wydarzenia historyczne 5. Źródła."— Zapis prezentacji:

1

2 1. Aleksander Kamiński 2. O książce 3. Świat przedstawiony 4. Wydarzenia historyczne 5. Źródła

3 - urodził się 28 stycznia 1903 roku w Warszawie - w styczniu 1918 roku wstąpił do 1 Humańskiej Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki - ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim - stworzył oryginalną metodę pracy z zuchami - od listopada 1939 do wybuchu powstania warszawskiego redagował "Biuletyn Informacyjny„ - od 1941 roku był szefem Biura Informacji i Propagandy Okręgu Stołecznego AK. - kierował małym sabotażem, był komendantem organizacji "Wawer„ -w 1947 otrzymał tytuł doktora filozofii na podstawie rozprawy "Metoda harcerska w wychowaniu i nauczaniu szkolnym„ -zmarł 15 marca 1978 roku, został pochowany na warszawskich Powązkach w kwaterze Szarych Szeregów.

4 Antek Cwaniak (1932), Książka wodza zuchów (1933), Andrzej Małkowski (1934), Krąg rady (1935), Wielka Gra Przodownik. Podręcznik dla kierowników oddziałów Zawiszy Kamienie na szaniec (1944) Narodziny dzielności (1947), Jaćwież (1953) Józef Grzesiak "Czarny" (1980), Zuchy - The Polish Wolf Cubs Zośka i Parasol. Opowieść o niektórych ludziach i niektórych akcjach dwóch batalionów harcerskich.

5 Kamienie na szaniec powstały w 1943 roku. Zostały przedstawione w niej wojenne losy grupy harcerzy, należących do 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Historia ta, oparta na autentycznych wydarzeniach, zrodziła się pod wpływem wydarzeń, które doprowadziły do śmierci „Alka” i „Rudego”. Utwór Aleksandra Kamińskiego, poruszający aktualną w tamtych dniach problematykę wojennej zawieruchy i walki z okupantem, zyskał ogromną poczytność i stał się klasyczną pozycją piśmiennictwa konspiracyjnego.

6 Czas akcji: czerwiec 1939r. – sierpień 1943r. Miejsce akcji: okupowana Warszawa Bohaterowie główni: Jan „Rudy” Bytnar, Maciej Aleksy „Alek” Dawidowski, Tadeusz „Zośka” Zawadzki

7 Jan Bytnar Jan Bytnar - urodził się 6 maja 1921 roku w Kolbuszowej - aktywnie uczestniczył w działaniach Szarych Szeregów - zajmował się małym sabotażem, dywersją i akcjami zbrojnymi - został aresztowany 23 marca 1943 przez Gestapo – w jego mieszkaniu znaleziono obciążające go materiały polskiego podziemia - został odbity podczas akcji pod Arsenałem - zmarł 30 marca 1943 w wyniku obrażeń odniesionych na przesłuchaniach - 26 września 2009 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

8 Maciej Aleksy Dawidowski - urodził się 3 listopada 1920 roku w Drohobyczu - był członkiem tajnej organizacji PLAN - należał do Szarych Szeregów - działał w małym sabotażu - zdjął niemiecką tablicę z pomnika Mikołaja Kopernika - podczas akcji pod Arsenałem dowodził sekcją "granaty" w grupie "atak„ - został ciężko ranny w brzuch - mimo operacji, zmarł 30 marca 1943 roku - został pośmiertnie odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy - w 2011 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

9 Tadeusz Zawadzki - urodził się 24 stycznia 1921 roku w Warszawie - od października 1939 roku działał w konspiracji - uczestniczył w akcjach małego sabotażu - należał do Szarych Szeregów -dowodził grupą "Atak" podczas akcji pod Arsenałem - uczestniczył w przygotowaniach do odbicia Naczelnika "Szarych Szeregów", Floriana Marciniaka - poległ w ataku na strażnicę Grenzschutzpolizei w Sieczychach 20 sierpnia 1943 roku

10 1 września 1939 - 2 września 1945 (8 maja 1945) II wojna światowa jest największym konfliktem zbrojny w historii świata. Objęła prawie całą Europę, wschodnią i południowo- wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Brała w niej udział większa część państw Europy i ich kolonii, państwa Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej, zwane aliantami. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, Zginęło w niej 50-78 milionów ludzi.

11 Wojnę rozpoczęły Niemcy atakiem na Polskę. 17 września 1939 r. Związek Radziecki zaatakował Polaków od wschodu. We wrześniu 1939 rozpoczęły działalność struktury państwa podziemnego. W okupowanym kraju odtworzono konspiracyjną administrację i podziemne Wojsko Polskie. W kwietniu 1940 r. III Rzesza najechała Danię i Norwegię. Sowieci zajęli Litwę, Łotwę, Estonię, Besarabię oraz część Finlandii. Niemieckie wojska pomaszerowały na Francję. Niemieckim i włoskim łupem padła również Jugosławia i Grecja. W Afryce także toczyła się wojna, jednak po długotrwałym konflikcie siły włosko- niemieckie zostały wyparte. 22 czerwca 1941 r. Niemcy rozpoczęły realizację planu Barbarossa.

12 Japonia, tocząc wojnę z Chinami, zaatakowała amerykańską bazę morską w Pearl Harbor. Stany Zjednoczone przystąpiły wtedy do wojny ze wszystkimi państwami Osi. W Moskwie Armia Czerwona zatrzymała niemiecką ofensywę. Niemcy przegrali bitwę pod Stalingradem. Sowieci wypychali najeźdźców z kraju. W 1944 r. przekroczyli granicę Polski. 6 czerwca 1944 r. Amerykanie i Brytyjczycy przeprowadzili desant na plaże w Normandii w północnej Francji. Niedługo po tym Rosjanie zaczęli oblegać Berlin, który poddał się 2 maja 1945 r. Niemcy skapitulowały 7 maja 1945 r. Japonia opierała się nieco dłużej, jednak po zrzuceniu przez Amerykanów bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki również skapitulowała 2 września 1945 r.

13 Wynik II wojny światowej - zwycięstwo aliantów - dominacja USA i ZSRR - stworzenie ONZ - w Europie i Azji Wschodniej zostaje obalony faszyzm - czteroletni podział karny Niemiec i dziesięcioletni Austrii - zimna wojna - podzielenie państw Europy na Zachód (kontrolowany przez USA, Wielką Brytanię i Francję) oraz na Wschód (kontrolowany przez ZSRR) - spekulacje nad przyznaniem Żydom niepodległego państwa

14 Akcje konspiracyjne w czasie okupacji niemieckiej. Pisano antyhitlerowskie hasła na murach, ośmieszano okupantów i dezorganizowano akcje propagandowe. W „Kamieniach na szaniec” opisano m.in.: - akcję przeciwko warszawskim fotografom, - akcję mająca na celu zniechęcenie Polaków do chodzenia do kin i oglądania niemieckich filmów propagandowych, - akcję „przeciwko Paprockiemu” - akcję rozlepiania plakatów ośmieszających Hitlera, - rysowanie na murach żółwia, propagującego powolną pracę w zakładach, pracujących na rzecz okupanta - „wojnę” z Goebbelsem za pomocą litery „V”, oznaczającej „zwycięstwo”.

15 Podczas okupacji tablica z napisem „Mikołajowi Kopernikowi rodacy” została zasłonięta przez Niemców inskrypcją w języku niemieckim. 12 lutego 1942 Alek oderwał płytę niemiecką i zakopał ją w zaspie, co zostało opisane w książce.

16 Odbyła się 26 marca 1943 roku, była jedną z ważniejszych akcji Szarych Szeregów. W wyniku ataku uwolniono 25 więźniów, w tym także Rudego i Heńka, przewożonych z siedziby gestapo przy Alei Szucha na Pawiak. Akcja odbyła się pod warszawskim Arsenałem. Akcją dowodzili: Stanisław „Orsza” Broniewski i Tadeusz „Zośka” Zawadzki. W akcji został ciężko ranny Maciej Aleksy „Alek” Dawidowski.

17 http://a_kaminski.webpark.pl/ http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_pod_Arsena%C5%82em http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Kami%C5%84ski http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Bytnar http://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Aleksy_Dawidowski http://pl.wikipedia.org/wiki/II_wojna_%C5%9Bwiatowa http://ww2.cba.pl/

18 Wykonały: Aldona Gierakowska Oliwia Rogala kl. Ib


Pobierz ppt "1. Aleksander Kamiński 2. O książce 3. Świat przedstawiony 4. Wydarzenia historyczne 5. Źródła."

Podobne prezentacje


Reklamy Google