Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TADEUSZ OLEJNIK Dziewięć dekad minęło jak jeden dzień …

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TADEUSZ OLEJNIK Dziewięć dekad minęło jak jeden dzień …"— Zapis prezentacji:

1 TADEUSZ OLEJNIK Dziewięć dekad minęło jak jeden dzień …

2 Tadeusz Olejnik w kwiecie wieku - jak ZAWSZE!

3 MŁODOŚĆ Tadeusz Olejnik urodził się 26-tego listopada 1925 roku na ówczesnych polskich ziemiach, które należą obecnie do Ukrainy. Tata Tadeusza organizował przedstawienia teatralne, więc mały Tadzik już od najmłodszych lat mógł z bliska przyglądać się kulisom przygotowywania sztuk teatralnych, a nawet miał okazję wystąpić w wieku około 12 lat na scenie … jak ważna to była rola, opowie nam teraz sam jej odtwórca …

4 Rodzice Tadka i jego dom na Lipniku w województwie stanisławowskim

5 WOJNA Nie tylko teatr i nauka w szkole wypełniały czas młodemu Tadkowi – gdy miał 14 lat, wybuchła II wojna światowa i Tadzio, absolwent siódmej klasy szkoły podstawowej, został w wieku 16-tu lat członkiem Oddziału Partyzanckiej Armii Krajowej - nosił ropę naftową oraz żywność z ukrytą bronią i amunicją partyzantom walczącym z wrogami Polaków, pokonując pieszo jednego dnia nawet 30 kilometrów!

6 TRAGICZNE LOSY Trudne i straszliwe czasy wojny sprawiły, że rodzina Tadka musiała opuścić swój dom, przenosiła się kilkakrotnie w różne miejsca w rodzinnej okolicy, a starsza o rok siostra Tadka i 7 osób z jego rodziny zostało zamordowane przez ukraińskich bandytów – banderowców w lutym 1945 roku.

7 Przepiękna siostra Tadka, Stefa – ofiara ludobójstwa podczas II wojny światowej

8 REPATRIACJA W październiku 1945 roku – po zakończeniu II wojny światowej, rodzina Tadka wyjechała ze wschodu do Jasienia, a później do Legnicy. Z Legnicy blisko było do Szczytnik Małych i tam osiedliła się rodzina Olejników, a niedługo potem ojciec Tadka znalazł mu „papierkową” pracę w Kunicach, gdzie w budynku Urzędu Gminy na młodego pracownika czekała miła niespodzianka …

9 POCZĄTKI PRACY ZE SCENĄ Tu, gdzie dziś się znajdujemy, był w 1945 roku Urząd Gminy, w którego budynku Tadek odkrył piękną dużą salę ze sceną i zapragnął wystawiać na niej sztuki teatralne oraz inne przedstawienia. Zaczął od skeczu z okazji dożynek, okraszonego wierszami recytowanymi przez dzieci.

10 WOJSKO I ŚLUB W 1946 roku Tadek wystawił jednoaktówkę, a wkrótce po tym został wezwany do odbycia służby wojskowej – akurat podczas odwiedzin dziewczyny, z którą zamierzał się ożenić! Po powrocie z wojska w 1949 roku Tadek oświadczył się innej dziewczynie i w 1950 roku odbył się ich ślub.

11 TRUDNE LATA W latach 1950-1953 trudna sytuacja materialna Tadka uniemożliwiała mu zajęcie się teatrem, ale w 1954 roku dostał pracę jako świetlicowy w Kunicach. Świetlica była w obecnym budynku GOKiS. Wówczas ruszyła działalność Tadka, który wystawiał spektakle, jasełka i montaże poetyckie, a budżet reperował organizując zabawy taneczne na przyzwoitym poziomie.

12 Tadek jako organizator i wodzirej na zabawie tanecznej w l. 70-tych

13 KUNICCY AKTORZY Tadek zaangażował do amatorskich występów teatralnych w wystawianych przedstawieniach w latach 1946-2000 aż 278 osób! Byli to głównie młodzi kuniczanie – wśród nich Janusz i Danuta Mikuliczowie, także członkowie jego najbliższej rodziny (żona, dzieci) oraz stażyści Akademii Rolniczej z Wrocławia, a sam organizator i reżyser również pojawiał się na scenie, wcielając się w przeróżne role – może opowie nam teraz przynajmniej o kilku z nich.

14 Janusz Mikulicz (†) - Wójt Gminy 1990-2007, Aleksander Onyśków, T. Olejnik i Henryka Zagził w sztuce „Trybunał” w 1978 roku

15 Tadek w roli sołtysa w sztuce „Trybunał” w 1978 roku

16 Tadek jako kolejarz – bileter w sztuce „Pociąg można zatrzymać” w r. 1959

17 ZNÓW TRAGEDIA W RODZINIE Los nie oszczędzał Tadka w życiu prywatnym, począwszy od tragicznych wydarzeń w rodzinnej ziemi z lat jego młodości, a następnie sprawił, że w 1960 roku (10 lat po ślubie) Tadek owdowiał wskutek tragicznego wypadku jego żony. Przez rok był samotnym ojcem 5-ciorga małych dzieci, które pomagała mu wychować rodzina. Później ożenił się powtórnie i druga żona zajęła się troskliwie całą piątką jego potomstwa.

18 Tadeusz Olejnik i Halina Sokół, 1. lipca 1961 roku, Legnica

19 STUDIUM TEATRALNE Tadek nie tylko działał wystawiając przedstawienia i programy artystyczne głównie na scenie w Kunicach, a także w Rosochatej i w Legnicy, ale również kształcił się w tym kierunku – w 1968 roku ukończył 3- letnie Studium Teatralne we Wrocławiu, uzyskując kwalifikacje instruktora teatralnego.

20 KUNICZANIN OD 60-CIU LAT! W Kunicach Tadek przeprowadzał się dwukrotnie, bowiem mieszkał najpierw w małym domku na ul. Rolniczej, następnie przy świetlicy na ul. Słonecznej nad kunickim jeziorem, a potem w latach 1979-1983 wybudował swój duży dom na ul. Staszica, w którym wraz z rodziną mieszka już 32 lata.

21 Dom Tadka przy ul. Staszica

22 NAGRODY Za swą pracę otrzymał liczne nagrody i medale, między innymi Srebrnego i Złotego Lwa na przeglądach Amatorskich Zespołów Teatralnych w Legnicy w 1967 i 1968 roku; a jako Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kunicach odznakę „Przyjaciel Dziecka” od TPD w 1979 roku oraz nagrodę pieniężną od Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1986 roku.

23 „Morze, nasze morze” w układzie Tadka. Czapki, kołnierze i spodnie szył sam.

24 TRUD REŻYSERA Słuszne to były nagrody, bo Tadek czuwał nad wszystkim - sam szył również kostiumy sceniczne (np. mundury żołnierskie) i wykonywał rekwizyty, w tym także stylowe meble. Za swe zaangażowanie i nocne tworzenie dekoracji teatralnych zapłacił trwałym okaleczeniem lewej dłoni w 1989 roku.

25 Autor scenariusza w akcji – jako krawiec szyjący niemieckie mundury

26 ODZNACZENIA I PSEUDONIM Najważniejsze odznaczenia Tadka to Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi z 1959 i 1978 roku, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z 1984 roku i Zasłużony Działacz Kultury. Pseudonim artystyczny Tadka brzmi „TADOL”, a on w swych dojrzałych latach zaczął żartobliwie nazywać siebie „Dziadkiem Tadkiem”, natomiast inni określają go mianem artysty ludowego.

27 JUBILEUSZ AZT W 1986 roku Amatorski Zespół Teatralny w Kunicach świętował 40-lecie swej pracy – 4 dekady zmagań na scenie minęły Tadkowi bardzo owocnie i z pewnością niepostrzeżenie szybko. Tadek był na emeryturze od roku 1982. Warto dowiedzieć się, jakim reżyserem był Tadek – spokojnym czy porywczym, wyluzowanym czy wymagającym? Oddajmy głos reżyserowi!

28 INNE CZASY, INNE PRAWA Czasy działalności kulturalnej Tadka różniły się od naszych. Nie było demokracji i swobody wyrażania własnych opinii. Za odważne wygłaszanie krytyki władz łatwo można było zostać poważnie ukaranym. Jednak Tadek nie czuł lęku i wolał swe prawdomówne „szczekanie” rozpoczęte na scenie jeszcze przed II wojną światową niż godzenie się z niedoskonałym stanem rzeczy.

29 SCENARIUSZE Tadek wystawiał sztuki teatralne innych autorów, ale również własne, których napisał cztery, a oprócz nich teksty do swego kabaretu o nazwie „Żądło”, gdy „szczekanie” zamienił na „żądlenie”, wracając po dłuższej przerwie do amatorskiej pracy w roli reżysera i aktora.

30 Syn Tadka zagrał Lecha Wałęsę w „Victorii”

31 Reżyser na scenie w interesującej roli z repertuaru kabaretu „Żądło”

32 POETA I MALARZ Oprócz sztuk teatralnych Tadek tworzy szopki bożonarodzeniowe, pisze wiersze, maluje obrazy i polichromie ścienne, również wydaje książki, a jedną z nich zatytułowaną „WICHRY ZDARZEŃ” można wypożyczyć w naszej bibliotece – w niej znajduje się wiele wierszy, ciekawych zdjęć oraz informacji o życiu Tadka i jego pracy kulturalnej w naszej miejscowości. Warto po nią sięgnąć i dowiedzieć się więcej o miejscowym teatrze i Kunicach!

33 Mała szopka dla wnuka wykonana przez Tadka pod koniec lat 90-tych

34 Jeden z wielu obrazów Tadka chętnie nabywanych w Europie Zachodniej

35 Stylowe ściany pokoju a’la komnaty Zamku w Łańcucie - wykonane przez Tadka

36 Wieczór autorski Tadka z okazji wydania książki WICHRY ZDARZEŃ

37 PYTANIE NA KONIEC Na koniec, gratulując Tadkowi z okazji jego urodzin i wieloletniej ciężkiej, ale satysfakcjonującej pracy w tym właśnie miejscu zapytajmy go, jak On podsumowuje swoje dotychczasowe życie i działalność – czy jest coś, co zmieniłby, mając taką możliwość? To trudne pytanie, ale warto usłyszeć odpowiedź na nie od niezwykłej osoby z barwnym życiorysem i bogatym dorobkiem zawodowym.

38 APEL DO GOŚCI Drodzy goście! Opowiedzcie swym rodzinom, przyjaciołom i znajomym o naszym wspaniałym Tadku! Ten pełen zapału do tworzenia kultury kuniczanin jest z pewnością godzien rozgłosu, podziwu i naśladowania!

39 100 lat! 100 lat! życzyliśmy Tadeuszowi Olejnikowi w dniu 90-tych urodzin

40 INFORMACJE O AUTORZE PREZENTACJI I ŹRÓDŁACH Opracowanie: Beata Bąkowska Wykaz źródeł: 1) Olejnik, T.: Wichry zdarzeń, Kunice 2010. 2) Olejnik, T.: Scenariusze teatralne, 2013. 3) Olejnik, T.: Prut polską krwią i łzami płynący, Dzierżoniów 2015. 4) Fotografia z wieczoru autorskiego T. Olejnika w GOKiS w Kunicach, 2010.


Pobierz ppt "TADEUSZ OLEJNIK Dziewięć dekad minęło jak jeden dzień …"

Podobne prezentacje


Reklamy Google